AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush ėshtė Xhemil Zeqiri?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush ėshtė Xhemil Zeqiri?   Ven 4 Jan - 15:43

http://www.diplomacia.dk/intervista/intervista.htm

Kush ėshtė  Xhemil Zeqiri?
Nga ėshtė, ēfarė arsimimi ka tė kryer dhe autori i sa librave ėshtė?
Cilat ishin motivet, qė ju tė largoheni nga vendlindja?
Motivet i thash me lart. M“u bė jeta monotone, kur mė ndaluan tė dilja nė rrugė, tė bisedoja me ndonjė shok, tė shkoja nė kafene. M“u dha vetėm e drejta qė tė shkoja tė blija diēka nė shitoren e fshatit dhe tė mos flas me askėnd, bile me shitėsin, i cili mė pyeste shpesh si jam dhe mė thoshte: “Xhemil, ke kujdes se agjentėt e sigurimit maqedonas, keq tė kanė kap nė sy!…- Unė e shikoja dhe bisedoja me tė, sepse e nderoja shumė; por sa vinte dikush, ai e ndėrpriste bisedėn dhe thoshte, se e kam hallin pėr ty; se mua nuk kanė ēfarė t“mė bėjnė dhe kėshtu vazhdonte krejt kjo.  Shkaku kryesor, qe njė tragjedi qė ndodhi, tek xhamia - kurse unė dhe ti e rrezikuam jetėn; dolėm tė dėshmojmė nė emėr tė zotit dhe tė drejtėsisė!Beso, Xhemil, mė dhimbsesh si djali im, sepse je i drejtė dhe guximtar!
Unė isha pa punė, isha pa lekė dhe ai mė jepte cigare dhe lekėt nuk m“ i merrte. Dhe, pėrsėriste, - “Mua nuk kanė ē’ mė bėjnė dhe jam i gatshėm tė kacafytem me kėto veglat e Komitetit. Ne jemi pak, - por zoti na ndihmon dhe katundarėt tanė na nderojnė. Njerėzit pėr ty flasin shumė mirė, tė duan shumė, se je trim dhe i drejtė, vazhdo, - se ky ėshtė nder dhe pėr tėrė familjen tėnde”!
…Mua mė mbusheshin sytė me lot, sepse gjendjen e kishim shumė tė rėndė ne shqiptarėt, kurse puthadorėt - shqipfolėsit e Komitetit, na bėnin presione dhe kėrkonin nga ne, qė tė silleshim si dele; pra tė mos ia prishnim qejfin pushtuesve, por tė vepronim si tė na thoshin spiunėt dhe Komiteti… ne tė bėnim vetėm amin!
Kjo ishte nė pika tė shkurta gjendja e asaj kohe!
Prandaj analizoja tėrė natėn, si tė gjeja shtegdalje, pija duhan nė dhomė, i vetmuar duke parė RTSH. Atėbotė, nė ato ēaste, mė bėhej zemra mal, sepse meditoja: “pa, ēka tė bėhet le tė bėhet, ne shqiptarėt e kemi njė shtet, qė lulėzon dhe nuk i pėrulet askujt”!
Prej atėherė, fillova tė kuptojė mė thellėsisht qėllimin e pushtuesve sllavė dhe metodat e tyre djallėzore, qė donin tė na mbajnė tė ndarė e tė pėrēarė vetėm e vetėm qė tė na sundojnė mė lehtė dhe pa vėshtirėsi.
Cilat janė arsyet qė ju shtynė tė merreni me veprimtari ilegale-kombėtare?
Po, arsyet thjesht ishin dy nga mė kryesoret: ēlirimi dhe ribashkimi i trojeve shqiptare me shtetin amė, Shqipėrinė, dhe hakmarrja ndaj pushtetit tė huaj armiqėsor, qė veproi nė fshat nė atė mėnyrė. Mirėpo duke u thelluar nė mendime dhe duke ndjekur lajmet TV-shqiptare, posaēėrisht fjalimet e udhėheqėsve tė atėhershėm tė Shqipėrisė, mė dhanė mundėsi tė kuptojė hallin e madh tė kombit tonė tė pushtuar dhe tė rraskapitur nga dhuna politike dhe psikike qė ushtronin pushtuesit. Pra, kėto ishin qėllimet dhe arsyet, qė unė doja tė hakmerrem dhe tė punoj pėr zgjidhjen drejt tė ēėshtjes sonė kombėtare. Nė kėtė mėnyrė, vendosa tė dalė nė Zvicėr; atje kisha disa kontakte nė Sangalle me disa djem, pak mė tė moshuar se unė, por qė punonin nė ilegalitet, pra ishin anonim. Prandaj pėr t“ua ruajtur konspiracionin, nuk doja t’i mbaja mend emrat.
Si u njoftuat me shokėt e grupit ilegal?
Po. Kur shkova nė Danimarkė, nė janar tė vitit 1981, atje nuk njihja shumė shqiptarė. Dalėngadalė fillova tė njihem, por ishte shumė keq, pasi ambasada jugosllave kishte kontroll absolut mbi shqiptarėt - mė keq se kur isha nė katundin tim nė Zhelinė. Mundohesha tė bisedoja me njerėz, dhe mė interesonte tė di gjėrat, tė takoja ndonjė veprimtar. Fillova tė njoftohem me danezėt dhe kėtu pata rastin tė njihem me Jonin dhe gruan e tij Marianėn Pederssen, me Lotėn Madsen, e cila kishte studiuar nė Shqipėri Gjuhėn Shqipe dhe shqipen ė fliste pėr mrekulli. Ata ishin organizuar nė Shoqatėn Shqiptaro-Daneze dhe prej tyre, pėr herė tė parė, mora libra dhe filma shqip, kaseta dhe kėngė popullore folklorike, ato i shumėzoja dhe i shpėrndaja…
E lusja Lotėn, qė t“m“i pėrkthente artikujt nė gjuhėn daneze dhe pastaj ua dėrgoja, mirėpo nė atė kohė, shokėt danezė nuk mė lejonin tė dilja hapur me emrin tim, mė kėshillonin tė veproja anonim. Pastaj vendosa tė dalė me pseudonimin, ”JIMI”.
Pas disa viteve u takova me veprimtarė tė LPK–sė, si me Ibrahim Kelmendin, Gafurr Elshanin, Muhamed Kelmendin e shumė tė tjerė. Kur erdhėn shokėt e LPK-sė, nė Danimarkė, nė njėfarė mėnyre, terrenin ė gjetėn tė parapėrgatitur nė opinionin danez dhe me shokėt danezė do krijojmė edhe “Komitetin miqtė e Kosovės”. Menjėherė, krijuam lidhje me LPK-n dhe nė kėtė mėnyrė filloi aktiviteti. Ndėrsa, nė anėn tjetėr, pra me shqiptarėt nuk mundja tė depėrtoja lehtė, anipse i pėrkrahja tė gjitha nismat qė bėnin pėr bashkim ose aktivitet, si nė sport, (futboll, njė grup muzikor) etj., u jepja pėrkrahje morale dhe ekonomike, u jepja lekė, vetėm qė t“i nxis tė bėjmė diēka…
Mė vonė u bėmė njė grup dhe krijuam Shoqatėn, “Besa”, pėr tė cilėn ua dhashė 128. 000 korona daneze (afėr 16.000 euro, sot), qė me kėto mjete e morėm lokalin e Shoqatės dhe aktiviteti filloi, - njerėzit tuboheshin etj. Por agjentėt e ambasadės nuk rrinin tė qetė, ata punonin tė na pėrēajnė; - pėr mua thoshin: “tė keni kujdes nga Xhemili, se ai ėshtė i rrezikshėm”! etj. Dhe shokėt filluan tė dinė se lekėt ishin tė miat. Spiunėt, nė fakt, u demaskuan keq.Pastaj pėrhapnin thashetheme,se “BESA” ėshtė financuar me paratė e Enver Hoxhės, etj. etj.
A ke marr pese ne luften ēlirimtare te Ilirides?
Jo sma ka mbajt palla,luftes i frigohem shume,por me shpirt kam marr pjese ne ēlirimin e ilirides,kosoves e lugines.Lufta ime ka qen taxi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kush ėshtė Xhemil Zeqiri?   Ven 4 Jan - 15:46

Xhemili nuk tregon a e kan rrahur policia makedonase?Pos se paskan lan me dal si tjeret me pi neper kafiqa e per duhan i paska dhan shitesi........Ku paska kerkue me ra ne kontakt me LPK.Dhe bash qenka takue me udbasha siq ishin Ibrahim Kelmendi,Gafurr Elshali e qent tjere te serbise.Enverist e zoti e vfraft jarabi qenin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush ėshtė Xhemil Zeqiri?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: