AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Gjendje e veshtire ne Gjeorgji

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Gjendje e veshtire ne Gjeorgji   Ven 15 Aoū - 5:57

http://www.robertamsterdam.com/bush_putin7.jpgSek.i pergj.Ban-Ki Mun duhet qe ta urdheroi OKBen si force nderkombetare qe Rusise tja uli koken se eshte bere si nje kacagel i brishur,fai eshte se Ruset nuk kan ēka me ngrere e hajt e gjeten diku nje vegez dhe ti qelin pune vetevetes!
Tjeter ne Gjeorgji nese ka popull tjeter siq thuhet Osetijanet(Oseti) i takon te qohen ne demostrata vete ketij popullit e nese Gjeorgjia i kundershton me dhunshem duke masakrue siq na masakroi neve serbija,atehere Ruset le tu dalin ne ndihme Osetis siq na doli ne ndihme neve NATO bashk ne krye me ameriken!
E sai perket ndihmave qe nuk lejoin me depertue keshtu mirren vesh mes vedi palet qe populli te vuai se mesiguri jan popull qe e kan kalue zotin me gjera jo njerezore siq ishim ne dhe bota na shperblei siq e kerkuam!

Haxhi Kuēi


Zonja Biserko,KJo zonje tere keto fjale i thote nga zemra e plaste,sepse kjo e dine mire se me shqiptar nuk kan mundesi ta vazhdon jeten serbija ?!Pse e them tere kete bile me plote pergjegjesi timen ?Se pari shqiptaret e shqiptarkat jan martue shume me shkije dhe sa nipa e mbesa jan pjella e serbeve ?Dhe sa shqiptar funksionar kan lidhje martesore me serb?Dhe a mendoni se ai qe eshte dhenderr i dikujt mendon keq per baballaret e tije ??????NUk eshte problem qe serbija kurr nuk do ta pranoi pavaresin e Kosoves,por problemi eshte ketu nga OKB OKB eja eshte ka i pergjon qe te dyja palet serbo shqiptare ,se po ta pranoi serbija pavaresin e Kosoves shtetet ne rajon do i dinin keto marveshje qe i kan mes tyre dhe serbin lehte eshte ta asimiloin ne shqiptar,por serbet nuk duroin roberi apo servil i tjereve te jane!!!Ndersa shqiptaret me shekuj te tere jan mesue te jan sherbetor e tradhetar dhe nga kjo xehe te marrin rroga per te jetue!Pra se fundi problemi pse serbet nuk do ta njohin pavaresin e kosoves,eshte qe keshtu jan marr vesh me qeverin e kosoves dhe te shqiperise edhe ndoi dite dhe me siguri do te krcet ndonje lufte me permasa boterore!Siq po shihet ne ēdo vend ku behet tallovi ia lene sherrin kosoves,siq eshte rasti i javes suli rus mbi Gjeorgjin,qe tja shkepusi nje pjese e te krijohet shteti Osetise dhe
Ruset kan ngulur qe gjere sa Nato nuk terhiqet nga kosova edhe ne nuk do leshoim penje ?Kjo eshte nje loje me molle sherri,sepse nuk po kan se si ta nisin nje konflikte me permasa boterore a keshtu e ashtu ju ka mbeshtjellur peni ne dhome OKBes ?!

Haxhi Kuēi


Derničre édition par Perparimi le Ven 15 Aoū - 6:01, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gjendje e veshtire ne Gjeorgji   Ven 15 Aoū - 6:01

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gjendje e veshtire ne Gjeorgji   Ven 15 Aoū - 6:04

#
Hermes News
11 Gusht 2008 - Muajt e verės nė kufirin e Abhazi-sė dhe Oseti-sė Jugore, ... nė Kaukaz e ka futur procesin nė njė qorrsokak akoma e mė tė vėshtirė. ...
www.hermesnews.org/articoli/8269---.asp - 35k - En cache - Pages similaires
#
Gazeta shqip dhe Lajmet e fundit - Thesari
Bush-Putin diskutojnė nė Pekin mbi luftimet nė Oseti ... Djegie aq tė rėnda, sa ėshtė e vėshtirė tė besosh qė janė shkaktuar nga rrezet e diellit. ...

www.thesari.com/rss/index.aspx - 71k - En cache - Pages similaires
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gjendje e veshtire ne Gjeorgji   Ven 15 Aoū - 6:09

Njė ekip prej 12 ushtarakėsh amerikanė mbėrriti mbrėmė nė Gjeorgji, pėr tė bėrė vlerėsimin e nevojave nė frontin humanitar, pas sulmit tė Rusisė atje. Ekipi nė fjalė shkon nė kuadrin e ndihmave amerikane tė emergjencės pėr Gjeorgjinė, tė kėrkuara dje nga Presidenti Bush.


Pentagon spokesman Brian Whitman (file photo)
Zėdhėnėsi Brajėn Uitman
Zėdhėnėsi i Pentagonit, Brajėn Uitman pohon se ekipi i ushtarakėve mbėrriti nė Tbilisi mbrėmė vonė, pėr tė punuar me zyrtarė lokalė dhe me punonjės tė ambasadės amerikane nė Gjerogji, pėr vlerėsimin e nevojave humanitare. Po ashtu, dje mbėrriti nė Tbilisi edhe avioni i parė me ndihmat amerikane, me batanije, ilaēe dhe pajisje tė tjera tė emergjencės. Pėr sot ėshtė nė plan tė dėrgohet njė tjetėr avion me ndihma dhe pėr ditėt qė do tė vijnė, zoti Uitman tha se ekipi i ushtarakėve amerikanė do tė pėrcaktojė ndihmat qė nevojiten pėr
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gjendje e veshtire ne Gjeorgji   Ven 15 Aoū - 6:11

Konflikti Gjeorgjise ndikon ne njohjen e Kosoves"

E Premte, 15 Gusht 2008

Konflikti ne Gjeorgji mund te ndikoje edhe ne zhvillimet rreth Kosoves thote analisti britanik per ceshtje te Ballkanit, Tim Judah. Ai thote ky konflikt do te mund te ndikoje negativisht dhe te ngadalesoje procesin e njohjes se Kosoves nga vendet qe ende nuk e kane bere kete. Ne nje interviste Judah u shpreh se megjithate ekziston nje krahasim ne mes te Kosoves dhe problemit te Gjeorgjise.

Judah cfare refleksione do te mund te kishte konflikti i Gjeorgjise ne rajon, ne vecanti ne Kosove?

Mendoj se ndoshta mund te kete disa rezultate negative per Kosoven. Mendoj se kjo situate mund te dekurajoje edhe me teper vendet qe nuk e kane njohur ende pavaresine e Kosoves, te cilat duhet ta bejne kete. Kane qene disa tendenca per te krahasuar Kosoven dhe rajonet separatiste te Gjeorgjise. Aq me teper qe ekziston fakti se Serbia ka thene se ne shtator do te kerkoje nga Asambleja e pergjithshme e OKB-se qe te kerkoje pergjigje nga Gjykata Nderkombetare e Drejtesise, nese pavaresia e Kosoves eshte shpallur ne pajtim me te drejten nderkombetare.

Ne qofte se ju kuptova mire, ju po thoni se ekziston nje krahasim ne mes Kosoves dhe problemit te Gjeorgjise?

E qarte se ka nje krahasim sepse, pavaresisht nese na pelqen apo jo, Kosova, Osetia Jugore dhe Gjeorgjia ishin njesi te republikave ne shtetet komuniste. Prandaj qartesisht ekziston krahasimi ligjor dhe politik. Te gjithe: abkazet, oseto-jugoret apo kosovaret shqiptare luftojne te njejtin problem qe eshte perplasja ndermjet dy parimeve te se drejtes nderkombetare: te drejtes per vetevendosje dhe integritetit territorial te shtetit. Pra, ekziston nje krahasim. Keto jane pjese te ish republikave komuniste dhe nuk jane me tani, sikur Kosova qe nuk donte te jete pjese politike dhe legale e Serbise dhe Po, ne mes tyre ekziston nje krahasim politik dhe juridik. Kjo eshte e qarte per te gjithe. Une nuk jam politikan dhe politikanet duhet te thone arsyet pse po dhe pse jo. Perderisa une jam gazetar dhe ju po me pyesni, atehere une po ju them "po", pra mendoj se ekziston krahasim politik pavaresisht nese kjo i pelqen dikujt apo jo.

Keto dite eshte permendur nje model per nje lloj ndarje te Kosoves, si ai i Berckos ne Bosnje e Hercegovine. Si mendoni, a do te funksiononte nje model i tille ne veri te Kosoves?

Nuk besoj, sepse kjo do te ishte e papranueshme si per serbet ashtu edhe per shqiptaret. Pra nuk do te funksionoje. Modeli i Berckos ne Kosove nuk do te bente, sepse asnjera pale nuk do ta pranonte ate. Derisa Qeveria e Kosoves ka thene se nuk do ta pranonte nje model te tille, dhe nga ana tjeter as serbet nuk e pranojne, atehere kjo nuk mund te funksionoje. Ne qofte se te dyja palet do te jene te detyruar te arrijne nje marreveshje, sic eshte modeli i Berckos atehere ndoshta. Por, tash per tash te dyja palet e kane kundershtuar dhe nuk e shoh se si do te funksiononte.

Si e shihni situaten ne veri te Kosoves? Atje pothuaj se cdo dite ka tensione...

Po, por nuk pres qe do te ndodhe ndonje dhune e madhe atje. Veriu i Kosoves do te mbetet nje lloj konflikti i ngrire, sic ishin ne Osetine Jugore dhe ne Abhkazi deri para 10 ditesh.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Gjendje e veshtire ne Gjeorgji   

Revenir en haut Aller en bas
 
Gjendje e veshtire ne Gjeorgji
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: