AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca   Mar 6 Juin - 15:57

Ku qene ushqtaret shqiptar?kend e mbrojten?

Ku eshte pavaresia e kosoves?
Pse qe nga Rugova e Hadil Hoxha e deri tek kryeministrat te krymbure
genjejne popillin e roberuar?
Cilat vajza shqiptare u dhunuan?U dhunuan vajzat e atyre qe nuk e pranuan roberin shekullore,kurse vajzat e atyre,qe kene servile te huajve si Rugova,nuk ja kane dhunue e sot djali i rugoves uka neper kafenet e teutes i dhunon te miturat dhe nuk ka ligj qe ta ndeshkoi,!A ka zot ?Jo u them !Kush ju detyron ti besoni ne zot?Keta qe jane ne udheheqesi,dhe neper oda u shesin mende qe jane ka besoin dhe ju te thoni aaaah a po e shihni ky kryetar e njeri intelektual e po beson e kush muti jeni ju qe nuk besoni?Edhe keta qe i perkrahin keta jane te paguare qe tju shtine ne falleke!


Per ma teper,ja nje forum sa vajza ne drenice jane te dhunuara dhe drenicaket shesin heroizem para popullit te tyre


http://www.vajzat.com/libri.html


Jeta nė Kastriot
Nė emer tė Organizatės Jo qeveritare tė gruas “ Jeta nė Kastriot “
Pėrshendetje nga Luljeta Selimi
Unė jam Luljeta Selimi, kordinatore e shoqatės joqevritare “ Jeta nė
Kastriot” e cila mban nėn mbikqyerje 2019 femra tė cilat janė tė dhunaura
seksualisht nga policia serbe gjatė luftės sė fundit dhe tani ato kanė
nevojė pėr trajtim mjeksor dhe ndihma tė tjera. Gjatė luftės fillimisht pėr
herė tė parė me tė dhunuarat jam marrė pas masakrės sė Rahovecit. Ne nga
krijimi i OJQ „ Jeta nė Kastriot „ gjatė viti 1999 por edhe para se tė
regjistrohej e deri me sot punojm njė ekip prej 15 vetash qė tė ndihmojm
femrat tė cilat kanė qenė viktima tė dhunės seksuale, fizike dhe psiqike
tė cilat kanė nevojė dhe tash janė nė mbėshtetjen tonė. Ne gjatė punės nė
teren kemi identifikur 2019 femra tė cilat janė dhunuar, tė cilat tash
pėr tash pėrveq se 124 prej tyre qė kane plagė tė dukshme nė trup ( kanė
gjinjė tė prer, gishtrinj tė kėputur, 9 me nga njė sy tė nxjerrur dhe 16 nė
fytyrė me plage tė hapura ) dhe janė nė gjendje tė rėnd shendetėsore,
psiqike ato detyrohen tė kujdesėn pėrveq pėr vetėn edhe pėr fėmijėt qė nė
kėtė rastė nga tė gjitha tė dhunuarat 2019 femra tė dhunuara sa ne i
mbajnė nėn pėrkujdesje mjeksore, ato kanė 4327 fėmijė qė rriten jetim dhe
vetėm nėn pėrkujdesin e nėnės e cila ėshtė nėn presion e dhunimit, frikės,
skamejs dhe pėrbuzjes nga rrethi, institucionet ndersa tė braktisura nga
burrat janė 116 gra pėr shkak se kanė qenė tė dhunuara. Ne pėrpiqemi qė
pėrveq ndihmes profesionale tė mjekve qė janė tė tė gjithė profesioniste
synojm qė sė paku pėr disa kohė t'i finacojm fėmijet e tyre dhe nė duam
nėpėr mes trajtimit mjeksor t'i largojm nga gjendja e vėshtir dhe qė kohė mė
pas ato tė mund tė gjenden nė shoqeri pasi ti kenė kaluar problemet psiqike
dhe fizike tė munden tė gjenden nė shoqeri pa ndihmen tonė.
Natyrisht pėrfituese do tė jenė nėnat e dhunuara, ato qė janė gra tė
traumatizuara dhe qė presin ndihmėn nga tė tjeret sepse mendojn se vetėm
janė tė pafuqishme dhe fėmijėt e viktimave qė kanė nevojė pėr ndihme dhe
pėrkrahje.


Per te birin e Rugoves qe shet vajzat e fukarave:E nderuara Luljeta Selimi,ju e ceket shume mire se si do tu dukei sikurse tu ndodhete nje gje ne ma te dashturat e juaja ne familjen e juai?Po e nderuara Luljeta a e dine se barbaret serb nuk kane pature mundesi te na dhunoin ,grat e motrat dhe vajzat tana pa ndemjetsimin e misiteve shqiptar sidomos te atyre qe e kane udhehequre luften e kosoves!Une Haxhiu nga Suhareka e di shume mire se si e zhvilluan ate lufte te mallkuare,qe mua mu kesnojshin se nese organizoi ndoni mbrojtje te popullates kane me pas pune me mua,tjeter disa fqinje kane ardhe te une dhe kinse i ka que te uēk es dhe me thane se nese ti shtine ne serb kena me te shpallure tradhetar,kam prue ndihma dhe keto ndohma i kane shperndare shpiunat,ku kur shkova te kerkoi pakes mill ,me tha shko merr mill tek Sllobodan Millosheviqi,me kane debuar nga kosova komandantat e ushtaret qe luftuan disa i qiten neper prita,e i likviduan tjeret shetisnin rrugeve dhe te debuar neper europe duke bredhe si qena,kosova po qeveriset nga tradhetaret,mu nga ata qe ua beren punen tu dhunoin serbet,dhe RTK eshte ky qe i mbrone sepse Agim Z. eshte klyshi nr.1qe ka gjak serbi,deh ata qe e neshkruan ne Rambuje,jane komandanta te luftes!!!!


Tu kisha luture tye zonja Luljeta Selimi dhe atyre motrave te dhunuara nga serbet,qe te ngrituni e tja zini dyert e kuvendit,e te TMK e te Policise se kosoves,dhe ti deboni nga puna qe te tane shpiunat e shqiptarise qe ngreren balte me serb,para luftes sa ishte tito,slobodani dhe Rugova,dhe pas Rugoves titistat shqiptar!Ju jeni ato motra tona qe e perjetuat tmerrin e luftes ju e meritoni ta udheheqni kosoven sepse jeni viktima e pavaresise!!!Bashkohunje Albin Kurtit se as nje parti shqiptare ne kosove nuk ka ambicie qe kosova te pavaresohet ,sepse po te pavaresohet tane ēane me ik per serbi dhe serbia ka me ngordhe me keta shqiptar.Nuk ka luftue as Bajram Rexhepi,,as Baton Haxhiu,,As Ora,as Fatmir Lima tradhetari as Rugova,as Thaqi,por kane luftue mu pasurue,me u ba basnismena,dhe gangestera,por ju lutna pa rrezikue ju nuk keni shance te permiresimit te jetes se juai dhe vetem me ndihma nuk jetohet!Po u them se nuk eshte puna as tek pavaresia e as liria e shqiptareve,pos statuskoha,dhe nje dite keni mu plakure dhe ēka fituat ju mbeti marrja dhe asgje tjetere!Pra bashkohunju Albin Kurtit dhe veq perpara se fitorja eshte ne duarte e juaja dhe per zini tane ata qe po shiten luftetar se ai qe ka luftue nuk eshte ne asnje pozite!!!!!


Derničre édition par Perparimi le Sam 31 Mai - 5:00, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: I biri i Ibrahim Rugoves,Uke Rugova,shet vajzat e fukarave,s   Mar 6 Juin - 16:02

-------

I biri i IBRAHIM RUGOVES,shet moralin e motrave te veta shqiptare,por nuk i ka motra sepse nuk ka gjak shqiptari,siq e pati baben


-------------------------------------------------------------------------

Shėrbėtoret e mitura nė Caffe-bari “Teuta” nė Vrellė tė Istogut ...E vajzat, punojnė, shėrbejnė aty dhe nuk pengohen nga askush. ... themi heronj se keni pru ushtrin Serbe neper katundet Shqiptare.. p'eja peja bre arkan se ...
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=60977 - 116k - En cache - Pages similaires


Shėrbėtoret e mitura nė Caffe-bari “Teuta” nė Vrellė tė Istogut

--------------------------------------------------------------------------------

SHĖRBĖTORET E MITURA nė Caffe-bari “Teuta”(Rugova) nė Vrellė tė Istogut !!

Milaim Maraj, pronari i kafe-barit “Teuta”(Rugova) nė Vrellė, ėshtė arrestuar pėr shfrytėzim tė vajzės sė mitur, e cila ka punuar si kameriere nė kėtė lokal. Nė posedim tė tij janė gjetur edhe dy armė pa leje. Ai ėshtė liruar menjėherė nga prokurori. Milaim Maraj ėshtė vėllai i kėshilltarit pėr siguri tė Presidencės, Ramė Marajt. Dyshohet se bashkėpronar i kafe-barit “Teuta”(Rugova) ėshtė edhe Ukė Rugova i biri i Presidentit tė vdekur javė mė parė.

Shkruan : Eta Morina

eta.morina@gazetaexpress.com

Istog,Vrellė, 6 shkurt — Njė lokal nė mes tė rrugės. Kushdo qė ia mėsyn Vrellės, fshatit nė komunėn e Istogut, mund ta vėrejė
atė. Tabela me mbishkrimin 'Teuta', shihet nga secili kalimtar nė
kėtė rrugė. E brenda, pėr njė kafe apo ndonjė verė, gjenden vajzat tė cilat pėrkujdesen qė mysafirėt tė ndihen sa mė mirė. Ato janė tė mitura. Dhe punojnė vetėm gjatė natės. Ditėn, ky lokal ėshtė i braktisur. Vetėm mbishkrimi ėshtė i ndriēuar mirė. E vajzat, punojnė, shėrbejnė aty dhe nuk pengohen nga askush. Madje, disa prej tyre njė gjė tė tillė e bėjnė edhe me dijeninė
e prindėrve tė tyre.
Pronar i kėtij lokali ėshtė Milaim Maraj, 45 vjeēar, nga po i njėjti
fshat. Vėllai i kėshilltarit special pėr siguri nė Presidencė, Ramė
Marajt. Ditė mė parė, nga policia rajonale nė Pejė, nė bashkėpunim me atė tė Istogut ėshtė bastisur i njėjtin lokal. Pos tri armėve pa leje, nė mesin e tė cilėve dy kanė qenė tė Milaimit, aty kanė gjetur edhe njė vajzė tė mitur, rreth 16 vjeēare nga
Gjilani, e cila punonte si shėrbyese.
Burime tė besueshme nga policia rajonale nė Pejė, kanė bėrė
tė ditur se vajza e gjetur nuk ėshtė e vetmja qė punon nė kėtė lokal.
"Jam i sigurt qė aty mundet me pas edhe vajza tė tjera. Pse nuk po merren masa, unė nuk e di", thotė burimi. Ky i fundit, gjithashtu ka treguar se nė muajt e fundit tė vitit tė kaluar ka qenė edhe njė rast tjetėr me njė vajzė e cila dyshohet tė jetė nga rajoni i Preshevės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: