AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhemil Zeqirit i shkr.Xhafer Leci

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhemil Zeqirit i shkr.Xhafer Leci   Mar 30 Mai - 1:46

http://tribunashqiptare.albemigrant.com/index.php?
Disa vargje te Xhafer Lecit

Debill e quan Xhemil Zeqirin dhe se serbija u paska pas frigen shqiptareve te shkolluar?!Po si ju ka frigue kur keta jane shkollue ne beograd dhe kane qene njerez te serbise.Tjeter shkruan kundra Xhemilit:Ky Xhemili si shume ipa pjekur politikisht dhe mendje lehte,te shpife paturpshem se LDK paska qene produkt i UDB-es se bg.,ateher lind pyetja:a ēenkan 65 perqinde e popullit ne sherbim te bg,dhe si ka mundesi qe kosova te pavaresohet?Kur me 1991 ,99perqind e popullit ka dale ne referendum dhe ka votue per pavaresin e kosoves?Hajde rrena une tye po te pergjigjem se tek une ne Sufreke ka votue populli,por nje pakice ka votue,dhe ai referendum ka qene pa mbikqyrjen e nderkombetareve dhe poplcet shqiptar ma kane thyere kioskun me mi nxen fletvotimet,dhe me kane malltretue e sot ata polic jane ne sherbim te popullit,dhe qata udheheqesa qe me shpalleshin tradhetar jugosllave.
E per Xhemil Zeqirin:
Ky ka te drejte te shkruan dhe mua me thote ne tel. se kurr kosova nuk ka mu pavaresue,por duhet gjeture nje opcion ndermet te keqes?

action=fullnews&showcomments=1&id=152

http://www.lajmet.com/Kulture/polemika_intervista_debate_letra-Xhemil_Zeqirit.htm


Foto Albumi
Festat
Pėrjetime
Kartolina
Sondazhi
Muzikė
Humor
Poezi
Kuriozitet
Aforizma
Rtvzik-chat
Media
Mjekės
Fjalorė Anglisht-Shqip
Testo dashurinė
Ditarė lufte
Shqiptarėt nė Danimarkė
Radio Televizioni
"Zėri i Kosovės"
Kopenhagė-DK
Redaksia:
Tel: +4535362016
Fax:+4535352017
SMS+4521487222
rtvzik@rtvzik.com
adnan@rtvzik.com
ibrahim@rtvzik.com
ixhet@rtvzik.com
Shefki Ollomani-Nga roberia ne liri dhe nga roberia ne roberi.(Komente historise sone politike)
Gezim Mekuli-Demilitarizimi, decentralizimi, dekombėtarizimi dhe "demokratizimi" i popullit shqiptar!
Beqir Elshani-Saturni serb i ha femijet shqiptare
Abaz Pllana-Mitrovica e ndarė apo...?
Beqir Elshani-Ditelindja dhe perkujtimi
Xhevat Bislimi- Konference per gazetare-Dega e PDK-se-Viti
AKTUALITETE -EXKLUSIVE PĖR RTVZIK AKTUALITET


I Shkruan: Xhemil ZEQIRI
MINISTRIT TĖ MBROJTJES SĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ PANDELI MAJKOS LETĖR E HAPUR APEL PĖR NDĖRGJEGJĖSIM

I nderuar z.ministėr, Me keqardhje po ta nisi kėtė letėr pėr njė
ndėrgjegjėsim sė figurės apo identitetit tuaj udhėheqės. Siē lajmėruan mediat e kohės Komisioni pėr dhėnjen e satuisit tė veteranėve tė LANĒ-re, ia njohu statusin e veteranit, komandantit dhe udhėheqėsit legjendar, tė pavdekshmit gjeniut, Enver Hoxha. Pavarshisht nga kjo, ti pa tė drejtė e refuzove ta nėnshkruash atė vendim nė cilėsinė e udhėheqėsit tė ushtrisė shqiptare. E, tani po jua shkroj pyetjen ty dhe pėrkrahėsve tuaj nga e merrni kėtė tė drejtė qė ta refuzoni kėtė vendim, kur dihet qė kėtė vendim e muarėn ata tė cilėt, Enver Hoxha u kishte prirė nė Luftėn Nacional Ēlirimtare?! Nė kėtė luftė ranė 28000 dėshmorė, pėr idealet e ēlirimit dhe bashkimit kombėtar. Ku ishe ju z. ministėr kur u rehabilituan figura tė errėta tė historisė sonė si Ahmet Zogu dhe pasuesit e tij, pėrse nuk reagove pėr kėtė pabesi qė po bėhej nderė, pėr mikun e madh tė serbomėdhenjėve tė cilėt me 6000 trupa marshuan nė Tiranė, nė vitin e rėndė tė 24-tės, duke e rrėzuar me dhunė. qeverinė e parė demokratike tė Nolit tė madh. Ku ishe ju qė nuk reagove kur me bekimin e presidentit , A. Mojsiu, u ftua nė Tiranė pikėrisht, pak kohė para zgjedhjeve, reaksionari mė famėkeq mohuesi i shtetit shqiptar, puthadori i mjerė i serbomėdhenjėve, I. Rugova, po pėr fatin e keq tė shqiptarėve qė prap e fitoi mandatin e postit qė nuk e meriton, po padyshim kėtė e arriti edhe me ndihmėn tuaj dhe tė qarqeve tė caktuara ndėrkombėtare, qė s“ia duan hiē tė mirėn kombit tonė. Dihet nga tė gjithė qė me kėtė rast, ky manipulator qė pėrditė po tallet me popullin tonė, po jeton mbi fatkeqėsinė e tij, kėtij iu dha edhe titulli "Honoris Kauza", pėr meritat e tij pėr letėrsi. Kjo, ėshtė provokim i madh pėr njerėzit e letrave shqipe nė trojet shqiptare dhe mė tej. Kur dihet qė ky njeri pėr mė tepėr se njė dekadė nuk po mirret fare me letėrsi dhe nuk i ka dhėnė asaj asnjė ndihmė shkencės shqiptare. Sikur t“i jepej ky titull pėr batutat e tij tė hidhura, pėr qeshjen e tij servile, pėr injorancėn qė e karakterizion, pėr dehjen e tij me raki, pėr pėrēarjen qė i bėri dhe po i bėnė vazhdimėsi faktorit shqiptar, pėr kompromiset e hapura ndaj Serbisė dhe Unmikistanit, pėr pėrshėndetjet e tij burrave dhe vendeve tė botės por pėr "harresėn" qė e ka ndaj Shqipėrisė, tė gjithė di t“i pėrmend por jo shtetin shqiptar, tė gjithė di t“i nderoj por jo UĒK-re, heroike e cila ia solli popullit tonė edhe kėtė pak liri qė e ka sot. Vallė qė prej kohės qė iu ndryshua emri "Enver Hoxha", Universitetit tė Tiranės, ndofta studentėt dhe profesorėt e Tiranės dhe mė gjerė thua se nuk e dijnė se ka Shqipėria shkencėtarė shumė mė tė merituar qė e meritojnė kėtė titull.
!Po, a nuk e meriton mė shumė kėtė titull, simboli i rezistencės sonė kombėtare, Adem Demaēi, pastaj simboli Unitetit kombėtar, politikologu e atdhetari i madh, Ukshin Hoti, simbolet i rinisė sė pastėr shqiptare, Albin Kurti, Fatmir Limaj e Nait Hasani etj. Po, pėr merita nė fushėn e letrave shqipe, kush e meriton mė shumė ta merr kėtė titull, nga tempulli shqiptar, se Rexhep Qosja ynė i madh?! Ku ishe z. ministėr kur nė Tiranė shkeli kryeēetniku, antishqiptari mė i pėrbetuar, Vuk Drazhkoviq, kur ky satrap i politikės serbomadhe, ju tha pa dorashka: "Kosova e Metohia janė tokė serbe". Pse nuk reagove, e ta shpallėsh person non-grata (tė padėshirueshėm)?!!... Pasatj, ku ishe ju, z. Pando, kur ēetnikut serbomadh Vojisllav Koshtunica, Unmiku ia dha dritėn e gjelbėr ta vizitoj Kosovėn dhe e mbrojti me ushtrinė e policinė e NATO-s, duke e marrė nė mbrojtje kriminelin i cili me kallashnikovė ishte nė Kosovė e vriste shqiptarė gjatė luftės?! Ai, i cili u pajtua me Patriarkun Pavle se "shqiptarėt s“kanė tė drejtė tė jetojnė nė Kosovė"?! Po, a s“u aprovua kjo ide skenariste, me vrasjen e pionierit 14 vjeqar, Dashnim Hajrullahu,, nė luginėn e Preshevės?! Kur tė gjitha kėto po dihen nga politikanėt shqiptarė, pėrse edhe ju si dukur Sali Berisha, po mirreni me gjėra tė kota qė s“ju kanė hije, pėrse e denigroni figurėn e Enver Hoxhės, kur dihet se Ay ua pėrplasi nė fytyrė armiqėve tanė mė tė egėr qė nga Ballkani e deri nė Rusi. Vallė, pėrse nuk mendoni se duke e bėrė kėtė ju ua bėni qejfin atyre!... Po, kush mė tepėr e mbrojti me vendosmėri Ēėshtjen Shqiptare se i madhi, Enver Hoxha? Argumentat i flet vetė historia, tjetėr ėshtė se disa harrojnė apo nuk duan ta pranojnė... E, sa pėr epitetin diktator, e dijmė tė gjithė qė vet sistemi ishte me sistem socialist, me tė ashtuquajturėn diktaturė e proletariatit, kjo dihet botėrisht, kjo as nuk u zbulua nga ju, po as nuk u zbatua vetėm nga Enver Hoxha, ajo ishte sistem i asaj pjese tė botės e impoinuar nga faktori ndėrkombėtar. Po, diktaturėn e "mbretit tė ri", Berisha, pse nuk e korrigjoni dot?! Pse nuk e ndaloni edhe kur ky "palaqo politik" e katandisi kombin si mos mė keq. Krime tė rėnda dhe plagė tė pashėruara sot po e rėndojnė Shqipėrinė, prandaj ato qindra e mijėra shqiptarė qė po ikun nga Atmėmėdheu, prej kujt po ikun, prej diktatorit, Enver Hoxha apo prej prej politikės sė qoroditur ekonomike, prej krizave tė rėnda shoqėrore morale qė i drejtoni ju!... Pse nuk e pranoni atėherė se kush e udhėhoqi LANĒ-re, kush qe Komandant i saj?! Kush e udhėhoqi Shqipėrinė pėr gadi gjysmėshekulli?! Me gjithė gabimet dhe pėrparėsitė?! Ndėrgjegjėsohuni! Ndėrgjegjėsohuni! Ndėrgjegjėsohuni! O z. ministėr, se prapa vjen historia!... Kopenhagė, 12.01.2005 PS.Autori ėshtė veprimtar pėr lirit e tė drejtat e Njeriut.Autor i Librit"Nė mbrojtje(diplomatike)tė ēėshtjes shqiptar


Derničre édition par le Mer 19 Juil - 1:19, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kundershtari i Xhemil   Mar 30 Mai - 2:44

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xhemil Zeqirit i shkr.Xhafer Leci
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: