AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 2:27Derničre édition par Perparimi le Ven 15 Aoū - 3:03, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 2:30

Kryebashkiaku i Himarės, takime separatiste nė Janinė
Kryetari i Bashkisė sė Himarės, Vasil Bollano, deklaron se ka njė mision, “tė sigurojė mbijetesėn e grekėve nė Vorioepir” Dhe pėr kėtė kėrkon ndihmė nga Greqia dhe BE-ja pėr tė ndalur atė qė ai e quan “gjendjen e frikės qė ekziston nė tė gjithė Shqipėrinė”.

Lindita Ēela
Marte, 12 Gusht 2008 08:21:00

Kryetari i Bashkisė sė Himarės flet nė takimin e Diasporės Vorioepiriote nė Janinė. “Shqipėria na persekuton, kemi 80 vjet qė mbijetojmė”

Kryetari i Bashkisė sė Himarės, Vasil Bollano, deklaron se ka njė mision, “tė sigurojė mbijetesėn e grekėve nė Vorioepir” Dhe pėr kėtė kėrkon ndihmė nga Greqia dhe BE-ja pėr tė ndalur atė qė ai e quan “gjendjen e frikės qė ekziston nė tė gjithė Shqipėrinė”. Bollano mbajti njė fjalim nė njė takim tė zhvilluar disa ditė mė parė nė qytetin e Janinės, ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga ajo e ashtuquajtura “diaspora Vorio-epiriote”. Kryetari provokativ i bashkisė nė jug tė vendit, kumtoi diēka si betim nė tokėn greke “pėr mbrotjen e Vorioepirit.

Megjithėse fjalimi i z.Bollano ėshtė mbajtur nė fund tė muajti korrik nė Janinė gjatė njė mbledhjeje tė zhvilluar atje ku ka qėnė i pranishėm edhe deputetit Vangjel Dule, fjala e tij ėshtė bėrė publike edhe nė qytetin e Himarės. I mėsuar me deklarime dhe veprime tė pandėshkuara, edhe kur janė nė shkelje flagrante tė ligjit, z.Bollano ribetohet se asgjė nuk do ta ndalė nė mbrojtje tė atyre qė i quan toka dhe tė drejta tė grekėve vorioepiriotė.

Kryetari i bashkisė sė Himarės nuk ka ngurruar as tė pėrcaktojė kufijtė e Vorioepirit qė sipas tij janė pak kilometra nga Janina. “Jam i gėzuar qė edhe njė herė jam afėr jush dhe mė jepet shansi tė flas me tė gjithė bashkatdhetarėt epiriotė nė vendin tonė. Dua tė ndaj me ju mendimet e mia dhe pėr ecurinė e pėrmirėsimit tė vendit tim Vorioepir. Sot vorioepirotėt janė nė tė gjithė botėn, Greqi, Amerikė dhe Evropė, por Vorioepiri ėshtė njė dhe ėshtė pak kilometra nga kėtu ku jemi tani.
Pėr kėtė arsye besoj se duhet tė bashkohemi me fjalėt dhe mendimet qė shprehim nga tė gjithė patriotėt kudo qė ndodhen sepse tė gjithė kemi tė njėjtin shqetėsim dhe tė njėtin problem qė ėshtė e ardhmja e kėtij vendi qė quhet Vorioepir”, ka deklaruar mbartėsi i njė posti shtetėror zyrtar shqiptar. Mė pas ka vazhduar me akuzat e zakonshme se nė Shqipėri nuk po respektohen tė drejtat e njeriut, madje sipas tij, tė gjitha ata qė jetojnė nė jug tė Shqipėrisė, pėrjetojnė probleme dhe presione nga shtetit shqiptar.

“Tė gjithė ne jetojmė nė Vorioepir dhe po i mbijetojmė problemeve tė pėrditshme, tė presionit dhe metodave tė shtetit shqiptar, tė cilit i mbijetuam gjatė 80 viteve tė fundit”, deklaroi Bollano.

Fjalimi i tij si dhe njė rezolutė e miratuar nė takim, u shpėrndanė nė greqisht pėrmes njė gazete lokale tė botuar nė greqisht tė quajtur “Himara”. Nė gazetė (njė tip fletushke me ca foto tė dala boje dhe njė faqosje tė rrėmujshme) ėshtė publikuar edhe njė “plan pėr VorioEpirin”. Aty Bollano kėrkon ndihmėn financiare tė Greqisė “pėr kthimin e vorioepiriotėve nė atdhe nė mėnyrė qė ata tė marrin kredi dhe tė hapin sa mė shumė biznese”.

Ata kėrkuan gjithashtu qė “Shqipėria tė detyrohet tė heqė dėnimet qė gjykatat kanė dhėnė kundėr protestuesve Vorioepiriotė”. Bėhet fjalė pėr dėnimet nė mungesė nga Gjykata e Vlorės e disa banorėve tė Himarės qė hodhėn parulla antishqiptare gjatė zgjedhjeve vendore tė vitit 2003. “Omonia ėshtė e vetmja organizatė e cila qė nga dita e themelimit, mbron tė drejtat e njeriut dhe autonominė e Vorioepirit grek. Pėr kėtė arsye anėtarėt tanė janė pėrzėnė dhe janė burgosur nga policia shqiptare thjesht pėrse kėrkonin tė drejtat e tyre”. Fjalė nga Bollano.


------------------------------

Deklarata nė mbledhje

“Ne si grekė duhet tė mbrohemi nga shqiptarėt”

E ndėrsaka pėrshkruar situatėn qė sipas tij ėshtė e frikshme nė Shqipėri kryetari i bashkisė sė Himarės ka bėrė thirrje pėr “bashkimin e forcave pėr tė realizuar qėllimin e palėkundėr tė organizatės”.

“Kam vizituar tė gjitha fshatrat vorioepiriote dhe kam vendosur t’i takoj tė gjithė pėr tė dėgjuar nga goja e tyre shqetėsimet e patriotėve tanė. Mė e rėndėsishme nga tė gjitha ėshtė pėrpjekja me qendrėn kombėtare qė ka filluar tė organizojė shoqatėn tonė me qėllim qė tė pėrballet me shtetin dhe kėrkesa e kohės. Pres nga ju ide dhe kėshilla qė tė kemi mundėsi si grekė qė tė mbrojmė bashkatdhetarėt tanė nga shkelja e vazhdueshme e tė drejtave nga ana e shtetit shqiptar”, ka pohuar Bollano.

Njė nga kėto tė drejta qė z.Bollano i quan tė mohuara ėshtė mosregjistrimi i pronės. Pėr tė realizuar kėto qėllime kryetari i bashkisė sė Himarės ka kėrkuar edhe ndihmė konkrete nga tė pranishmit nė sallė. Sipas tij, kjo ndihmė duhet tė fillojė nga fondet.


------------------------------------------------

Nė mbledhjen ku ka qenė i pranishėm kryetari Bashkisė sė Himarės miratohet strategjia pėr njohjen e Vorioepirit

Plani grek pėr “Vorioepirin”

Tubimi i dy ditėve mė parė nė Himarė nuk ėshtė i rastėsishėm. Madje edhe pjesėmarrja e dy shoqatave, drejtuesit e tė cilėve i kanė kapėrcyer tė 70-tat s’ėshtė gjė tjetėr vetėm pjesė e skenarit tė nisur nė Janinė. Pikėrisht nė kėtė qytet qė kryetari i Bashkisė sė Himarės e quan kryeqytetin e Epirit, ėshtė miratuar ajo qė e quajnė “strategji pėr njohjen e vorioepiriotėve”.

Nė njė mbledhje tė quajtur Kongresi i Parė i Vorioepiriotėve Jashtė Shtetit ėshtė miratuar plani i veprimit jo vetėm i organizatave qė veprojnė nė Shqipėri por edhe pėr “tėrė vorioepiriotėt qė jetojnė nė shtete tė ndryshme”. Kėtė bėn me dije e pėrmuajshmja “Himara” qė ndahet si dikur traktet komuniste. Shpėrndarėsit kujdesen qė asnjė kopje e saj mos tė bjerė nė duart e atyre individėve, qė sipas kryetarit tė Bashkisė sė Himarės nuk kanė tė njėjtat qėllime.

Takimi ėshtė mbajtur nga datat 25-28 korrik nė Janinė. Nė kėtė takim janė zgjedhur drejtuesit si dhe ėshtė hartuar “strategjia pėr njohjen e Vorioepirit”. “Jemi mbledhur pėr tė analizuar situatėn dhe marrėdhėniet me tė cilėn pėrballen vorioepiriotėt grekė nė Shqipėri. Ata janė nė tokat e tyre mbi 3 mijė vjet. Tė tregojmė se grekėt e Verioepirit janė pjesė e pandarė e kishės greke. E dimė qė janė bėrė disa pėrpjekje qė qeveria shqiptaretė miqėsojė marrėdhėniet, por prej kohėsh nė Shqipėri ekziston klimė e frikshme dhe e pasigurtė pėr shkak tė presioneve qė u bėhen kundėr grekėve tė Vorioepirit”..
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 3:23

Pėr kėtė arsye besoj se duhet tė bashkohemi me fjalėt dhe mendimet qė shprehim nga tė

gjithė patriotėt kudo qė ndodhen sepse tė gjithė kemi tė njėjtin shqetėsim dhe tė njėtin

problem qė ėshtė e ardhmja e kėtij vendi qė quhet Vorioepir”, ka deklaruar mbartėsi i njė

posti shtetėror zyrtar shqiptar. Mė pas ka vazhduar me akuzat e zakonshme se nė Shqipėri

nuk po respektohen tė drejtat e njeriut, madje sipas tij, tė gjitha ata qė jetojnė nė jug tė

Shqipėrisė, pėrjetojnė probleme dhe presione nga shtetit shqipta
Nė njė mbledhje tė quajtur Kongresi i Parė i Vorioepiriotėve Jashtė Shtetit ėshtė

miratuar plani i veprimit jo vetėm i organizatave qė veprojnė nė Shqipėri por edhe pėr

“tėrė vorioepiriotėt qė jetojnė nė shtete tė ndryshme”. Kėtė bėn me dije e

pėrmuajshmja “Himara” qė ndahet si dikur traktet komuniste. Shpėrndarėsit kujdesen qė

asnjė kopje e saj mos tė bjerė nė duart e atyre individėve, qė sipas kryetarit tė Bashkisė

sė Himarės nuk kanė tė njėjtat qėllime.r.


..................................................................
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 3:31

Ata janė nė tokat e tyre mbi 3 mijė vjet. Tė tregojmė se grekėt e Verioepirit janė pjesė e

pandarė e kishės greke. E dimė qė janė bėrė disa pėrpjekje qė qeveria shqiptaretė miqėsojė

marrėdhėniet, por prej kohėsh nė Shqipėri ekziston klimė e frikshme dhe e pasigurtė pėr

shkak tė presioneve qė u bėhen kundėr grekėve tė Vorioepirit”..
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 3:32

Ftojmė qeverinė greke tė kontribuojė mė fonde pėr mėsuesit e Vorioepirit. Ftojmė qeverinė greke tė mbėshtesė ekonomikisht dhe tė japė garanci pėr dhėnien e kredive pėr ēdo vorioepiriot qė kthehet nė tokėn e tij me qėllim qė tė hapė biznese dhe tė shtohet numri i tyre.

I bėjmė thirrje qeverisė greke dhe ēdo shtetasi grek kudo qė ndodhet tė ndihmojė nė zhvillimin ekonomik tė Vorioepirit me qėllim qė tė mbeten nė trojet e tyre grekėt. I bėjmė thirrje shteteve europiane tė ndikojnė tek qeveria shqiptare qė tė ndalojė pėrpjekjet e gjykatave tė Shqipėrisė pėr dėnimin e verioepiriotėve qė u martirizuan pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 3:34

Deputeti Nikollaq Neranxi ka akuzuar kryetarin e bashkisė sė Himarės pėr manipulimin e kėtij kuvendi

Rezoluta e Himarės, vijim i takimit tė Janinės

E ashtuquajtura rezolutė e deklaruar dy ditė mė parė nė qytetin e Himarės nuk ėshtė gjė tjetėr veēse vazhdimi i Kongresit tė tė ashtuquajturve Vorioepiriotė. Madje tė pranishėm nė atė qė u quajt Kuvėnd ka qenė i pranishėm edhe sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj organizate, Dhimitri Kutula.

Megjithėse nuk di as shqip, Kutula nė fjalėn e tij tė mbajtur nė Bashkinė e Himarės ka qėnė ndėr mė ekstremistėt e krerėve tė shoqatave qė kėrkonin abrogimin e ligjit 7501 tė pronave. Nė cilėsinė e tė deleguarit, djali rreth tė 20-tave ka kėrkuar mbrojtjen e tokave nė Himarė duke nxitur edhe tė pranishmit nė thirrje “larg duart nga Himara”, “Toka jonė ėshtė shpirti jonė, nuk e falim, nuk e shesim”.

I ashtuquajturi Kuvend Mbarėkombėtar i Shoqatave tė Bregdetit nisi me firmosjen e rezolutės dhe pse asnjė prej tė pranishmėve nuk dihej ēdo tė thuhej. Pas kėsaj dy tė moshuar nisėn tė lexonin me njė zė qė me zor dėgjohej rezolutėn “nė mbrojtje tė tokave tė bregdetit”.

Hartimi i komisioneve tė plotėsimit tė dosjeve tė pronėsisė, krijimi i fondeve dhe hapja e njė llogarie bankare, organizimi i mbledhjeve dhe kuvendeve tė posaēme nė ēdo komunė, organizimi i protestave nė ambasadat shqiptare tė akredituara nė Athinė, Uashingotn, Romė, Londėr, Paris, Berlin, dėrgimi i peticioneve nė Kėshillin e Europės, BashkiminEuropian ku tė bėhet thirrje pėr kthimin e pronave - janė ndėr pikat e “rezolutės” sė miratuar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 3:36

Ai ka akuzuar direkt kryetarin e bashkisė sė Himarės pėr manipulimin e kėtij Kuvendi, i cili ishte parashikuar tė zhvillohej pa praninė e kryetarit tė Bashkisė sė Himarės, apo eksponentėve tė ardhur nga Greqia tė njohur si pėrkrahės sė OMONIAS. Kthimi i pronave trashėgimtarėve tė ligjshėm dhe abrogimi i ligjit 7501 duket se ėshtė njė kėrkesė e mbarė banorėve tė kėsaj zone.

Por fjalimet nė greqisht dhe thirrjet, kanė bėrė qė brėnda ditės nė Himarė tė zhvilloheshin dy tubime. Deputeti Neranxi thotė se tubimi nė Himarė ishte parashikuar tė zhvillohej me tė gjithė banorėt e kėtyre zonave bashkė me shoqatat qė i pėrfaqėsojnė. Pėr kėtė qėllim ai ka paguar edhe pankartat qė do tė mbaheshin nga tė pranishmit. Por duket se pas Kongresit tė Janinės ngjarjet kanė ndryshuar.

Neranxi akuzon kryetarin e bashkisė sė Himarės jo vetėm pėr vjedhje tė pronave por edhe pėr manipulimin e tubimit. Ndėrkohė qė fakt ėshtė se nė tė ashtuquajturin Kuvend merrnin pjesė njerėz pa lidhje me Himarėn.

Kuvendit i parapriu prezenca e njė prej deputetėve tė parlamentit grek ndėrsa sekretari i zgjedhur nė Kongresin e Janinės, Dhimitri Kutula, ka qėnė ndėr folėsit qė jo vetėm ka nxitur tė pranishmit por pėr minuta tė tėra ėshtė kthyer nė objekt sherri pėr shkak se nuk pranonte qė nė Kuvend tė flitej shqip.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   Ven 15 Aoū - 3:39

shume mire i kemi punet ,vetem keshtu me politike te frytshme mundemi te arrijna ate qe e kena humbur dikur!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir   

Revenir en haut Aller en bas
 
Loja me zjarr me trojet shqiptare ne Verio epir
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: