AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Perjetime

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Perjetime   Mar 30 Mai - 2:13

Miftar KURTI
UNĖ KAM NEVOJĖ PĖR TY, L...

Stina e dimrit erdhi prapė. Njė pėlhurė e bardhė, qefin, u kishte rėnė pėr fytyrė maleve dhe fushave tė kėtyre anėve. Nuk mbahej mend pėr njė kohė tė gjatė tė kishte rėnė borė kaq e madhe. Akoma binte. Rrugėt kishin filluar tė mbylleshin. Trenit, tek i cili varej shpresa e tij e fundit, po i shihej veē vagoni i m(b)ramė... Edhe kėsaj radhe ishte mashtruar keq... Vetė ishte fajtorė. Nuk do duhej pritur kaq gjatė. Ishte mėrtisur nga acari. E uli kokėn. Ishte hera e parė qė e kishte zėnė veten nė faj... Deri kur kėshtu!? Dėshprim guri... pėlcet nė heshtje. Jeni ju L...? Po. Ja, kjo ėshtė pėr ju. E hapi zarfin. Nisi tė lexoj. ,,I dashur L... Letrėn e mora tė mėrkurėn, u pamė tė enjten, por siē e pe edhe vetė, nuk pata mundėsi, nuk mė lejuan tė qėndrojė mė gjatė pranė teje... Nėse dėshiron, kuptohet nėse ke edhe mundėsi, tė martėn, mė 22 dhjetor... E di se rruga pėr tė ardhur deri tek unė ėshtė e gjatė, e vėshtirė. Por e di se ti je i denjė pėr kėtė rrugė, nė kėtė natė tė mar(rė)tė..., nė kėtė dhjetorė tė ftohtė... …Unė kam nevojė pėr ty... Eja…” E jotja L… Derisa i doli letrės nė fund, njė zjarr po e digjte pėrbrenda, e duart po i binin pėrthonjėsh. Ē'kemi tė re ushtar L...? Borė e zjarr, komandant. * * * Mbath e vesh e shtrėngu Veē L... nė fjalė me i dalė. Dy hapa para, njė prapa. Frynte erė. Acar i vėrtetė. Borė e madhe po binte. Pa e qitur mirė hapin bora ia mbulonte gjurmėt. Le tė bjen dhe frynė... Zagarėt, as ujqit nuk mė bien dot nė gjurmė, tha me vete. ...Fshati... pothuajse i tėri ishte shndėrruar nė gėrmadhė nga armiku... Mure tė shtėpive tė derdhura nėpėr oborr... Oxhaqet kishin ngritur kokėn pėrpjetė si Kėndues... Qėndronin nė kėmbė tė palėkundur, pėrkundėr borės sė madhe qė po binte mbi supet e tyre. Zjarri vetėm i kishte nxirė... Bora e bardhė e
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Perjetime
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: