AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Naim Frasheri vdiq ne stamboll

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Naim Frasheri vdiq ne stamboll   Sam 23 Juin - 6:22

Shtėpia e parė e Naimit ishte nė Kėlliē Ali tė Beshiktashit, lagje nė pjesėn evropiane tė Stambollit. Kėtu ai nuk qėndroi gjatė. Shtėpia e dytė, ku Naimi jetoi kohėn mė tė gjatė dhe mbylli sytė, ishte Kėzėll Topraku, qė gjendet ndėrmjet Kadiqoit dhe Erenqoit, lagje nė pjesėn aziatike tė Stambollit. Shtėpia e Kėzėll Toprakut u kthye nė faltore pėr shqiptarėt. “Aty u mblodhėn atdhetarė si Kristo Hoxhi e Jani Vreto, Hoxha Tahsini e Ismail Qemali, Pashko Vasa e Murat Toptani… Ndėr tė parėt pat ardhur Ēajupi … Sevasti Qiriazi …Edhe Faik Konica i ri, kur shkoi dhe e takoi Naimin”, shkruan Nasho Jorgaqi, “Vėllezėrit Frashėri”, 2008.Varrimi u bė tė nesėrmen, ditėn e diel, 21 tetor 1900, nė Teqen e Bektashinjėve tė Merdiven Qoit nė Stamboll. Varri u ngrit nė krah tė varrit tė Abdyl Frashėrit, i cili ishte i veshur i tėri me mermer tė bardhė dhe, mbi tė, njė pllakė e zezė ku qenė gdhendur fjalėt e Naimit: “Hybdyl vatan minel yman”, qė do tė thotė: “Tė gjithė duhet t’i jemi mirėnjohės Mėmėdheut”.
Eshtrat e Naim Frashėrit shteti shqiptar i solli nė Shqipėri nė kuadrin e 25 vjetorit tė Pavarėsisė, mė 2 qershor 1937.eshtrat e Naim Frashėrit u vendos nė Teqen Bektashiane tė Tiranės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Naim Frasheri vdiq ne stamboll
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: