AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Aleksandri i Madhe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Aleksandri i Madhe   Jeu 8 Juin - 4:07

Baba Piro dhe e ema nga Dibra

Me Maqedonet Dardanet dhe Enkelejte kane qene gjithmone ne lufte dhe here pas here ndermerrnin inkursione ne territor Maqedon, megjithese ka pasur dhe martesa sic ishte rasti i nenes se Aleksandrit te madh qe ishte nga Dibra.
DArdanet shfrytezonin romaket per te dominuar mbi maqedonet dhe shpesh merrnin pjese ne lluften e romakeve kunder maqedonasve.

Kurse une kam cituar jo me kot Plinin, Strabo, dhe po shtoj tani edhe Ptolemin, i cili e staton fare qarte se Albani (Shqiptaret) ishin fis MAQEDONAS.
Megjithate po te nxjerr jashte loje keshtu shpejt.
Kush ishin mbretet e Ilireve. Dihet famijla e Pleuratit, Genti, Skerdi dhe Teuta.
Tani cilet ishin territoret e tyre. Ik lexoje pak ate John Wilkesin tend se ta thot ai.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Aleksandri i Madhe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: