AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 shqiptaret antikombetar apo alturist

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: shqiptaret antikombetar apo alturist   Sam 16 Aoū - 1:46

]Nga pervoja ime shume vjeqare,sidomos nga singromi Liri per popullin tim shqiptar,nga qeverutaret e ish regjimit komunist shqiptaret,me mashtruan jeten e aktivitetit dhe familjen.Kurthet qe mi pergaditeshin keta qeveritar qe edhe tani i keni ne krye te KOSOVES se di se si kan mundesin te arrijn ne qeveri dhe te na shtypin ne forma ma te poshteruara se di ?!

Dua te them se lufta per ēlirim te nje popullit nuk pasqyron tjeter gje pos asgjesim i potencialit njerezor dhe hiq ma shume.
.................................................................................................................................................................................
Kete po e them me plote pergjegjesi

Sllogani i fjales kinse u krijuan kushtet qe te krijohet nje ushtri ēlirimtare eshte ne esence qe vetem masen ta ngrehin ne ate shkalle qe sulmues te kete sa ma teper qe te shkoin drejte vdekjes!Ndersa ata qe nxisin luften dhe grupet vete meshifen mbrapa skenave dhe kur perfundon lufta ata dalin si krymbat e gjerizit dhe marrin pushtetin dhe e derigjoin masen e kombit drejte katandisjes mizore.
Lufta ka te beje me forcen qe posedoin dyja palet nderluftuese,dhe jo te ndonje fitores,apo demokraci popullore.

Kush e udheheq luften ēlirimtare ?

Luften e organizoin pacifistet apo konzervistat e ish diktatures po me nje ritem ndryshe!

Sikurse mos te egzistonte genjeshtra dhe servilet edhe lufta nuk do te fillonte,por interesat grupore fisnore te servilave me marveshje e bejne kete gje


Si nė luftė edhe nė politik ka kurthe, manipulime, mashtrime, tradhti e gėnjeshtra. Por, mbi tė gjitha nė politik ka edhe sinqeritet, moral, devotshmėri... Kurthat e politikės janė me pasoja mė tė thella, mė tė mėdha, dhe mė afatgjate. Ato marrin nė qaf njė popull tė tėrė, njė shekull tė tėrė, njė racė komplet. Ndėrsa kurthat qė ndodhin nė luftė janė tė minimizuara vetėm nė kuadrin e dy fuqive, dhe kėto gjėra zgjasin deri nė momentin kur i pari i luftės jep shenjėn e ndalimit tė saj, ose prej jashte detyrohen qė tė intervenojnė nė zbutjen e raporteve midis dy ushtrive kundėrshtare. Aty ku ka intervenim zakonisht ka edhe padrejtėsi me qellime nxitese, ndėrsa aty ku ka padrejtėsi tendenca pėr t`u larguar prej armėve ėshtė shumė e vogėl dhe krijimi i zonave tė reja tė rrezikut ėshtė shumė afėr. Politika ka kurthe tė saja me pėrmasa tė tilla katastrofike mu pėr shkak tė karakteristikave tė saja si e tillė. Ndėr tė tjerat karakteristika mund t`i numėrojmė disa nė mėnyrė tė pakualifikuar:

1.Ajo, pra politika zhvillohet nė terren jo tė sigurt,me qelim qe edhe palen kundershtare ta ngrisin ne kembe.

2.Lojtarėt qė luajnė nė tė kanė marr dritė jeshile prej popullit, d.m.th. bėhet fjalė pėr fatin e shumė njerėzve tė njė komuniteti,

3.Me emėr politika ėshtė jasht fesė kinse, ndėrsa nė fakt kurthat e saj i ndėrton mu kėtu, duke krijuar emėr se ajo nuk ka asnjėfar lidhje me fenė,

4.Politika vepron nė ujė tė turbullt,me propaganden e saje

5.Ajo lejon qė nė nėntokėn e saj tė pėrdoren armėt, droga dhe tė zhvillohet prostitucioni,e per pavresi nuk eshte esenca fare.

6.Ėshtė e lidhur ngushte me mediat nė mėnyrė qė gatimin e kurtheve ta servoj tė sigurt deri tė i nxėni nė kurthe.

7.Kurthet e saj lidhin si gryk popullin qe tju besoi ketyre per ēlirim.dhe fillojnė qė ta kafshojnė ose thithin pėrmes intrumenteve ekonomike si: kamata, tatimet e shumta, propagandat e mėdha ekonomike...formimi i grupeve te ndryshme ndihme per atedheun se atedheu eshte ne rrezike e tjera e tjera!

Poa shtu edhe kurth shumė i madh i politikės e cila ka lėshuar rrėnjė nė mesin e popullit tonė ėshtė edhe ajo se gjithėēka qė vjen prej Perėndimit ose edhe kėrkimi jonė streh nė Perėndim duhet tė jetė obligim i domosdoshėm pėr popullin tonė. Orientimi i ynė duhet tė jetė i tillė patjetėr, orientim ky i cili pėrshtatet me timonierėt e Qeverisė sonė, pėrndryshe nėse nuk pėrshtatet dhe nuk plotėsohet me tė atėherė ne jemi armik tė popullit, tė sistemit dhe tė tė gjitha vlerave demokratike.

Njerezit qe studjoin ne perendim duhet ta vjedhin artin,tekniken e avansume dhe ti bijn ne atedheun e tyre siq perparoin tjera shtete per ta mbijetuar popullin e tyre e tek ne qendron e kunderta shiten si altruist a ne esence jane njerez matrafila dhe humaniste e nuk e meritoin tjeter te quhen pos atikombetar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
shqiptaret antikombetar apo alturist
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: kulture-
Sauter vers: