AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhabir Zharku e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin S

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhabir Zharku e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin S   Sam 9 Juin - 0:57

http://botapress.info/ekskluzive-xhabir-zharku-e-rrembeu-torturoi-dhe-e-ekzekutuan-eprorin-selman-kuqi/
Botapress, 1 mars
Shqiptari.eu, mė tej ju sjellė njė nga tregimet mė tė dhimbshme tė luftės. Besojmė se ju kujtohet se njėra prej ngjarjeve mė tė dhimbshme pas luftės ishte ekzekutimi pas luftės i katėr ushtarėve tė FARK-ut, tė Brigadės “Mėrgimi” nga njerėz tė Ramush Haradinajt, kur edhe plasi konflikti disa vjeēar mes kėsja familje dhe strellcasve, Sadikaj.
Por, njė ngjarje thuaja edhe mė dramatike, edhe mė trishtuese, pėr tė cilėn thuaja kurrė nuk u tha asgjė, ėshtė vrasja e eprorit ushtarak Selman Kuqi, pėr tė cilin shqiptari.eu, nė njė shkrim tė pak ditėve mė parė(http://www.shqiptari.eu/dosje-nga-gjykata-speciale-xhabir-zharku-dyshohet-se-ekzekutoi-tre-ushtare-dhe-nje-epror-2/) rrėfeu se dosja e tij do tė jetė pjesė e Gjykatės speciale, dhe se pėr kėtė i dyshuari kryesor ėshtė Xhabir Zharku, i cili ndodhet nė Suedi, nė arrati pėr tė shmangur vuajtjen e dėnimit pėr njė tjetėr krim.
Selman Kuqi, i cili ishte epror ushtarak nė ish Jugosllavi, dhe nė momentin e arrestimit ishte komandant bataloni, ndėrsa nė ditėt e fundit tė luftės, po hynin nė Kosovė, sė bashku me njė grup ushtarėsh, nė mesin e tė cilėve ishte edhe Xhabir Zharku, ėshtė hedhur nė pabesi nė njė kurth, i cili u pasua me arrestimin e tij. “Arrestimi ėshtė kryter gjatė kthimit nė grup sė bashku me ta ishte edhe Xhabiri. Pasi e kalojnė kufirin, nėse nuk gaboj me 6 qershor, i thotė ti je i arrestuar”, thotė njė burim pėr shqiptari.eu.
Kėtu fillon kalvari i vuajtjeve pėr eprorin Kuqi, gjėra pėr tė cilat familja e vet i mori vesh shumė ngadalė, e disa prej tyre thuaja kurrė, me shpresėn se njė ditė e vėrteta do tė zbardhet, dhe se torturuesit do tė ndėshkohen. Tri javėt e ardhshme do tė kenė qenė tė tmerrshme pėr Selmanin Kuqin, dhimbje, vuajtje, ankth, dhe trishtim. Edhe dhimbja dhe vuajtjet e familjes nuk do tė kenė qenė tė lehta.
“Pastaj e izolojnė diku pėr tri javė rresht dhe e keqtrajtojnė”, thotė ky burim.
Pas kėsaj kohe, Selmani do tė lirohet, dhe do ta gėzojė pėr pak kohė lirinė, me trishtimin e vuajtjeve qė kishte pėrjetuar nga ky grup njerėzish qė nuk njihnin zot, as atdhetari.

Kidnapimi, torturimi dhe ekzekutimi
Disa muaj mė pas, Selman Kuqi do tė kidnapohet. “Pastaj me 10 shtator kidnapohet Selmani nė rrugė. Mbahet nė lokalet e restorant “Shkupi”, qė nė atė kohė pronar ishte Milaim Berisha”, rrėfen burimi, qė pėr shkaqe sigurie, frikės nga Zharku dhe njerėzit e tij, nuk guxon ta zbulojė identitetin.
Ngjarja fillon tė bėhet dramatike, dhe tė kthehet nė tragjedi pėr Selmanin dhe familjen e tij.
“Pas maltretimeve qė i bėhen pėr gjysmė dite, nė orėt e vona mirret me njė kerr “Alfa Romeo” ngjyrė e bardhė, dhe e dėrgojnė pranė varrezave tė dėshmorve dhe e vrasin me njė plumb nė kokė.
Po mos tė harrojmė se edhe kur arrestohet edhe kur vritet ka qenė me dekret tė komandantit tė batalonit”, thotė ky burim.
Sipas kėtij rrėfyesi, zbardhja e vrasjes sė Selman Kuqit, mund ta zbardh edhe vrasjen e komandant Qamil Ilazit- Bardhin, i cili kishte rėnė nė pritė.
“Vlen tė theksohet qė ka qenė njeri i afėrm me komandant Qamil Ilazin- Bardhin, me tė cilin kishin njė shoqėri afro 30 vjeēare. Dhe vrasja e Selmanit mund tė ndėrlidhet me vrasjen e komandant Bardhit, i cili bie nė pritė dhe bie dėshmor!


Kush janė pėrgjegjės tė tjerė?
Sipas kėtij burimi, numri i njerėzve pėrgjegjės ėshtė mė i madh, pasi ndihmuan me apo pa qėllim nė kryerjen e kėtij krimi makabėr. “Pėr vendin e mbajtjes sė Selmanit dhe rojet qė janė pėrkujdes pėr ta, pėrgjegjėsia duhet tė bie edhe mbi komandantin e policisė ushrarake nė kuadėr tė brigadės, Xhabir Elezin dhe zv. e tij Ramiz Zenunin, ky i fundit ishte bashkėpjesmarrės nė arrestimin dhe maltretimin e Selmanit dhe si shpėrblim Xh. Zharku e emron z.v komandant tė policisė ushtarake”, rrėfen ky burim.
Sipas tij, as Xhabir Zharku dhe as Ramiz Zenuni nuk kanė qenė pjesė e asnjė ofenzive nė komunėn e Kaēanikut.
“Tė dy marrin detyra komanduese nė pėrfundim tė luftės, vetėm e vetėm pėr ti larguar komandantėt mė eminent tė brigadės 162 Agim Bajrami dhe pėr tė bėrė grupacione tė ndryshme pėr interesa klanore – mafioze”.
Selmani u ekzekutua nė fund tė ditės me tė shtėna me revole 7.65 mm, drejt e nė fytyrė.
Familja e varrosi Selmanin nė varrezat e fshatit, nga ku shpirti i tij vėshtron kėtė vend tė pėrmbysur dhe tė sunduar nga antivlerat.
E familja ende nuk ka arritur tė kėrkojė llogari pėr autorėt e krimit, dhe pa u ndėshkuar askush, pas gati 17 vitesh.
“As policia, as gjykata, kurrėnjėherė nuk janė interesuar pėr kėtė rast, jeni i pari dhe tė vetmir, ju”, thotė ky burim. SHQIPTARI.EU
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xhabir Zharku e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin S
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: