AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Krahina autonome e metohise se Kosoves-udheheqsat e saj qena

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13734
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Krahina autonome e metohise se Kosoves-udheheqsat e saj qena   Mar 6 Juin - 6:34

Ja kush na udhehoqi gjate luftes se pare,te dyte,dhe uçken dhe tani bashkpuntor me nderkombetaret,tradhetin nuk e kane ndermend me leshue,dhe vetem kelyshet e tyre po i bashkojne rrethe e perqark vetes,si qem nere serbi si ne lufte,si u çliruam e njejta situate per ata qe na shtypen!Kush na shtypi po keta si sot e dje,shpiunat perhere ne vendet e para!!!Si?,po sa e nisen luften kinse kundra gjermaneve,shqiptaret formuan listat se cilet shqiptar duhet mi shkrue si balliste,dhe bashk me serb i pushkatuan ne Bare afere Ulqinit.Keta komunista shqiptar,ne kohen e Sllobodanit kinse u ndane dhe formuan LDK-en,a hanin e pinin sa mujshin edhe te LPK,nisoje pa dallim nga LDK-ja,sepse tane levizja leniniste cili nga keta nuk ka pas pozite te larete ne kohen e SLLOBODANIT,dhe po tane keta edhe sot,kane pozita,dhe vetem femit e tyre duhet tu shkollohen,te jetojne jeten si qenje njerezore,e femit tane nuk i perkasin kesaje toke,dhe gjakut te njerezise!!!



Kosovo
1945 Autonomous Kosovo-Metohija District
1963 Autonomous Province of Kosovo and Metohija
1968 Socialist Autonomous Province of Kosovo
28 Sep 1990 Autonomous Province of Kosovo and Metohija
12 Jun 1999 foreign occupation

Secretaries of the Central Committee of the Communist Party
(from 1952, League of Communists)
Sep 1944 - Mar 1945 Miladin Popovic (b. 1910 - d. 1945)
Mar 1945 - Feb 1956 Djoka Pajkovic (b. 1917 - d. 1980)
Feb 1956 - 1965 Dusan Mugosa (b. 1914 - d. 1973)
1965 - 28 Jun 1971 Velli Deva (1st time) (b. 1923)
28 Jun 1971 - 6 May 1981 Mahmut Bakalli (b. 1936 - d. 2006)
6 May 1981 - Jun 1982 Velli Deva (2nd time) (s.a.)
Jun 1982 - May 1983 Sinan Hasani (b. 1922)
May 1983 - 1984 Ilaz Kurteshi (b. 1927)
1984 - 1985 Svetislav Dolasevic
1985 - May 1986 Kolë Shiroka (b. 1922)
May 1986 - 1988 Azem Vllasi (b. 1948)
1988 - 17 Nov 1988 Kaqusha Jashari (f)
17 Nov 1988 - 27 Jan 1989 Remzi Kolgeci (acting)
27 Jan 1989 - 12 Oct 1990 Rahman Morina (b. 1943 - d. 1990)
--------------------------------------------------------------------------------Chairman of the People's Liberation Committee
1 Jan 1944 - 11 Jul 1945 Mehmet Hoxha (b. 1908)
Presidents of the Assembly
11 Jul 1945 - 20 Feb 1953 Fadil Hoxha (1st time) (b. 1916 - d. 2001)
20 Feb 1953 - 12 Dec 1953 Ismet Shaqiri (b. 1918)
12 Dec 1953 - 5 May 1956 Djoka Pajkovic (s.a.)
5 May 1956 - 4 Apr 1960 Pavle Jovicevic (b. 1910 - d. 1985)
4 Apr 1960 - 18 Jun 1963 Dusan Mugosa (s.a.)
18 Jun 1963 - 24 Jun 1967 Stanoje Aksic (b. 1921 - d. 1970)
24 Jun 1967 - 7 May 1969 Fadil Hoxha (2nd time) (s.a.)
7 May 1969 - May 1974 Ilaz Kurteshi (s.a.)
Presidents of the Presidency
May 1974 - Aug 1981 Xhavid Nimani (b. 1919 - d. 2000)
Aug 1981 - 1982 Ali Shukri (b. 1919 - d. 2005)
1982 - May 1983 Kolë Shiroka (s.a.)
May 1983 - May 1985 Shefqet Nebih Gashi (b. 1927)
May 1985 - May 1986 Branislav Skembarevic (b. 1920)
May 1986 - May 1988 Bajram Selani
May 1988 - 5 Apr 1989 Remzi Kolgeci
27 Jun 1989 - 11 Apr 1990 Hysen Kajdomçaj
Provincial Coordinator
11 Apr 1990 - 1991 Momcilo Trajkovic (b. 1950)
Mayors of Pristina
1991 - 1992 Zivojin Mitrovic (b. 1950)
1992 Novica Sojevic (b. 1940)
Prefects of Kosovo district
1992 - 1994 Milos Simovic
1994 - 1996 Aleksa Jokic (b. 1950)
1996 - 1998 Milos Nesovic
1998 - 1999 Veljko Odalovic (1st time) (b. 1956)
1999 - 2000 Andreja Milosavljevic (b. 1936)
2000 - 2001 Veljko Odalovic (2nd time) (s.a.)
12 Apr 2001 - 6 Dec 2001 Jovica Filipovic
6 Dec 2001 - 28 Sep 2004 Dragan Velic
28 Sep 2004 - Srdjan Vasic (b. 1960)
--------------------------------------------------------------------------------Chairman of the Executive Council of the People's Committee
1945 - 1953 Fadil Hoxha (s.a.)
Chairmen of the Executive Council
1953 - 1963 Fadil Hoxha (s.a.)
1963 - May 1967 Ali Shukri (s.a.)
May 1967 - May 1974 Ilija Vakic (b. 1932)
May 1974 - May 1978 Bogoljub Nedeljkovic (b. 1920)
May 1978 - 1981 Bahri Oruçi (b. 1930)
May 1982 - 5 May 1984 Imer Pula (b. 1921)
5 May 1984 - May 1986 Ljubomir Nedjo Borkovic (b. 1926)
May 1986 - 1987 Namzi Mustafa
1987 - May 1989 Kaqusha Jashari (f)
May 1989 - 1989 Nikolla Shkreli
1989 Daut Jashanica (b. 1948)
4 Dec 1989 - 5 Jul 1990 Jusuf Zejnullahu (b. 1943?)
Chairman of the Temporary Executive Council
28 Sep 1998 - 7 Mar 2002 Zoran Andjelkovic (b. 1958)
Alternative government
19 Oct 1991 independence declared (Republic of Kosovo)
1 Feb 2000 international administration recognized

President
25 May 1992 - 1 Feb 2000 Ibrahim Rugova (b. 1944 - d. 2006)
(5 May - 30 Jul 1999 in Italian exile)
--------------------------------------------------------------------------------Prime ministers
19 Oct 1991 - 1 Feb 2000 Bujar Bukoshi (b. 1947)
(1993 - Jun 1999 in Bonn [Germany] exile)
2 Apr 1999 - 1 Feb 2000 Hashim Thaçi (in opposition) (b. 1969)
Foreign administration
Administrators (heads of United Nations Interim Administration Mission in Kosovo)
13 Jun 1999 - 15 Jul 1999 Sérgio Vieira de Mello (Brazil) (b. 1948 - d. 2003)
(acting)
15 Jul 1999 - 15 Jan 2001 Bernard Kouchner (France) (b. 1939)
15 Jan 2001 - 31 Dec 2001 Hans Hćkkerup (Denmark) (b. 1945)
1 Jan 2002 - 14 Feb 2002 Charles H. Brayshaw (U.S.)
(1st time) (acting) (b. 1942)
14 Feb 2002 - 8 Jul 2003 Michael Steiner (Germany) (b. 1949)
8 Jul 2003 - 25 Aug 2003 Charles H. Brayshaw (U.S.)
(2nd time) (acting) (s.a.)
25 Aug 2003 - 11 Jun 2004 Harri Holkeri (Finland) (b. 1937)
11 Jun 2004 - 16 Aug 2004 Charles H. Brayshaw (U.S.)
(3rd time) (acting) (s.a.)
16 Aug 2004 - Sřren Jessen-Petersen (Denmark) (b. 1945?)
--------------------------------------------------------------------------------Presidents
4 Mar 2002 - 21 Jan 2006 Ibrahim Rugova (s.a.)
21 Jan 2006 - 10 Feb 2006 Nexhat Daci (acting) (b. 1944)
10 Feb 2006 - Fatmir Sejdiu (b. 1951)
--------------------------------------------------------------------------------Prime ministers
4 Mar 2002 - 3 Dec 2004 Bajram Rexhepi (b. 1954)
3 Dec 2004 - 8 Mar 2005 Ramush Haradinaj (b. 1968)
8 Mar 2005 - 23 Mar 2005 Adem Salihaj (acting) (b. 1950)
23 Mar 2005 - 10 Mar 2006 Bajram Kosumi (b. 1960)
10 Mar 2006 - Agim Çeku (b. 1960)



http://216.239.59.104/search?q=cache:IoH4fM7-EB0J:rulers.org/yugrep.html+remzi+kolgeci+&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1


Rahman Morinen e vran serbet ne salle duke e mbrojtur flamurin shqiptar

27 Jan 1989 - 12 Oct 1990 Rahman Morina
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
 
Krahina autonome e metohise se Kosoves-udheheqsat e saj qena
Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: