AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 skenderbeu

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: skenderbeu   Dim 10 Juin - 15:45

pėr 25 vjet Gjergj Kastriot Skėnderbeu mbajti tė papushtuar Arbėrinė nga ushtria osmane qė e sulmoi atė dhjetra herė duke u bėrė mbrojtės jo vetėm i kėsaj toke por edhe i krishtėrimit nė Evropė. 
Skėnderbeu me ushtrinė e tij shkatėrroi 20 ushtri tė huaja dhe sipas Marin Barletit ai vetė gjatė gjithė jetės sė vete vrau nė beteja 3 mijė persona. Gjergj Kastriot Skėnderbeu ishte djali mė i vogėl i Gjon Kastriotit, princit tė Arbėrisė sė Veriut dhe i princeshės Vojsava. Gjergji ishte fėmija i fundit mes 4 djemve Stanishin, Reposhin dhe Konstandinin si dhe 5 vajzave Mara, Jella, Angjelina, Vllajka dhe Mamica qė kishin Gjon dhe Vojsava Kastrioti. 

Gjergj Kastrioti u martua me Donika Arianitin nga Kanina e Vlorės dhe bashkė patėn njė djalė, Gjonin,
Gjergj Kastrioti dhe Donika Arianiti u martuan mė 23 prill tė vitit 1451 kur ajo ishte 23 vjeē dhe Gjergji 46 vjeē. Nė Kaninė dasma zgjati 3 ditė dhe Skėndebeu shkoi nga Kruja atje me 500 kalorės. Mė pas dasma vazhdoi nė manastirin e Ardenicės dhe mė pas akoma nė kalanė e Beratit. “Iskander bej” ose Aleksandri i madh iu dha nga Sulltan Murati i II pas fitores sė betejave ne Azi. Pas vdekjes sė Skėnderbeut kali nuk pranoi ti hipte dikush tjetėr dhe pas disa kohėsh vdiq (ngordhi). Fjalorth mitologjik bre nanen.Varri i tij qė ndodhej nė kishėn e Shėn Nikut nė Lezhė u dhunua dhe eshtrat e tij u morėn si hajmali nga ushtarėt turq. Varri i Donika Kastriotit, bashkėshortes sė Gjergj Kastriotit, ndodhet ende nė Spanjė qė nė atė kohė pjesė e mbtretėrisė sė Napolit. Pėr koicidencė edhe varri i bashkėshortes sė Ismail Qemalit, ndodhet po nė Spanjė. Gjoni, djali i vetėm i Skėnderbeut u largua nė Napoli pas vdekjes sė Skėnderbrut bashkė me tė ėmėn. Ai mori titullin Dukė dhe kont. U martua me Irena Brankoviē Peleologlu, pasardhėsja e fundit e familije sperandorake Bizantine dhe patėn shumė fėmijė. Nė vitin 1700 pasardhėsit u shpėrngulėn nė Leēe. Mbreti i Napolit i dhuroi Skėnderbeut 60 kilometra katrorė tokė dhe njė kėshtjellė nė Napoli nė shenjė nderimi dhe respekti pėr ndihmėn qė ai i dha nė luftė ndaj kundėrshtarėve. Edhe sot kjo kėshtjelėl ėshtė pronė e pasardhėsve tė Skėnderbeut. Skenderbegu luftoj kundra Gjovani Antonios,i ndihmoj Ferdinantit..Ja vrau ushtaret mbrapa shpines
.


[list="box-sizing: border-box; margin-bottom: 10px; color: rgb(51, 51, 51); font-family: Nunito, \"Helvetica Neue", Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]Monumentin e Sknderbut mbi kal nė qendėr tė Romės e zbuloi Benito Musolini mė 27 tetor 1940, njė vit e gjysmė pas pushtimit qė Italia i bėri Shqipėrisė. 

[/list]
http://oranews.tv/article/50-fakte-nga-jeta-e-gjergj-kastriot-skenderbeut
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
skenderbeu
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: