AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vrasesit e Azem Hajdarit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasesit e Azem Hajdarit   Dim 4 Juin - 7:25

Nėn masa tė forta sigurie gjykata e Tiranės shpalli sot vendimin e saj nė seancėn e fundit tė proēesit"Hajdari".

Jaho Mulosmani, i akuzuari kryesor pėr vrasjen e deputetit tė PD-sė, Azem Hajdari, u dėnua me burgim tė pėrjetshėm, dėnim maksimal, sipas kodit penal shqiptar, ku nuk egziston dėnimi me vdekje.

Me heqje lirie, u dėnuan edhe tre vėllezėrit Haxhia, pėrkatėsisht: Ismeti me 20 vjet burg, Isamedini me 2.5 vjet burg.

Ndėrsa Izet Haxhia, ish-bodigardi i ish- presidentit, Berisha, u dėnua me 25 vjet burg nė mungesė. Gjykata shpalli tė pafajshėm ish-komisarin e policisė sė Tropojės,Fatmir Meta.


Me shumė interes nė sallėn e gjyqit, u prit deklarimi i trupit gjykues rreth motivit tė vrasjes.

Opozita pėr tre vjet rresht kishte thėnė se vrasja kishte qėnė politike, por trupi gjykues tha sot se deputeti i opozitės u vra nė 12 shtatorin e 1998-ės, pėr hakmarrje.

Proēesi gjyqėsor pėr vrasjen e Azem Hajdarit, filloi njė vit mė parė, ndėrsa sipas opozites, ishte lėnė mjaft kohė pėr likujdimin njėri pas tjetrit, tė tė dyshuarve tė tjerė, si pjesėmarrės nė vrasjen e tij.

Azem Hajdari ishte njė nga figurat kryesore tė politikės shqiptare tė viteve '90. Ai u vu nė krye tė lėvizjes studentore tė dhjetorit 90, qė ēoi nė pėrmbysjen e komunizmit nė Shqipėri.

Hajdari u zgjodh drejtėpėrsėdrejti nga populli si deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė nė tė gjitha votimet pluraliste pasardhėse.


http://www.bbc.co.uk/albanian/020429121607.shtml


Hajdari”, vetėm 3 tė dėnuar


D.B

TIRANĖ- Vrasja e deputetit tė Partisė Demokratike, Azem Hajdari, mė 12 shtator tė vitit 1998 ėshtė cilėsuar si vrasja e shekullit, ndėrkohė qė gjykimi i kėsaj ēėshtjeje ka vazhduar pėr 70 seanca nė Gjykatėn e Tiranės pėr tė dėnuar 4 bashkautorėt, njėri prej tė cilėve i vdekur. Pėr vrasjen e Hajdarit, Gjykata e Tiranės ka dėnuar me burgim tė pėrjetshėm Jaho Mulosmanin, i cilėsuar si organizatori dhe ekzekutori kryesor, sė bashku me Fatmir Haklajn, i cili ishte vrarė nė Tropojė. Ndėrkaq, ėshtė dėnuar me 25 vjet burg nė mungesė Izet Haxhia, me 20 vjet Ismet Haxhia, ndėrsa dy tė pandehurit e tjerė, Isamedin Haxhia dhe Fatmir Meta janė shpallur tė pafajshėm. Vendimi i gjykatės shpalli edhe motivin e vrasjes sė Hajdarit, qė deri atėherė ishte enigmė. Sipas gjykatės, Azem Hajdari nuk ėshtė vrarė nė cilėsinė e deputetit, por pėr hakmarrje. I vetmi i dėnuar qė mundi tė largohej ishte Izet Haxhia, i cili u arrestua dje nė Antalia tė Turqisė pėr llogari tė policisė shqiptare.04/06/2006
KATEGORIA: Kronike nga Tirana
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vrasesit e Azem Hajdarit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: