AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pasaporta mundeni te bleni

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pasaporta mundeni te bleni   Ven 16 Mai - 22:51

EXIT
Shqiptarėt paguajnė 1000 euro pėr njė pasaport serb(c) Blic, BeogradMallėrat mė tė kėrkuar serbe nė Kosovė janė: ēertifikatat e lindjes, vėrtetimet pėr shtetėsinė, letėrnjoftimet dhe pasaportat. Pėrkundėr potencimit tė vazhdueshėm tė liderėve shqiptarė se me federatėn serbomalazeze s’i lidh gjė, shumė njerėz tė rėndomtė presin para dyerve tė zyrave tė policisė (MUP-it) nėpėr Kosovė dhe Serbinė qendrore me qėllim qė tė marrin dokumente serbe, sepse ato, siē thotė shefi i MUP-it nė Graēanicė, Sinisha Popoviē, janė tė vetmet dokumente qė i njeh Evropa.Sipas tė dhėnave zyrtare, tri vitet e fundit, qė nga ardhja e misionit tė Kombeve tė Bashkuara, policia serbe u ka dhėnė shqiptarėve tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera rreth 200'000 pasaporta dhe 350'000 letėrnjoftime.Qė nga mesi i vitit 1999 deri mė 2001, nė MUP-in e Serbisė (Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė), nė ndėrtesėn e komitetit pėr Kosovė e Metohi, nė Prishtinė, shqiptarėve u janė dhėnė 80'000 pasaporta dhe rreth 100 mijė letėrnjoftime. Kjo ka qenė periudha kur shqiptarėve, sipas udhėzimeve tė MUP-it, pėr tė marrė njė pasaport ka mjaftuar ta kenė njė dokument ēfarėdoqoftė me fotografi! Eshtė e pabesueshme, thotė Popoviē se njė numėr i madh shqiptarėsh janė "bėrė" nėnshtetas tė Serbisė dhe Jugosllavisė nė bazė tė librezave tė shėndetėsisė apo librezave tė nxėnėsve edhe pse janė dokumente qė mund tė falsifikohen fare lehtė. Letėrnjoftimet dhe pasaportat janė dhėnė kryesisht nė afat prej 2 deri nė 5 vite, dhe tash MUP ka probleme tė mėdha me nėnshtetėsitė e "njohura", tė cilat shqiptarėt po pėrpiqen t'i dėshmojnė me ndihmėn e pasaportave dhe letėrnjoftimeve qė janė dhėnė nė atė periudhė.- Kėrkesat pėr marrjen e pasaportave verifikohen pėrmes sistemit qė funksionon nė Nishka Banja. Kur tė bėhet verifikimi, shtypet letėrnjoftimi ose pasaporti. Verifikimi nuk mvaret nga policia, por nga librat e amzės, thotė Popoviēi dhe shton se "regjistrat e tė lindurve, tė nėnshtetėsisė dhe tė tjera tė shumicės sė komunave tė Kosovės janė marrė mė 1999 dhe janė sjell nė Serbi.""Nuk janė marrė e ruajtur, pra nuk janė marrė librat e regjistrimit e tė amzės nga komunat e Pejės, Klinės, Skėnderajt, Gllogocit, Suharekės, Malishevės, Gjakovės dhe Deēanit, kėshtu MUP-i dhe shėrbimet civile tė Serbisė nuk i kanė tė dhėnat e atyre komunave. Ndėrsa MUP-i nuk mund tė kontrollojė regjistrimin e mėvonshėm qė bėhet nėpėr ofiēari nė bazė tė shkresave tė verifikuara dhe kartonave tė letėrnjoftimit, tė mbetur nė komunat e 'Kosmetit' , ose deklaratat e dy dėshmitarėve se personi i panjohur ka lindur nė 'Kosovė e Metohi'. Kėtė verifikim e bėjnė shqiptarėt, prandaj nuk tė rrallė edhe keqpėrdorimet e ofiēarėve. Konkretisht ofiēari i ngarkuar pėr Podujevėn ia ka dhėnė ēertifikatėn nga regjistri i tė lindurve dhe vėrtetimin nga regjistri i nėnshtetėsisė njėfarė Jetmir Rrahmanit, gjoja i lindur nė Podujevė, edhe pse personi nuk ėshtė i evidentuar si qytetar i Serbisė. Raste tė tilla ka shumė sidomos nga 'Metohia' (Dukagjini, shėn i red.). Nė zyrat e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nė Graēanicė, Fushė-Kosovė, nė fshatrat Gushtericė dhe Lepinė tė Lypjanit brenda ditės paraqiten rreth 400 kėrkesa pėr dokumente tė ndryshme. Pesė herė mė shumė kėrkesa bėhen nė zyrat qė janė shpėrngulur nga Peja nė Kragujevc, nga Prizreni nė Krushec, nga Gjilani nė Bujanoc, nga Ferizaji nė Leskoc! Vitin e fundit janė refuzuar ose janė kthyer prapa pėr verifikim tė mėtejmė shumė dhjetramijėra kėrkesa tė shqiptarėve qė janė pėrpjekur tė marrin pasaporta tė rinj (tė kaltėr) jugosllav edhe pse nuk kanė lindur nė 'Kosovė e Metohi' dhe as qė janė me origjinė nga kjo krahinė, thotė Popoviē.Faktin se mallėrat mė tė kėrkuara nė Kosovė janė letėrnjoftimet dhe pasaportat serbė e vėrteton fakti se dhjetėra shqiptarė, nėpunės tė ish-sigurimit tė shtetit, kanė hapur agjenci pėr ndėrmjetėsim dhe marrjen e dokumentacionit nėpėr komunat e Kosovės. Njėfarė Bajram Gllavniku e ka hapur agjencinė nė stacionin e autobusėve nė Podujevė, ndėrkaq ėshtė sekret publik se nuk ka avokat serb nė Prishtinė i cili nuk ndėrmjetėson nxjerrjen e letėrnjoftimeve dhe pasaportave pėr shqiptarėt. I lidhur me ofiēarėt e Kosovės qendrore, qė tash funksionojnė nė Serbi, Bajram Gllavniku pėr ēdo ditė nė pikėkalimin administrativ nė Merdar ose nė motelin 'Rado' te Kurshumlia dorėzon listėn me emrat e shqiptarėve tė cilėt kanė nevojė pėr ēertifikata ose vėrtetime pėr nėnshtetėsinė.Njė ditė apo dy mė vonė, ofiēari J.Z. ia dorėzon Gllavnikut personalisht ēertifikatat e mbushura e tė vulosura dhe merr pėr kėtė kompensimin, thotė D. Miēalloviē, polic i punktit nė Merdar.Problemi qėndron se shėrbimi i ofiēarisė nė Graēanicė pėrmes tė cilit jipen ēertifikatat e lindjes, tė cilat aktualisht te ndėrmjetėsuesit kushtojnė prej 100 deri nė 150 euro pėr copė, funksionon nė zyrat e Kombeve tė Bashkuara dhe ndaj punės sė tij, siē thotė Popoviēi, MUP nuk ka kontroll. Para njė muaji shėrbimet e ofiēarisė nga 'Kosova e Metohia' tė vendosura nė Serbi, janė vėnė nėn mbikėqyrje tė sekretariateve tė komunave ku janė vendosur, prandaj falsifikimi i vulės dhe nėnshkrimit tė ēertifikatave mund tė bėhet fare leht. Veē kėsaj kurorėzimet ose regjistrimi nė librat e amzės bėhet nė mungesė dhe pėrmes pėrfaqėsuesit. Ky shėrbim kushton prej 1000 deri nė 1500 euro dhe realizohet pėrmes avokatėve serbė, nė emėr tė tė cilėve arrijnė autorizimet e vėrtetuara nė konsullatat serbomalazeze nė shtetet pėrendimore.Sipas Popoviēit keqpėrdorimet mė tė mėdha lidhur me dhėnien e nėnshtetėsisė serbe shqiptarėve tė cilat gjoja janė me origjinė nga 'Kosmeti', bėhen nė rrethet e Pejės, Prizrenit dhe Gjilanit, sepse deri te dokumentet personale dhe tė udhėtimit vihet pėrmes ndėrmjetėsuesit.Pėr ēdo ditė shumė minibus me ndėrmjetėsues nga Prizreni, Peja, Ferizaji ose Shtimja kalojnė nėpėr Merdar dhe shkojnė nė Krushec, Leskoc ose Kragujevc. Ndėrmjetėsuesit e kryejn punėn nė kafenen "Gexha" te Krusheci, ku bėhen transaksionet. Letėrnjoftimi ose pasaporti i kushton ndėrmjetėsuesit nga 200 deri nė 400 euro, ndėrsa pala paguan prej 600 deri nė 1000 euro, qė, sipas punktit tė policisė nė Merdar, dėshmon pėr veprimtari tė madhe dobiprurėse tė shqiptarėve dhe serbėve, dhe pėr tė cilėn ėshtė e njoftuar udhėheqja e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

http://www.google.fr/search?hl=fr&q=nje+pasosh+blehet+per&btnG=Recherche+Google&meta=
Learn Serbian || Lesson 6 || Visit-Montenegro.com- [ Traduire cette page ]Mozete li mi dati vašu kartu i pasoš? Can you please give me your ticket and passport? ... Da li mogu da kupim kartu u jednom pravcu do Herceg Novog? ...
www.visit-montenegro.com/learn-ol-travelling.htm - 31k - En cache - Pages similaires

Paraćin :: Pogledaj teme - Novinarka nabavila 20 lažnih EU pasošaNovinarka BBC-ja Sahida Tulaganova uspela je da kupi čak 20 pasoša - sve iz ... za pasoš sa mojom slikom i dobila sam fantastičan dokument s kojim možete da ...
www.pnforum.net/phpbb2/viewtopic.php?t=1342 - 44k - En cache - Pages similaires

Paraćin :: Pogledaj teme - Novinarka nabavila 20 lažnih EU pasošaFalsifikovani ili ukradeni pasoš može se kupiti za nepunih 150 evra, ... Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete menjati vaše poruke u ovom ...
www.pnforum.net/phpbb2/viewtopic.php?p=11395&sid=3f7b9254f48f1bf37a0c3b48b2d0e39c - 44k - En cache - Pages similaires
..............................................
[color=white]
Novinarka nabavila 20 lažnih EU pasoša
Uprkos svim merama bezbednosti i uverenju da je teško domoći se lažnog pasoša neke zemlje Evropske unije, u stvarnosti je drugačije. Novinarka BBC-ja Sahida Tulaganova uspela je da kupi čak 20 pasoša - sve iz različitih zemalja EU - i uđe u Britaniju dva puta.

Tulaganova je u Poljskoj kupila ukradene poljske i litvanske pasoše i dobila savet kako da najlakše uđe u Britaniju. Dakle, ne preko aerodroma Hitrou, već preko druga dva manja londonska aerodroma - Lutona i Stansteda, ili još bolje autobusom.

Tulaganova objašnjava da je u Poljskoj vrlo lako nabaviti lažni pasoš, dok je u nekim drugim zemljama bilo teže, ali izvodljivo.

"U Mađarskoj je bilo malo teže, ali sam naišla na neke Arape, koji su, kad su čuli da sam muslimanka, hteli da mi pomognu. Bile su mi potrebne tri nedelje da u Mađarskoj dobijem slovački pasoš. U Grčkoj je bilo dosta teško, jer sam morala da se pretvaram da sam Iranka, a nemački pasoš sam dobila za tri dana", kaže ova novinarka.

Prema njenim rečima, tri pasoša su bila naručena, uzela je tuđi identitet. "Neko u Letoniji je aplicirao za pasoš sa mojom slikom i dobila sam fantastičan dokument s kojim možete da idete bilo gde. Većina drugih pasoša je ukradena, moja slika je samo ubačena, ali su takođe dobrog kvaliteta. Ljudi koji ih faslifikuju su pravi profesionalci".

Iako Bugarska važi za Meku falsifikatora, Tulaganova je tamo doživela najneprijatniji trenutak cele avanture.

"Upoznala sam Albanca koji je izbegao iz Crne Gore zbog nekih problema sa drogom. Obećao je da će mi nabaviti pet različitih pasoša, po ceni od 3.000 evra. Dogovorili smo i datum, ali tada je počeo da 'vrda', prošle su četiri nedelje".

"Konačno smo dogovorili sastanak, oko ponoći, u zabačenom delu Sofije. Dao mi je dobro upakovan paketić, upozoravajući me da ga ne otvaram, jer navodno nije bezbedno. Ja sam to ipak učinila i unutra su, umesto pasoša, bile nekakve svesčice. Kada sam se pobunila, izvadio je nož i rekao da je bolje da ga ne ljutim. Dala sam mu novac i pobegla", priča Tulaganova.

Ona kaže da u Bugarskoj prosto nije imala dobre kontakte, jer su je uveravali da je ta zemlja, što se falsifikovanih pasoša tiče, "najslabija karika". Lažna dokumenta mogu se navodno dobiti direktno od Ministarstva unutrašnjih poslova.

Falsifikovani ili ukradeni pasoš može se kupiti za nepunih 150 evra, čime njegov novi vlasnik dobija pravo da živi i radi u Britaniji, s pristupom socijalnom i zdravstvenom osiguranju.

Uprkos novim merama britanske vlade, koja je pojačala pasošku kontrolu i dodatno obezbedila britanske granice, BBC-jeva novinarka je uspela da uđe u Britaniju dva puta, sa pasošima Letonije i Estonije.

"Prvi put sam uzela trajekt od Bilbaa do Portsmuta, s besprekornim letonskim pasošem. Carinici su ga pomno pregledali, ali su me pustili. Mislila sam da će drugi dolazak vozom Eurostar sa ukradenim estonskim pasošem biti mnogo teži, jer su me svi prodavci upozorili da nikako ne idem tim putem, ali prošlo je bolje nego u Portsmutu".

Nadležni britanski zvaničnici nisu bili raspoloženi za komentar.

Laburistički poslanik Majkl Kesmen je rekao da je sve to vrlo zabrinjavajuće. "Informacije koje imamo na nivou EU ne koriste se u dovoljnoj meri. Na primer, svi ukradeni pasoši bi trebalo da budu registrovani u takozvanom 'šengenskom informacionom sistemu', ali to nije uvek slučaj".

Prema britanskim propisima, onima koji su uhvaćeni da prodaju ili koriste lažne pasoše preti maksimalna kazna od 10 godina zatvora. London tesno saraduje s ostalim evropskim zemljama na uvođenju novih tehnologija koje će dodatno otežati ovu kriminalnu praksu.


_________________
Zašto piti i voziti kad se može pušiti i leteti...


Derničre édition par Perparimi le Ven 16 Mai - 23:32, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pasaporta mundeni te bleni   Ven 16 Mai - 22:54

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Pasaporta mundeni te bleni
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: