AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 0:34



Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 0:39



Qe nga Skenderbegu qe erdhi nga turqija me ēfare qellimi nga kush dihen mire populli shqiptar ishte pa kontrolle,pa udheheqes gjere me ardhjen e Esat Pashajve!!



.............................................................................................................
Kthimi i Esat Pashė Toptanit dhe qeveria e tij, 5 tetor 1914 – 27 janar 1916.
Duke parė zhvillimet e favorshme pėr tė, Toptani kthehet nė Shqipėri dhe merr kėtė detyrė. Pas kėsaj periudhe vjen Lufta e parė Botėrore. Ėshtė koha e pushtimit tė Shqipėrisė, si dhe mbajtja e Traktatit tė Londrės, nė 26 prill 1915.
Nė janar 1916, u bėnė pėrpjekje pėr krijimin e njė qeverie apo administrate shqiptare, pas hyrjes sė ushtrisė austro-hungareze nė vend.
Pėrgjatė 1916 - 1918 krijohet dhe funksionon administrata e pėrkohshme shqiptare nė Shkodėr, e kryesuar nga Fejzi Alizoti, drejtor i pėrgjithshėm i Financave.
Me pėrfundimin e Luftės sė parė Botėrore, pozitat e Italisė nė Shqipėri ishin forcuar, duke patur trupa nė shumicėn e trojeve shqiptare. Italianėve iu kėrkua krijimii i njė qeverie shqiptare, me mbėshtetjen e Italisė. Kėshtu, vjen qeveria e kryesuar nga Turhan Pasha.

Qeveria e Turhan Pashės, 25 dhjetor 1918 – 29 janar 1920


Derničre édition par le Ven 1 Fév - 0:50, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 0:41


Fillimi i shekullit XX e gjen Shqipėrinė nėn administrimin e Perandorisė Osmane. Por, pėrmes kryengritjeve antiosmane, sidomos ato tė viteve 1909 – 1912, nė Shqipėri, ky administrimim kishte nisur tė tkurrej. Nė 14 tetor 1912, njė grup politikanėsh shqiptar organizuan nė Shkup njė mbledhje nga ku njoftuan fuqitė e mėdha se shqiptarėt nuk pranonin pushtimin e tokave tė tyre nga fqinjėt ballkanikė. Ndėrkohė, Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi kryesuan nismėn pėr krijimin e njė komiteti drejtues qė tė merrte nė dorė qeverisjen e vendit. Kulmi i i kėtyre ngjarjeve ishte Kuvendi i Vlorės, nė shtėpinė e Xhemil Vlorės, ku do tė ngrihej mė pas nė 28 nėntor flamuri kombėtar. Kryetari i Kuvedit tė Vlorės, Ismail Qemali, propozoi tė shpallej Shqipėria e pavarur, me njė qeveri tė pėrkohshme; tė zgjidhej njė Pleqėsi nė ndihmė e kontroll tė qeverisė, si dhe tė dėrgohej njė komision nė Europė, pėr tė mbrojtur ēėshtjen shqiptare para mbretėrive.
Me ngritjen e flamurit nė Vlorė, nė 28 nėntor 1912, Ismail Qemali zgjidhet kryeministėr dhe i jepet e drejta nga delegatėt tė krijojė qeverinė e re. Kjo qeveri u shpall nė 4 dhjetor 1912 – 22 janar 1914.
Qeveria e parė shqiptare e kryesuar nga Ismail Qemali, 4 dhjetor 1912 – 22 janar 1914

Fillimi i vitit 1914 solli pėr qeverisjen e Vlorės vėshtirėsi, kohė kur do tė dilte ēėshtja e Beqir Grebenesė, njė oficer shqiptar nė shėrbim tė perandorisė osmane, i cili organizoi njė komplot, nė tė cilin bėri protagonist tė bisedave tė fshehta edhe Ismail Qemalin. Si pasojė, Ismail Qemali dhe qeveria e Vlorės jep dorėheqjen.
Pas rėnies sė qeverisė sė Vlorės, Esat Pashė Toptani krijon njė qeveri, e cila nuk u njoh nga Komisioni Ndėrkombėtar i Kontrollit (KNK). KNK pėrfaqėsonte pushtetin ekzekutiv tė dėrguar nga Fuqitė e mėdha, i krijuar nė 29 korrik 1913 nga Konferenca e Ambasadorėve, me synim organizimin e shtetit shqiptar. KNK-ja njohu njė unifikim tė administratės, ku spikasnin 2 drejtorė Fejzi Alizoti, Drejtor i administratės pėr pjesėn e ish qeverisė sė Vlorės dhe Azis Pashė Vrioni, pėr pjesėn e ish qeverisė sė Esat Pashė Toptanit. Me kėto zhvillime po afronte dhe koha e ardhjes sė mbretit. KNK-ja pėrgatiti ardhjen e mbretit Wilhelm Von Wied, i cili mbėrriti nė Durrės, bashkė me familjen mbretėrore nė 7 mars 1914.

Qeveria e parė e Turhan Pashės, 15 mars 1914 – 20 maj 1914
Pak ditė pas mbėrritjes, mbreti Wiedi dekretoi kryeministrin e ri, Turhan Pashėn, figurė e rėndėsishme politike nė perandorinė osmane. Kėto zhvillime pėrkojnė me njohjen e Shqipėrisė si shtet nga tė 6 superfuqitė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 0:47

[color=white]Qeveritė e formuara nga viti 1912 deri nė 2005
Hyrje
Fillimi i shekullit XX e gjen Shqipėrinė nėn administrimin e Perandorisė Osmane. Por, pėrmes kryengritjeve antiosmane, sidomos ato tė viteve 1909 – 1912, nė Shqipėri, ky administrimim kishte nisur tė tkurrej. Nė 14 tetor 1912, njė grup politikanėsh shqiptar organizuan nė Shkup njė mbledhje nga ku njoftuan fuqitė e mėdha se shqiptarėt nuk pranonin pushtimin e tokave tė tyre nga fqinjėt ballkanikė. Ndėrkohė, Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi kryesuan nismėn pėr krijimin e njė komiteti drejtues qė tė merrte nė dorė qeverisjen e vendit. Kulmi i i kėtyre ngjarjeve ishte Kuvendi i Vlorės, nė shtėpinė e Xhemil Vlorės, ku do tė ngrihej mė pas nė 28 nėntor flamuri kombėtar. Kryetari i Kuvedit tė Vlorės, Ismail Qemali, propozoi tė shpallej Shqipėria e pavarur, me njė qeveri tė pėrkohshme; tė zgjidhej njė Pleqėsi nė ndihmė e kontroll tė qeverisė, si dhe tė dėrgohej njė komision nė Europė, pėr tė mbrojtur ēėshtjen shqiptare para mbretėrive.
Me ngritjen e flamurit nė Vlorė, nė 28 nėntor 1912, Ismail Qemali zgjidhet kryeministėr dhe i jepet e drejta nga delegatėt tė krijojė qeverinė e re. Kjo qeveri u shpall nė 4 dhjetor 1912 – 22 janar 1914.

Qeveria e parė shqiptare e kryesuar nga Ismail Qemali, 4 dhjetor 1912 – 22 janar 1914
Fillimi i vitit 1914 solli pėr qeverisjen e Vlorės vėshtirėsi, kohė kur do tė dilte ēėshtja e Beqir Grebenesė, njė oficer shqiptar nė shėrbim tė perandorisė osmane, i cili organizoi njė komplot, nė tė cilin bėri protagonist tė bisedave tė fshehta edhe Ismail Qemalin. Si pasojė, Ismail Qemali dhe qeveria e Vlorės jep dorėheqjen.

Pas rėnies sė qeverisė sė Vlorės, Esat Pashė Toptani krijon njė qeveri, e cila nuk u njoh nga Komisioni Ndėrkombėtar i Kontrollit (KNK). KNK pėrfaqėsonte pushtetin ekzekutiv tė dėrguar nga Fuqitė e mėdha, i krijuar nė 29 korrik 1913 nga Konferenca e Ambasadorėve, me synim organizimin e shtetit shqiptar. KNK-ja njohu njė unifikim tė administratės, ku spikasnin 2 drejtorė Fejzi Alizoti, Drejtor i administratės pėr pjesėn e ish qeverisė sė Vlorės dhe Azis Pashė Vrioni, pėr pjesėn e ish qeverisė sė Esat Pashė Toptanit. Me kėto zhvillime po afronte dhe koha e ardhjes sė mbretit. KNK-ja pėrgatiti ardhjen e mbretit Wilhelm Von Wied, i cili mbėrriti nė Durrės, bashkė me familjen mbretėrore nė 7 mars 1914.
Qeveria e parė e Turhan Pashės, 15 mars 1914 – 20 maj 1914
Pak ditė pas mbėrritjes, mbreti Wiedi dekretoi kryeministrin e ri, Turhan Pashėn, figurė e rėndėsishme politike nė perandorinė osmane. Kėto zhvillime pėrkojnė me njohjen e Shqipėrisė si shtet nga tė 6 superfuqitė.
Qeveria e dytė mbretėrore e Turhan Pashės, 28 maj 1914 – 3 shtator 1914
Rikonfigurimi i qeverisė erdhi pas largimit nga qeveria i numrit dy tė saj, Esat Pashė Toptanit, si pasojė e konfliktit tė tij me mbretėrinė, pėrgjatė periudhės sė kryengritjes nė jug tė Shqipėrisė, zonė e kėrcėnuar nga pushtimi grek.
Nė 3 shtator 1914 largohet mbreti Wied. Vjena nuk e mbėshteti atė, me justifikimin se nuk kishte arritur tė drejtonte vendin mirė dhe kishte krijuar pėrcarjen mes shqiptarėve dhe krahinave tė saj. Nė kėto kushte, atij i mbetej vetem largimi.
Kthimi i Esat Pashė Toptanit dhe qeveria e tij, 5 tetor 1914 – 27 janar 1916.
Duke parė zhvillimet e favorshme pėr tė, Toptani kthehet nė Shqipėri dhe merr kėtė detyrė. Pas kėsaj periudhe vjen Lufta e parė Botėrore. Ėshtė koha e pushtimit tė Shqipėrisė, si dhe mbajtja e Traktatit tė Londrės, nė 26 prill 1915.
Nė janar 1916, u bėnė pėrpjekje pėr krijimin e njė qeverie apo administrate shqiptare, pas hyrjes sė ushtrisė austro-hungareze nė vend.
Pėrgjatė 1916 - 1918 krijohet dhe funksionon administrata e pėrkohshme shqiptare nė Shkodėr, e kryesuar nga Fejzi Alizoti, drejtor i pėrgjithshėm i Financave.
Me pėrfundimin e Luftės sė parė Botėrore, pozitat e Italisė nė Shqipėri ishin forcuar, duke patur trupa nė shumicėn e trojeve shqiptare. Italianėve iu kėrkua krijimii i njė qeverie shqiptare, me mbėshtetjen e Italisė. Kėshtu, vjen qeveria e kryesuar nga Turhan Pasha.
Qeveria e Turhan Pashės, 25 dhjetor 1918 – 29 janar 1920

Mė pas vjen qeveria e Durrėsit, por qė nuk pati suksesin e duhur nė pjesėn mė tė madhe tė vendit.
Qeveria e Sulejman Delvinės , 30 janar – 14 nėntor 1920
Kongresi i Lushnjės, i mbajtur nė 21-30 janar 1920, emėroi njė qeveri tė re, ku u vendos qė tė kryesohej nga Sulejman Delvina. Qeveria e Tiranės kėrkoi mosnjohjen e qeverisė sė Durrėsit. Nė kėtė qeveri u vendos pėr herė tė parė nxjerrja e monedhės shqiptare. Pjesė e kėtij kabineti ishte edhe Ahmet Zogu.

Nė 14 nėntor 1920 Sulejman Delvina jep dorėheqjen, pas konflikteve tė mėdha nė kabinetin qeveritar.
Qeveria e parė e Iliaz Vrionit, 15 nėntor 1920 – 1 korrik 1924
Pas dorėheqjes sė Delvinės, nė detyrė vjen Iliaz Vrioni.
Qeveria e koalicionit e Iliaz Vrionit , 11 korrik – 16 tetor 1921
Gjendja e vėshtirė e krijuar pėr shkak tė ndėrhyrjes jugosllave nė 1921, bėri qė qeveria e kryesuar nga Iliaz Vrioni tė jepte dorėheqjen dhe tė kėrkonte formimin e njė qeverie tė koalicionit, e pėrbėrė nga dy forca politike; Partia Popullore dhe Partia Pėrparimtare. Serish nė krye tė qeverisė mbetet Iliaz Vrioni.
Qeveria e Pandeli Evangjelit, 16 tetor 1921 – 6 dhjetor 1921
Duke qenė se as qeveria e koalicionit, edhe pse e bazuar nė marrėveshjen qė synonte tė kėnaqte interesat e tė gjitha grupeve poltike, nuk arriti ta bėnte kėtė por shkaktoi pakėnaqėsi tek shumė politikanė, u formua “bashkimi i Shenjtė”, si shkrirje e partive kryesore politike.
Qeveria njėditore e Qazim Koculit, 6 dhjetor 1921 – 6 dhjetor 1921
Por as qeveria e “Bashkimit tė shenjtė”, nuk mundi tė vazhdonte punėn gjatė, pėr shkak tė konflikteve tė brendshme. Ndaj pas dorėheqjes sė Pandeli Evangjelit, njė grup politikanėsh si Hasan Prishtina, Mustafa Kruja, etj, bindėn mė pas Qazim Koculin tė formonte njė qeveri. Koculi pranoi, me kushtin qė nė kabinetin e kryesuar prej tij tė mos ishte prezent Hasan Prishtina. Por Koculi jep dorėheqjen e papritur brenda ditės.
Qeveria e Hasan Prishtinės, 7 – 12 dhjetor 1921

Dorėheqja e papritur e Koculit, detyroi Kėshillin e Naltė t’ia besonte mandatin e kryesimit tė qeverisė njėrit prej protagonistėve tė krizės, Hasan Prishtina. Emėrimi i Prishtinės ngjalli pakėnaqėsi tė shumta nė tė gjithė vendin, deputetėt ikėn nga Tirana, nė Durrės e nė qytete tė tjera. Kryeministri Prishtina, qė ditėt e para, u dha urdhėr Forcave tė Armatosura tė shtien nė dorė “me se s’bėn” deputetėt. Nė kėto kushte, njė grup deputetėsh shtuan trysninė ndaj qeverisė Prishtina, duke e detyruar atė tė japė dorėheqjen.

Qeveria kalimtare e Idhomeno Kosturit (12 – 24 dhjetor 1921)
Pas mbetjes bosh tė vendit tė kryeministrit, Kėshilli i Naltė dekretoi njė qeveri kalimtare, me drejtorė ose ndryshe sekretarė tė pėrgjithshėm, deri nė formimin e kabinetit tė ri.

Qeveria e Xhafer Ypit, 24 dhjetor 1921 – 26 dhjetor 1922
Pas qeverisė kalimtare, Kėshilli i Naltė, emėroi qeverinė e re, ku kryeministėr u vendos tė ishte Xhafer Ypi. Qeverisja e Xhafer Ypit pėrkon me zhvillime tė reja, si dhe ndryshime tė raporteve politike nė vend.

Qeveria e parė e Ahmet Zogut, 2 dhjetor 1922 – 25 shkurt 1924
Nė fund tė vitit 1922, pozitat politike tė Ahmet Zogut, ishin forcuar dukshėm. Si ministėr i Punėve tė Brendshme, ai kishte treguar vendosmėri dhe energji nė detyrėn e tij. Duke patur edhe pėrkrahjen e grupit tė pronarėve tė mėdhenj, Ahmet Zogu ishte gati tė merrte drejtimin e qeverisė.

Pas zgjedhjeve pėr Kėshillin e Naltė, ku Xhafer Ypi u zgjodh Kėshilltar, nė vendin e tij si kryeministėr, Kėshilli emėroi Ahmet Zogun, i cili kryesonte edhe Partinė Popullore. Qeveria pati gjithmonė marrėdhėnie tė acaruara me Hasan Prishtinėn dhe pėrkrahėsit e tij. Madje, nė zgjedhjet pėr Kuvendin Kushtetues, pati njė atentat ndaj A. Zogut. Nė kėto kushte tė acaruara, Ahmet Zogu tėrhiqet nga drejtimi i qeverisė.

Qeveria e kryesuar nga Shefqet Verlaci, 30 mars 1924 – 27 maj 1924
Thellimi i krizės politike nė vend dhe pamundėsia pėr tė qeverisur, e detyrojnė Verlacin tė japė dorėheqjen.

Qeveria e kryesuar nga Ilias Vrioni, 27 maj 1924 – 10 qershor 1924
Kjo qeverisje pėrkon me ngjarjet e kryengritjes sė Qershorit 1924. Madje dy prej udhėheqėsve tė kryengritjes Fan Noli dhe Luigj Gurakuqi, pranuan se nuk ishte thjesht njė kryengritje, por njė grusht shteti. Me short, u vendos qė Fan Noli tė zgjidhej Kryeministėr.
Qeveria gjashtėmujore e Fan Nolit, 16 qershor – 24 dhjetor 1924
Kėsaj qeverie i mungonte mbėshtetja e brendshme, pėr shkak tė zhvillimeve tė acaruara politike, por i mungonte edhe njohja ndėrkombėtare, pasi shtetet e huaja nuk e quajtėn kushtetuese. Nė 24 dhjetor 1924 qeveria kryengritėse bie.
Qeveria disa ditėshe e Iliaz Vrionit, 24 dhjetor 1924 – 5 janar 1925
Iliaz Vrioni e mban vetem pak ditė postin e kryeministrit dhe jep dorėheqjen nė fillim tė vitit 1925, si pasojė e konflikteve brenda kabinetit.
Rikthimi i Ahmet Zogut dhe qeveria e kryesuar prej tij, 6 – 31 janar 1925
Pas largimit tė Iliaz Vrionit, Kėshilli i Naltė emėron Ahmet Zogun si kryeministėr. Nė 21 janar 1925, Kuvendi Kushtetues shpall Republikėn Shqiptare. Pas shpalljes sė Republikės, nė 31 janar 1925 Kuvendi Kushtetues zgjedh Ahmet Zogun tė parin President (nė atė kohė quhej Kryetari i Republikės)
Kabineti i parė republikan, i kryesuar nga Ahmet Zogu, 1 shkurt 1925 – 23 shtator 1925
Ndryshimi i formės sė regjimit solli krijimin e njė kabineti tė ri qeveritar. Statusi i ri i shtetit i njihte Kryetarit tė Republikės tė drejtėn pėr tė formuar qeverinė. Kryetari nuk shkonte nė ēdo mbledhje tė qeverisė, pėrveē rasteve tė rėndėsishme. Rolin e tij nė drejtimin e mbledhjeve por edhe nė punėt kryesore, e mbulonte Ministri i Drejtėsisė. Nė kėtė funksion, nė kabinetin e parė te publikan ishte Petro Poga.
Kabineti i dytė republikan, i kryesuar nga Ahmet Zogu, 28 shtator 1925 – 10 shkurt 1927
Nė kėtė qeveri, Ministėr i Drejtėsisė u zgjodh Milto Tutulani, i cili do tė kryente shpesh edhe detyrat e kryetarit tė ekzekutivit.
Kabineti i tretė, i kryesuar nga Ahmet Zogu, 12 shkurt 1927 – 21 tetor 1927.
Pas nėnshkrimit tė paktit me Italinė, kabineti qeveritar dha dorėheqjen pėr shkak tė konflikteve nė kabinet. Petro Poga thirret sėrish nė postin e Ministrit tė Drejtėsisė, si dhe tė kryesimit tė punėve tė qeverisė.
Kabineti i katėrt i kryesuar nga Ahmet Zogu, 24 tetor 1927 – 10 maj 1928
Pėr shkak tė mosmarrėveshjeve, edhe ky kabinet me Ministėr Drejtėsie Petro Pogėn, jep dorėheqjen
Kabineti i pestė, i kryesuar nga Ahmet Zogu, 11 maj 1928 – 1 shtator 1928
Nė kėtė qeveri, Ministėr Drejtėsie ishte Hiqmet Delvina.
Zhvillimet e mėpasshme sjellin Mbretėrinė shqiptare tė Ahmet Zogut, 1928- 1939
Nė 17 gusht 1928 zhvillohen zgjedhjet pėr Asamblenė Kushtetuese. Pozitat e Ahmet Zogut fuqizohen. Nė kėtė mėnyrė, ndryshon edhe forma e regjimit nė vend. Asambleja Kushtetuese miraton statusin themeltar tė mbretėrisė shqiptare. Asambleja u kthye nė Parlament dhe vendi shpallet mbretėri kushtetuese.
Qeveria e parė mbretėrore e kryesuar nga Kostaq Kotta, 5 shtator 1928 – 5 mars 1930
Nė kėtė perudhė u ndėrmorėn reforma tė mėdha tė organizimit tė mbretėrisė, tė shtetit shqiptar dhe tė zhvillimit tė vendit.
Qeveria e Pandeli Evangjelit, 6 mars 1930 – 11 prill 1931
Kabineti Kotta u dobėsua dhe u detyrua tė japė dorėheqjen nė gjysmėn e mandatit tė tij.Nė qeverisjen e re nis reforma agrare e vitit 1930.
Qeveria e dytė e Pandeli Evangjelit, 20 prill 1931 – 7 dhjetor 1932
Kabineti qeveritar dorėhiqet, pas vrasjes sė Ministrit tė Drejtėsisė Vasil Avrami. Por sėrish nė detyrėn e kryeėministrit, edhe nė kabinetin e ri, zgjidhet Pandeli Evangjeli
Qeveria e fundit e Pandeli Evangjelit, 11 janar 1933 – 16 tetor 1935
Pas zgjedhjeve parlamentare tė 11 nėntorit 1932 zgjidhet qeveria e re, ku sėrish nė kėtė mandat tė ri propozohet Pandeli Evagjeli.
Qeveria e kryesuar nga Mehdi Frasheri, 21 tetor 1935 – 7 nentor 1936
Pandeli Evangjeli, kryeministri veteran, i paraqet Mbretit Zog dorėheqjen, i shtyrė edhe nga politikat e ndėrmarra nga Mbreti Zog pėr rigjallėrimin dhe dhėnin e njė impulsi tė ri zhvillimeve. Madje kabineti pasardhes, i kryesuar nga Mehdi Frashėri u quajt ndryshe kabineti i tė rinjve.
Qeveria e fundit e Kostaq Kottės, 9 nėntor 1936 – 7 prill 1939
Mehdi Frashėri paraqet dorėheqjen si kryeministėr, pas situatės sė krijuar ku shumė deputetė shprehen tė pakėnaqur nga politika e brendshme e ndjekur prej tij. Ndėrkaq, edhe zhvillimet politike ishin tė acaruara dhe nė Shqipėri
trokiti pushtimi fashist Italian. [/color]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 0:59

Enver Hoxha me Fadili
Masakra e Tivarit dhe tradhetija e Dy Hoxhajve

http://images.google.fr/imgres?imgurl=http://kosova.albemigrant.com/wp-content/uploads/2007/10/image0011.png&imgrefurl=http://kosova.albemigrant.com/%3Fp%3D302&h=775&w=550&sz=1107&hl=fr&start=56&um=1&tbnid=m9P9esjZOKmX2M:&tbnh=142&tbnw=101&prev=/images%3Fq%3Denver%2Bhoxha%26start%3D40%26ndsp%3D20%26um%3D1%26hl%3Dfr%26lr%3Dlang_de%26sa%3DN

Si erdhen ne pushtet me ndihmen e serbeve dhe populli i ledhatonte!!!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 1:01



ENVER HOXHA me TITON ne BELIGRAD
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13726
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Ven 1 Fév - 1:04

]http://www.enver-hoxha.net/images/fotoalbumi/04-kriegszeit-1939-1944/76.jpgNjesit shqiptare duke shkue ne lufte me ēlirue serbin?!

http://images.google.fr/imgres?imgurl=http://blog.b92.net/arhiva/files/images/300px-LekaTitoDjido.jpg&imgrefurl=http://www.mekulipress.com/&h=370&w=300&sz=29&hl=fr&start=4&um=1&tbnid=NDiAPAzjpiYfwM:&tbnh=122&tbnw=99&prev=/images%3Fq%3Drugova%2Be%2Btito%26um%3D1%26hl%3Dfr%26lr%3Dlang_de%26sa%3DN
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé




MessageSujet: Re: Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen   Aujourd'hui ą 12:50

Revenir en haut Aller en bas
 
Kryetaret shqiptar te zgjedhur nga qerqet e huaja,apo erdhen
Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: