AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Forat e Haxhi kuēit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Forat e Haxhi kuēit   Dim 4 Juin - 6:06

http://freeblognetwork.com/drenica/718/

flamuri i Haxhes

http://www.freeblognetwork.com/Albanian/1241/#c23139http://freeblognetwork.com/drenica/718/
-------------------------------------------------------------------------------
http://www.tarpley.net/bushint.htm
---------------------------------------------------------------------------
George Bush: The Unauthorized Biography --- by Webster G. Tarpley & Anton Chaitkin
--------------------------------------------------------------------------------
INTRODUCTION: American Caligula
The thesis of this book is simple: if George Bush were to be re- elected in November 1992 for a second term as the president of the United States, this country and the rest of the world would face a catastrophe of gigantic proportions.

The necessity of writing this book became overwhelming in the minds of the authors in the wake of the ghastly slaughter of the Iraq war of January-February 1991. That war was an act of savage and premeditated genocide on the part of Bush, undertaken in connivance with a clique in London which has, in its historical continuity, represented both the worst enemy of the long-term interests of the American people, and the most implacable adversary of the progress of the human species.

The authors observed George Bush very carefully as the Gulf crisis and the war unfolded, and had no doubt that his enraged public outbursts constituted real psychotic episodes, indicative of a deranged mental state that was full of ominous portent for humanity. The authors were also horrified by the degree to which their fellow citizens willfully ignored the shocking reality of these public fits. A majority of the American people proved more than willing to lend its support to a despicable enterprise of killing.

By their role-call votes of January 12, 1991, the Senate and the House of Representatives gave their authorization for Bush's planned and imminent war measures to restore the Emir of Kuwait, who owns and holds chattel slaves. That vote was a crime against God's justice.

Diskotime com

http://www.diskutime.com/disk/thread.php?id=952

Krizat e botes
http://diskutime.com/disk/out.php?http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=49334

Kriza e botės bashkėkohore

--------------------------------------------------------------------------------

Rene Genon

KRIZA E BOTĖS BASHKĖKOHORE
Logos-A 1995

Titulli nė anglishte:
Crisis of the Modern World
by
René Guénon
LUZAC AND COMPANY LTD.
46 Great Russell Street, London W.C. 1
1975
Pėrkthyer nga:
prof. dr. Vejsel Nuhiu
Redaktor: Emin Azemi
Recensent: Hysni Ismaili

Rene Genon
KRIZA E BOTĖS BASHKĖKOHORE


Forumi i Haxhi Lates
http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/index.forum


arkivi i kosoves::::

http://www.ereniku.net/arkivi2003.htm

GĖZUAR VITI RI 2004!
E mėrkurė 31 dhjetor, 2003
Shumica nė familje, disa nė hotele, e disa edhe nė vende pune
Prishtinė, 31 dhjetor, 2003 - Qytetarėt e Prishtinės ndėrrimin e motmoteve do ta presin nė mėnyra tė ndryshme, nė ambientin familjar, nė hotele, e disa edhe nė vendin e punės. Por,tė gjithė me njė dėshirė tė pėrbashkėt qė viti qė po vjen tė jetė vit i realizimit tė synimve dhe dėshrirave tė tyre.

-Haradinaj: Ka ardhur koha qė UNMIK-ut ta lėshojė Kosovėn
-Kammerhoff: Kosova ka potencial pėr t'u bėrė model nė rajon
-Brayshaw: Viti 2004 do tė jetė vendimtar pėr Kosovėn
-Ngjashėm me vitin e kaluar edhe sivjet Buxheti 2004 priti takimin e fundit tė akrepave nė orėn 24 pėr t’u miratuar nga zėvendėsi i shefit tė UNMIK-ut, pasi kohė mė parė u miratua nga Kuvendi i Kosovės.
-Me sakrifica dhe me disa goditje TMK pėrmbylli vitin

Moisiu: 2004 - tė jetė vit i mbarė nė realizimin e aspiratave tė shqiptarėve
Tiranė, 31 dhjetor, 2003 - Nė kėtė moment feste dėshiroj t’i uroj pėrzemėrsisht tė gjithė shqiptarėt nė rajon dhe kudo qė ndodhen, 2004 qoftė vit i mbarė nė realizimin e ėndrrave dhe aspiratave tė tyre, thuhet nė urimin e presidentit tė Shqipėrisė, Alfred Moisiu, tė mėrkurėn, me rastin e festės sė Vitit tė Ri.

Mesazhi i Presidentit Rugova drejtuar qytetarėve tė Kosovės pėr Vitin e Ri 2004
Prishtinė, 30 dhjetor, 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u ka drejtuar qytetarėve tė Kosovės njė mesazh tradicional urimi pėr Vitin e Ri, me urimet mė tė pėrzemėrta pėr 2004. Nė vazhdim po e japim tė plotė mesazhin e Presidentit Rugova.
"Nė kėtė natė tė Vitit tė Ri, kur zemrat i kemi tė hapura pėr gėzim, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta me dėshirat mė tė sinqerta pėr lumturinė Tuaj dhe tė familjeve Tuaja.
Viti qė po lėmė pas ishte njė vit i forcimit tė progresit nė tė gjitha fushat e jetės pėr vendin tonė. Ishte njė vit pune me sukses i
TMK-ja,diga qė nuk lejon prapakthimin e proceseve nė Kosovė
TTTMMMKKK( TMK
Prishtinė, 30 dhjetor, 2003 - TMK vazhdimisht ka adresuar mirėnjohje ndaj KFOR-t, organizatės pėr Migracion (IOM),pastaj shteteve tė ndryshme etj., pėr ndihmėn e vazhdueshme pėrmes trajnimeve, nga tė cilat ka dalur gjithnjė e suksesshme. Njė sondazh i “Index Kosovės” e ka nxjerrė TMK-nė me punėn e saj

Figurat e njohura shqiptare
http://forumi.parajsa.com/t1436-figura-te-shquara-shqipetare.html

Ismail KADARE . Eshte shkrimtari me i madh i letrave shqipe, i cili qe pas viteve '90 jeton ne France. Kanditat i cmimit Nobel ne letersi. Lindi ne vitin 1936 ne Gjirokaster. Eshte autor i romaneve "Gjenerali i ushtrise se vdekur", i perkthyer ne tete gjuhe te botes, "Muzgu i perendive te stepes", "Koncert ne fund te dimrit", dhe i nje serie vjershash, permbledhjesh, novelash dhe poezish. Eshte nderuar me titullin e larte "Nderi Kombit".Kadare ben pjese ne Akademine Franceze nder 12 anetare-shok te huaj te kesaj Akademie, i Akademise se Berlinit. Veprat e tij jane perkthyer ne 20 gjuhe te botes.

Kristaq ANTONIU (1909- 1979) Kengetar, tenor dhe bariton (Artist i Popullit). Lindi ne Korce dhe mergoi ne Rumani, ku dhe perfundoi Akademine Mimodramatike te Bukureshtit. Interpretoi role te para ne disa filma kinematografie, ku dhe u be i njohur.Si koncertist dhe kengetar operetash beri turne me nje trupe neper Evrope. Ne Shqiperi u kthye ne vitin '35 ku dhe nisi nje veprimtari te gjalle artistike. U shqua ne interpretimin e arieve nga operat klasike dhe te kengeve popullore

Fan NOLI ėshtė artist dhe dijetar, pėrfaqėsues i shquar i letėrsisė demokratike, qė u zhvillua nė Shqipėri fill pas Rilindjes. Fan Noli dha njė kontribut tė ēmuar nė thesarin e kulturės kombėtare. Lindi mė 6 janar 1882 nė Qytezė (turqisht: Ibrik Tepe), fshat shqiptar nė Thrakė, jo shumė larg nga Ederneja.Mė 1906, i nxitur dhe i pėrkrahur nga patroitėt, Noli u nis pėr nė SHBA, me qėllim qė tė ndihmonte nė organizimin dhe nė bashkimin e shqiptarėve tė mėrguar, qė kėrcėnoheshin nga rreziku i pėrēarjes, pėr shkak tė veprimeve tė shovenistėve grekė,Pas njė sėmundjeje tė rėndė vdes nė Florida.

Aleksander MOISIU(Artist i Popullit) Lindi ne qytetin e Kavajes ne vitin 1879. Ai ridhte nga nje familje shqiptare e Moisive, e cila per arsye ekonomike emigroi ne Trieste. Pas mbarimit te shkolles se mesme ne Grac te Austrise dhe pas nderprerjes se konservatorit te Vjenes, Moisiu per arsye ekonomike filloi te punoje si duartrokites ne opera dhe si figurant ne Burgteater, ku dhe nisi krijimtaria teatrale e tij.Debutoi me sukses ne vitin 1903 ne Teatrin gjerman te Prages, ne Teatrin "Skena Popullore", te Berlinit etj. Moisiu u vleresua si aktor ne rolet e Osvaldit, Pozes, Hamletit, nderkohe qe vetem rolin e Fedjas ne dramen "Kufoma e gjalle", te Leon Tolstoit e interpretoi 1200 here. Vetem tre vjet para se te nderronte jete, ne vitin 1935. Moisiu triumfoi ne skenat e Evropes ne shfaqjen jubilare "Fausti" te Getes.

Kole IDRONOMEO 1860-1939 Piktor i Rilindjes Kombetare, arkitekt dhe fotograf, Piktor i Popullit. Lindi ne Shkoder dhe qe ne moshe te vogel shfaqi prirje per artin. Ai kishte nje studio fotografike dhe ka dhene i pari shfaqje kinematografike ne vend ne vitin 1912. Krijoi ne pikture nje radhe kompozimesh te karakterit etnografik. Kryevepra e tij eshte "Motra Tone" viti 1883. Eshte i pari ne artin shqiptar qe trajtoi peisazhin.

Naim FRASHERI 1846-1900. Poet i madh i Rilindjes Kombetare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit dhe i kultures. Lindi ne Frasher te Permetit. U shkollua ne gjimnazin "Zosimea", ne Greqi. Poema e tij e pare ishte "Shqiperia", qe entuziazmoi patriotet shqiptare, botuar ne vitin 1897. Ne Stamboll ishte nder botuesit kryesore te revistes "Drita", me pas "Dituria", ku u botuan shume vjersha te tij, proza e vargje per shkollat shqipe. Me 1886 botoi poemen "Bageti e bujqesi". Veprat kryesore jane "Qerbelaja", "Historia e Skenderbeut", "Gjuha shqipe", "Korca" etj.

Abdyl FRASHERI (1839 -1892) ka qenė patriot e demokrat i shquar dhe njė nga udhėheqėsit kryesorė tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.Lindi nė Frashėr (Pėrmet) mė 1839 nė familjen e njė spahiu tė vogėl tė deklasuar. Pjesėn e parė tė jetės e kaloi nė fshatin e lindjes. Nė moshėn 18 vjeēare u vendos pėr nevoja pune nė Janinė. U shqua si personalitet politik qysh mė 1877. Nė fund tė kėtij viti (1877), kur ishte deputet i Janinės nė parlamentin e dytė osman, Abdyl Frashėri u zgjodh kryetar i Komitetit Qendror pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Kombėsisė Shqiptare, qė u formua nė Stamboll

Sami FRASHERI ( 1850-1904 ) ka qenė rilindas i shquar, ideologu kryesor i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, dijetar i madh, shkrimtar dhe publicist. Nė literaturėn e huaj ėshtė njohur me emrin Shemsedin Sami. Lindi nė Frashėr tė Pėrmetit mė 1 qershor 1850. Mėsimet e para i mori nė fshatin e tij. Kreu shkollėn e mesme greke Zosimea nė Janinė, ku pėrveē literaturės sė pėrgjithshme, pėrvetėsoi edhe disa gjuhė tė huaja

Elena GJIKA (Dora d'Istria) 1829-1888). Shkrimtare dhe publiciste perparimtare rumune me origjine shqiptare. Eshte autore e shume studimeve si Kombesia shqiptare sipas kengeve popullore, Shkrimtaret shqiptare te Italise jugore, Shqiptaret ne Rumani, etj. Eshte e njohur ne opinionin boteror per ndihmen e dhene ne ceshtjen shqiptare

Kostandin KRISTOFORIDHI ( 1827 1895 ). Levrues dhe studiues i gjuhes shqipe, veprimtar i njohur i Rilindjes Kombetare, arsimit dhe kultures. Lindi ne Elbasan dhe ndoqi gjimnazin Zosimea te Janines. Veprimtaria e tij themelore lidhet me perhapjen e gjuhes dhe shkolles shqipe. Ai njihet si hartuesi i pare i Abetares se pare shqipe ne gegerisht ne vitin 1867 dhe nje vit me vone po kete abetare e botoi ne toskerisht. Vepra themelore eshte "Fjalori i gjuhes shqipe". Eshte perkrahes i teorise mbi prejardhjen pellazge te shqipes.

Ali Pashe TEPELENA , sundimtar i fuqishem feudal ne Shqiperine Jugore. Themelues i Pashallekut autonom te Janines, kryengrites kunder pushtetit te Portes Osmane ne Shqiperi. Lindi ne Tepelene ne nje familje feudalesh ushtarake dhe u dallua per aftesite e energjite, me te cilen ndoqi planet e veta ambicioze per t'u bere sundimtar i vetem i vendit duke perdorur te gjitha mjetet. Me 1784 fitoi graden e "Pashait" si komandant ushtarak prane Valiut te Rumelise ne Sofje. Politika e Ali Pashe Tepelenes synonte autonomine dhe bashkimin e krahinave shqiptare nen sundimin e pashallekut te Janines

Eva dhe adami cili eshte ma i moqem
http://www.rruzull.net/modules.php?name=News&file=article&sid=212

Nese EVA eshte nena gjenetike e njeriut te sotem HOMO SAPIENS,ajo nuk ka mundure ta takoi Adamin,pasi ai ka lind 84000 vjeteve ma vone,e Eva para 143000vjeteve

Jeta e nje refugjati
http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?s=7ff999c1c62b4acb4e0bd803d351c554&threadid=5271


Keshilli i sigurimit

http://www.google.fr/search?hl=fr&lr=lang_hr&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=+in+security+council+new+york&spell=1


Haga

PDF] Page 1 Organization for Security and United Nations Security ...Format de fichier: PDF/Adobe Acrobat - Version HTML
Mr. Harjit Sandhu is an expert in international criminal police ... Yugoslavia (ICTY). Before taking his current assignment, Mr. Sandhu has held several ...
www.unodc.org/pdf/crime/ terrorism/UNCTC_Conference_Report.pdf - Pages similaires

Tribuna shqiptare kundra xhemil zeqirit

http://tribunashqiptare.albemigrant.com/index.php?action=fullnews&showcomments=1&id=152

Masakrat na Prizren

Gjatė muajit maj 1999, njėsitet e UĒK-sė meqė ishin vėnė nė mbrojtje tė popullatės shqiptare, disa herė janė pėrballur me forcat pushtuese serbe nė lagjen Tusus dhe nė pjesėt tjera - pėrgjatė maleve tė Cvilenit dhe tė Vėrrinit. Kėsaj here forcat serbe, nė pamundėsi tė shkatrrimit tė njėsiteve guerile tė UĒK-sė, ndėrmorrėn njė ofensivė me karakter hakmarrės mbi popullatėn e pafajshme civile.
Mė 26 maj, ishte ditė e mėrkurė, kur rreth orės 7.30 tė mėngjesit, forcat serbe kishin vu nė rrethim tė hekurt Tususin. Njėsitė militare e paramilitare serbe me brutalitet u futėn shtėpi mė shtėpi, dhe me kėtė rast plaēkitėn,dogjėn e shkrumuan 245 shtėpi tė kėsaj lagje.Nė kėtė situatė ata, i ndanin burrat nga gratė…dhe i ekzekuton pamėshirshėm, dhe ky operacion shfarosės ka vazhduar deri nė mbrėmje tė asaj dite tė kobshme.
Shumė dėshmitarė qė mbijetuan kėtė masakėr, thonė se, nė kėtė operacion tė pėrgjakshėm, janė pėrfshirė forcat speciale tė policisė, nė koordinim me formacione tė pėrziera militare e paramilitare serbe, tė cilat kishin tė veshur uniforma kamuflazhi (tė gjelbra), njė pjesė e tyre mbanin maska nė fytyr, ndėrsa tė tjerėt kishin tė lidhur shamia pėrreth kokės. Nė njė raport tė organizatės “Human Rights Watch”, thuhet se: Gjatė kohės sė luftės, nė regjionin e Prizrenit,(ku pėrfshihen Prizreni, Theranda (ish-Suhareka), Rahoveci dhe Sharri (ish-Dragashi), kėto formacione policore-ushtarake, i kanė udhėhequr: kolonel Gradimir Zekavica, nėnkolonel Millan Gjuriēiē, kolonel Millosh Voinoviē, kolonel Bozhidar Deliē…, etj.

Nė pėrfundim tė rrugės kryesore tė Tususit, ndodhej shtėpia e Rafet Abdylmexhitit, ku mė 26 maj forcat serbe vranė e masakruan gjashtė mashkuj tė kėsaj familjeje. Gruaja e Rafetit F. Abdylmexhiti dhe vajza e saj J.Abdylmexhiti, atė ditė tė tmerrshme e pėrshkruajnė si mė poshtė: “Aty nga mesdita, nė shtėpinė tonė erdhėn gjashtė serbė tė veshur me uniforma kamuflazhi dhe na urdhėruan qė tė gjithė tė dilnim nga shtėpia. Nė kėtė moment ata na kėrkuan t“i jepnim paratė dhe burrit tim Rafetit ia vunė grykėn e pushkės nė kokė dhe e kėrcnonin me vrasje. Unė u dhash 2 000 Dm, ndėrsa burrat u dhanė 1.500 Dm. Ata, na urdhėruan tė largohemi nga shtėpia, ndėrsa burrat i ndaluan. Tek po largoheshim, pamė se si zunė t’i rrihnin burrat. I shkelmonin nė stomak e nė shpinė dhe i godisnin me kondakėt e pushkėve.”Ndėrkaq vajza, J.Abdylmexhiti nė vijim shpjegon: ”Burrat pasi i rrahėn e pėrgjakėn, i rreshtuan pas murit me duart lart. Dhe kur dolėm nė rrugė, dėgjuam breshėritė e

Masakrat e Tivarit
http://www.ereniku.net/pervjetor.html
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Forat e Haxhi kuēit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: