AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Idriz Ajeti ne Rambuje me shoket

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Idriz Ajeti ne Rambuje me shoket   Lun 27 Aoū - 12:21

[color=white]PASIVITETI I IBRAHIM RUGOVĖS


Delegacioni shqiptarė, pa dallim, tė gjithė ishin aktivė dhe tė angazhuar nė grupe tė ndryshme. I vetmi njeri nga delegacioni, i cili fare nuk interesohej, se ēfarė po ngjetė ishte IBRAHIM RUGOVA.

Ky njeri, qė nga dita e parė iu ishte nėnshtrua pijeve alkolike, dhe dehjeve tė tija, tash mė tė njohura. Ai dhe Idriz Ajeti, i cili pėr shkak tė moshės, kohėn mė shumė e kalonte nė gjumė se sa qė dinte nė realitet se ēfarė po ngjante aty...
ĖSHTĖ e ēuditshme se pse IBRAHIM RUGOVA nė byfenė e Kėshtjelles ishte takuar pėr pak kohė me kriminelin serbė NIKOLLA SHAINOVIQ me tė cilin kishin ngritur dolli. Se ēfarė u bisedua, do tė ishte mirė, tė referonte aso kohe njeriu mė i afertė i tij Adnan Merovci...


KONFLIKTI I PARĖ RUGOVA - AGANI

Duhet theksuar, se profesor Agani, gjatė konferences sė Rambujesė, kishte qenė shumė aktivė dhe teper konstruktiv. Ai ishte caktuar qė tė jetė nė grupin qė do tė diskutonte modalitetet rreth " Pushtetit nė Kosovė". Fehmi Agani kishte sjellė qė, Pushteti I Kosovės tė ishte mė shumė i pėrqendruar nė Kuvendė me kompetenca tė mirėfillta... Aty ėshtė hera e parė qė Rugova interesohet dhe i kėrkon profesor Aganit qė:

Rugova: profesor Agani, ju lutem do tė ishte mirė qė tė insistohet qė pushteti tė jetė nė duartė e presdidentit..

Agani: Njė gjė e tillė nuk mundė tė bėhet. Predidenti duhet tė ketė mė shumė njė rol protokolar dhe si duket Ty mė shumė tė intereson pushteti se ajo qė po bėjmė ne kėtu...

Rugova pas kėsaj largohet dhe vetum disa qaste mė vonė i vjen Profesor Aganit, Adnan Merovci " pėr ta pėrpunuar" dhe pėr ta bėrė pėr vete. Ai, i deleguari i Rugovės i kėrkon Aganit qė ky tė pėrkrah variantin qė sistemi nė Kosovė tė jetė presidencial e jo parlamentar.

Fehmi Agani ishte i bindur qė Kosovės nuk i duhej njė maje e tillė pushtetore e perqendruar nė doren e njė njeriu tė vetum dhe i thotė nė mėnyrė decidive " emisarit tė Rugoves:

- " Pėrvoja e keqe me Sali Berishen e edhe hiq ma pak me Ibrahim Rugoven nuk na lejon qė tė kemi sistem presidencial por parlamentar..
Duhet theksuar edhe kėtė se qė; nga Kuvendi i Tretė i Turpit i LDK-ės mardheniet Rugova - Agani ishin tė ngrira...
I gjalli - i vdekur I. Rugova nuk luante as edhe njė rol me rendesi gjatė konferences sė Rambujesė sepse pėr tė gjithė ishte e qartė se ai ishte, aso kohe, njė hiq njė baras me zero...UĒK-ja dhe RAMBUJEJA

Nė dokumentin e Rambujesė nuk ishte precizuar se ēfarė do tė ndodhte me UĒK-ėn. Luftėtarė numeroheshin me mijera ( mendohej se ishin afro 18.700 veta nėn armė). Nuk precizohej se ēfarė do tė ndodhte me ta dhe se lideret politikė tė saj si do tė kyqeshin nė procesin politik tė Kosovės ,pas luftės. Tė gjitha kėto ishin barrė e rėndė pėr shefin e delegacionit shqiptarė, z. Hashim Thaqi..HASHIM THAĒI

shef i delegacionit shqiptar nė Rambuje, ishte zgjedhur mė i riu nga delegacioni, por njė herit edhe mė i guximshmi, Hashim Thaēi. Siē kemi thėnė edhe mė herėt; IBRAHIM RUGOVA QĖ NĖ DITEN E PARĖ TĖ KONFERENCES ISHTE TREGUAR I GATSHEM QFARDO DOKUMENTI TĖ NENSHKRUHEJ teksa Hashimi mendonte tri herė pėr secilėn gjė.

U sfidonte me tė madhe, i paperkulur, me guxim tė pashoq tė gjitha presioneve. Tė kujtojmė se brenda nė kėshtjellė kėtė vazhdimisht e kercenonin serbėt me likuidim teksa ky ato kėrcenime tė tyre i kapercente me tė qeshura.

E po s'kishte ardhur ky nė Rambuje nga luksi i Velanisė ( si Rugovė pakurrizori) por direkt nga malet e Kosoves...

Hashimi ka pas, hiq ma shumė a ma pak, aso kohe takime me zonjen Ollbrajtė( kater sy) se 13 herė, pėr ta bindurajo, atė, qė tė nėnshkruhej dokumenti. Por Hashimi nuk mund ta bėnte njė gjė tė tillė sepse para i dilnin pamjet nga, Likoshani,Obria, vėllezrit Sejdiu, Jasharajtė, familja Ahmeti...
Pra deri sa nė njeren anė Ibrahim Rugova kishte goten e wiskit para, Hashimit i dilni para shokėt e luftės...
Pra e tėrė diplomacia nderkombetare ishte perqendruar pėr tė nxjerė njė " PO" nga shefi i delegacionit shqiptarė...AMERIKANET SIGUROJNĖ AEROPLANIN PĖR HASHIMIN


Duke e parė qė Hashimi nuk do tė lėshonte fare pe nė atė drejtim, tė nėnshkrimit tė dokumentit, i cili ishte fare i disfavorshum pėr palen shqiptare, amerikanet Hashim Thaēit i sigurojnė aeroplanin special me tė cilin ai kėrkon qė tė shkojė nė Lubjanė pėr t'u takuar me Adem Demaēin.

Pra, ata amerikanėt, edhe pse e kishin Rugoven nė kėshtjellė, nė Rambuje, fare nuk ju interesonte qė tė konsultoheshin me tė. Nė faktė edhe s'kishen se pse:Ai Rugova ishte shendrruar nė njeri tė vdekur pėr sė gjalli..
Njė ditė mė herėt edhe Adem Demaēi ishte nisur pėr nė Lubjanė me arsyetimin se " do tė duhet t'i nėnshtrohet, njė "intervenimi kirurgjikal".

Po ashtu dihet se delegacione tė njėpasnjėshme flutoronin pėr Beograd qė ta bindnin Millosheviqin qė tė pranonte marrėveshjen si:Ēernomirdini,Primakovi, Hollbruku,Hilli, Kllarku, Solana, Ahtisari, Vedrini.

Por ai nuk e kishte ndermjet tė pranonte marreveshjen. Pak kohė mė parė Millosheviqi i kishte dhėnė njė intervistė njė gazete amerikane ku theksonte se nė" Kosovė nuk jetojnė mė shumė se 40% tė shqiptarėve..Ishte e qartė se ai donte tė luante me karten e " Tokės sė djegur"...

Po atė ditė kur edhe kishte shkuar Hashimi pėr t'u takuar nė Lubjanė ishte kthyer nė Rambuje, nė mbrėmje vonė dhe delegacionit shqiptarė u kishte komunikuar mendimin e Demaēit se; nėnshkrimi i dokumentit tė Rambujesė do tė thotė baras me tradhti Kombėtare!onferenca duhej tė pėrfundonte punimet mė 20 shkurtė por ajo u shtye edhe pėr 72 orė sepse nuk mundė tė nxirrej " PO-ja" e Hashimit...

Pėr nderkombėtaret me rendesi ishte nenshkrimi i pales ushtarake tė delegacionit tonė e jo i asaj politike.

Deri sa delegacioni shqiptarė ishte mbledhur pėr tė diskutuar edhe njė herė, pro dhe kundėr marrėveshjes, si gjithherė pa Rugoven, papritmas kishte hyrė aty zonja Ollbrajt dhe u kishte premtuar delegacionit tonė: se nėse e pranoni marrevshjen ju japim fjalėn se" Kurrė nuk do ju lajmė vetum"!

Kėtė qė e kishte thėnė Zonja Ollbrajt edhe e kishte mbajtur ma vonė.. Ajo nder tė tjera u premton se: nėse do tė pranonin marreveshjen, amerikanet janė tė gatshėm qė njė pjesė tė delegacionit shqiptarė ta pranonin pėr vizitė nė stejt department, nė Washington ne selin e shtepisė sė bardhe etj... Por tė gjitha kėto aso kohe per Hashimin nuk ishin tė rėndėsishme...

Hashimi ishte plot nerva dhe tension. terė pesha dhe barra kishte rėnė mbi shpatullat e tij. Nė njė rastė ai duke mos mundur tė durojė Bukoshin e hedh njė taketuke nė drejtim tė tij( per fat tė keq se godet)sepse ai, Hashimi e dinte; qė ai me bllokimin e mejeteve tė dedikuara per luftė po ndihmonte nė faktė serbėt...

Edhe prononcimet e shtetit shqiptarė: Mejdanit, Majkos si dhe letra e Ismail kadaresė dhe ardhje e Paskal Milos nė Kėshtjellė ( ishte minister i Punėve tė jashtme) nuk e kishin thyer luftetarin e lirisė: Hashim Thaēin.
Duhet cekur edhe kėtė. se edhe Ramė Buja dhe Jakup Krasniqi pėr njė moment kishin treguar lėkundje para gjithė kėsaj.
Hashim Thaēi kishte vendosur tė lėshoj pe vetum para njė njeriu e ky ishte: Adem Demaēi!

Marrėveshja nė Rambuje nuk u nėnshkrua.


DELEGACIONI SHQIPTAR BRAKTIS PER PAK ĒASTE KĖSHTJELLEN

I tėrė delegacioni shqiptarė,me 23 shkurtė, pėr pak ēaste, braktisin kėshtjellėn e Rambujesė, pėr tė shkuar nė takim me Paskal Milon dhe Sabri Godon( deshmon Godo pėr kėtė) pėrpos Ibrahim Rugoves.

Pse Ibrahim Rugova nuk shkoi nė kėtė takim mbetet enigmė kohe sikurse edhe ajo se ē'beri ai aty mbrenda i vetum sė bashku me prof. Idrioz Ajetin dhe delegacionin ose mė mirė me thanė me palen serbe?

Kjo mbetet enigmė kohe ani pse Edita Tahiri ( kėshilltar e e Rugoves per politikė tė jashtme nė atė kohė) do tė mundė tė thoshte diēka mė shumė po e pati kurajon tė flasė pėr kėtė... Por ajo dhe Fehmi Agani prej Kuvendit tė Tretė tė LDK-ės ishin nė mardhanje tė ngrira me " Ivanin e tmerrshum".


UĒK-ja ME KOMANDANT

Tė gjithė pyeteshin aso kohe se: kush ėshtė Komandant i pėrgjithshum i Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės. papritmas diten e fundit tė Konferences, ditė kur pritej nėnshkrimi i dokumentit, nė Prishtinė njoftohet se Shtabi i Pėrgjithshum i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės bėnė tė njohur emrin e Komandantit tė Pėrgjithshum tė UĒK-ės e qė ishte Sulejman Selimi, njeri prej komandanteve mė tė njohur tė UĒK-ės ndersa si shef i UĒK-ės ishte Adem Demaēi..

Unė mendojė qė ky vendim ishte edhe pėr shpetim pėr Hashim Thaēin, i cili tani do tė mundė tė arsyetohej pėr mos nėnshkrimin e dokumentit pa konsultimin,e kėsaj force e cila ishte deklaruar pėrmes faksit dhe mjeteve tė informimit. Pra, me njė fjalė vihej nė pyetje, legjitimiteti i pales ushtarake nė Rambuje...

Nga ana tjeter, edhe po tu nėnshtrohej presioneve Hashimi ,dhe tė nėnshkruhej dokumenti, qė i garantonte serbisė, sovranitetin mbi kosovėn, Shatbi i UĒK-ės tani mė me Komandant tė bėrė Publik lehtė shumė-lehtė do tė mundė tė hudhnin poshtė atė dokumentė, me arsyetimin se Ata nuk kanė deleguar askė qė t'i pėrfaqeson Ata. Pra me njė fjalė PLANI B...

Falė zotit, ngjarjet do tė rjedhin, mė vonė ashti siē kanė rrjedhė, si mė sė miri pėr ne dhe ky farė Plani s'ka pasur kurrė nevojė tė vėhet nė jetė...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Idriz Ajeti ne Rambuje me shoket   Lun 27 Aoū - 12:21

[color:5663=white:5663]IBRAHIM RUGOVA TENTON EDHE NJE HERĖ TĖ BĖJĖ PĖRQARJEN


Nė kulminacionin e bisedave, Ibrahim Rugova bėnė tentimin e tij tė fundit tė qyqes pėr tė pėrēarė delegacionin shqiptarė. Ai propozon qė pala shqiptare e sidomos ata tė LDk-ės tė nėnshkruajnė dokumentin, duke u bėrė thirrje edhe Veton Surroit dhe Blerim Shales me arsyetimin se; pala ushtarake po deshen mundė ta nėnshkruajnė dokumentin ma vonė. Pra perpjekja e tij ishte qė tė ndante palen politke prej asaj ushtarake.me kėtė ai donte tė bėnte opinionin tė besonte se ndryshe mendonte Prishtina dhe ndryshe Likoci. Por nė faktė delegacioni shqiptarė ishte kompakt, e edhe Edita Tahiri e Fehmi Agani, nė krahasim me Rugoven.MARREVESHJA PĖR QEVERINĖ E RE

Tė gjithė nė parim ishin pajtuar qė tė formohej njė qeveri e re nga pala ushtarake e delegacionit shqiptarė por nė kėtė pajtim mungonte Rugova si gjithnjė qė kush e di se ku fshihej nė Kėshtjellė dhe shpesh herė edhe e kishin tė vėshtirė, edhe pėr ta gjetur.

Por roli i tij nė Rambuje ishte baras me zero kėshtu qė edhe nuk ishte e domosdoshme prania e tij...HASTA LA VISTA RAMBUJE


Na ishte njė herė e njė kohė nė Rambuje. U takuam biseduam por asgjė pėr fat nuk nėnshkruam... Hashimi si shef i delegacionit kishte kėrkuar kohė qė tė kthehej nė kosovė, tė takonte komandantet e Zonave, tė konsultohej me ta dhe tek pastaj do tė jipte njė pėrgjigje. E po nuk mundė tė vepronte ndryshe luftetari i lirisė.
Por kontaktet me zonjen Ollbrajt nuk ishin ndėrprerė.UĒK-ja pranon marrėveshjen.


Tėrė mediat lajmėruan se Hashim Thaēi ishte nisur pėr Amerikė pėr t'u takuar me zonjėn Ollbrajtė. Nė faktė, Ai Hashimi pergaditej pėr tė hyrė nė Kosovė, por kjo gjė ishte bėrė pėr tė hutuar sherbimet sekrete serbe. kėshtu qė ai mė 11 dhe 12 mars takohet me komandantet e zonave...
Nga aty ai autorizohet, qė nė emėr tė UĒK-ės tė nėnshkruhej marrėveshja aq mė parė pasi qė kishte sinjale se pala serbe nuk do ta bėnte njė gjė tė tillė. Pra Millosheviqi kishte vendosur tė mos e pranonte marrėveshjen ndersa diplomatin Hill as qė kishte dashur ta takojė...
Megjithatė Hashimi bėnė nje deklaratė permjet televizionit tė Tiranes ku thuhej se do tė ketė marrėveshje per tė cilėn do tė bisedohet edhe njė herė...EDHE NJĖ HERĖ FRANCA POR TASH PARISI

Delegacioni u vendos nė hotelin " Sofitel".


IBRAHIM ROGOVA EDHE NJĖ HERĖ LUAN LOJEN E TIJ


Me tė mbėrritur delegacioni shqiptar kush mė shumė e kush ma pak u leshuan pėr tė bėrė jeten e tyre tė shthurrur. Ishte e veshtirė pėr tė mbledhė tėrė delegacionin pėr njė takim tė pėrbashkėt e sidomos Ibrahim Rugoven me suiten e tij i cili thoshte se" s'kemi se pėr se tė bisedojmė.

Situata ėshtė e qartė duhet tė nėnshkruajmė dhe u krye puna.
POR DELEGACIONI shqiptar takohet dhe mirren vesh pėr formimin e qeverisė por Rugova dredhė bishtė me arsyetimin se; nuk e ka konsultuar Kryesinė e LDk-ės. kėtu ndėrhyn profesor Agani duke i thėnė:

" Se prej kur ti e konsulton Kryesin kur dihet se Ti nuk pyet asnjeri? dhe ky e kapercen kėtė me njė tė qeshur: " ju lutem preof..Agani ju lutem...AGANI RUGOVES: Ti nuk e meriton me kanė president!

Ibrahim Rugova nė njė momentė nė prezencė tė Aganit, Edita Tahirit, Blerim Shalės, Veton Surroit dhe Idriz Ajetit thotė se:
" Kur tė nėnshkruhet dokumenti pėrseri gjerat do tė kthehen nė vendin e vet dhe se keta ( duke aluduar nė delegacionin e UĒK-ės) do tė duhej tė binin nga skena politike, ata tė cilėt erdhen nė politikė nė kohė lufte nėpėrmjet krismave tė pushkėve. Pra ai shpresonte se politika tani do tė udhehiqet prapė prej atyre qė bėnin politikė nė kohė paqeje..


Fehmi Agani duke mos mundur ta durojė i thotė:

" zaten Ty vetum kjo gjatė tėrė kohės tė ka interesuuar...Ty Ibrahim tė intereson vetum njė gjė: kryetarllaku! Por ti se meriton as Kryetar i LDK-ės me kanė!..
Ibrahim Rugova nderhyn me pyetjen:
- A je ti Fehmi anetar i LDK-ės a i ketyre..
profesor Agani i pėrgjigjet: Prej Kuvendit tė Tretė tė LDk.ės unė nuk e ndjejė mė veten anėtar tė kėtij subjekti..

Kjo ka qenė hera e fundit qė prof Agani ka ndrruar ndonjė fjalė me Ibrahim Rugovėn...MARREVESHJA U NĖNSHKRUA

Mė 18 mars u nėnshkrua marėveshja. Nga pala shqiptare nėnshkruan: Hashim Thaēi, Rexhep Qosja, veton Surroi dhe Ibrahim Rugova...
Pas kėsaj delegacioni shqiptar me aeroplan u kthyen nė kosovė pėrmes aeroportit tė Shkupit ndersa delegacioni i UĒK-ės zbarkoi nė Tiranė dhe qė nga atje malit e drejt nė malet e kosovės..


MĖ 24 MARS KRISEN BOMBAT E PARA TĖ NATOS

Luftė, bombardime, vdekje,gjak, lot, britma: kushtrimi dhe vajtimi!
Eksod biblik i popullates. Qėndrim heroik dhe i pashqo i luftetareve tė lirisė. Luftė fyt pėr fyt e dhėmbė pėr dhėmbė me armikun...NĖ VELANI JETOHEJ MIRĖ


Mė 1 shtator tė vitit 1997 Rugova nėnshkruan me ndermejtsimin e komunitetit ST'Egidio marrveshjen me Millosheviqin ky si qytetar i Serbisė dhe ai Millosheviqi si president i saj..


Mė 15 maj tė vitit 1998 takohet me tė nė Beograd.

Nė momentin kur Nato sulmon, sigurimi shtetror i Serbisė merr nėn mbrojtje tėrė residencen e Ibrahim Rugoves siē u tha mė vonė nga frika se do tė mundė tė sulmohej nga pjestarė tė UĒK-ės apo edhe nga ndonjė polic i papergjeshum serbė.. Njėherė u mendua se do tė ishte mirė qė ky , Rugova tė mundesohet tė dalė nė Shkup, por nga frika se, mundė tė hasnin nė barrikada tė UĒK-ės, vendosin qė rruga mė e sigurtė, pėr tė mbrojtur Rugoven qonte kah beogradi.
Dhe nė faktė kėshtu edhe u veprua.

Dihet se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar qė mundėsisht tė gjithė bashkėpunėtoret e tij, po tė jetė e mundur tė ja dergonin atje ku qendronte ai, kėshtu qė tė ketė mundėsi konsultimi me ta...
Pėr ato ēka ndodhi mė vonė me shkuarjen e tij nė Beograd veq dihet...ARRESTIMI I BLERIM SHALES

Nė han tė Elezit gjindet edhe Blerim shala si shumė tė tjerė qė tentonin tė kalonin kufirin. Pasi e legjitimiton njė polic, shikon nė disa letra dhe i thotė: kemi urdhėr qė asnjerin nga ju qė keni qenė nė Rambuje tė mos e lejojmė tė largohet". Kur e fusin nė njė atacion tė policis njė epror serbė menjeherė merr dikendė nė telefon dhe i komunikon lajmin se" filasn filani gjendet kėtu te ne".. Blerimi dėshmon qė ka degjuar vetum kėtė pėrgjigje qė i jep eprori serbė atij me tė cilin po bisedonte: " aha dmth ky nuk qenka bashkėpunėtor i tina"...

Pas kėsaj lirohet dhe lejohet tė dalė nė anėn tjeter tė Maqedonisė..VRASJA E FEHMI AGANIT.

fEHMI aGANI KISHTE QĖNDRUAR PĖR SHUMĖ KOHĖ NĖ PRISHTINĖ I STREHUAR. Dihet po ashtu qė, shtėpin e tij e kanė gjuajtur me automatik, policėt serbė por per fat nga familjaret aty s'ka qenė asnjeri..

DIHET EDHE AJO SE FEHMIA AGANI ĖSHTĖ VRA NJĖ DITĖ PASI IBRAHIM RUGOVA ĖSHTĖ LARGUAR NGA BEOGRADI PER NĖ ITALI...
A thua ėshtė rastėsi kjo apo ka diēka nė tė gjithė kėtė mister?
Unė dyshojė qė dikush ka dorė nė vrasjen e prof. Aganit.
Ajo qė dua tė themė ėshtė qė; asnjė nga anėtaret e familjes sė Fehmi Aganit nuk kanė qenė anėtar tė LDk-ės dhe se njė nip i tij ( Feridi ) ėshtė nė Partin e Drejtsisė teksa Mentori( djali i Profesorit) qe anėtarsuar nė Aleancen Demokratike me Edita Tahirin, por qė tani ka dalė edhe nga ajo Parti.. Shpresojmė qė koha do tė jetė ajo qė do tė zbardhė mė shumė dėshmi rreth kėsaj vrasjeje...
__________________
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Idriz Ajeti ne Rambuje me shoket   Lun 27 Aoū - 12:34

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Idriz Ajeti ne Rambuje me shoket   

Revenir en haut Aller en bas
 
Idriz Ajeti ne Rambuje me shoket
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: emigracioni-
Sauter vers: