AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi koka kyq ne uēk ne 1991

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi koka kyq ne uēk ne 1991   Lun 10 Sep - 16:39

Njėsiti i drejtuar nga vet Komandanti Ruzhdi Saramati /ZEFI/ ishte njėsiti /GURI KUĒ/.Njėsitet dhe Komandantėt e Njėsive nė kuadėr tė Komitetit dhe tė Brigadės:
1. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 001. – Sali Saramati – Grykė Lumė.
2. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 002. – Besim Ndrecaj – Suharekė
3. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 003. – Alushė Kryeziu – Prizren
5. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 005. – Hysen Ngucati – Polacė – Skenderaj
7. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 007. – Ilaz Durguti Rezallė – Skenderaj
8. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 008. – Sanije Geci – Llaushė – Skenderaj
14. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 014. – Jetė Hasani – Godancė – Shtime
15. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 015. – Miradin Badalli – Zhur – Prizren
16. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 016. – Gani Saramati – Prizren
38. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 038. –Xhemal Fetahu – Raushiqė – Pejė
46. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 046. – Xhemali Berisha – Dushanovė – Prizren
55. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 055. – Rrahman Llugagjiu – Vraniq – Suharekė
56. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 056. – Resmie Badalli – Zhur – Prizren (Motra e autorit)
57. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 057. – Zulfie Bilalli – Gjinocė – Suharekė
58. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 058. – Shqipe Telaku – Prizren
59. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 059. – Hamide Buēaj – Lladrovc – Malishevė
60. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 060. – Kadishe Avdiu – Shkup – Maqedoni
61. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 061. – Sevdie Bojaxhiu – Pllavė – Sharr

Tė gjithė tė lartėshėnuarit pasi kanė pranuar tė jenė tė organizuar nė kuadėr tė Brigadės 28-tė “LIDHJA SHQIPTARE”,kanė dhėnė edhe betimin: Betohem se do tė luftoi pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė,bashkimin dhe zhvillimin e tyre,do te jem pėrherė vigjilent,guximtar dhe i disiplinuar ,i gatshėm nė ēdo kohė,pa kursyer as jetėn,tė luftoj pėr t,i mbrojtur interesat e shenjta tė Atdheut.nėse shkel kėtė betim,le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhtoj,qoftė i humbur gjaku im.Betohem!
SQARIM
Prof. Selajdin Braha ishte komisar politik nė kuadėr tė komandės sė Brigadės 28 Sulmuese.

Nė kėtė rastė njėherittė gjithė Komandantėt u ngarkuan me detyra tė veēanta sipas terrenit dhe mundėsive poseduese, mendore dhe fiziko taktike.
Komandant i pėrgjithshėm u zgjodh Ruzhdi Saramati ,,ZEFI’’ nė vitin 1993, veprimet ishin tė pjesshme, nė vitin 1993 u formua ,,Lėvizja Guerile Shqipet e Lirisė’’, kėshtu tė gjitha njėsitet e ndėrruan shifrėn dhe u quajtėn Njėsit Guerile ,, Shqipet e Lirisė’’ vetėm kjo shtesė ju shtua, nė vitin 1993 Brigada 28. Sulmuese i kalojė pjestarėte vetė nė Shqipėri pėr tu ushtruar ushtarakisht pėr luftė guerile, tė armatosur dhe deri nė vitin 1996 arriti tė bėjė pėrgatitjen e qindra luftėtarėve tė lirisė dhe i dėrgoi nė Kosovė tė aftėsuar pėr luftė me forcat sėrbe-jugosllave, kėshtu kur lufta mori njė karakter tė vėrtet luftarak dhe doli nė sken UĒK-ja kėto njėsite ishin tė gatshme tė marrin pėrgjegjėsit e veta qė ishin tė ngarkuara nga komanda e Brigadės 28. Sulmuese dhe filluan aksionet tė armatosura kundėr forcave tė policies dhe ushtrisė jugosllave dhe kur komandanti ishte i rrethuar nė Prekazin heroic njėsitet Guerile tė Brigadės 28 i erdhėn nė ndihmė duke i bashkuar pushkėt e tyre nė pushkėt e Adem,Hamėz dhe Shaban Jashari. Nė mes tė vitit 1999 Brigada 28 e merr emrin Brigada 128 Sulmuese nga SH.P.i UĒK-sė, merr detyrėn nė terenin e caktuar nė Grykėn e Lumes duke bėrė pėrherė detyrėn e sajė tė ngarkuar nga ky shtabė i UĒK-sė. Bėnė mobilizimin e pėrgjithshėm nė Mars tė vitit 1999.
E organizuar kryen sulmin vendimtar dhe pėrfundimtarė mbi forcat ushtarake sėrbe nė operacionin Shigjeta nė Pashtrikė ku nė betejat e njė pas njėshme arrin tė liroj 20 km teritor nė pjesėn e Hasit nė Pashtrikė nga Pogajt e Hasit e deri nė Mazrekė tė Hasit, duke lėnė me qindra ushtar tė vrarė dhe tė plagosur sėrb, por edhe nė radhėt e veta pati 23 ushtarė e officer tė vrarė e disa tė plagosur.
Kjo biografi ėshtė shumė e saktė dhe me pėrgjegjėsi, e nėnshkruan Komandanti i kėsaj brigade tė UĒK-sė Ruzhdi Saramati.
Gjatė veprimtarisė ilegale nė kudėr tė Organizatės Bashkimi i Trojeve Etnike,nė kuadėr tė kėsaj Organizate ishte edhe grupi i femrave siē ishin Merita Mazrreku,Hana Rashkaj, Rrushe Gashi,Shpresa Shehu,Baftije GutajResmije Badallaj bashkėshortja e dėshmorit Mehė Uka e disa tė tjera, qysh nga viti 1991sėbashku me Ruzhdi Sramatin dhe Riza Vatėn kontaktuam me Shaban Brahėn dhe morėm udhzime pėr veprimtarin ilegale, nga ku mėsova shum gjėra tė ēmuara dhe mė vlerė gjatė veprimtarisė atdhetare dhe luftės ēlirimtare, por edhe sot nga ky mėsues e luftėtar i ēėshtjes shqiptare, nga ky Promete, meson njeriu vazhdimisht gjėra tė vlershme dhe tė ēmuara, merrė ndjenjen e atdhedashurisė dhe ideve tė mėdha drejt bashkimit tė atdheut nė tė ardhmėn.Pastaj nėpėrmjet Azem Sylės (LPK), jam njohur me atdhetarin dhe patriotin e madh tė ēėshtjes kombėtare Ali Aliun (Kelmendi) nga Presheva i cili sėbashku me Kadri Halimin tė cilėt kishin pėrjetuar kalvarin e Goli Otokut, nė vitet 1952-54, ndėrsa nė vitin 1960 themelojnė Lėvizjen atdhetare e antipushtuese jugosllavo-serbe “Komiteti Revolucionar pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare nėn Jugosllavi me Shqipėrinė.” Ku shtėpia e Babė Beqirit nė Suharekė qė nga viti 1987 ishte bėrė bazė e shum atdhetarėve qė vepronin kundėr robėrisė shqiptare.Disa here kanė qenė tek Unė, Ruzhdi Sramati me shok, Riza Vata me shok, Xhevat Kabashi, me shok Salaudin Braha me shok, Sadik Halitja, Ibrahim Shala, prof Bajram Kurti, Azem Syla me shok,e njeri nga ata ka qenė edhe Ahmet Haxhiu tani i ndjerė, Ali Aliu me shok, Ali e Rexhė Mema tani tė ndjerė, Zeqir Gėrvalla, Qerim Pllana, Begzat Baliu, Mentor Kaēi, Fatos Aliu, Hazir e Naim Shala, Afrim Morina, Prof.Mr.Halil Alidema, Bashkim Hoxha, Idriz Qeriqi, Ramiz Qeriqi, Bajram Bekteshi,dhe shumė tė tjer qė u kėrkoj falje qė nuk ua pėrmenda emrin.Ku unė me familje u pėrkushtuam tėrėsisht nė valėn e luftės pėr liri dhe bashkim kombėtar.Nuk mund nė kėtė intervistė tė mos i pėrmend dy komandant tė Njėsiteve Guerile qė vepronin nė kuadėr tė Lėvizjes sonė Guerile:
Alush Nezir Kryeziu, dėshmorė i kombit shqiptar, u lind mė 19.10.1959 nė fshatin Pagarush komuna e Malishevės, nė shėrbim tė UĒK-sė nė brigadėn 28 -128; ėshtė kyqur nga data, 30.12.1991; mė 19. 04. 1992, nė krye tė detyrės nga pritat e patrullės serbe nė Prizren nė lagjen “Ortakoll” bie heroikisht duke e paguar veten Komandanti i njėsitit gueril ”Zjarri 003” Alush Kryeziu. Kjo rrugė organizative e qėndresės aktive pa dyshim se ishte e vėshtirė dhe duheshin sakrifica tė mėdha, porse nuk kishte se si bėhej ndryshe: Liria pa gjak nuk fitohej. Kėtė kushtrim e kishte dhėnė pushka e lirisė sė Tahir e Nebih Mehės, nga Prekazi i pėrflakur, nga ku kombit shqiptar i bėhej e ditur se me jugosllavo-Serbinė nuk ka zgjidhje tjetėr pėrpos luftės ēlirimtare. Kjo tashmė ishte bėrė moto pėr Alushin dhe shokėt e tij qė po vepronin nė kėtė drejtim.
Besim Adem Nrecaj, dėshmor i kombit shqiptar u lind mė 10.10.1956 nė fshatin Maqitevė tė komunės sė Therandės, nė shėrbim tė UĒK-sė ka qenė nga data, 30.12.1991 nė Brigadėn 28 – 128 tė UĒk-sė; bie heroikisht nė altarin e lirisė mė datė 03.05.1995 nė Malsi tė Re. Komandanti i njėsitit gueril “Zjarri 002” Besim Ndreca, duke mos pranuar dorėzimin e armės, nė vendin e tij tė punės nė Shirok, komandantit tė milicisė serbe famėkeqit Dragan Shoshkiq, Besimi i bie plumbė ballit duke i thėnė se vetėm kėshtu shqiptari e dorėzon armėn o biri shkinės, mėpastaj epilogu i kėsaj ngjarje rezulton me vrasjen e dy oficereve e disa ushtarėve ushtarako-policor nė Malėsi tė Re, kėshtu duke paguar veten shumfish me armė nė dorė si kushtrimtar i lirisė!
-Kur jeni kycur ne UCK?
Nė kėtė pyetje nė vend tė fjalėve po ju jap dokumentin faktik tė kyējes sime nė shėrbim tė UĒK-sė shkruan data 30.12.1991.- 19.09.1999.Me pėrjashtim tė njė gabimi nė dokument ku shkruan shef i – S1,ėshtė gabim me qė funksioni im nė kėtė sherbim ka qenė Z.kom i brig.128 tė UĒK-sė
- Ju keni luftuar ne Zonen e Pahtrikut apo…?
Po. Pėrpjekjet ēlirimtare te njė grupi shokėsh nga Komiteti Kombėtar Shqiptar Pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare, tė cilėt kishin bashkuar idealet e larta patriotike e njerėzore pėr ta luftuar pushtuesin serbo-jugosllav qė mbanin tė pushtuara tokat shqiptare, arriti qellimin, mė 28 nėntor 1987 nė fshatin Nashec tė Prizrenit nė vatrėn bujare tė njė atdhetari, vendosi formimin e Shtabit politiko-ushtarak me ē’rast u formua brigada – 28-tė. Kjo date do tė jetė simbol i mėvonshėm Brigadas 128- tė Ushreisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Zonėn Operative tė Pashtrikut.
Komandanti i Brigadės 128 Ruzhdi Saramati dhe Zėvėndės Komandanti Avdi Ibrahimi gjatė luftumive frontale nė Gorozhup 25 Maj 1999.
Brigada 28 – 128 e Zonės Operative tė Pashtrikut mė 24 maj 1999, me urdhėr tė SHP tė UĒK’sė, tė Drejtorisė Politike tė UĒK-sė Hashim Thaqi dhe Ministrit tė Mbrojtjes Azem Sylan, nė kuadėr tė operacionit “SHIGJETA”, nė Gorozhup e Pashtrik tė Hasit theu kufirin shqiptaro – shqiptar duke sulmuar forcat pushtuese serbo – malazeze dhe, mercenare ruse. Nė kėto beteja tė zhvilluara nė Pashtrik, Brigada 128 si pjesė e kėtij operacioni, ia doli me sukses, qė pasė njė lufte heroike ta thyejė pėrfundimisht kufirin dhe okupatorit serb t’i shkaktojė dėme tė konsiderueshme nė njerėz e teknikė ushtarake.
Ja ēka shkruante me 26 maj tė vitit 1999, pėr kėtė ditė luftimi komunikata e Sh.P.tė UĒK-sė:
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
Shtabi i Pėrgjithshėm

Komunikatė operative nr. 79
e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Prishtinė, 26 maj (Kosovapress)
“…Operacioni sulmues “Shigjeta” filloi sot, me 26 maj 1999, nė
ora 04.00 dhe po zhvillohet me sukses. Deri nė orėt e mesditės
sė ditės sė sotme forcat e Ushtirsė Ēlirimtare tė Kosovės kanė
marrė nėn kontrollė malin Pashtrik dhe pjerrėsitė veriore tė tij,
fshatin Milaj, kanė asgjėsuar disa posta kufitare dhe po
vazhdojnė luftimet pėr pastrimin e gjithė brezit kufitar me
Shqipėrinė, duke mėsyer gjithnjė e mė nė thellsi tė territorit tė
Kosovės. Si rrjedhojė e luftimeve tė deritashme, armikut i janė vrarė 20
ushtarė dhe i janė kapur robė dy tė tjerė, pėrveē teknikė dhe
armatim tė shumtė tė dalė jashtė luftimit.
Nga forcat e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka njė tė vrarė dhe
dy tė plagosur.
Operacioni vazhdon.”
SHEFI I SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM
AGIM ĒEKU

Zėvendės komandanti i brigades 128 tė UĒK-sė Avdi Ibrahimi me bashkėluftėtar-e 26 Maj 1999 nė Gorozhup
Para syve na shfaqet heroizmi i guerilasve tanė, Alush Kryeziu e Besim Ndreca, beteja e Pashtrikut e pėrplot beteja gjithandej Kosovės, qė shembėn Jugosllavinė e tretė tė ashtuquajturėn Serbi. Dėshmorėt e kombit e nė kėtė rast 15 dėshmorėt e betejave tė Pashtrikut u flijuan qė shqiptarėt tė mos kenė mė halle e plagė, qė askush tė mos jetoj me ethet e frikės e me tė burgosur politik, ata lanė njė amanet: S’ka mė tė shtrenjtė se liria dhe bashkimi i tokave shqiptare nė Shqipėrinė Natyrale. Ata dėshmorėt e kombit ngjallėn nė ēdo stinė tė vitit. Ata janė kėtu nė atdhe me flakadanėt e lirisė ndėr duar.
Rėndėsia e planit operativ “SHIGJETA”tė hartuar nga Q.P.K. dhe SH.P. i UĒK-sė,e cila ėshtė realizuar me sukses dhe vulosi fitorėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė fushbetejat e kėtij operacioni nga brigada 28 – 128 “Lidhja Shqiptare” e cila operoi me 4 batalione luftareke, dhe 1 bateri tė artilerisė e komanduar nga komandanti Ruzhdi Saramati.
- A mund te na pershkruani luften?
Po.Mė 24 maj tė vitit 1999 shtabi i brigadės 128 caktoi drejtimet e sulmit nė kuadėr tė operacionit “Shigjeta”, nė Pashtrik.Forcat ushtarake dhe paramilitare serbe porsa hetuan qė trupat tona kaluan nė sulm, hapen zjarr tė dendur me tėrė arsenalin ushtarak qė posedonin, artileria e rėndė dhe mitralozet villnin nga tytat e tyre zjarr e hekur pėr ta ndalur sulmin tone, me gjithė rezistencėn qė bėnte armiku, ai detyrohej t’i leshoj pozicionet dhe tė marrė tatpjetėn brigjeve dhe pyjeve nė drejtim tė fshatrave tė Pashtrikut. Nė pozicionet e tyre lane mjaft tė vrarė e tė plagosur. Nga 26 maji deri me 13 qershor ranė nė altarin e lirisė 15 dėshmor kėta luftėtarėt trima tė lirisė emrin e tyre e lanė tė shkruajtur, nė “Fenikset e Lirisė”, por edhe nė mendjet dhe nė zemrat e njė kombi tė tėrė. Pėr ēka edhe historikisht ėshtė vėrtetuar se dėshmorėt janė margaritar dhe krenaria e kombit. Beteja e Gorozhupit-Pashtrikut, do tė mbahet mend dhe mbetet nė faqet mė tė ndritura tė historisė pėr faktin se ėshtė thyer miti i pathyeshmėrisė sė kufirit shqiptaro-shqiptarė.
Mė kujtohen betejat e ashpra ku gjithēka rreth e rrotull skuqej nga flakėt e armėve tė lloj-llojta, zjarri i bombave, predhave e gjaku i derdhur i dėshmorėve dhe tė plagosurve nga radhet tona. Ata qe njihnin artin e luftės, ajo ishte e vėshtirė sidomos pėr ne qė luftonim nė terren gati tė zhveshur tė Hasit, kjo vėshtirėsi kėrkonte heroizėm, durimin e urisė, lodhjen, etjen. Aty nga mesdita Aeroplan “Mig – 21”, tė armikut, bombarduan caqet tona, atė ditė tė 31 majit. Mes kėtyre gjėmimeve bombarduese qėndronte e s’tundej nga llogoret, brigade 128. Qielli ishte me re, fryente njė erė e lehtė, toka pėrvėlonte nga zjarri i luftės. Artileria serbe hapi zjarre tė forta, sulmi me tanke, me huavica 32 tytėshe, topa e minahedhės goditnin pa ndalur pozicionet tona. Luftėtrėt e lirisė, suleshin tė tėrbuar drej llogoreve tė armikut, hidhnin granata, qėllonin me kundėrtanke, topa pa dridhje e minahedhės tė artilerėve tanė tė komnduar nga komandanti Sali Saramati. Beteja ishte tepėr e ashpėr e pabarabartė si nė numėr tė forcave ushtarake e poashtu edhe tė teknikės luftarake. Ushtria serbe kishte aktivizuar forca tė mėdha ushtarake, tė ndihmuar nga paramilitar e mercenar rus, grek, bullgar, e nga vende tjera tė botės dhe posedonte teknik moderne luftarake. Forcat tona tė UĒK-sė ishim tė pakt nė numėr dhe posedonim teknik luftarake tė kėmbėsorisė. Rrėbeshit tė armikut luftėtarėt e brigades iu pėrgjigjen me luftė tė vendosur. Fusha e betejes u shndėrrua nė erė baroti e djegie.
- Ju keni qene te rrezikuar nga krimineli ARKAN, ēka dinte ky per Ju?
Jo, nuk kam qen vetm Unė i rrezikuar por ka qenė mbarė populli shqiptar dhe popujt tjerė qė u ngritėn nė luftė pėr liri dhe tė drejta kombėtare.
- Qeni i keq ta bjere ujkun ne torisht, cili qen ishte ai qe e solli Arkanin?
Arkanin natyrisht qė e kanė stėrvitur Forcat Ushtarake Serbe dhe e kanė bekuar pėr ti shfarosur popujt jo serb,e nė veēanti boshnjakėt dhe shqiptarėt, Kisha Ortodokse Serbe dhe AKademia e Shkencave Serbe. Natyrisht qė kemi qenė tė rrezikuar edhe nga shqipfolėsit tė cilėt u vunė nė sherbim tė politikės serbe pėr shfarosjen e shqiptarėve.
- HAXHI KUĒI?!
Nuk kam patur rast ta shohė apo ta kem pare ndonjėher Haxhi Kuēin me Arkanin, sikur ti kisha pare zor se do tė mund tė kalonin pa there nė kėmbė nga ana ime. Por Haxhiu vetė ka shkruar me dorėn e vetė dhe e ka publikuar nė portalin e tij informative “Diskutime antishqiptare”, se e ka vozitur Arkanin me makinen e tij si taxi kur ka punuar.
- A jeni te sigurt dhe a keni deshmi?
Dėshmi pėr bashkėpunim tė Haxhiut dhe 5 akademiket serbė ka dhėnė vetė Haxhiu, ku ai vetė ka shkruar nė portalin e tij antishqiptar. Atė qė dėshmon ai vetė nuk kanė pse e dėshmojnė tė tjerėt.
- Haxhi Kuci, e ka shetitur dhe shoqeruar kriminelin Arkan ne shume fshatra te Suharekes dhe Kosoves, a dini Ju, pikerisht ne cilat fshatera?
Haxhiu vetė ka shkruar se e ka vozitur pėr nė Mushtisht dhe Gjilan. Por kur ne ja publikojmė atė qė ai vetė ka shkruar e thėnė menjėher kcen si zorra nė prush dhe priti pastaj fyerjet ofendimet shpifjet ndaj autorit qė publikon mesazhet e Haxhiut.
- A ka ndodhur vrasje ne ato fshatera vrasje?
Po nė komunėn e Suharekės dihet botėrisht masakra e familjeve Berisha dhe familjeve tjera tė kիtyre anėve, dhe nė fshatrat e kėsaj komune ka patur, vrasje, plaēkitje, kallje tė shtėpive dhe dėbime massive nga kėto troje nga ana e serbėve pushtues. Por nga fillimi i hapur i luftės sė UĒK-sė me 20 janar 1997 dhe deri nė mabarim tė luftės mė 20 qershor 1999, unė personalisht asnjėherė se kam pare e as nuk e kam takuar Haxhiun dhe as qė jam interesuar fare pėr tė.
- Ky spiun edhe pese gjaksor kriminel serb i ka sjellur ne Kosove, Cila eshte e verteta?
Ai vetė shkruan se ka vozitur 5 akademiket serb dhe ka biseduar me ta, tė cilėt e kanė lavdruar Haxhiun se i vetmi shqiptar i “mire” eshte ky njeri.Kuptohet kur tė lavdėron armiku nė kohė lufte se kush nė tė vėrtet ėshtė ky palaēo. Po tė hysh ne google mun d ti lexon tė gjitha kėto idiotizma tė Haxhiut.
- Arkani e dergoi zagarin, Haxhi Kucin te Fatmir Limaj, por kur e kuptoi ky se e pret plumbi ne lule te ballit iku, Cila eshte e verteta?
Tė thashė pak mė lartė se nuk kam patur rast tė takohem asnjėherė gjatė luftės ēlirimtare me Haxhiun dhe as nuk e kam idenė se nga ka shkuar e shetitur ky njeri.deri nė vitin 2008 unė nuk kam ditur asgjė pėr Haxhiun dhe as nuk jam interesuar se ku ndodhet. Gjatė gjithė kėtyre viteve ai nė portale, forume nė komente nėpėr gazeta tė ndryshme ditore e ka apstrofuar emrin tim me lloj-lloj pseudonimesh, deri kur shoku im Begzati ma dėrgon ne email adresėn time njė mesazh tė Haxhiut ku ai pyet Begzatin a e din se Avdiu ka qen “spiun”, se kėshtu kinse i paska thėnė Fatmir Limaj, qė nė kohė lufte as edhe njėher nuk jam takuar me Fatmirin, pėrpos kur kam qenė nė Cahan dhe atė pėr marrjen e udhzimeve pėr Operacionin”Shigjeta”nė Pashtrik, dhe atėherė kam qenė me Ruzhdiun dhe Agron Axhamin oficer i U.Sh.qė nė brigadėn 128 e kemi patur Shef tė Ndėrlidhjes. Mbas vitit 2008 kam bėr njė Reagim leter tė hapur kundėr Haxhiut tė cilėn e ka botuar, ”Zemra Shqiptare”, dhe disa portale e gazeta ditore aso kohe. Ku kam njoftuar opininion mbarshqiptar se gjithēka ka thėnė e ka shkruar nė shkarravinat e tij letranxirėse janė rrena dhe shpifje nga ana e shpifarakut dhe rrencit Haxhi Kuēi.
- Krimineli Arkan iku bashke me spiunin e kombit, HAXHI KUĒI, por ky langua akoma vajton me lot krokodili per Arkanin dhe kerkon te gjithe shqiptaret t“i fus ne nje grope t“i vras, kerkon vrasjen e te gjithe komandantet dhe ushtareve te UCK-es dhe se komb shqiptar nuk ka thote ky spiun. Perse?
Pikėrisht kur kam lexuar gjėra tė tilla tė shkruar nga ana e Haxhiut, i jam kundėrvu publikisht me anė tė shkrimeve tė mia qė nuk janė tė pakta. Kjo tregon mė sė miri qė unė nuk kam asgjė personale kundėr Haxhiut. Pėr kėtė e kam demaskuar vazhdimisht dhe jam bindur se ky njeri ja kalon edhe planeve serbe qė kanė ndėrtuar nė kuzhinat e tyre nė Beograd, Moskvė, Podgoricė, Athinė dhe Maqedoni. Kėta shfarosės tė shqiptarisė kan planifikuar projekte tė pjesshme pėr zhdukjen nė vazhdimsi tė shqiptarėve. Kurse Haxhiut nuk ju ka dukur kjo e mjaftueshme ai ka kėrkuar qė gjithė shqiptarėt me i grumbullu pėrnjėherėsh dhe pėr sė gjalli me i vorrosė nė njė grope, bile shqiptarėve ky antishqiptar ua shanė nėnat me tė gjallė e tė vdekur. Ky mbase ėshtė provokim, racizėm dhe ofendim shum i rėndė dhe i patolerueshėm.
- Ky spiun serb genjen se ju njeh Juve dhe ju ka pasur shok. Cila eshte e verteta?
Ky mė ka njohur mua si qytetar i Suharekės ku unė aty kam jetuar deri nė vitin 1985 – 2000, ashtu siē e kam njohur Unė si qytetaret tjerė tė Suharekės edhe Haxhiun. Por “shokė” kurrė nė asnjė mėnyrė se kam patur. Po ta kisha patur “shok”, mbase do ta kisha edhe tani, siē ju kam patur juve shok i nderuari Reshat Badallaj qysh moti dhe ju kam edhe tani se kemi ideale tė pėrbashkėta kombėtare shqiptare.
- Ju keni ngritur padi penale kunder keti klyshi serb, ku dhe per cka?
Nė kėtė pytje pėrsėri nuk dua tė flasė, me qė fletė vetė dokumenti ku unė Haxhiut i kam bėrė kallxim penal pėr shpifje…


https://filolet.com/intervista/1046-rb.htm
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Keta perssona hakera mundohen me vjedhe forumin   Lun 1 Oct - 16:17

inetnum: 46.99.163.0 - 46.99.163.127
netname: Ipko-Ther
descr: Ipko Telecommunications - Theranda/Suhareka Business Clients 2
country: AL
admin-c: FK1980-RIPE
tech-c: DB2818-RIPE
tech-c: BR2268-RIPE
status: ASSIGNED PA
mnt-by: MNT-IPKO-NOC
mnt-lower: MNT-IPKO-NOC
mnt-routes: MNT-IPKO-NOC
created: 2014-11-04T14:54:50Z
last-modified: 2014-11-04T14:54:50Z
source: RIPE

person: Besian Rexha
address: Ipko System Building
address: Zona Industriale
address: Pristina 10000
address: Kosovo
phone: +38649700665
fax-no: +38643700801
nic-hdl: BR2268-RIPE
mnt-by: MNT-IPKO-NOC
created: 2011-03-01T07:32:10Z
last-modified: 2011-03-01T07:32:10Z
source: RIPE # Filtered

person: Dardan Behluli
address: Ipko
address: Lagjja Ulpiana
address: Rruga "Zija Shemsiu", Nr. 34
address: Prishtina, PRN
address: Kosovo
phone: +38643700621
fax-no: +38643700801
nic-hdl: DB2818-RIPE
mnt-by: MNT-IPKO-NOC
created: 2004-07-15T09:44:26Z
last-modified: 2010-04-21T09:39:36Z
source: RIPE # Filtered

person: Faton Kurteshi
address: Ipko System Building
address: Zona Industriale
address: Pristina 10000
address: Kosovo
phone: +38649700669
fax-no: +38643700801
nic-hdl: FK1980-RIPE
mnt-by: MNT-IPKO-NOC
created: 2011-03-01T07:46:01Z
last-modified: 2011-03-01T07:46:01Z
source: RIPE # Filtered


route: 46.99.163.0/24
descr: IPKO-4699163
origin: AS21246
mnt-by: MNT-IPKO-NOC
created: 2014-11-13T12:31:40Z
last-modified: 2014-11-13T12:31:40Z
source: RIPE # Filtered
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Avdi Ibrahimi koka kyq ne uēk ne 1991
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: