AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 vrasesit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: vrasesit   Jeu 2 Aoū - 4:16

Kush ishin vrasėsit e paguar?

Ndėrsa Adem dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara, - shpėtojnė, sepse vetura " Alfa Romeo" qė ishte nė tejkalim, ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri.
Shoferi i Veturės " Alfa Romeo" nga tronditja qė merr nga ndeshja, vetėm disa minuta pasi e nxjerrin nga vetura vdes ndersa tre tė tjerė dėrgohen nė spitalin ushtarak tė KFOR-it italian.

Nė veturė, policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmė-automatike dhe njė bombė dore.

Kėtė radhė kryesit e krimit ishin dėrguar nga Shqipėria me kėrkesėn e klanit qė gėzonte besimin e Partisė mė tė madhe tė Kosovės dhe ata ishinatbardh gabraj ( 1979) nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr. Tė lartėpėrmendurit, gjatė marrjes nė pyetje nga KFOR-i dhe policia, atė natė janė deklaruar se nga kush janė paguar dhe kush janė porositėsit e vrasjės, qė tani mė s'do mendė pėr tė ditur. Nga " porositėsit" ( tė njohur pėr policinė) vrasesit e lartėcekur kishin marrė 350 000 marka gjermane. Nė vendin e krimit policia e UNMIKUT, zuri veturėn " Alfa Romeo" pronė e personave qė kishin financuar vrasėsit e paguar nga Shqipėria.

Siē u tha mė lartė, familja Elshani ishte sulmuar edhe disa herė, para se tė ndodhte vrasja.


Cilėt janė vrasėsit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit... 


Pėrgjigjet i kanė SHIK-u, Xhavit Haliti me Azem Sylėn
Cilėt janė vrasėsit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit... (5)
"Si u vra Ilir Konushefci, Komandant “Mėrgimi”
Njė pritė e organizuar nga njė grup personash tė armatosur, i kushtoi jetėn shefit tė logjistikės sė UĒK-sė Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala. Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mėrgimi” ishte furnitori kryesor i guerilasve nė Kosovė. Vrasja e tij mė 9 maj 1998, nė aksin rrugor Qafė Mali-Bajram Curri ka mbetur ende njė mister.
Mbrėmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjeku tropojan Hazir Mala ishin nisur me njė makine private duke i prirė njė kamioni me armė nė drejtim tė Bajram Currit nėn pėrcjelljen e dy punėtorėve tė SHIK-uk tė Shqipėrisė. Pėr tė shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisė ata janė nisur sapo ka rėnė nata dhe zgjodhėn rrugėn e vėshtirė tė Qafė Malit. Vėllezėrit Demiri, tė cilėt edhe sot e kėsaj dite edhe pa zbardhjen e vrasjeve njihen si autorėt e pritės, kishin shkuar nė Tiranė pėr tė pritur vėllain tjetėr qė u vinte me pushime nga Anglia dhe nė kthim kanė ndaluar e janė bėrė bashkė me bandėn e tyre pėr tė zėnė rrugėn. Rreth orės 02.00 pas mesnate, afėr fshatit Miliskajė, ėshtė qėlluar drejt makinės ku gjendeshin Ilir Konushevci dhe doktori Hazir Malaj, nga njė shkėmb i thepisur anės rrugės, me qėllim ndalimin e mjetit. Megjithėse automjeti ku ndodheshin doktor Haziri dhe Iliri u sulmua dhe tė shtėnat mund tė dėgjoheshin deri shumė larg, kamioni me armė dhe me shoqėruesit e SHIK-ut
(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=168295

 
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Titulli: Re: Kush vrau Shqiptare pas luftes ne Kosove ?!   Sat May 19, 2012 11:08 pm


Xhavit Haliti ka porosit atentate pėr tė vrarė Ibrahim Rugovės
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
vrasesit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: