AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 wilson presidenti amerikan

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: wilson presidenti amerikan   Mar 11 Sep - 14:17

Pėrgjigjja e Wilson-it drejtuar delegacionit shqiptar, pjesėmarrės nė Konferencėn e Paqės nė Paris se “Sh.B.A.-tė nuk do tė nėnshshkruajnė, kurrė njė traktat qė copton Shqipėrinė…” botuar 25 Prill 1919 gazeta “Franc-Press”.Apo lajmi i rrufeshėm i Wilson, nė Maj ,1919 ku denoncoi shpalljen e traktatit Italian dhe kėrkoi qė Shqipėria tė jetė shtet indipendent. Me mirėnjohje ,Noli e konsideron Wilson “Atė(baba))dhe profet” me thirrjen e pėrjetshme “Na udhėhiq,na udhėhiq”. Kontributi i Wilson vazhdoi edhe nė Gjenevė, ku Noli ishte ambasadori i parė shqiptar, Shqipėria u pranue nė Lidhjen e Kombeve dhe Pavarėsia e vendit u njoh zyrtarisht nga bota.
Nė vlerėsimin e Konicės pėr Presidentin Wilson:”Gjithė shqiptarėt duhet t’i ngrenė Wilsonit njė monument nė zemrat e tyre” e bėn tė lidhur shpirtėrisjt nė kujtesėn gjithė shqiptare.
Shqiptarėt ashtu vepruan, me rastin e 100-Vjetorit tė Pavarėsisė, nė nderim tė mbrojtėsit tė Shqiptarėve, ngritėn nė qendėr tė Tiranės, nė sheshin Wilson, Pėrmendoren e Udhėheqėsit tė Paqės botėrore, qė sipas vlerėsimit tė Nolit :”Njė lis i Madh nė tė cilin kombet e vogla kanė ndėrtuar foletė”. Filozofia e Nobelistit tė Paqės,Wilson, mund tė pėrcaktohet me fjalėt e tij “Parimi i drejtėsisė pėr gjithė popujt e shtetet dhe e drejta e tyre pėr tė jetuar nė marredhėnie tė lirisė me njeri tjetrin,qofshin tė fortė e tė dobėt” Prandaj, shtatorja e ngritur, nė nderim tė Tij, nuk ėshtė njė dekor, por njė zė qė do tė dėgjohet dhe do tė na drejtojė me dorėn lart pėrpara, pėr tė mbrojtur,lirinė, pavarėsinė, demokracinė, barazinė pėr tė drejtat njerėzore dhe pėr integritet nė Europėn e Bashkuar. 


http://pamfleti.net/shpetoni-shqiperine-ishte-edhe-zeri-i-grave-shqiptare-drejtuar-presidentit-wilson-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris-me-1919/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
wilson presidenti amerikan
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: