AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi-Rogova ne Lozano ēka i tha Xh

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi-Rogova ne Lozano ēka i tha Xh   Lun 5 Juin - 15:29

http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-5344.ht

Ibrahim R..

Strellc
Anėtar
Mesazhe: 55
Regjistruar: 25-7-2003
Lokalizimi: Strellc
Anėtari ėshtė JoNėlinjė

Humori:
Postuar mė 25-7-2003 nė 13:33

Komunistet na vrane perseri

Une jem nga Strellci. E di se qka eshte e djadhta.

Por paska edhe njerzi te Enver Hoxhes en ket faqe.

gjithkund po shduket kommunismi, por vetem Hashimi dhe Babaj i ti, Nano po don per te kthyar edhe njer komunizmin en trojat shqiptare.

Me gezon mua personalisht, se aga Brahim do ta shpall parvarsin e Kosoves me 2.07.2005 e jo Hashim me 29.09.2003.

Kommunistave po ju vjen fundi. Nisja me Fatmir Limaj dot ti vazhdojn edhe Kommandant Gjerpni (Thaqi)

Ju pershendes te gjith njerzin e djathtes ku do se jan.

Strellci


http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-5344.html

tregetar dhe shites i armeve popullit qe populli te luftoi per pavaresi?per kane pavaresi?A keni ndegjuar ore popull,a ka kund ne bote qe populli me blere dy here arme nga udheheqesat shqiptar kinse e me ua ēlirue kosoven?

Llapi05-09-2002, 07:14
Intervistė ekskluzive
Xhavit Haliti, themelues i UĒK-sė: Si u organizua lufta nė Kosovė (1)
Nė vitin 1985 nisė lėvizja guerile e Kosovės
Kur u mor vendimi pėr krijimin e lėvizjes guerile nė Kosovė? Pse dėshtuan planet pėr atentatet kundėr Rrahman Morinės dhe Slobodan Milosheviqit? Kush ishte nė krye tė LPRK-sė? Ēfarė roli duhej tė kishte Byroja Ekzekutive?
Xhavit Haliti ėshtė njė nga figurat mė interesante politike tė Kosovės.
Ish i burgosur politik, i inkuadruar herėt nė Lėvizjen klandestine kosovare, nė tė tetėdhjetat bėhet njėri prej prijėsve tė Lėvizjes Popullore pėr Republikėn e Kosovės (LPRK). Fillet e organizimit tė armatosur kosovar lidhen me emrin e tij.
Nė vitin 1990 Haliti do t’i shpėtojė atentatit tė UDB-ės.
Nė fillimvitet e nėntėdhjeta, dukej qė LPK (Lėvizja Popullore e Kosovės, LPRK e transformuar), po ballafaqohej me njė krizė identiteti politik. Kėrkesa pėr statusin e republikės pėr Kosovėn tashmė kishte marrė legjitimitetin e Kuvendit tė Kosovės, ndėrsa skena politike e Kosovės ishte bėrė pluripartiste, me Lidhjen Demokratike tė Kosovės si parti mė e fortė. Megjithatė, nuk ishin tė paktė ata qė mendonin qė pavarėsia e Kosovės nuk mund tė arrihet pa luftė. Kjo pėrshtypje u influencua edhe prej zhvillimeve nė Slloveni, Kroaci dhe Bosnjė e Hercegovinė. Vetėvendosja dhe lufta u treguan si ēift i pandashėm. Pėrpjekjet e LDK-sė dhe LPK-sė pėr organizim ushtarak nė fillimvitet e nėntėdhjeta nuk sollėn farė rezultati. Mbase ishte herėt pėr luftė nė Kosovė. Apo, thėnė mė mirė, kosovarėt nuk ishin tė gatitur pėr luftė.
Xhavit Haliti do tė jetė njėri prej themeluesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Nė vitet e luftės, Haliti do tė jetė njeriu kryesor i UĒK-sė nė Shqipėri. Mė vonė, ai do tė inkuadrohet nė Partinė Demokratike tė Kosovės tė Hashim Thaēit. Haliti sot ėshtė anėtar i Kryesisė sė PDK-sė dhe pėrfaqėsues i PDK-sė nė Kėshillin Tranzitor tė Kosovės.
Ky ėshtė rrėfimi deri mė sot mė i plotė pėr organizimin e luftės nė Kosovė.
ZĖRI: Kur mirret me vendimi i LPRK-sė qė tė inicohen format e armatosura tė organizimit politik tė kosovarėve. Duket qė ky vendim ėshtė marrė mė herėt, mė 1985, dhe nė njė mėnyrė ka shprehur limitet e lėvizjes politike tė viteve tė ’80-ta, kur u pa se politikisht, ēėshtja e Kosovės, si nė aspektin institucional ashtu edhe nė atė tė lėvizjes klandestine, kishte ngecur. Pra, kur merret vendimi, nė ēfarė rrethanash, dhe cila ishte struktura organizative, nė fillim, e krahut tė armatosur tė LPRK-sė?
Mt: Si u krijua qeveria nė ilegalitet
HALITI: Nė vitet 1984-1985, ne vepronim nė Kosovė. Nuk dua te bėj historinė e asaj kohe, por ėshtė e nevojshme qė tė kemi parasysh se ishin te paktėn katėr vjet qė Kosova vuante nėn njė represion tė jashtėzakonshėm, dhe UDB po bėntė gjithēka pėr tė shkatėrruar nga rėnjėt lėvizjen e organizuar tė asaj kohe. Nė Kosovė vepronte Komiteti Organizativ, si organ politik. Diku nė fillim tė vitit 1985 u mor vendim qė tė formohej Byroja Ekzekutive, e cila, nė njė mėnyrė, do tė luante rolin e njėfarė qeverie ose organi ekzekutiv, me tė gjitha segmentet, me tė gjitha funksionet qė mund t’i ketė njė qeveri nė ilegalitet.
ZĖRI: ... Kush ishte tjetėr nė Byronė Ekzekutive?...
HALITI: ... Ka qenė Hilmi Reēica, por edhe Xhaber Morina, Bashkim Mazreku Xhavit Haliti dhe Fehmi Lladrovci.
ZĖRI: Cili ishte roli juaj?
HALITI: Si anėtar i Byrosė Ekzekutive, unė isha ngarkuar tė krijoja lėvizjen guerile nė Kosovė. Me gjithė dėshirėn e madhe pėr tė krijuar kėtė lėvizje guerile dhe pėr ta zgjeruar atė nė planin politik nė tė gjitha trojet shqiptare, burgosjet e nėntorit tė atij viti ndikuan, nė njėfarė forme, qė tė pushojė sė funksionuari organizata jonė pėr njė kohė. Kjo zgjati deri sa nė tė u kooptuan anėtarė tė rinj, tė cilėt u lidhėn me pjesėn qė kishte mbetur.
Megjithatė, Lėvizja Popullore e Kosovės, bėri pėrpjekje tė pandėrprera, nga jashtė dhe nga brenda, qė tė krijojė njė strukturė tė tillė.

Essayez avec cette orthographe : arme tua schiste xhavit hali

Vrasėsit e Ekrem Rexhės, i njohur si "Komandant Drini", sė shpejti ...... ai qė t’ia shiste shtėpinė Kemajl Lushtakut, derisa ajo nuk ishte e tij? ... kundėrshtarėve politikė tė LDK-sė, siē ishte rasti i Xhavit Halitit, anėtar ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-1458.html - 294k - En cache - Pages similaires

Essayez avec l'orthographe suivante : arme tua schiste xhavit hali

"Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi. [Arkiva] - Forumi ShqiptarI reporton thenjet e pa vertetuara se Hashim Thaci dhe dy njerezit e dores se tij te djathte - Azem Syla, ministri I mbrojtjes se UCK-se, dhe Xhavit Haliti, ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-4143.html - 332k - En cache - Pages similaires

From floribruqi at yahoo.com Mon Sep 5 03:53:14 2005 From ... - [ Traduire cette page ]... e Fatos Nanosit,pra Hashim Thaqi,Veton Surroji,Xhavit Haliti,Jakup Krasniqi,Rame ... Sė dyti ėshtė rrėnqethės peizazhi i natyrės sė vdekur i njė tokė si ...
www.alb-net.com/pipermail/ art-cafe/Week-of-Mon-20050905.txt - 845k -
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi-Rogova ne Lozano ēka i tha Xh   Sam 2 Sep - 4:18

Cilet jane ata qe ne Rambuje e nenshkruan roberin e Kosoves?1):Blerim Shalaedhe para luftes ishte ne negociata,2)Veton Surroi,slogan dhe komunist i rryer3),Fehmi Agani,e formoi uēken dhe u largua nga ajo4)Hashim Thaqii cili deshironte me dhune te behet ne Skenderaje kryetar i LDK es,5)Ibrahim Rugova,ish bire i nje partizanit dhe demagog e pijanec6),Idriz Ajeti,akademik nga biligradi7),Rexhep Qosja,demagog dhe karierist dhe frigacak,8)Jakup Krasniqi, tani i sheh gabimet,por nuk eshte e vertete9)Xhavit Haliti,kantrabandiste i armeve qe u pasurue me to nga populli,ku keni pare ore shqipe qe me luftue per liri e me ble arme?11)Bujar Bukoshi,ish drejtor ne kliniken interne ne prizren dhe bane bisnes me paret e emigranteve,12)Mark Krasniqi,delegat ne mbledhjen e prizrenit dhe e nenshkroi qe kosova te mbesi pjese e serbise dhe tani po ku klysh shkon ne rambuje dhe u qet pluhur me nenshkrue qe prape kosova te mbesi nere serbi,13)Hidajet Hyseni,ky qe mi vodhi meritat e mija me shoket e vete dhe ky mundi mu inkuadrue ne pune gjate regjimit te jugosllavise e une jo dhe nuk me burgosen,pa ua dhene besen qe nuk kam me punue kundra roberise se shqiptareve dhe per kete nuk me burgosen,sepse po te me burgosin,do te rritem ndere popull si i burgosur politike,15Bajram Kosumi qe na premtoi me rrenat e tija se kosova ka mu pavaresue ne qerdhor te vitit2006 dhe u largue si bukla me la mut me shurre16Mehmet Hajrizi ,Ram Buja hero i rrencave,17Azem Syla,Edita Tahiraqka gruaja e Rugoves dhe qe te tane bre nanen zoti ketyre krijuan parti politike,dhe tani pa prezencen e serbise po e shtypin popullin.

Last edited by Perparimi on Sat 2 Sep 2006 - 9:14; edited 1 time in total
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi-Rogova ne Lozano ēka i tha Xh   Mar 5 Sep - 3:54

X-OriginalArrivalTime: 04 Sep 2006 15:49:26.0397 (UTC) FILETIME=[B3261AD0:01C6D039]

zoteri i nderuar deshat te kunderpergjigjem lidhur me letren e
mehereshme qe sips jush Albin Kurti osht LDK dhe i adhurar i
DACIT kjo nuk osht e vertet sepse nese ju kojtohet kur ka dal
nga burgu osht ftuar nga te gjitha subjktet me te madha politike
qe te antarsohet ne to po nuk ka pranuar e njejta vlen edhe per
Adem DEmaqin edhe po te donte edhe tani do te mundet te hyj
ne ndonje parti politike por ai osht kunder sistemit edhe
programert qe kan keto parti eedhe nese juve mendoi ndryshje kjo
osht e drejt e juaja sikurse e secilit por ju kisha kerku diqka
nese ju thoni ashtu ose keni diqka kunder neve dhe kunder
partive pokitike pse more vlla nuk po ktheheni ne KOSOV dhe te
merreni me politik por po kundershtoni sikurse ISMAIL KADARE
perkunder respektit qe kom si shkrimtar po jo dhe me qendrimet e
tij lidhur me SHQIPERIN nese e doni aq shum vendin e juasj
kthehuni ketu edhe kontriboni ne qeshtjet shqipatre

Te nderuar antar te vetvendosjes

Nuk dua qe tua prishi qellimet e mira,dhe as qe e kam ndermend qe tu akuzoi per gjera qe nuk i anderroi,por qe me thuash se Albini nuk eshte as i LDK e as i mesuar nga Daci,vella i nderua,nese ke lot ne sy apo nje ndjenje kombetare,ja lexoje kete forum me poshte dhe analizoi gjerat ngadal dhe me mend,dhe kur eshte shkrue ky artikull,dhe kur eshte krijue vetevendosja?

www.alb-net.com/pipermail/prishtina-l/2002-June.txt+a+eshte+albin+kurti+me+ldk&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=10&lr=lang_hr" target="_blank" rel="nofollow">http://72.14.221.104/search?q=cache:lHM1E8H-QewJ:www.alb-net.com/pipermail/prishtina-l/2002-June.txt+a+eshte+albin+kurti+me+ldk&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=10&lr=lang_hr

E qe me thuash qe kur ka dal nga burgu Albini e kane ftue te gjitha partit shqiptare ne kosove,dhe ky i paska refuzue!
Une personalisht nuk ja mohoi menqurin dhe aftesin e tij intelektuale,e krahasoi me hyun_pa koment.
Tjeter ja edhe nje mesazhe qe ma ka que nje qender nga OSLLO dhe bindu vete i nderuar!Dhe kjo pjese eshte marr nga origjinali i mesazhit,qe se kam shkrue une.
nderuar z. Krasniqi
KETU ESHTE ME KUVEND

E lexova tekstine juaj, dhe e ke me te drejte; duhet t'i kundershtojme UNMIK-ut nderkohe qe i kundershtojme kinseinstitucionet tona, te cilat punojne vetem ne interesin e vet e jo te popullit.
Po ua dergoj nje tekst qe sapo e mora nga qendra e levizjes Vetevendosje ne Suedi. Si duket, aktivistet ne burg kane hy ne greve urie. A keni mundesi te shperndani tekstin?
Gjitha te mirat,
Subject: . Today at 21:28
Vlo Haxhi
Qendra e levizjes Vetevendosje! ne Oslo
.......................................................................................
Une nuk i kam thene qe vetem UNMIKUN ta kundershtoni,por fain per roberin e kosoves e kane:Ata(17 veta) Rugova ,Thaqi,Surroi,Edita,jakupi Mark Krasniqi,Fehmiu,Idrizi,Xhaviti,Blerimi,Haziri,Qosja,
Bukoshi,
Hidajeti,Kosumi,R.Buja,
AzemSyla qe ne Rambuje u mashtruan dhe e nenshkruan r.1244.Pra ju duhet ta kerkoni ujkun e jo ferkemin e .Nga keta pisa ka qe tradhetin e perseritin,siq eshte Mark Krasniqi,i cili me 1945 ne prizren e nenshkroi qe kosova te mbesi pjese e serbise ,ky klysh prape vrapone qe te na roberoi!A s'eshte e vertete?..
E qe me thuash qe Albini si ka dal nga burgu e kane ftue te gjitha partit politike shqiptare(komuniste)!
Une sa kam kontribue per juve shqiptar e kam fjalen dhe regjimi serb nuk me burgosi?Duke me thene tye ne met burgos se kemi ndermend sepse tye ta hypim famen dhe bahesh i pasur kur te dalish nga burgu!Dhe me kane then qe une ma pare duhet tu betohem serbeve qe bahem me ta dhe pastaj ma shqiptoin burgun dhe i aktivizoin gazetat me shkrue per mua,dhe me kan thene se une burgun as qe kam me par,por ke me jetue nga nje here me do te burgosur si bashkimbuzuka qe kur ti leshojna ata nga burgu lancoin ne mase qe te kane pa dhe kane ndejte me tye neper burgje,dhe kena met prue femra sipas oreksit qe te deshiron zemra!Kurse policia shqiptare dhe udheheqesat qe nga Fadili,Rugova,me Yke Bytyqin e se fundi dhe komandanti qeliku Fatmir Lima ma priren punen qe ta leshoi kosoven,dhe perhere ku kam konkurue,ne vendim me shkruante shqip nga Uke Bytyqi:Ti nuk i ploteson kushtet morealopolitike!
Dhe per se fundi qe me thuash mos u bane si Kadare,une i nderuar kur nuk kam shkrue e as botue vepra qe te pasurohem,por kam qen udherrefyes dhe jam malltretue nga shqiptaret,qe se kisha dite qe e dojn aq shume serbin?!
Une e kam dhene provimin e zotit ndaj juve per te gjithe trojet shqiptare!Si me thuash?:
Me 1971 jam rreh me serb ne Sutjeske per flamur,dhe shqiptaret nga friga,dojshin mem rreh me iu tregue serbeve qe na e rrejm kete vetem mos na masakroni,dhe Fadil Hoxha,Reshit Bytyqi me Ymer Gashin me shpallen qe ne keto vite tradhetar jugosllave.
Me 1979 pasi me pranuan si mesimdhenes ne Peqan drejtori Muharrem Gashi me nxorri nga ora dhe mu lute qe ta leshoi punen sepse komiteti iu kishte kercnue se si e ka pranue nje bandit jugosllave.
Me 1981 me 11 mars une i kam nisur demostratat ne menzen e studenteve,dhe kush me shpionoi dhe te nesermen me dtyruan te shkoi ne zyren e ishe drejtorit te menzes Shefki Stubla dhe iu kam ik atentateve te shumta qe ka edhe disa qe nga mendjamadhe e kane hanger koen dhe ku figuron emri im ee me trego?
Me 1972 per diten e shkolles NORMALE ne Prizren e shkrova poezin Republika e KOsoves te cilen ia dhash prof.Nezir Rrezjes dhe me lajmroi ku me malltretojshin policet shqiptar e serbet banin seri!Mos po done mem thene po skan pas qare se pune e kane pas?Edhe une kam mundur te punoi si polic,si gjygjetar si kryetar,por nuk deshta tu shtypi juve,dhe tani prape duhet te na qeverisin ata mbeturina te vjetra?
Kam tubue mjete per juve per shqiptar e jo per serb,dhe ato mjete i kane marr LDK dhe LPK e kane shit e pasurue veten e une?Kam qen edhe ne zgafelle me nje delegacion dhe u kam lute qe te dalin minatotoret perjashta e tju bahem kurban i popullit shqiptar,nuk me lejuan,kush qen ata?per kete pyet Asllan Shalen,Ded Ndrecen nga shroka,e Sali Haxhen gjall jane dhe qaja si femija.
Ne kioskun tim me 1991 populli shqiptar e jo ,serb votonte per referendumin e pavaresise se Kosoves,dhe nje dite policet shqiptar(Skender Krasniqi dhe Basriu) ma kishin thyer dhe te nesrmen e lajmroi Gani saobraqaji rastin edhe pese i thash mos e lajmro i thirri dhe po keta polic me malltretojshin e shajt nenen per thyerje me tregoi nje polic qe ishte farefisi i nanes time emrin nuk po ja qesi se mu ka lute.Me 1996 me urdherin e arsimit me deshiren time kam shkue ne shqiperi tek Merihan Braha per me dergue planprogramin e gjuhes shqipe e jo serbe,dhe pas atyre udhetimesh dhe me leter ne gjepe te nenshkruar ngaBajram Oloni as me thirri per nje kafe,por me tha vetem nje fjale:Dje deshten me na gjue bomba ne ambasaden e kosovesne Tirane!Po kete vite e kam kundershtue si ne mbledhje marveshjen e Rugoves per arsim me Milloshin bile edhe ne zerin e rinise.Me 1997 e kam botue vepren e pare me titull''Leter Popullit Tim"
Me 5 mars plasi lufta ne kosove,jam mundue me shkue per gjermani menihere,por ambasada gjermane nuk ma dha vizen sepse kerkonte qe pse nuk ja kam pague porezin serbise!Me 6 qershor si kam degjue qe ne Deberdelan eshte krijue nje njesi i uēkes qeliku me vrape kam shkue ne deberdelan dhe iu kam lut Fatmir Limes qe tu bashkohem,kurse ky se pari diten e pare me tha:Se u mungoin armet dhe i besova!Heren tjeter me tha ske nevoje me luftue por shkruaj per luften e uēkes!
Heren tjeter me tha nje H.Bala mesues shtatlig se nuk po te marrinsepse je shoqerue me poetin shpiun Avdi Ibrahimin dhe Bajram Bekteshin!Heren tjeter me tha qe mos te paraqitem atypari se une si taxist kam bashkpunue me serb,nga kush u informue qe une paskam bashkpunue me serb,pse sthonte e ke marr ne qafe filanin apo me ma qite dike edhe nga varri!Heren tjeter e nxorri revolen ne mua dhe ne nje dal te Himi Sali Kuēit dike na u kercnue se na kane que me shpiunue,ku ky djal kishte aty te veshur shume antar nga familja e vete dhe u kacafyten.Isha ndermjet tri zjarreve nga serbet,nga qeliku nga Uka e tjere,dhe nuk dija se ēka te beja si te veproja,dhe kur policet serb me nxuren ne rrejtoren e Sherifit ne afersi te stacionit te autobusave e kur me quan ne polici me thane:A po te pranon uēk ja tye ma shtine gishtin dhe thiken ne fyte duke me thene:se na nuk dojna met vra ketu,por dojna met zane tue luftue kundra neve,dhe a iu kam thene qe pash zotin me pranoni qe vetem te mbysi shpiuna dhe ku eshte ma se veshtiri aty me luftue?Qe ma banen hamamin tone te pranon uēk ja!Te pranon ty ma bane po nese ti na jepe besen qe nuk na vret njerezit tane dhe na tani ta shkrujna nje leter e nese nuk te perano ne uēk eja qima femiun tim ne djepe!Mendet paskan vertete rrenje.Kane ardhe me banue ne shtepin time te OSCES,dheme 15 janar keta e kane pasur me mbkqyre pjesen e Shtimes dhe kur erdhen duke qajt dhe me treguan per masakren e Reqakut,dhe e treguan se si civilet i kane vrare,dhe me thane a ke deshire me lajmrue OKB qe te intervenojn,mu nga ai moment eshte lajmrue OKB dhe te nesermen ne mengjez e kam leshue Kosoven me nje kontrabandist qe u mirrtej me klendistine dhe rruge me shume mundime ku ky LIMAN ELSHANI tani drejtor ne kosovatransin e Prizreni e kishte pas qellimin mem mbyt me familje,kam deshmitar jo nje por ane e mbane kosoves qe edhe ata kane pesue po te njejtein fate,dhe me la midis rruges ne malet e Qekis dhe tani as qe i hane paal duke mi marr 20000 marka e shpenzue nje muaj e gjysme fjeten e hotelit per mua e per te ku si kemi pas fjalet keshtu,dhe jam detyrue qe ta paguaje per se dyti qekun edhe 15000marka!
Si po mendoni ju te nderuar ēka kerkoni nga une ma shume ku te kethehem,me kane me bashkbisedue per kosoven e shqiptaret?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi-Rogova ne Lozano ēka i tha Xh   

Revenir en haut Aller en bas
 
Xhavit Haliti dhe Hashim Thaqi-Rogova ne Lozano ēka i tha Xh
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: