AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Sahitajs

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Sahitajs   Jeu 23 Ao - 6:50

Nj pjese e madhe e shkrimeve tua, jan teper ekstreme dhe nuk kan te bejn me realitetin e kjo vjen nga zhgenjimi yt. Ne nuk mund te themi se krejt populli eshte i keq. Populli nuk ka ka t bj.

Reshat SahitajI nderuarHaxhi Kui, i lexoj me vemendje postimet tua dhe komentet tua, dhe kam ardhur ne perfundim , se ke njohuri te shumta mbi zhvillimin e proceseve kombetare e qe askush gjerm sot nuk ka guxim te te shkruaj si shkruan ti. Mendoj se keto shkrimene Fb dhe keto komente me kalimin e kohs do te harrohen , andaj do te ishte mir te filosh t'i sistemosh dhe te shkruash libr. Libri eshte nj permendore e fort qe reziston ne koh. N shumicn e shkrimeve qe i ke shkrue , je shum objektiv dhe nga objektivitet duket se ti je zhgnjyer jo vetem nga lufta per liri , por edhe nga ter populli shqiptar. Ne kete gjendje zhgnjyese dhe depresive nuk je i vetmi , ka edhe shum e shum te tjer por qe nuk kemi asnj mundesi per te ndryshuar asgj. Ne mesin e te zhgnjyerve jam un, sht gruja ime e cila ka disa vite nuk lexon e as nuk i kqyr lajmet televizive sepse kur shohim deputet te cileve u kemi ndihmue e sot folin, kur shohim deputete qe dikur u ndihmonim e sot e kthejne koken ne anen tjeter , kur shohim ministresha e ministra qe deri dje ishin ne anen e armkut , ajo nervozohet dhe e fik televizionin. Ka shum te zhgnjyer me gjendjen qe eshte krijuar ne Kosove, por nuk mund te bejme asnje ndryshim ngase te gjitha partit poltike e kan krijue rrjetin e tyre sekret qe ne gjiun e partive nuk e lejojn te anetarsohet asnje patriot e patriote dhe nese ndonjerin e marrin vetem per t'ia vjedhur votat. Pas luftes, Serbia e ka pushtuar Kosoven ne te gjitha format permes spiunave te vet. Nj pjese e madhe e shkrimeve tua, jan teper ekstreme dhe nuk kan te bejn me realitetin e kjo vjen nga zhgenjimi yt. Ne nuk mund te themi se krejt populli eshte i keq. Populli nuk ka ka t bj. Kur u than dilni me legan e beni zhurm , populli veproi ashtu si thonin. Kur thonin duhet demonstrata , populli ka dalur. Kemi nje popull te mrkullueshem por qe televizionet dhe mediet ia kane ngulfatur frymn.

Reshat Sahitaj,flm shume per autokritike inderuar ;Une te njoh por edhe ju me njifni.Por,pas normales nuk e di me se me fare aktiviteti jeni marr.Por mesiguri as ju per mua nuk keni dijeni,se me ka jam marr.Kam lexue edhe une shume artikujt e juaj,dhe permes vargjeve tuaja e kam marr vesh se keni kontribue per qeshtjen e Kosoves.Gjithashtu edhe per bashkshoreten e juaja qe ka kontribue.Kam lexue qe keni qen shpeshe here si ndermjetesues i bisedimeve me palet e nderkombetareve.Dhe a eshte e rruges qe te gjitha keto qe i keni bere mos me ua permend?Une them se eshte mekat,,sepse sipas kesaj ,sipas mendimit tim po del se shqiptaret enkan buke permbyses.Reshat Sahitaj,une me politike me popull nuk kam pas deshire te mirrem.Nukkam pas deshire qe para sy me ua ba rrafsh e mbas shpines me ja ngule thiken.

Kurse me serb,amerikan,gjerman,kam zhvillue drejtpersederejti politik me nje diplomaci aq sa kam pas mundesi psiqike.Ua kam thene nere sy te drejten,te gjithe binin ne pajtim me mendimet e mija por me shqiptar kurr nuk arrita te mirkuptohemi.Nuk e di pse?Large asaj qe thua kinse une i shti ne nje these te gjithe shqiptaret,jo jo jo,ama 95%e shqiptareve lypin nanen e pertej.Pse ?Ne vitin 1971 isha ne nje aksion ne sutjeske.Dhe brigadat serbe na dhane ultimatum qe ta hekim flamurin tone gjere neser ne mengjez .Ne te kunderten neqoftese nuk e hekim,na than qe kemi me ju masakrue te gjitheve..Reshit Bytyqin e kishim komandant,eprorin e Avdi Ibrahimit,ne mbrojtjen popullore ne suhareke.Me ne ishte Muharrem Shaban Kuqi Meli qe ja bejne nje arsimtar i fiskulltures.Me ne ishte edhe Avdyl Kryeziu Rexhep Kryeziu ,Ismail Berisha,Brahim Kuqi,Sami Kuqi,Kadri Kuqi,Shaban Kuqi,Sakip Sulaj ,Safet Sulaj,Sadik Sulaj,Hajrullah Berisha dhenderr i Lubizhdes se prizrenit,Zorani djali i Vllades qe shiste tesha afer kioskut te duhanit,Zllatki i mahalles se sarajve magjup serb. Hysen Kolgeci ,dhenrri i Gjavit Mustafes e tjere qe spom kujtohen emrat,perafersisht 60 shqiptar.Dhe Muharrem Shaban Kuqka me Reshitin e nje mesues nga Papazi emri spom kujtohet.thane;Per nje flamur me vdek nuk ja vlen.Nuk ja vlen me vdek per nje flamur pelhure qe mundemi me fshi prapanicen.Dhe ne ketu nuk kemi ardhe me na masakrue,pra ma mire po e hekim dhe shkojm gjall te nanat tona,e jo me na dergue neper sanduqe.Flamurin me hek nga shtiza ja lan djalit te Vllades,pra Zoranit ,duke thene serbi le ta hek ma lehte per neve.Zorani ja ka na thote;edhe mua serbet me masakrojn sherri juaj se ata pom thojne edhe ti je shqiptar ani qe je serb,dhe une ne mengjez e heku flamurin.Dhe keshtu vendosen shqifolesit me hek flamurin kuq e zi.Kur dolem ne piste ne mengjez,ka me pa ishim kan te rrethuar qe nga brigadat serbe e gjere tek ushtar jugosllave me mijera jo me qindra.Sepse ne keto dite gjerohej filmi "Bitka na Sutjesci''Dhe duke kendue hymnin "hej slloveni" Zorani i VLlades shkoj me zbrite flamurin tone.Per nje qast verdall kokes me ka shkue duke nenerisur,ne me ardhe vullnetar me u ndertue e keta me na masakrue po ma mire te vdekur se sa qe do mbesim gjalle e te poshteruar.E kapi litarin dhe ja nisi ta zgjidhi,si ja ka nis me zbrite flamurin kam kecye dhe menjehere me shqelma hordheve ja kam kape litarin dhe me njerin grusht dhembeve dhe ka ra per dheu,dhe litarin e kam lidh e shajt serbet "mater vam jebem",mi vama da gradimo a vi nama da nas masakrirate,zbog nashu zastavu.Nuk e di ka me ka ardhe nje dru e tju kam hyre serbeve dhe ushtries me dru duke kercye ne serb si vetetima,me ta ishte kan edhe gjenerali i jugosllavise Nikolla Lubiqiqi,edhe atij i kam sjell dru,dhe ka bertit,bezhite ,on je polludeo za jednu zatavu.Tan ikshen si dhent e dhit prej ujkut.Banju pyetje a jan te verteta keto fjalet e mija?????Qe sa vite jam ka i shkruaj keto ndodhi,dhe kush nuk me tikirel,jan bere vesh shurdhur.Pse?Ne mberemje ky qeni Muharrem Shaban Kuqka ua ban shqiptareve sonte serbet kan me na masakrue,per mos me na masakrue a tja merdhejm nanen Haxhiut ta bajna per spital pse na ka mbrojte flamurin ton.Jan nis ka une,une isha afer dritares e kam thye dritaren dhe kam kercye ne toke por duke ua hudhe nje karrike perpara shqiptaroviqave,me qellim qe mos te kan mundesi te me kapin,dhe tere naten fjata ne malet e sutjeskes.

Pra nga serbet nuk u frikova .Ne vend qe serbet te me likvidojn shqiptaret donin me ua krye sherbimin .Dhe kur jemi kethyer ne suhareke,komiteti suharekes ne vend qe te me lartesoj me etiketuan bashk me Fadil Hoxhen e Ymer Gashiqin bandit jugosllave.Sherrin une ja kam pa flamurit shqiptar jo nga serbet por nga keta qe sot i ke ministra,drejtora,kryetara e dreq te mallkuar.

Une ne vitin 1968mbas Osman Geges e kan pas flamurin te ngritur neper qender te suharekes,jan fotot ne arhiven e komunes,por nuk deshirojne me pa emrin tim.Kete e dijn mire Bajraktaret e suharekes,por qe jan kaq naiva nuk e kam bere mend sepse babai im ka qen truproje e Bajraktyarit te suharekes.Dhe eshte rritur tek Bajraktart.
Osman Gega,Veli Sali Kuqi,Aziz Morina,e Avdi Ibrahimi ne janar te vitit 1998.Me Avdiun u prisha ,sepse na shajti tanve taksistave e nje rome Rexhepin e Bades qe e kishte sherbye bertitke, shqiptaret lypin shkerdhye nanen,ma te mire jan magjupt se sa shqiptaret,dhe ne keto qaste ja bana pse shan te gjithe,a edhe une tu paskam bere i keq qe shan?A pakes pot duket qe per do dite pa pare te qoj me taxi ka ta done shpirti ?Po edhe me mua ja nisi mu sjell keq.Une nuk isha kan ne ato qaste kur i ka vye taxi se do here ne do kohe e kam vozit perhere pa pare.Kete e din Riza Vata e Rame Vata sa here e kam que ne shtepine e ketyre bashk me Bajram Kurtin te ndjerin qe e kam pas si antar te shtepise.
Ma teper ka fjete te une se ne shtepine e tij,po them sa kam qen ne Kosove.Hallall i qoft krejt ka i kam ndihmue se me ka dasht si djal,e kam dasht si vella.E dijn femit e tij,por sidoqofte Bajram Kurti ma nuk eshte gjalle me fole.

Demostratat e 11 marsit 1981 ne menzen e studentave une i kam nise.Te gjithe ata qe hajn balte e deklarojne,se ne i kemi organizue ato demostrata po e genjejn sherbetoret e serbise,.Te gjitha ato deklarata jan genjeshtra sepse me te gjithe kam bisedue,dhe as njeri nuk e din se ne cilen ane te menzes jan nisur demostratat,dhe ne oren sa.Sepse ate dite dhenja e darkes kishte fillue mbas dite ka ora 16h e jo si do dite ne oren 19h.Deshmitar qe ne gjellen time me kishte qellue qimja e ke ende gjall o Reshat Sahitaj,ai quhet Bajrush Ahmeti nga Gjilani..

Nje interviste e kam dhene ne radio zvicra me Kadri Ismailin ,Te nesermen e ka kercnue me vdekje qeni i serbise Reshat Badallaj,nje shok i ngusht i Avdi Ibrahimit,e i Nait Hasan .Pse une e kam zbulue se dhendrri i tij Mehe Uka ishte lirue nga burgu me Demaqin per me pergjue Adem Jasharin.Dhe dhendrri tij ka pseodonimin e tij ne arenen e nderit ne kalemegdan si "Marovac" dhe permendore ne Mitrovice.Si eshte e mundur qe nje shqiptar te jete hero i serbeve dhe i shqiptareve????Jo qe isha interesue per rrejet e qenit,por pasi me etiketuan kinse une e paskna shteit Arkanin neper vijat e uk es.Dhe fillova tja kerkoj biografin e idiotit.Me pas shetit une Arkanin sot isha ne qeverine e kosoves.Kurse ne lufte Fatmir Lima nuk me mirrte si shkak qe kisha bere shoqeri me Avdi Ibrahimin.Fatmi Lima ende eshte gjal dhe let deklaron a jan keto fjalet e mija te verteta?

Kurse une,pasi e kam leshue kosoven me 16 janar 1999,Lima e kishte bere Avdiun zvandes komandant te policise se uk es,ne zonen e pashtrikut.Ha e bjeri ne fije kesaj luftes?

Me 15 janar 1999 perfaqesuesit e OSCE veq ishin duke banuar ne shtepine time dhe e kan pas ne pergjim rajonin e Nerodimes.
Ate dite erdhen vone dhe u bera marak ka u ka ndodhe.Erdhen ka ora 23h e mbremjes dhe kur dolen nga kerri i blinduar po qajn:
Mendova se u ka ndodhe di ne Ankara,apo ne lufte.ka u ba i pyesi?Asgje !A mos ju ka ndodhe juve di?,apo ne shtepi dika?Jo jo,por serbet kan masakrue civil pleq e femi dhe i shajten ne nane.Po lufta ua bera han njerez .Po po por edhe uk nuk e ka syrin e lufftes,vetem jane vesh e po hajn qingja dhe popullin nuk e mbrojn fare.Ja bana qe automatikun tim,lufto kundra tankeve serbe ?Ne i dim ka posedojn te uk es.Kan edhe kundra tankave por pse nuk bejne sulme ?Por gjuajn ne distanca te largeta sa me frikue popullin e vete dhe serbet pastaj ne civil po shfryhen.E ka me ba ua bera ,popullin po e mbrojne shpiunat e serbise ,na ka kajt dreqi nanen kuku per neve.Haxhi ma beri Ihasan Aksay,a ke deshire me ta plotsue nje deshire?Po ja bera kush nuk ka deshire me ja plotsue deshiren?ka eshte kjo deshire?A ke deshire me ftue OSCE ,me bombardue serbine?ka?Jam que ne kembe dhe e kam perqafue si vellaun tim,apo si me perqafue ZOTIN dhe thash eh paska Zot Paska.

Ma beri shko te fqiu kerkoja telefonin qe ma shpejte te thirrim OSCE dhe ta lajmroj per masakren e Raqakut,me qellim qe per me bombardue serbine.Fqiu im ishte Jashar Avdullah Shala vellau i drejtorit ne fabriken e Ballkanit,Muhamet Shala.Kam shkue e i kam trokitur ne porte dhe pas pakes doli,duke me thene ka ke o kujshi ne kete aksham(mbremje) te vonshme????Ja tregova qe po e kerkojne telefonin dhe pagesen i thash qe une ta paguaj dupla se e keni tarifen,veq le ta ftojn OSCE me bombardue serbine,sepse serbet ne Raqak kan masakrue civil shume.

Kuku sikurse ti kisha thene ta kajsha nanen.Ma beri pom vjen keq kujshi po nuk ua japi telefonin ,as qe pom intereson NATO .E mbylli porten dhe une mbeta si muti i fanes ne .U ketheve me koke teposhte ne shtepi dhe kur hyra brenda ua bera se telefonin ja kishin nderpre serbet dhe nuk i bane pasha zotin .Ka hyre ne nje koridor te vogel ne shtepine time dhe e ka mbylle deren qe femit mos ta pengojne dhe e ka rrok lidhje me OSCE,permes radiolidhjes.ka fole mbi gjysme ore dhe kur doli me perqafoj duke me thene ta plotsova deshiren Haxhi e shpetove popullin tend.Pastaj po kete qast me tha,Haxhi ja serbet ja uk kan met likvidue,se e di qe serbet kan met vra sherri jon qe na ke pranue me banue ne shtepi,dhe e dim ne fare pasoja i ke shkaktue serbise e jugosllavise..Kurse se dyti uk kan met likvidue pse ua din te zezat e tyre si hajdut,si ish polic te serbise,apo edhe tjere.

Menjehere me than gjije neser nje autobus dhe therrja,ik prej Kosoves.More me gjete autobus ne kete mbremje do ta provoj,por si me kalue stacionin e polices,sit me shofin kan mem marr dhe kan mem masakrue.Per kete ti gjije autobusin e ne heret ne mengjez dalim te staccioni dhe nuk i lem me ju kontrollue as me ndal autobusin,gjere pertej prishtines mos ta ndin pastaj ske nga kush mu frikue.Jam que me shoqen e kemi shkue te Aziz Shala ne shitore ku dhe e kam zgjue dhe i tregova keshtu e kam punen.Po ma beri e di qe met zan kan me te masakrue,por ma e keqja si bente telefoni,dhe kemi shkue te Zenel Shala,ku e falenderoj shume,e kam marr ne lidhje Liman Elshanin,dhendrri i dhendrrit tim,,i cili me tha se te qet,dhendrri im banonte ne shtepine e vellaut ;kishte ik nga Opterusha e strehue te na.Limanin e kam lute qe ne do menyre neser me mi sigurue tete vende me udhetue me autobus jashte kosoves.E kemi nderpre per nja pesmbedhjet minuta dhe na ka thirre duke me thene ta rregullova punen ,dhe me tha neser ne mengjez heret me dal me prit te ura e Zhivkut .Neser ne mengjez jemi pershendet per perfaqesuesit e OSCE,,ata kan dal ne stacion e ne te ura e Zhivkut.Pas nje minutit Nenadi vjen aty pari,ku me sheh me femi duke prite,ndalet e nxjerr toki vokin dhe revolen dhe me shikon ne drejtim timin.

Femive ua beje ;nese vjen ka ne ju hyni ne shtepin e Hajdin Shales dhe neper oborre ikni e shkoni ne shtepi.Por per fat te mire vjen nje kerr i zi e ndal para Nenadit dhe e merr me vete kurse Nenadit i mbetet koka duke me shique gjere sa e theu qafen.Nuk ka shkue as dy minuta erdhi autobusi dhe kemi vrapue e kemi hyp ne autobus.

Gruaja ime dhe disa u ulen ne karrika e une me disa tjere u ulem ne pod te autobusit,por sikurse me hyp ne aeroplan gjere ne beograd.Fati kur autobusi ju afrue stacionit te policise,perfaqesuesit e OSCE nuk i lan me ndal autobusin tone duke ja bere autobusit me dore hecni.Naten kemi arrit ne kufi me Hungarin,vetem pasoshin tim gati nje ore e kan kqyr ne kufi,por fati na liruan dhe kemi mberri ne nje qytet te hungarise i kam shenimet te gjitha.Aty kemi ndejt nje jave duke e pague hotelin edhe per Liman Elshanin.Pastaj ne nje hotel te Budapestit dy jave.Me taxi na kan que afer Danubit na ka marr te hollat Limani 28000marka e neve ne nje anije gome tete antaresh qe tentonte me do kushte te na perbyste por une e mbajsha anijen dhe se lijsha mu permbysur,duke bertit ka je ka don me na ba?Pastaj ne nje kamion friz 48 shqiptar na ngarkuan si shtazet;Ku te gjitheve ua kam shenimet kush e nga jan.Fati e kam pas nje brisk te bukes dhe e kam shkye llastikun e zi qe ishte midis dy portave te kamionit dhe mbetem te gjalle te gjithe.Por une e kam shkye kmishen e kam qite perjashta kamionit e bertete policia.Sepse ajri ishte hargjue dhe femit nisen te alivanosen.Pra e shikoja vdekjen me syt e mi jo qe kisha dert per vdekjen time,por te femive te mi dhe tjereve.Na kan ndalur policia qeke,pasi e kishim kalue kufirin e sllovakis,dhe kur i kan hapur dy portat e kamionit friz,avulli sikurse kercet ndonje bombe.Na kan shti ne polici te gjitheve,na than kush ka pare le ti lajmrojne,kete me than mua me u thene,Une ua bara kush keni te mshefura pare mos i nxirrni tregoni disa se ka mundesi qe ua marrin dhe jetni pa lek.

Ata ka i paraqiten i grumbulluan ne nje vend por secilit duke ua marr shenimet dhe sa pare i dorezon.Ne fund na than se keto pare u konfiskohen.Por une u perlava me ta duke u thene se une u kam thene lajmroni se kan me ua ketye,duke u thene se ne nuk kemi ik per qefi por kemi ik prej luftes Neser edhe juve ka me ju gjete njejt nje lufte e kesi sojit apo ndonje tjeter,dhe me ju plaqkit si refugjat nuk eshte mire,Une me keta po dali qe i kam tradhetue,ju lutem kethenjau te hollat.I kam detyrue qe te gjitha paret me ua kethye edhe pse e di edhe une qe paret qe u zihen ne kufi pa letra konfiskohen.Nese ju intereson emrat dhe nga jan i postoj,pa hezetim,dhe pytni a jan te vertata.Por policia qeke na than te kishin hyre 30km ne brendi nuk ju kishim kethye,ne duhet me ju kethye per ne sllovaki dhe me kombi na kan kethye ne kufirin e sllovakise.Keta menjehere ne burg si shtazet bashk me femi sikurse tishim kriminela,jo ne dhome,por ne wc pa kulme mut e shurre gjere ne bylyzuk te kembeve,ishte ftoft me ngrica,ne mengjez qe ishim te shtrire ne karrika prej hekurit ishim bere shtatore,secili mendonte per vete,e une kur e shikoja djalin afer meje nuk kisha as force ti ndihmoja pos nje pergdhelje bire a je mire ?Ne mengjez policet na kan dhen nga nje gote raki dhe na kan leshue ne qytet,dhe pas ketu gjambazet me taxista gjere buze nje malit,dhe ne kembe duke kalue malet e sllovakis me debore e shi ku edhe mustaqet ngriheshin e femit bertitnin o babe do vdesim.O kuku per baben,ik prej uk es,ik prej serbeve ,ik neper male ku eshte ai zot?Bertasi me sa kisha fuqi, policia.Ai qe na percillte ne bertitke quti na bante,nisi me nxjerr nje revole ja kam bere nxirre,e kisha afer si ta nxirrte kisha aq force me ja marr dhe me vra.Por e pa qe ishim egersue te gjithe jo vetem une ka fole me telefon,dhe kan ardhe disa kerre ,secili si mujke edhe ne rimorkio ne disa hyrem si derra.Vetem qe nuk na leshoj shpirti nga acari qe ishte ne ato qaste.

Disa ore udhetimi me kerre dhe na kan dergue ne nje hotel te qekis,Aty kemi fjet dy jave,Dhe Liman Elshani me tha ban ka te duash shko ne gjermani si te mundesh me mua ske ma pune.Paret i Morri,28mi marka,tri jave ja pagova hotelin e buken dhe ne fund me la rrugeve te qekise.Jam detyrue me pague nje polic qek po aq pare sa Liman Elshanin,por hallal i qofshin se tan familjen ma ka que te dyrt e vellaut tim.Jo te gjithe me njehere,por sot nje grup,neser nje grup tjeter dhe une me nje femi dhe gruan time.

I nderuar Reshat Sahitaj,keto jan te vertetat e mija.Edhe ne vitin 1981 kur Qerim Krushica me dredhi ma burgosi vellaun tim,kam shkue ne komitetin e suharekes,ku roje si polic rezerviste bante Agim Gashi,nga Leshani apo Ternna ,qe barte me kamion rere,dhe shtaze neper tregjet e kosoves.E kam grushtue duke ja marr automatin dhe e kam thye deren e komitetit.Si i kam meshue deres se komitetit,eshte hape si me krise reja,e kan rrotullue tavolinen e komitetit dhe jan meshef mbas saj,Aty ishte;Fadil Hoxha,Mehmet Lumi Hasan Tahiri,Sokol Basha,ymer Gashi,dhe shoferi i Fadil Hoxhes.Sokol Basha ma ka ba o Haxhi vellau im ta hanksha mutin mos na vra,ka ke ndonje problem kemi me ta krye pasha zotin.Ja bana o pisa Qerim qeni ma ka burgos vellaun e mitur i ka 14 vjete,a me femi keni pune .U a bera Me ma lirue vellaun ose pa ju vra nuk e la .
Fadil Hoxha ma ka ba; o bac a ban pese minuta me na prite dhe me ty ne prizren te vellau yt .Por kur te hym brenda,banja vellaut me isharete kur ta vesish a ke ba naj send banja me sy qe te thote kurgja skam ba dhe merre me vete vellaun .
Kur kemi hyre ne dhomen ku i jepnin pasoshat ne prizren e shoh vellaun dhe ja bej me sy dhe koke thuaj jo.Per ka te kan burgos o vella,a ke ba naj send?Vellau eshte gjalle ska vdek.Mos ma bane me sy e as me koke,kam ba dhe nuk i bije pishmanit.Opa o vella a mos te kan shti me than po kam ba?Ja nisi Bashkim Visari po thot ky eshte bandit.O ta qift nanen banditi po ky i ka 14 vjete o qen,ja kam ngjite per gjyksi e si llutken e kam mbeshtet per muri thash tja nxjerri shpirtin.Ma ka ngjite Mehmet lumi dhe shoferi i tij duke me than na qive nanen na preve ne bese,na shajte neriun ton qe eshte ma i nalte se na.Nanen ketij edhe juve mire ma rraset k...e pasket ndreq hesapin edhe me vellaun bravo u qofte jetoni e mu qimna nanen tani.Se ju bese nuk keni.Dhe per bese as qe me kan prek,jam zbrit shkalleve dhe ne kembe gjere ne fund te prizrenit e pastaj kam hyp ne nje kamion e ne shtepi.E kam zan Avokatin Qun Qetan nje gerban,qe e ka pas ate zyre afer supit ne anen e djathet e kam pague disa here por ai ma bani shko te gjygjetari e kercnoje qe mos ta fton vellaun ne gjygj per se dyti se kan me denue 11 vjete.

10)))))Edhe menjehere i kam shkue ne banese ,te cilen e kishte banesen afer Birovit per punsim ne prizren.E kam ftue perjashta dhe ja bana ;Ako josh jedno zovete A LK na sugjenje,da znate da qete biti likvidirani,on je mallo letan.Ja nisi mu dridhe,dhe vertete tre muaj i ka majt ne smerkovnic bashk me Ramadan Kabashin apo Rambon i ndjeri,ka luftue ne kroaci,Bosne e kosove,por kerkush sja ka rras per patriotzem.I kam ba pyetje per luften ne kosove,po ta ndegjoni do tja sharroni nanen secilit qe krekoset e ju genjen une kam luftue per kosove,iliride,apo luginen e presheves.Po ta ndegjoni ushtarin e Fatmir Limes as qe keni deshire me ja ndegjue emrin e Limes.Po tek e fundit na mashtruan permes hymnit,me slloganin;"jemi armatos me ju lirue e ne fund me ju bashkue me nanen shqiperi"Ku eshte Kosove?Ku eshte veriu Mitrovices,Ku eshte qakorri?Po vetem peder me qen se po shifen punet tona ku kemi mbetur.Ku e lan Iliriden ?A e liruan a e bashkuan me shqiperi?E si mendoni o shqiptar mi quajt lirimtar tradhetaret?Ku e lan Luginen e Presheves?A mi quajt lirimtar tradhetaret e sames?Po pse populli behet fudull,e budallenje,pse u shkojne mbrape tradhetareve?Mos zot edhe populli tradhetar????Reshat Sahitaj,nje gje qe shifet nuk do pytje,as nje qeles superior.
Ju lutemi ku nuk kam fole realitet?
Ngritja e flamurit ne vitin1968
Ne suhareke dia patriota kishin pas organizue me ba demostrata ,per te drejten e perdorimit te flamurit shqiptar,.
Demostratat jan nis nga shkolla fillore,dhe Osman Gegen nga studenqani e kishin ngritur mbi duart e tyre ku ne duar e mbante flamurin kuq e zi.Me te kaluar uren e vogen(Uren e Zhivkut),ju kam drejtue Zeke Bajraktarit;O baca Zeke a bene une me bart flamurin?I kujt je bre bac?I Lates Smailit,si nuk me njeh?I Lates Smailit?Po .O burra zbritne Osmanin se Lates Smailit ja kemi borgj po kerkon djali Lates me bart flamurin,e kan zbrit Osmani dhe ma kan dhene mua flamurin te cilin e kam bart gjere tek sheshi afer kioskut qe shitnin duhan.Rreth flamurit rrinin djemt e Veli Gashit,si;Rrusta,Azemi e Halimi,dhe Bajraktaret se bashku.Pse kerkush emrin tim nuk ma permend?
Ne vitin 1998,pasi u pata hidherue me Avi Ibrahimin,Avdiu ma kishte que Aziz Morinen qe me na pajtue.Erdhi te vendi taxit dhe me lutet qe te pajtohemi me Avdiun.Edhe pse kundershtova disa here ,ma beri a hiq nuk ma ke hatrin?Hajt thash po pajtohemi.Dhe ma bene se eshte duke pi birra e raki me Veli Kuqin,e Osman Gegen.U pershendetem me te gjithe edhe me Avdi Ibrahimin,dhe si jam ule ne karrike,Aziz Morina ma bene ;Haxhi me ta dhan nje bombe atomike a kishe guxue me ja kajt nanen me ja gjuajte serbise?Kurse nje meter larg meje ishin tre polic serb,duke na pergjue.Jam habitur me kete pyetje dhe thash me vete,po mire ma pasket pergadite burekun!
Menjeherit ja kam kethye pergjigjen,a per kete me paske ftue mu pajtue me Avdi Ibrahimin?Bre pis enke.Po ku ka mundesi bytha jote me posedue bomben atomike,


https://www.facebook.com/haxhi.kuci.7/posts/2230044920560083?notif_id=1534974352238107&notif_t=comment_mention
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Sahitajs
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: