AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 poezit e mija

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: poezit e mija   Dim 17 Fév - 6:42


]Lamtumirė,geneshtar
Haxhi Kuçi

Premtimet e tua
na bere fantazi
per nje kosove
qe as vete si din!

Ike si dhelper
genjeshtar qe na le
mik yni ti
qe i pabese!

Koha jote ke
dhe shkove genjeshtar
genjeshtrat ua le
pasardhesve!

Tradhetija per ty
ndaj shokeve tu
nuk eshte tradheti
po mjeshtrim dinakrise!

Edhe pasardhesit e tu
te njejten rruge ta ndjekin
ku kerkojn fati
per te ardhmen!

Per heshtjen tende
kishe kepin e dhelperise
dhe ne vend qe te skuqesh
rakin e kishe ne goje!

Lamtumir genjeshtar i shqiptarise
perendit shkelin drejtesin me zjarr
duke u mbrojtur juve
si profet genjeshtar


Dernière édition par Perparimi le Dim 1 Aoû - 2:46, édité 6 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Lun 18 Fév - 15:14

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:0SJgXEpu6PMS4M:http://img137.imageshack.us/img137/236/ramios5.pn" border="0" alt="" />g

Pavaresin e shpallen horet,por u mungoi himni(hymni)i kombit kosovar ?Si dhe kushtetuta kerkund!!!!Diçka po zihet ne vorber,dhe kjo shpallje eshte nje loje me permasa qe do e paguan perseri populli yn,sepse rezuluta 1244 nuk prijashtohet nga brendesija e pavaresise,?!Ku i ipet e drejta e serbise qe te kethehet ne kosove.Mos e harroni kete ?

Pershendetje nga poeti

Haxhi L.Kuçi


Dernière édition par Perparimi le Mar 10 Mar - 2:11, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 24 Fév - 2:40

Sot Kosoven pavaresuan
por roberija dot s'na hiqet
shkau prape komandon
qeverija duke na shkele!

Mitrovicen e veriut
serbet me flamur
aty ma ska Sheremeta
se iken pa plisa!

Pavaresija tri dite qudira
me shqiptar keshtu
se kengen dhe rrospillanun
ne zemrat e qeveritareve!

Per keta nuk eshte interesant
se a masakrohet kombi
pos tu ruhet fotelja
qe te na shtypin si shkau .


Dernière édition par Perparimi le Dim 1 Aoû - 2:51, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 8 Mar - 23:39

Pavarsia

Gezonu,gezonju
pavaresija u troket
hymni ku na mbete
ne gjepin e Sabriut!

Simbolet u treten
diku ne malesi
do vjen nje dite
ne pranveren e kaluar!

Krenohu qeveri krenohu
pavaresin e ke moti
si nen roberi
ashtu dhe tani!

Ata qe vuajten
dhe tani pa drite
djelte e martireve
bredhin rrugeve rrugeq!

(Nese UNMIKU
kundershton pavaresin
deputetet do ikin
sikur ne Kaqanik! )))))

Sa shume po jetoni
me fantazma neper endrra
pa u pjeke buka ne furre
ngopeni tue ngrere!
....................................................
Per tu shpallur pavaresija me pare duhet te mbahet referendumi qe ju o shqiptar ta votoni per pro,apo kundra!Pastaj shpallja e pavaresise behet nga kuvendi!Ketu nuk shihet asgje e pjekur vetem do te shihni se çka do u linde me vone!!!Ishalla behet mire dhe bahet pavaresija,sepse po kam frige qe diç do te ndodhe,ishalla mire e bene zoti!!! Dhe nuk enklavizohet Kosova !


Dernière édition par Perparimi le Sam 31 Juil - 2:06, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 9 Mar - 0:04Gjashte muaj mbas demostratave te vitit 1981

Ja filmin qe e kam iqizue para disa viteve nepermjet telefonates.


https://www.dailymotion.com/El-Kosovar/video/x5xsam_haxhi-kuci-ne-bised-me-shefki-stubl_news


Dernière édition par Perparimi le Ven 27 Juin - 15:59, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 9 Mar - 1:14

minatori Haxhi l. Kuqi thotë:
25 Qershor 2006 @ 7:58 pm

Mjafte ma ore shqiptar te zinje
gjere kur do’t ngopeni
duke me tradhetua
djegur e na degjenerue!
Me lini te qete
se n’shpirt me perveluat
o njerez majmuna
apo jashte toksor!

O zot,o qiel
hapu sezam
dhe mbi keta servila
hedhe vrere e meteore?!
si popullin e
Themudit e Lutit .


minatori Haxhi l. Kuqi thotë:
25 Qershor 2006 @ 8:12 pm

Do te shkruaje,dhe nuk do ndalem
gjere sa perendin
ta shtinje tju gjykoi
dhe ta merrni denimin e
merituar!
siq shkruhet ne Bibele e Kurhan !

Pastai do ma kujtoni
se tradhtar te keqinje qet
dhe mua me perbuzet
duke ndegjuar urdherat e serbit
e mbi mua si ne Mesin
dhe Isan
deshtet te me vrisni
vetem pse punova
per popullin shqiptar.


Po i lutem perendise
dite e nate
dhe kurr nuk do ta ndali mallkimin
ne ata qe shpirtin ma kallen!
dhe kurr nuk do ta ndali
mallkimin gjere sa
secili ta mirrni
denimin e merituar!


Dernière édition par Perparimi le Sam 31 Juil - 2:23, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 9 Mar - 1:16

Ti arberore

lulekurore
me je shprese
me JE JETE
e pse na tradhtuan
ne te dyve
SI Dhimitri
TEUTEN E MJERE.

Ah se dine
sa forte te deshta
arberesha ime
t'merrshem ne perqafim
sepse jeten
ti ma gatove
per ty punova çdo dite.

Por tradhetaret
me treten larg
te plagosur
sepse kishin marr
rrugen e djallit.

Mu kundervuan
sikur Jakobit
dhe nga populli
u detyruar
te mergoje
ne vend tjeter.
T' lutem mos me harro
oj toke arberore
ty te mbaje ne shpirt .
E dine,ai qiell
ai qiell qe na mbulonte
vetem mua dhe ty
nga njeher nga larte
na shuante epshet
dhe malet u shkundeshit
nga pabesit qe na bejshin
njerezit e pa shpyrte

Te kam lule te kam gjane
brenda n'zemer
ta kam bere nje dhome
dhe aty ,ti tmi ruan kujtimet
sa t'a bota tue jetue
neper kete kosmos!

Dhe kur te plakesh
ti shpalone
kujtimet e mia
e nje dite mengjezi
pasardhesave te mi
t'jau shpalosesh
vuajtjet e mija.

janar2000 Haxhi latif Kuçi(Krasniqi)

Une e ti

Une e ti
tani te ndare
ti rri robereshe
une skllave
une me zemer s'te harroi
ti prore prore pse s'me ftone?
Ti ende shtypesh
dhe tradhtaret i durone
e une large nuk gjeje qetesi
sepse mendja me rrine tek ti.

Sa shume te deshta
sa kam merzi
ti sikur me harrove
tjeret i deshirone
qe te tradhtaojne
sa gabim bene
ndalu te lutem
se po me tranove
oj arberesha e trazume!

Haxhi L.Kuçi(Krasniqi


Dernière édition par Perparimi le Sam 31 Juil - 2:36, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 9 Mar - 1:22

Sofra(Shpati)
Sofra(Shpati)Sofra(Shpati)Sofra(Shpati)Sofra(Shpati)Sofra(Shpati)Sofra(Shpati)
Sofra(Shpati)
Unë jam Ahmeti jon
Osmani jam në Zvicër tuj jetu
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 21 Juin - 1:26


Ti Idriz Seferi
shqiptaret dot si kuptoi
te shpallen heroje
kinse luftove per Kosove!!

Nuk po e kuptoi fare
çfare patriot
kur krali serbise
ta dha penzionin !!!!

Haxhi Kuçi


Dernière édition par Perparimi le Sam 21 Juin - 1:32, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 21 Juin - 1:31

http://www.telegrafi.com/data/image/nexhmije_pagarushavjeter.jpg


Nexhmije Pagarushes

Ti bilbil i Kosoves
te therrasin qeveritaret
dhe masa u beson
qe si kendove Rankut!!!
Ne Beligrad '66
cullakaqe ne sllavi
kendove si bilbil
pran kasapit te shqiptareve.
Sofra(Shpati)
Unë jam Ahmeti jon
Osmani jam në Zvicër tuj jetu
[img][url]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 21 Juin - 1:49


Ti mor Mark
Mark millani
keshtu te thirr
Hakif Bajrami
se kurr ti
ne jete s'pranove
kur tradhetin
na gatove!!


Dernière édition par Perparimi le Sam 31 Juil - 2:39, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 21 Juin - 5:40

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:jy2ltjK7l1SOdM:http://bp2.blogger.com/_zOApibcRjk8/RqIs8_TfE8I/AAAAAAAAA

shqiptar azgan
e vrete vellan
per qefi
te shkas
fjale shume
e pune
si Demush!!!
ne zemer e ne shpirt
tradhetin me lezet
Ti qe thuash
si.stuhia,
eh villni vrere
dhe shtriheni pa ju prek
kush nga serbi ne dyshek
.!!!! ai popull qe eshte i fort
e i menqur
nuk leh si qeni
por ta ngjete
e te gelltit
si luani
e ta humb faren e gjenin
siq na humben neve
sllavet me tradhetaret !

Dhe mbasi na masakroin
e na debuan ndere shekuj
nga atedheu(
ne nuk e pranojna humbjen
sepse na ka fale perendija
dhe europa e poshter!

Fajtor per roberi
eshte vete qeveria
servilore
qe zbaton urdhera serbesh
ne dem te popullit.


Dernière édition par Perparimi le Sam 31 Juil - 2:48, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Ven 27 Juin - 15:57

Kole
Ja kush jam une qe i beje pyetje ish drejtorit te menzes se studenteve ,kur i fillova vete demostratat e 11 marsit te vitit 1981 ne mezene e studenteve.Dhe a e ndegjon me vemendje se si ky serbofil ne fillim e pranon qe ka bere biseda informative me neve por thote ne salle.Pastai genjen ne fund thote se nuk u kujtohen emrat dhe se fundi thote se nuk ka marr student ne biseda iformative.Dhe ne fillim thote se ne vitin 1981 nik ka qen drejtor a pastai thote nderkohe qe po kam qen ne kohen e demostratave,dhe shenimet kan qen dhe tani thote se di.......Eh zot mallkimi im mbi kete popull kurr mos i lafte te qete ,sepse populli edhe ky eshte si qeverija qe e perkrah ja nga friga ja nga skamja!Por sidoqofte shqiptarija eshte popull qe e paraqet veten ne niglizhence te pa fundshme!E tani ju kikireza qe nuk deshironi te ma pranoni mundin tim qe e shkattrrova jeten time per ju a keni ftyre me mi pergjigj,e kam fjalen per disa qe kinse une po fryhem!!!Hajt se edhe per Rugoviqet kam inqizime dhe le ta sheh bota mbar se kush jan shqiptaret!Edhe per Thaqjanet do i qesi dhe ku kjo qeveri qenefash do e bene qerdhen!!!!!?
Ja filmin qe e kam iqizue para disa viteve nepermjet telefonates
.

https://www.dailymotion.com/El-Kosovar/video/x5xsam_haxhi-kuci-ne-bised-me-shefki-stubl_news
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Mar 1 Juil - 9:58

Subject: Zot imadhe i gjithesise Tue 22 Aug 2006 - 17:05

--------------------------------------------------------------------------------


Xhevat Kryeziu,Cen Desku,Une Haxhiu,dhe Rrahim Buzhala,ne nje pajtim ne Baje te Malisheves,dhe foto e dyte _ mars 1997 ne promovimin e vepres:Eshte Prof Mejdi Elezi

Zit i medhe i gjithesies
ma degjo kete zerin tim
e shpetoma popullin tim
qe ti rronje fara e tije.
Me dore tende
na beko
t'ardhmen ta shejoim
e ushqim na dhuro
qe fara e arberit te mbijetoi.
Bashkoi vellezerit tane shqiptar
qe djallin ta largojme
qe vellazerija dhe dashurija
te zotroi ne mesin tone.
Zot i madhe tu kisha lutur
qe shqiptaret tani ti nxitesh
te bashkuar si kombet tjera
mos te humbim si era.
A s'eshte mjafte qe jetuam
te roberuar njezet shekuje
dhe roberija nuk na hiqet
tuj na shkel tane njerezija.
Edhe ne jemi t'ut
si njerezit e tjere
na ndihmo vetem kete here
e te mbesim gjalle ne kete jete.

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Jeu 18 Sep - 4:41

Kerkoje
Zemrës s'ime ja pluheroset,
rrezen e drites plote shkelqim.
mblodha lotet e vajtimit,
ta shperlaje kete ndytesire.

Ishte vonë per çdo gje,,
smundja shpirtin e kishte kape
ndihme kerkoje,por dot s'gjeje
sepse çdo gjese i kishte hyre zise!
!

EMIGRANTI
Mendova gjere ne piken e fundit,
neper udhetimin perplote vuajtjesh,
neper debore e fortuna,
harrova varre e farefis
duke kerkue rruge per shpetim.

Ne nje pjese te nje kufirit
u mbylla ne dhome vetem,
ne mendime u thellova,
vaji vete rrodhi,
ne kete dhome te panjohure.

Si te iku si zog mali,
e ta shoh ate popull,
ku shqipet horollohen,
duke mekembur njeri tjetrin
shtangim i poshter s'eq me kapi.

Me lot grushtin e kam mbushur,
si ti harroje poshtersirat
vete i paster sikur loti,
si nje hu ne mes gardhi
ti bashkoje gjithe shqipetaret.


Kur ta dëgjoni nemen time,
hapni veshet e ndegjoni.
nese me urreni,vetes i foli,
si nje shqiponje ne qiell
duke shikuar memedhen.[img]

Last edited by Perparimi on Wed 17 Sep 2008 - 16:23; edited 12 times in total
Back to top Go down
View user profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteOnline
Perparimi
AdminJoined : 30 Apr 2006
Posts : 5083


PostSubject: Re: Poezi Tue 6 Mar 2007 - 15:42 Reply with quote Edit/Delete this post Delete this post View IP address of poster
kosovapresit
Une nje njeri shqipetar qe nga vegjelia me hyri ne shpirtin tim bashkimi i trojeve shqipetare jo nga vullneti i imi personal,por nga deshira e babes tim Latifit i cili i mbylli syt pa e realizue kete enderr te ka motqme!Por po kam frige qe as une e as ju nuk do ta arrim kete enderr,sepse servilat jane te shumet,dhe duhet me i largue nga jeta!
E sa ka kesi servila bile tane qeverit ka jane shqipetare jane ka na qeverisin!Si tja nisni qe nga Zogu, e Enveri keta erdhen ne pushtet nga qarqet serbe!A nuk eshte e vertete,mos mu ngermoni ju lutna!Pastaje ne Kosove:Fadil Hoxhen e pruren sebet,rugoven poashtu,uçk po ashtu ne prijashtim te disa individeve qe nuk kane qen ne dituri se si po zihet pasuli,kinse per çlirim!Une isha ba vullnetar qe tua pastroje mekatet e ketyre,por kujna mi nxene bese kur çdo shqiptar me ka spiunue edhe atehere kur i kam besue si mik e si shok!!!!!
Vdekje tradhetareve ,shpetim popullit te roberuar dhe bashkim kombetar shqipetar ,duke deshiruar tja plotesoi endrren e babes.
Ska shtepi shqipetare qe se ka ka nja ,apo ka dy spiuna qe punojne per shpirtin e tyre e ne dem te vellaut apo moteres apo motra kundra vellaut e nana,apo baba kundra njani tjetrit!!!!Keto nga pervoja ime shume vjeqare po ua shkruaj e jo me kafiqat qe i ndjekin shqipetaret....

Last edited by Perparimi on Wed 17 Sep 2008 - 16:25; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteOnline
Perparimi
AdminJoined : 30 Apr 2006
Posts : 5083


PostSubject: Re: Poezi Sun 8 Apr 2007 - 21:07 Reply with quote Edit/Delete this post Delete this post View IP address of poster
O qeveritar,
shqiptar tradhetar
O qeveritar shqiptar
vidhni
mblidhni te mbjellurat
e tjereve
tradhetoni
popullin
mashtrojene
sepse ska ne dore
asgje i gjori popull
dhe mos i zbritni nga supet
udhetoni mbi ta
neper bote
dhe mesoni tjeret se si shtypet vellau
se ju ka mbetur adet
dhe ves i poshter
duke jetue ne korriz te etrit
sepse nuk po u kundervihen
as me fjale
e as me mjete te forta
duron shqiptari vellau juaj
e ne te huain ne fqiun jashta kufirit
ja lipin bythen e duke i treguar atyre
se ēfare trimi je ore qen i poshter
e zgerdhir dhembet me fqin
e ftue ne dafrange qe ti shfryen hordhet
e mbushura plote me berllogje
mbi motrat e tua e ne nanen e vellaut
ah zoti te vrafte
te vraft pushka e drejtesise
ore pis ore qen tradhetari
ore bari mbrapeshtani
qe ujqit per inat qe mos
ta humbasiesh fotelen
ua ngarshen moteve tua
e grave te vellezerve tu.
Per ju e kam fjalen ore qeveritar shqiptar tradhetar
shkerdhavqa
majmuna
lakuriqa
zagar te poshter qe ndjekni
ata qe e deshirojn ta thithin driten e LIRISE

Poeti i popullit

Last edited by Perparimi on Wed 17 Sep 2008 - 16:25; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteOnline
Perparimi
AdminJoined : 30 Apr 2006
Posts : 5083


PostSubject: Re: Poezi Thu 26 Apr 2007 - 20:27 Reply with quote Edit/Delete this post Delete this post View IP address of poster
Agimi.com - HAXHIU: KOSUMI ĒDO DITĖ E MĖ SHUMĖ I NGJAN PASTRUESIT ...- [ Traduire cette page ]Ndėrkaq, kryeneqėsinė e kryeministrit Kosumi, se me ose pa pajtimin e opozitės decentralizimi duhet tė ndodhė, Haxhiu nuk e komenton, por thotė se Kosumi ...
www.agimi.com/modules.php?name=News&file=article&sid=222 - 65k - En cache - Pages similaires
Back to top Go down
View user profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteOnline
Perparimi
AdminJoined : 30 Apr 2006
Posts : 5083


PostSubject: Re: Poezi Wed 1 Aug 2007 - 19:08 Reply with quote Edit/Delete this post Delete this post View IP address of poster
Sa here qe na vizitonin
keta nderkombtaret
na sjellin çrregullime
si koetat e Kadares

Ti perendi na krijove
jo djalli mallum
pse te vuan kaq shume
populli arberit?

Na nxiten ne grindje
te vritemi mese vellezerve
na ndane ne dyshe
ne tradhetar e patriote!

Edhe kesai here
tradhetaret na munden
dhe prape qeverisin
si sllavi vellaun!

Do na vie dita
perendia do jete me ne
dhe mbi tradhetar
do vjellim vrere pa ndale!


Haxhi Latif Kuçi(KRASNIQI)
Sufreka
[/color]


Dernière édition par Perparimi le Mer 24 Fév - 14:39, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 6 Sep - 4:37


Interligjenva shqiptare

Interligjenva shqiptare
me rrenje tradhetar
qe u shkolluan ne serbi
e u martuan me serbe
ku linden me to femi
dhe gjakun e arberit
e fliqenr ne pergjithesi!

Nga atje keta akademik
u kethyen prape tek ne
ku n'ai hapen shkollat
me na dhurue mend
se si mu dashurue
ne po
pullin vlleh![/color][/color]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Mer 24 Fév - 14:40

Ti o llaske njeri i pendes
udherrefyes i djalerise shqiptare
shume trazove udbashet shqiptar
vendi vend kund nuk u nxihet
duke te shpife gjera te pa verteta!

Ke kujdes nga keta dhempire
se jane bere egersira
mund te ndjekin ne çdo skute
me ta rrue leshin e bythes!

shkruar nga
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vetes

As n'atedhe as n'mergim
vend kerkun nuk me lane
keta servilet e shkjaut
qe ishin rradhitur ne tradhetar!

ne atedhe me sllave
e n'mergim me gjermane!
e pse jo dhe me shtete te tjera
ne bashkpunim me udbashe !

Orla t'bardhe keni qellue
ju ore ogurezinje
qe ndere shekuj vesin se late
duke punue kundra atedheut!

N'atedhe timin si i huaj
shpifje etiketime nga servilet
me detyruan si Fishten
ta leshoje vendlindjen time!


Me debuat me etiketime
si ty o Luigj Gurakuqi
por t'me vrisnin s'ja arriten
se isha zog i zotit!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A ka zot ne kete bote
qe drejtesine ta venoje ne toke
e tradhetaret me vagona
te radhitur ne kuota
per ta rroposur shqiptarine!

Gjere sa t'ket burra si Bahtir Hamza
d'ot te ronje shqiperija jona
e ndere shekuj neper fortuna
d'ot linde kjo toke burra
qe ti dalin zot shqipnise!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rrethe flamurit te perbashkuar
lidhen besen shume tradhetar
te perqare e te ndare
kush ne fije nuk mundet me na ra

Rrethe flamurit te bashkuar
e dhane besen per nje qellim
me pre vellazen sa te munden
se keshtu i ka mesue
nana shkieni !


Qohunu burra ju nga gjumi
sa nuk u zuni n'mengjez huni
se shqiperine po e coptojne
ata tradhetar komunista !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nena e ve e femit jetima

Teje Drinit nuk p'ot shohe
kendeje veshet do't nuk te ndegjojne
vajto nane se baba vdeku
ti per jete mbete e ve!
Vajto nene se po rrite jetima
tani kunet te marrin n'goje
kush po't sillet ty verdal
ti,po duhesh me ja mbajte !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ti o burr njeri i pendes
udherrefyes i djalerise shqiptare
shume trazove udbashet shqiptar
vendi vend tani nuk u nxihet
duke te shpifur ty tradhetar!

Ke kujdes nga keta dhempire
se jane bere egersira
mund te ndjekin ne çdo skute
me ta rrue leshin e bythes!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Me sa gezim ty lule
tu afrova te marri ere
por ti me shqelma
ma m'shove n'ftyre!

Nuk ta shohe per te madhe
se frige laraskat te kane dhene
pa ma njohur shpirtin tim
po lergohemi ne pa kuptim
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kudo pisa
kudo tradheti
pabesi ndaj neri tjetrit
tradheti ndaj shokut
pabesi ndaj mikut
tradheti kudo ne çdo skut has
tradheti edhe ne wc
tradheti,tradheti pisllakhene
kudo ka sillesh vetem has ne te pabese
duke tu betue si patriot
te tradheton si shkau si shqipgoji !
Ndalunu hej a kuptoni
do hani ne fund veten
do i gelltini dhe femit qi i rritet
ndalunu e zoti ju marrofte,ndalunu qena
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ndalunu dhempira te trazuar
si egerisra
qe kur ndere shekuj nuk u ngopet
me gjakun e arberit_fr
mbane mend se d'ot u hakmerrem
me vetetima e bubullimaore lagoje
o tradhetar o ogurezinje ta mallkuar
ku do e beni vene ,vetem ne qerdhen e qyqeve!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a ka per ju kufije shtypja
qe na piret gjakun me pnceta
dhe sa kohe duhet juve
tu paguajme haraq
o tradhetar e servila te shkjaut e grekut
dhe para popullit e kombit
shiteni si çlirimtar e zoti u vrafte
juve ore katila shqipfolesa
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Une jam arberor i vertete me gjak e rrenje
kurr mos u mashtroni se do e mposhteni
njeriun e perendise,sepse une jam
pasardhesi i Prometeut
qe luftoi per njerezit e vuajtur ne kete toke !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Dim 26 Aoû - 2:45

Nena loke na fton çdo dite
duke qajte me lote per faqe
duke iu lute zotit dite e nate
pse m'barsove te lindi tradhetar !

Here me serb e here patriote
i behen femit e nenes loke
dy shqiptar si sheh bashk
duke tradhetue njeri tjetrin

Nena loke me shekuj te tere
bene lutje tek i larti perendi
pse ma linde kete gjen
qe as djalli nuk iedurone.

Mblidhni mend femit e lokes
sa s'u be vone per ne
se paria nese vendos
do na zhduku nga kjo toke !

Keso vargje u duken t'poshterta
per ata qe drejtesin s'e dojne
por gjykimi kur na vjene
mos britmoni ne nd
ihma!..........
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 18 Jan - 14:15

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: poezit e mija   Sam 18 Jan - 14:20

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: poezit e mija   

Revenir en haut Aller en bas
 
poezit e mija
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: