AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe

Aller en bas 
Aller Ó la page : 1, 2  Suivant
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Dim 11 Juin - 8:48


Xhevat Kryeziu,Cen Desku,Une Haxhiu,dhe Rrahim Buzhala,ne nje pajtim ne Baje te Malisheves,dhe foto e dyte _ mars 1997 ne promovimin e vepres:Eshte Prof Mejdi Elezi
http://www.freeblognetwork.com/drenica/715/
http://www.freeblognetwork.com/Albanian/1241/#c23139http://freeblognetwork.com/drenica/718/
Gjini
Mongolia
Gici
shume mire thuash!nese dikush ka argumente le te urdheroi e le ta thote troq siq e ceku une veprimtarin time e jo dikush te thote se u mbush me patriota!Lehte eshte te lavderohet nga kodra,ku nuk zihet ngjarja,dhe lehte eshte te flassish kur te perfundon mledhija!Une keto dyja si kam pasur ne shpirtin tim,kurr!
Crusader
Nese e ke me pernjemend ška ke shkrue,lavdat meriton,nga zemra!
Pse :Para lufte,shume Hoxhallar kam pyetur?ška kane kuptue Kuranin,por vetem nje hoxh nga Dragobili,ky Gani Paqarizi,mu pergjigje:O vella dy gjera ne tere Kuranin i kam kuptue:Gjenetin apo pavaresin ne kete bote,dhe gjenemin apo roberin e nje popullit ne kete bote!
Pastaje kam pajtue edhe qaqe ndere shqiptar,por gjagje qe eshte mundue tradhtari te manipuloi!Dhe nje rast pajtimi ne Banje te Fatmir Limes,ku nje taxist kishte mbytur nje vajze me kerr dhe njefar Shukria nga Osterzubi kishte helmue te demtuarin,kinse ky ishte mundue me meshefur krimin!I kam vizituar qe te dyja familjet,dhe ky qe e kishte shkel ate vajze qante qe nje gje te tille nuk e kishte bere ,sepse ky Shukri spiuni,kishte pasur detyre te posaqme mi shtie shqiptaret te vriten mesvedi,!
Dhe vendosa vete kete inciativ ,qe e kishte len Anton Qeta,sepse ky Anton inciateven e pajtimeve e ka marr nga serbet dhe spiunat qe ti pajtoi gjaqet,per mos mi vra ata qe kane vrare njerez patriota,ketu ka qen hesapi,e jo bashkimi shqiptar siq propagandojshin o Crusader!
E ftova Bajram Kurtin sepse dojsha ta nderoi, pastaje haxhen Gjevat Kryeziun,Cen Deskun,dhe nje hoxh tjeter por nuk me kujtohet emri i cili ka pas punue ne rugove,dhe atje kam shkue mme marrur,te gjitha shpenzimet kane šen te mijat,me jave te tera,e dijne qe te dyja palet,dhe gjate pajtimit ne oden e te demtuarit,vura qe ate dite te perfundoi pajtimi!Dhe hoxha me Cen Deskun me thane pse pi jep kaq zore mi pajtue,pakes ma ngadale :,sa pare te paska dhene ky per qe po e merr me kaq nxitim,sa kam mundur kam piskat o nuk jam mut i tradhetareve,e per inati te juajin sot ka me perfundue pajtimi se ju po bajket lajka me popullin e juaj e ju vrafte zoti.Dhe ne keto momente e kam que ne kembe baben e vajzes se mbytur Bislim Shala dhe prof. Bajram ku i kam shtie mu peqafue dhe kam dalur e kam marrur edhe taxistin nga shiroka e Sufrekes Rrahimin dhe jane perqafue !
Po ky Cen Desku ka qen kryetar i Malisheves dikur dhe perkrahes i Rugoves,dhe gjate luftes,shkova ne shtepin e tije ne Malisheve,sepse kam rrezikue shume edhe per te ,dhe gjate ndejes shume te UšK-es ushtaret i dorezonin ne shtepin e tije arme te ndryshme,dhe iu luta qe t'ma dhuroi nje qe ti bashkohem UšK-es,me tha se me duhet nje leje e posaqme per mua,ne kohen e luftes se mallkuar,dhe kur shkuam ne pamjen e vrasjes se nje ushtari Gani Paqarizi nga Lubizhda e Malisheves,thash me vete te ngrihem vete ne kembe e tu shprehi ngushllimet e fundit si keta te LPK Lavdi i šofte,edhe keta u ngriten,ku ishte edhe kryetari i Malisheves,por ky kryetar nje njeri i pa sherr!
Tjeter kur i kam lutur per armatim keta te LDK qe te furnizoi me kane thene se nese bane grumbullim per nje lufte kena me te shpallur tradhetar ,e tani per mua po duken me ma dhene nje leje te posaqme,a ka more zot per ne,šfare kombi jemi,pse te merituarit i shtypim?
Te shkrova se ne nje vend tek Terminatori me ke pas pyetur se nga cili shqiptar je perbuzur?Te lutem me 'm pas pyetur nga cili shqiptar,nuk je perbuzur,per ket nuk kam pasur te them asnje fjale,se nuk dije cili me ka perkrahur!
Dhe sa e sa pajtime kam bere ,une kerku nuk jam permendur,bile qe eshte shkrue as ne gazeta,por sikur mos te kisha egzistue fare!Bile ma e keqja ,une per pajtime kam pergaditur dreka!Te tjeret jane shperblye,e ngritur,dhe shkruje neper gazeta se ata i kane bere pajtimet!
Nje ta dine se šdo gje qe kam shkrue ne kete forum,asgje nuk kam shtue veq ška kam ngushtue perjetimet e mija dhe te femive,qe edhe sot po i vuaje,tani nga shtetet qe nuk na dojn te miren!Ku djalin tim per inati timin qe kam kontribue per kosove duke spiunue tani te afermit e mi kundra meje :Djalin pa kurfare pune ma mbajn mbyllur qe 5(pese )vjet ne spitalin psikiatise ne FRANCE,franqezt,vetem t'ma ndryshoin mendjen sepse nuk jam ka e lenja rehat as OKB e as gjygjin e hages!
O vella kam halle jo te vogla por u pervlova edhe ne shpyrt,nuk po dinja si dhe ka t'ja maje?
Identitetin ketu e kam nderrue,por mesa tani kundra meje ka spiunue tek organet e azilit politike frnqeze ne parise,mi kane dhene te drejtate e azilit por jane ne dieni per te te verteten time ,,djalin ma mbajne ne kontrolle te plote dhe mua, dhe as avokatet nuk kane guxim ta marrin ne shqyrtim lenden time !po me duket edhe i kan qit ndoi send ne gjak,sikur kur e dirigjone tjeterkush!Te lutem ty dhe ata shqiptar qe kane ndjenja kombetare te me ndihmoni si te dali nga ky kolaps,nga kjo france sepse per te gjithe ju,une jam ka e vuaje!Mos me keqkuptoni u lutem

Ju pershendet TERMINATORI-JOVA-SKENDERGJONI-HAXHA-Gjini
profili
2006-01-18
Crusader
Dardania
Gjin
Fetaret e vertete thone: "ben mire, se do te shperblehesh ne ate bote!"
patriotet e vertete thone: "ben mire per popull, se do te shperblehet populli" (ata nuk kerkojne shperblim personal).
Ata qe bejne "patriotizem" dhe kerkojne karrika e kolltuqe, ata nuk punojne per popull, por per karriere. Une shpresoj se ti nuk je nje prej tyre.
Une di te tjere qe kane perfunduar ose ndodhen ne pozite edhe me t'keqe se ti, po s'kemi q'bejme.
Prandaj ketu me ty jam. Ne vete i kemi vrare njerezit me t'mire te kombit, edhe tradhetare i kemi shpallur!
profili
2006-01-24
Crusader
Pasha syt e ballit nje po ta them se kurr nuk kam mendue ta nxeje ndoni kolltuqe,!Mos te vjen rende,une kam perfundue shkollen normale por nuk me kane dhene te drejte te punesohem si mesues,pastaj kam krye tregetin as aty nuk me pranuan,kam studjue drjtesin gjere ne vitin e trete gjere sa i ndjeri prof.Siria Popovci,qe pi thone se ai ka thene me humbjen e kushtetutes Kosova nuk po humbi asgje,po rrejne shpiunat se kete fjale e ka thene vete Kurtesh Saliu,pasi Fatmiri asistenti i tije me rrexoi nga provimi kerkova komision ku ne pranin e Siria Popovcit kalova provimin dhe me ftoi ne zyren e vete dhe me tha:Se per ju e kemi me shkrim qe sidoqoft mos me te kalue,sepse je kundershtar dhe tradhetar jugosllave,kete ma ka thene edhe Haxhi Vraniqi i se Drejtes trashigemore!dhe me beso me komisione e kam dhene edhe kushtetuten,bile ky pisi
Arsim Bajrami me pate thene ška po te vyn tye fakullteti?ne vitin 1979 me paten pranue si mesimdhenes ne peqan dhe drejtuesi i drejtorit atehere,ishte Muharrem Gashi po sa ja fillova ores se pare e kishte shtie inspektori i arsimit Ruzhdi Berisha,duke i thene ; si ke guzue me' pranue nje njeri tradhetar te jugosllavise,dhe mu lut qe ta leshoi punen!Dhe tashti pas sa e sa viteve e pyesi me thote se nuk i kujtohet dhe se duhet me pyet drejtorin e tashem!Ne vitin1972,ne shkollen normale ne Prizren per diten e shkolles erdhi prof. Nezir Rrezja ne klase dhe kerkoi nga nxenesat se kush ka poezi te shkruara le tja dorzoim e mi qitur ne nje reviste shkollore,une ja dorzova edhe nje poezi me titull REPUBLIKA E KOSOVES,dhe te nesermen ne klase me poren policet civil,ku me malltretojshin pothuajse šdo dite!Kush me lajmroi shqiptaret intelektual,e jo serbet keta qe edhe sot po na udheheqin kosoven,!
Me 1980pata konkurue ne OBI ku aty ishte sekretar i partise komuniste Uke Bytyqi,kryetar pastaje i Therandes,ky ne vendim me shkruan se une nuk iplotesoi kushtet moralo politike!
Jam punsue ne llotarin e kosoves por ne lutje jam paraqitur si banor i fshatit Sllapuzhane,dhe fati nje kusheri i dajve te mi ka punue ne polici si telegraf,dhe kur e kane pyetur per mua a me njehe u ka thene se po dhe fati vetem ai ka qellue,por gjate punes sime lloje lloje provokime kam pasur,nga policia shqiptare,duke ma thyer vete policet kioskun mos po me nxen ndoni pamflet,apo fletevotimet qe u mbajshin per pavaresin e Kospoves,sepse ne kioskun tim shumica e njerezve benin votime!
Nje histori te vogel po ua them:
Me1971 ne nje akcion vullnetar ne Sutjeske nje dite na rrethuan serbet dhe na dhane oltimatunge qe deri neser ne mengjez ta hekim flamurin shqiptar,nese nuk e hekim kane me na masakrue ,dhe te gjithe shqiptaret vendosen ma mire pe hekim flamurin e po shkojm gjalle ne shtepi,dhe per me hek flamurin ja besuan nje serbit,!Dhe neser po sa ja nisi me hjek e grushtova ate dhe disa qe na kishin rrethuar,dhe u shperndan pik e pese serbet!Mirepo tani nga frika tanet 50veta qe nuk jane te paket e banen llafe qe t'me rrahin te gjithe e le te kujtoin serbet qe une pa deshiren e tyre e mbrojta flamurin,po sa u ngriten ne kembe une u detyrova te kerceje nga dritarja,dhe qe nga kjo dite si i ri 16 vjeqar u shpalla tradhtar jugosllave jo nga serbet por nga shqiptaret:
Me 11 mars 1981 ne menzen e studenteve une i kam nisur demostratat,pa organizimin e askujt,e sa e sa persona qe nga atehere i kane marr persiper kinse ata i kane organizue keto demostrata!Dhe ška ehste ma e keqja studentet qe i pervetsuan demostratat me lajmruan qe une i kam nisur keto demostrata,dhe tani keta pisa sot po shihet se šfare funkcione kane,e une mbeta kerkush,vetem nje rrugaq siq me pate thene vete Fadil Hoxha ne zyren e vete,po kete vit!Me 1989 kur iu mor statusi i autonomise se kosoves,organizuam qe ti vizitonim minatoret,ku familjeve te tyre pos vizites qe ua beme u quam edhe ushqime e gjera tjera,edhe per kete jam malltrtue nga policet tane!Me 1991 ku ua ceka ne kioskun tim organizova qe populli te votone per pavaresi,dhe policet shqiptar ne mbremje ma kishin thyer kinse t'mi nxene fletushkat,e te nesermen duke me malltretue kinse une e di kush ma ka thye kioskun!Me kane ftue serbet ne komitet dhe me kane thene se ti me fakulltet dhe me shkollen e larte Histori Gjeografi eshte marre te punone ne loto,me thane se ti na duhesh te punone ne komitet por jo t'na kundershton,se ti e dim qe je njeri i yni dhe ket e kam kundershtue!Edhe kryetaret si Mustaf Kolgeci i ka pas shtie policet t'me malltretoin kinse ai ka fitue ne loto e une nuk po dua me ja pague,ku kjo ka qene qellim me pasoja!Ne kete vit me suspenduan nga puna si teprice puntore,por kioskun ma dhane me qira,dhe vazhdova punen si taksi,mall e kam pasur dike ta vozisi neper rruget kryesore ku taksistat shqiptar duke i shtie policet serb qe t'mi malltretojn udhetaret!Tu them te verteten nuk kam šene kurr antar i LDK,por u kam ndihmue aq shume sa qe kam rrezikuar jeten time,bile kerrin tim e kane pas si te vetin,,ka pas raste per hater timin nga mamusha njerezit kane prue me shlipera mill,vaje sheqer e uner i kam derguar te Sali Hoxha,me nje fjale te LDk dhe kur ka ardh puna te Mamushes ma kane lypur nje dokument me ua dhene kur kemi shkue me lyp te LDK me thonin se nuk kane dieni per ato ndihma,dhe nuk leshojshin,Mamusha mendonte se une i kam shitur ndihmat,a ka zot more!Ka pasur shume raste qe kam pajtue gjaqe me vete inciativen time dhe keta te LDK mua as qe ma kane permendur emrin dhe sot e kesaje dite mbeta kerkushi une mundin LDK mollat!Kete vit vendosa te punsohem ne shkolle si mesimdhenes,pasi me premtuan, me thonin se kinse nuk e kane ditur qe kam te kryera shkolla,kjo ishte shaka ndaje meje,vetem qe t'me shfrytezoin si nje qen hamalli!Dhe ma qe nga viti 1996 dola i zhgenjyer nga LDK dhe humba šdo shprese qe kisha ne ta,dhe kur i analizonja disa gjera te gjithe me dilnin komunista veq qe kishin ndrrue ngjyrat!
Po kete vite Rugova kishte bere nje marveshje me Sllobodanin per arsimin shqop,ku si ndermjetesuese ishte org.hum. e shen egjidios,dhe une pasi kishte mbledhje LDK me qellim thash te shkoi e ti ndegjoi!
U ngrita dhe ua bera nje pyetje se marveshja a ka šen ne te dyja gjuhet?Uke Bytyqi po me tha ,pse po rrene i thash se vetem serbisht ka šene !Ti tha po rrene!E nxorra fleten qe e kishte botue nje gazet serbe ,dhe rend tue ua treguar te gjitheve,dhe dola perjashta!
Te nesermen shkrova edhe ne gazeten zeri i rinise,dhe nje dite pasi Theranden e kishte vershuar uji erdhi i ndjeri Fehmi Agani dhe me ftuan keta te LDK te taxsistat,qe po me thrret Agani.
Kur hyra ne selin e LDK u pershendeta me te dhe i thane pa asnje hezetim :Ja profesor ky eshte qe e ka kritikue marveshjen e Rugoves?
Me tha se edhe une kam šen si ti per Kosove,por ti djali i mire a e njeh popullin tend a eshte i gaqem me dhene jeten per Kosove!
I thash:E di qe kerkush nuk e deshiron luften as une nuk e dua luften po a ti lem thash edhe femit tane sikur qe na late ju!Kurse e dijsha shume mire qe Agani kishte themelue UšK-en dhe e dijsha qe ai largohej nga ajo,vetem ta terheqi zuzen per me shpetue,por nuk e zgjata ma teper!Dhe me thane qe me kerrin tim me que ka Reqani e mi pare ška ka ba vershime uji!Dhe ne te kaluar ka stacioni i policise,po me thote heje a e dine ken po e vozitish ,me te nxene policet ki me vllaqit,!!!!
Po keto dite nja dy dhendur te mi kishin organizue ne bashkpunim me serbet qe t'me likvidoin,bile duke i paguar serbet,po ndegjo šfare pisllakhane organizoin me polic e e thejn shtepin e dhendrrit edhe nje qe banonte ne shtepin e dhendrrit,dhe ky har Zeneli nga LLadrovci,me vellaun e vete e motren e vete tue ba six me polic vetem tua plotesoi deshirat e dhendurve te mi!Me kapen policia dhe me malltrtojshin gjere sa nuk e dijsha veten,dhe ma banen proceduren en gjygje,dhe ne gjygje i thash nese dali e di se ška ka me ju ba ,aty ishte edhe nje perkthyes SEDAT GASHI shqiptar dhe ky kasapi qe pat vta ne Rahovec 4800 shqiptar i tha gjygjit se ky e ka ndermend me me vra po ja shohi syt,dhe ne prezenten e ketije Sedatit tha se dhendurt e tu me kane pague per me te mbytur!
Perfundoi gjygji por policet me mershin ne polici dhe nje dite me kerkoi duel ja me boksa ose me revolvera!Por ku mu rrok kur anash u silleshin si rrethoje afro njezet polic,po i thash nese done merre ti rrevolen me veti e po shkojm ne mal,une me grushta e ti me šfare dush arme por te vish me kerrin tim,e cili fitoim fitojm e mos me que ma tutje,por nuk deshti,dhe me tha a e dine pse te kami malltretue:Jo i thash!Po kena deshire qe ti te bashkpunone me ne sepse i vetmi ti ke mbetur qe nuk pranone me bashkpunue me neve e nese une bashkpűnoi me ta kam me jetue si zoti,kane ki,se m'em burgosur a ne burg jo m'em mbajtur por ne hotel e femra me zgjedhe,dhe kur t'me liroin nga burgu tha kena me organizue me njerezit e tyre m'em ba vizita si i burgosur politike!
Kam marr kete perkthyesin e kam shkue te LDK qe tu tregoi te verteten as qe u hangri palla!
Kam shkue edhe tek Rexhep Qosja ia tregova rastin ,me tha ška po done me me thene a mos deshiron me leshue kosoven? O Zotri i thash une po lypi keshille nga ju ška te beje se jam ne halle,sepse edhe ne shtepi vinin keta polic e veq qe su tranojshin femit duke u que herem nga policet!
Por Qosja me tha ja serbet ku e kane venue Vukun prane Univerzitetit!ška po done me'm thene i thash a mos valle deshirone me rrenue?po !Ja profesor une po e shkaterroi veq me nje kusht qe edhe ti t'me bene shoqeri kur ta shkaterroi!Jo tha une nuk mundem sepse po e pergadisi nje veper!A ia prita edhe une jam ka e pergadisi nje veper,por vepra ma e madhe eshte qe une e ti ta shkatrroim kete buste,dhe te shkoim ne burg bashk apo t'na vrasin te dyve!Jo tha palla ime eshte kamemi!
Me 1997 8 mars e bana promovimin e vepres time te pare me titull,,Leter popullit t'im''
Ku ne promovim moren pjese:Kajtaz Rrecaj, Begzat Baliu,Behran Hoti,Mejdi Elezi,Avdi Ibrahimi,Refki Reshiti,etj etj.


DerniŔre Údition par le Mar 29 Aoű - 3:05, ÚditÚ 6 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: pjesa e dyte   Dim 11 Juin - 9:15

Siq dihet ne mars krisi lufta ne Drenice,une uzijsha sikur fasuli ne vorber,ky fare Avdiu u paraqitej si patriot,shkonim neper shoqerin e te burgosurve politike keta me thonin qe ta formoi ndoni parti,eu thoja,lufte andeje keta po po !Ndegjova me 6 qershor qe ne Deberdelan ishte hapur nje baze e UšK-es dhe thonin se aty LDK nuk ka gishte,dhe mu si vitima iu fluka,dhe kur kam hyre rruges per Deberdelan,tim e mjegll mbrapa lijsha ,veq qe nuk dola nga mendet,dhe ja nje ushtar e pashe ku e ndala ne vend kerrin dhe dola ,ška me pare nje te mahalles time Sami Sali Kuši,o kusho ku je bre a te lumt,e kam shterngue,dhe i thash se ku duhet mu lajmrue.Me tha se eshte shtabi ne bashkesin lokale te fshatit!Shkova por me mua ishte edhe nje i ri qe e mora gjate udhes dhe ai me tha se po shkoi mu regjistrue!
Hyrem brenda dhe vertete na priten ska si ma mire,bile na qiten ka nje soke!Kur u thash qe t'me marrin me tha Fatmir Lima njehere nuk kemi arme e lajmrohu mbas nje jave ,mirepo ate qe e mora me vete e pranuan!Dhe une u ktheva si i deshpruar!
Pas kater diteve ka ora 22 e mbremjes disa fqinje po levizin dhe po shikoin mbi murin e oborrit dhe me thone fqinje ška po presish a po pret m'et masakrue ?X(.Gashi dhe Miftari)Pse i pyeta ška ka kersit?
Te UšK-es na lajmruan qe sonte dojne mi mshue policis e policia kane me masakrue civil!Te gjithe fqinjet i kishin larguar nga shtepit familjet e tyre veq une si gjyqe kisha mbetur,dhe i mora femit e i largova nga shtepia ime e i shtina ne shtepin e vellaut,duke u qitur dritareve lloje lloje hekuri dhe i mesova femit ka me ik nese bahet nje gje e tille,sepse une isha i armatosur sa mi ndalue per nje kohe masakrat,gjere sa te largohen femit,dhe vinte fqiu Nezir Shala dhe me mesonte ti qoi te lumi afer fabrikes ,per me ma kajtur nanen ne goje te ujkut,e ky tue ....vinin te rijte afer meje e pleq tu me thene se ti je trim te lutem na shpeto? o zot a e dijne edhe une qe kam frike,por me ipshin aq force kur mu mbeshteteshin,thoja i shkye me dhembe,e nuk kam mi lene me mi masakrue!Ashu i pa gjum tere naten,dhe ne mengjez shkova ne Deberdelan te Fatmir Lima.Dhe pasi u pershendetem i thash pse bre burr lansoni keso propagande,ju a po luftoni me šlirue popullin ,apo po ja pergadisni mi masakrue?Kujt pi thote keso propaganda,ti je shpiun e shpiunat a e dine ška duhet u ba?Ti je Taxsist,dhe se te gjithe taxsistat po bashkpunoni me serb!O shok ngadale se nese tane taxsistat jane shpiuna ti per mua duhet me pas fakte,por une po te them se mbreme ka ora 22 fqinjet me thane se nese nuk largon femit,policia ka me ti masakrue sepse UšK-ja ka me sulmue stacionin e policise e pastaje policia ka me ba masakra ne civil!Ti po rren ti po shpifish,dhe askush nuk ka ik nga qyteti!I shok nese une po rreje eja ti me mua apo le te vjen dikush prje ushtareve e nese po rreje atehere ti ke pune me mua!Njani ja priti nga ushtaret po po ashtu ka qene mbreme sepse nje ushtar ka pire raki dhe e ka lancue kete fjale!Atehere Fatmiri,a nuk e kam ditur!Une i thash a po me pranoni ju lutem se me ka thene eja mbas disa diteve ?Jo me tha,lajmrohu kur ke kohe!Prape u ketheva dhe ne shtepi!mbas ca diteve ne mengjez tue dal ne rruge ja me kerr Naim Berisha e ndali kerrin dhe me tha ikni se tashti kane me nderhyre policia?pse ?E kam vra Mishkin udbashin!Po mire paske ba!Dhe ma nuk ka shkembye fjale veq i ka dhene gaz kerrit,dhe u trete!

Nuk vonoi ja po vinin familjet e ushtareve te Salihut te Jetes qe tua barti familjet e tyre nga shtepit,do per Studenqan disa peqan,kurse femit e mi i nxuri mbremja dhe kur erdha ne shtepi gruaja ,femit mu versulen ti ma teper po kujdesohesh per te huajt e neve po na lene sikur mos mu kane tut!Ku me shkue,ku me ju que,vendosa ti qoi tek profesor Mejdiu ne prizren,dhenderr i Bujar Bukoshit,sepse ne prizren ishte ma e qet situata,dhe i mora edhe nje shume te hollash,per ushqim,dhe ku iu drejtove qe vetem femit ti leje ne nje dhome me thane se nuk kane vend,edhe pse u thash se do ua beje edhe pagesen gjere sa te inkuadrohem ne UšK,e tani i qoi ne shqiperi!Jo per bese femit e tu nuk guxojna me ti marr!E kam kethye kerrin e u drejtova per Dushanove te motra,dhe hyrem brenda dhe i thash se per buk nuk ka problem ,shkova ia bleva 200 kg mill dhe ška keni nevoi pare gruja ka sa te doni dhe me hanger mos kurseni se une due me shkue ne Therande!Erdha ne shtepi,dhe vetm beja mend si te inkuadrohem,dhe shkova ne Deberdelan,tani edhe ne Reshtane ishte hapur e farkut,por edhe te Fatmiri ishin po te farkut,dhe iu luta qe t'me pranoi,me tha se une si taxsi mundem me kontribue edhe si taxsi duke marr informata ška po vaproin serbet!Po me vete šfare informatash te duhen nga serbet a mos jane armiq te rastit,por me tha nese kemi nevoi ne te thrrasim?Edhe kesaje here nuk kisha fat te inkuadrohem,dhe u ketheva ne shtepiTe nesermen ne mengjez ,po hyne dikush brenda ,eu kush dreqen eshte e futa plumbin dhe isha i pergaditur ne šdo rast,kur e hapen deren kur po i shohe femit e mi!Pse erdhet?shoqja vallahi nuk e dije,?Kur po e shohe edhe motren,edhe kjo hyri brenda,ška u ba i pyesi?Motra ma priti kane ardh disa njerez e i kane thene burrit qe ti e ke nisur kete mut luften,e po tutna me ti majt femit t'ut!Nuk bera ze veq nuk me pelsiste zemra,nganje here thoja pse i krijova keta femi,kur kete dite e kam pritur qe nga vegjelia,dhe motra u que e shkoi per Dushanove!nuk ka zgjate shume ja disa fqinje ,dhe kerkoin qe tua largoi familjet,dhe tere lagja tue ik,siku ma bajshin per inatin tim!Ua largova atyre qe i kishin te veshur ne UšK,dhe ka mbremja i dergova per ne Sopi te tezaket e mi!dhe pasi na dhane nje dhome,une ne mengjez ,vreshtave e rekes arrita ne shtepi.Dhe shkova tek fqinjet se e dija qe edhe nga keta duhet te jete i armatosur,sidomos ,Jashar A.Shala dhe u thash se nese hyjne forcat serbe i mesova se ška me ba?Nje migje i tijeHaxhi (Avdyl) Shala,me djalin e tije Xhevatin,e Jasharin mu drejtuan me keto fjale:mbrem na kane thene te UšK-es se nese ti bane e i sulmone serbet kane me te shpallur tradhetar?!Si ška po flisni,?A jane tue luftue me šlirue UšK-ja apo ,ška po doni me me thene ?serbet me'm hyre brenda e m'em masakrue ,e une mos me ba za,mi pa duke me mbytur,e dija se kush ka thene!Me kujtohet kur ne vitin1996 doja ta hapi gjelltoren e kryqit te kuq ne shtepin time,e Uke Bytyqi ,Malush Berisha,Xhem Shala,Vesel Kryeziu erdhen ne shtepin time the me thane :SE nese une beje e e qeli kete gjelltore LDK kane me'm shpallur tradhetar,dhe me shtinen qe te shkoi tek Bajraktaret,qe tua japi besen qe nuk kam me hape kete gjelltore te kryqit te kuq!!!
dola nga fqiu dhe hyra ne shtepin time dhe nisa ta ha pakes buke ku nuk shkonte teposhte fare,dhe ne keto qaste e shohe djalin e madhe duke e hapur deren,dhe ja nisi t'me perqafoi!Pse erdhe ku jane te tjeret?Tjeret jane ne sopi eeeeee une erdhe sepse djali i dajes Destan me tha a ke ndegjue baben ta kane vra,dhe ashtu tue qajte nuk u ndalte duke me perqafue,dhe nuk besonte qe une jam vete!E pyeta se a e dine nena qe ke ardhe jo,ma bani o me baben po mire ta masken bere!Po ka ja ke majt,?Ka tyrbja e neper lum e keshtu me radhe!Ku i thash se sa ma shpejte sa nuk na ka nxen nata e mos po nisen per ne shtepi e munden mi vra,sepse snajperet ,mitralozet nuk kishin te ndalur,dhe sikur njeri i gjalle nuk kishte mbetur ne qytet!E kam marur djalin dhe u duhete kujdes i madhe dhe dolem gjere ne asfallt dhe tue kalue gjaden ja per dreq tankat serbe ,mbeta si nuk kishte si ma keq ,dhe pasi e silleshin ate mitroloz ka ne tanka nuk u ndal por me shpejtesi kaloi dhe une me djalin kaluam rrugen e asfalltuar,dh ka shtepia e doktor Sejdes e ka tapallnicat neoer lum dhe e pyesi djalin a e dine rrugen ka ke ardhur ,me qiti ka mali drejte te vreshtat dhe per nje moment i shohe policin dhe ushtrin ne lendine duke pushar e ngrere buke,dhe menjehere pa dal nga dusku jam ndal e ja kam ngjitur djalit duke i dhene se e hangrem birongadale,dhe mbydhezash mbrapa ngadale disa metra e pastaj me vrape prape neper lum dybiqakut,dhe ju kam drejtue do shpijave te dalura ne fusha ,por te Sopise!Isha i terur nga etja dhe hyra ne oborr dhe ja njefar Ramadani i sopise dhe i kerkova qe t'me sjelle nje kofe me uje,por ai me shtjeu ne ode dhe ma qiti nje kafe,dhe me pas u ngritem dhe vazhduam te tezaku per Sopi dhe me te arritur ne oborr ja nisen e po zgerdhien duke ma thene a te pruri djali ne menore?po ,po u thash e pse bre pis mi thene djalit a e dine se babeb ta kane vra,e me shtie djalin me ardhe neper ato luftime,te gjithe qeshnin sikur asgje nuk eshte,bile Isuf Sylaj djali i dajes ma priti ti femit e tu i ke prue e vete po lufton ,ku po done me na ba sherr!!!Dhe te gjithe e dine se ti pasha zotin e ke nisur kete lufte?!Hyra brenda ja dhe Ismeti e Saliu ishin tezaket e mi dhe muhabet mbas muhabetit ka masdita Izeti tezaku im mu drejtue ti tezak nuk guzon mu lajmrue te Ušk,kur i thash se UšK po me akuzon pse kam ba shoqeri me Poetin Avdi Ibrahimin,dhe Bajram Bekteshin!Nese une frigohem a deshiron qe tani te shkojme?po me tha .Mire per me't pranue duhet ti diška me dhene nje arme apo ška do diška!arme nuk kam me thote por i kam tri granada !Edhe ma mire meri dhe shkojm:Hypem ne tavan ku i kishte mshehur i morem dhe ia mesyem Deberdelanit,mirepo me thote me ba e me na nxene,bane gati granaten,nese jane ne rruge e ndali kerrin e ti gjuajau granaten dhe ja mos u frgo!E dheza kerrin dhe dolem ne shiroke e pastaj ju zhdergjem hisarit teposhte dhe gjere te kthesa pa polic ka rruga ime dhe dolem ne rrugan e Reshtani dhe dogri ne Deberdelan,dhe hyrem ne shtabin e Fatmir Limes,u ulem,dhe iu luta qe kesaj here t'me pranoin se mjafte ma prita!Jo me tha te kemi thene se kur kemi nevoi te thrrasim!iu luta per tezakun tim qe ta pranoin?A me thane vetem ti a thuash se nuk ka problem pernjehere e pranojm!Ja moren emrin mbiemrin,emrin e gjyshes ,babgjyshit,dhe i thane a ka arme po tha tri granata,ku i dorzoi!Dhe i thane se armet kena mi que ne Sopi dhe ti tani je ne aradhat e UšK -es U ngritem dhe vazhduam rrugen prape per Sopi,dhe me thote tezaku:Tezak ma rrase k****?!pse i thash eu ška u ba!Ti ma ngule mue e ti ua bane me sy atyre,dhe ti me thote je i marrur vesh me ta,se tani mue me kane shkrue ne regjister te kompjuterit dhe policia e dine per mua!E ndala kerrin dhe menjehere e ktheva per Deberdelan duke mendue se bane vaki ata pisa kan bere me sy ka une e ky i ka zamarit,veq me ba dyshime ne mua!Ku po shkon tani me thote ne shtab!Jo me thote nuk due me ua pa syt,dhe nuk po me interesoin fare!Atehere i thash mos qaje drrasa se me ke lodhur njehere me thave se nuk guxoi mu lajmrue tani paskna lidhje te aferte me ušk-en,Isufi me provokane kinse une e kam nisur luften!?PO ore tezak me pas une lidhje me keta nuk e kisha prue te ti familjen se Fatmiri te vet i ka ne Deberdelan dhe te gjithe ata qe jane te veshur i kane familet afer shtabeve te tyre!dhe me

profili

2006-01-26


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 11:56, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: pjesa e trete   Dim 11 Juin - 9:19

Patriotat
Jane udheheqesat e kosoves sidomos ish kounistat shqiptar qe nga Fadil H. qeni e qe ja la ne dorzim(amanet) Rugove komunistit si sekretar i univerzitetit,e Ymer Pules me Bakallat qe ne vitin 1981 ky qen Ymer Pula me ndoqi gjere ne Split tek ura e Splitit qe quhej ALLBANSKI MOST ,ku shqiptaret shiteshin fuqin e tyre fizike mu sikur shtazet,ky qen bire shkine qe kane pasur ne damaret e tyre tradhetine dhe i ka ndjekur vetem ata shqiptar qe kane kerkue liri per vellazerit e shtypur shqiptar dhe pa dallim nga Enver Hoxha !
E tani kupilat e Fadilit,e udheheqin si Lutfi Hazir belba ku nuk mundet me shqiptue fjalen EXTERRITORIALITET dhe ne vend te kesai fjale belba thote eksteriteritet,ška dua tu them se ky flet si papagalli ne kafaz e jo si papa i lire,ška dua tu them se nuk e ka ne dieni se ška d.m.th. kjo fjale!E une po u them se kjo fjale ka te beje sikur serbise i lejohet te krioi shtete sa te deshiron ne kosove!Pra sa e vogel KOSOVA ,do te bahen edhe nja dhete shtete te reja dhe belba ju shete patriotizem,bashk me Bajram Mitrovicendhe thote se Mitrovica nuk po roberohet,por po ndahet ne dy njesi kounale(jo buka por kulaqi) dhe pjest e tjera te kosoves,!Dhe qeni Bajram Rexhepţ ,me stervistoqken e rugoves e te Thaqit bejne plane per ndarjen e kosoves!
Ku eshte Fatmiri i nanes,ku e ka ushtrin e Rugoves kujt ky i shet trimeri,le ta bashkoi trimi i xha jahes Mitrovicen,e ku po e lene Manastirin e Deqanit,Stresken e prizrenit,e visete tjera ne kufirin me maqedoni ku je ore trim luftetari a keshtu te paskan mesue mesuesat me luftue ne Zvicerr?Kush qene ata mesues ?A mos more lale te serbaqkes apo te rugoves,e ata te LP!Per keshtu ma mire mos tu permendet emri juaj,dhe se edhe Agim Qeku sot RTK e kosoves(sebise) lajmroi se qeku ky klysh i sllobes e ka keshilletar serbin!
KUSH jeni ore qen qe e udheheqni KOSOVEN?Nga kush jeni zgjedhur,?kush ju Votoi?Populli jo sepse nuk keni lindur nga goja e popullit ,por nga servitutet e tradhetareve!
A popull si nuk ju ndihmon ky perendi e tu kunderviheni ketyre shpiunave e ti vritni,bile edhe ata qe i perkrahin sepse keta perkrahes jane edhe ma te rrezikshem se udheheqesat e kosoves,sepse jane te paguar qe ti mbrojne me fjale e dhune!Bile Rugovasit jane si jenat,me ba dikush me lakue nga rruga e tyre e qe ja dine planet pesone,dhe se u betohem se te gjitha vrasjet qe ua lene tjereve i vrajne te rugoves sepse keta kane pervoi shume vjeqare!
Rugovasa ,Hashimasa ,ORat e SYRROIT;Markat e millanit,bakallat e qakalla ,Editat e kaqushkat jane kurva qe nuk u hane palla per popull ,por per shfryerje te epsheve te tyre qe nuk jane shfrye sa duhet me shkie ne popullin e vete !
Te dashur shqiptar qe jeni te roberuar,ju deshiroi sa ma shpejte ti merni kembet,dhe sa do pakes qe jeni bashkohunu se fitorja ka me qen e juaja edhe pse keta jane te shumet,jane frikacake dhe jane pa force,sepse jane fajtor qe ju shtypen bashk me serb dekada te tera!Dhe kungulli i ketyre eshte qelbur,dhe pritet ne šdo moment tu fundoset ne oqeanin e pafundet!
Zoti ju bekofte dhe drejtesia ju prifte ne rrugen e mbare te dashurit e mi te roberuar sot nga shqiptaret e djehit qe bashkpunuan me ser,sepse tani qenat kane mbete jetima vetem pa serb,dhe po mundohet me mbeshtjellue e me ju mashtrue pisat.

profili
2006-04-26

A ju vjene qudi nese krela ua thote nje te vertete!Po šfare te vertete?
E ju dashamire,ne nje fshat te komunes sime gjere sa e punojsha detyren si taxi,
dhe nje here e qoi nje serb per nate fshat,dhe derisa zbriti,mu drejtue,e me tha a e dine se šfare kombi jam?Po ia prita!Tregom me tha?Po ti je serb i thash!
Ja nisi e po qeshet!
Po pse po qesh ja prita?
Une me tha jam me emer serb dhe quhem Rank,por a e njehe per nje familje G. ma ne mes te fshatit?
Po i thash!
Po baba im,dhe baba i tij jane kusheri te pare!!!!!!!!
O dashamire neve vetem po na shtijn urrejtejen keta udheheqesa kosovar,dhe qe sa lufta po i bajna dhe prape po mbesim nere serbi apo nere malte zi apo nere maqedon(bugar). E ne mes vedi me,keta udheheqesa shqipovec me shkie perqiten
tane naten e lum!!!Pasha nje t'lumin zot,kur ne vitet e 1996 disa shqiptar i kishin pague serbet(policin) me'm likvidue,edhe une kerkojsha derdalje,dhe nje ish i larte,emrin nuk po ia permendi,me tha shko ne Prizren,te
Gj.... dhe se ai eshte shqiptar,dhe me tha tregoja tere problemin.....
Te dashur njerez,se šfar dreqi eshte ka luhet ndere shqiptar as zoti nuk mundet me na ra ne fije se ku eshte sherri e hajri!!
Se fundi mundem lirisht me u thene se bjerni te une tane dreqnit e dyjallakut,mundem mu marr vesh e shqiptaret po me dalin qindra here ma te keqinje se shejtanatet!!
Pse as nuk po muj mi kuptue a jane serb,a jane shqiptar,a jane mala zeze,a jane maqedone,etj,etj!
Dhe me nje histori,pa rrenje,pa t'kalume e pa t'ardhme,vetem te shkkaperderdhur neper bote sikur gabel!
Pra gabelet te paret e shqiptaret te dytet.
Pai Fishta iku nga shqiptaret,cilet shqiptar?Po Ahmet Zogistat,dhe pse ne fund ja nisi e mi lavdue shqiptaret eshtrat ia hodhen!Po vdaqit pranone kete te drejten time ndaqit edhe ju gaboni e linaju femive te juai sherrin dhe kurr nga sherri mos i largoni!E une Fisht nuk do bahem,por due me fole vetem
te drejten!!!!!


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:17, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Mer 14 Juin - 14:22

A ju vjene qudi nese krela ua thote nje te vertete!Po šfare te vertete?
E ju dashamire,ne nje fshat te komunes sime gjere sa e punojsha detyren si taxi,
dhe nje here e qoi nje serb per nate fshat,dhe derisa zbriti,mu drejtue,e me tha a e dine se šfare kombi jam?Po ia prita!Tregom me tha?Po ti je serb i thash!
Ja nisi e po qeshet!
Po pse po qesh ja prita?
Une me tha jam me emer serb dhe quhem Rank,por a e njehe per nje familje G. ma ne mes te fshatit?
Po i thash!
Po baba im,dhe baba i tij jane kusheri te pare!!!!!!!!
O dashamire neve vetem po na shtijn urrejtejen keta udheheqesa kosovar,dhe qe sa lufta po i bajna dhe prape po mbesim nere serbi apo nere malte zi apo nere maqedon(bugar). E ne mes vedi me,keta udheheqesa shqipovec me shkie perqiten
tane naten e lum!!!Pasha nje t'lumin zot,kur ne vitet e 1996 disa shqiptar i kishin pague serbet(policin) me'm likvidue,edhe une kerkojsha derdalje,dhe nje ish i larte,emrin nuk po ia permendi,me tha shko ne Prizren,te
Gj.... dhe se ai eshte shqiptar,dhe me tha tregoja tere problemin.....
Te dashur njerez,se šfar dreqi eshte ka luhet ndere shqiptar as zoti nuk mundet me na ra ne fije se ku eshte sherri e hajri!!
Se fundi mundem lirisht me u thene se bjerni te une tane dreqnit e dyjallakut,mundem mu marr vesh e shqiptaret po me dalin qindra here ma te keqinje se shejtanatet!!
Pse as nuk po muj mi kuptue a jane serb,a jane shqiptar,a jane mala zeze,a jane maqedone,etj,etj!
Dhe me nje histori,pa rrenje,pa t'kalume e pa t'ardhme,vetem te shkkaperderdhur neper bote sikur gabel!
Pra gabelet te paret e shqiptaret te dytet.
Pai Fishta iku nga shqiptaret,cilet shqiptar?Po Ahmet Zogistat,dhe pse ne fund ja nisi e mi lavdue shqiptaret eshtrat ia hodhen!Po vdaqit pranone kete te drejten time ndaqit edhe ju gaboni e linaju femive te juai sherrin dhe kurr nga sherri mos i largoni!E une Fisht nuk do bahem,por due me fole vetem
te drejten!!!!!


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:18, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 15 Juin - 2:28

http://news.albemigrant.com/index.php?subaction=showcomments&id=1149765171&archive=&start_from=&ucat=2&Sorry but only registered users can post comments, and 'Haxhi L.Kuši (Krasniqi)' is not recognized as valid member.


DerniŔre Údition par le Jeu 15 Juin - 2:47, ÚditÚ 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kerkime informatike   Jeu 15 Juin - 2:35

http://news.albemigrant.com/index.php?subaction=showcomments&id=1149765171&archive=&start_from=&ucat=2&


Nje pyetje e kam nga ju o njerez siq jam edhe une:
Pse njerezia e keti planetit nuk i adhuron njerezit qe deshirojne pavaresi,dhe pse me hakmerren ne forma ma šnjerezore sidomos ndoje femive te mi?A ka organizat e organ ne kete rruzull toksor qe mundet te me nxerri nga kjo france qe me ka kallur,mi prishi femitpsiqikisht,mi asimiloi,me ka izolue nga jeta,ju lutem kam kerkue ndihme ne vatikan disa here por nuk kam pergjigje,kam kerkue ne UNHCRE as nga ketu nuk e luan kush mendjen,kam kerkue ndihme ne Keshillin kombetar,shqiptaro amerikan tek zotri Vulaj,qeshte dhe bante shaka me mua kam inqizime dhe per te gjitha posedoi argumente,a ka drejtesi ne kete bote,a ka njeri qe ka ndjenja kur dike e ndegjone per vuajtjet e tija me familen e tije?http://bushclintonkatrinafund.org/clientuploads/home/grantguidelines.pdf


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 5 Aoű - 18:59, ÚditÚ 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 15 Juin - 3:04

http://bushclintonkatrinafund.org/clientuploads/home/grantguidelines.pdf1)Pse te gjitha shtetet qe na rrethoin neve shqiptareve ne urrejn si popull?
2)Une edhe nese kam punue per bashkim apo per pavaresin e kosoves ,šfare faji kam?ku kam punue sipas rregullave nderkombetare,sipas fejes se asaj te krishter e te asaj muslime!
Une Haxhi Kuši nga Suhareka kam qen se pari ne gjermani,dhe vetem pse u thash se kam ik nga disa koandanta te ušk (es e nuk me kane lene me luftue per pavaresi dhe donin me'm me vra e me'm shpalle shpiun ,pa u kan une ,gjygji gjerman me thonte :pse nuk te vrane?Dhe u detyrova te iku pasi me dhune me detyruan tua leshoi gjermanin,nga gjermania ika per ne franc,ku i ndryshova emrat pra idenditetin,por nje mese e imja edhe ajo iku nga gjermania dhe me spionoi per te gjitha ,pse a e derguan me qellim ketu se di!Jam ne halle te medhaja,edhe pse ma kan pranue azilin,ška po me vyen ,kur me kan izolue,,mi kan ndare femit pa te drejte qe te kyqen ne shoqerin franqeze,tani nuk ma leshoin nje dal qe ma kan smue psiqikisht,kam filma qe kam inqizue tinza,keta jane nje popull edhe ma i keq se shqiptaret,me qellim bahen keshtu,me me tregue se edhe ketu sikur ne kosove;Ju lutem me ndihmoni,ju lutem zotri me ndihmoni me nxirrni nga kjo france e mallkuar šofte bashk me gjermanin e te afermit e mi qe edhe keta šenkan te marr tue bashkpunue e shpiunue kundra vellaut e dajes!

Nr. tel.0033470448704


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 5 Aoű - 19:00, ÚditÚ 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 15 Juin - 3:21

Per Ismail Kadaren
Kam vetem nje verejtje tek ky sepse nganjehere lavderon tradhetaret dhe kur mbasandeje ua thote troq e qeshnin!Kush e qesh Rexhep Qosja,ku donte te me shtine qe ta rrezoi bustin e Vukut ne qendren universitetit te prishtines e kur ia bena eja zotni bashk po shkojm e po e rrenojna me tha jo une nuk guzoi!E pse i a prita?Me tha se palla ime eshte palla e lapsit,dhe me tha se jam ka e pergadisi nje liber,E i thash tani nuk kemi nevoi per libra sepse ka me bollek,por ka nevoi per gishte ore zotni Qosja!
Kush eshte i interesuar posedoi filme qe kam bisedue per kete qeshtje me Qosjen,sidomos nese eshte i interesuar Ismail Kadare qe kam respekt te madhe ne kete njeri te madhe!


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 5 Aoű - 19:01, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 15 Juin - 3:58

KOSOVA ONLINE - INFORMACIONE SHQIPTARE - KOSOVA FORUMI - Forumi i ...Sikur ai Haxhia edhe ti je i paguar nga dikush ,per ket jam i sigurt! ... Nėse Haxhiu paguhet prej shkaut pėr propagndė antishqiptare, e unė e kundėrshtoj ...
freeblognetwork.com/kosovo/705/ - 176k - En cache - Pages similaires

2/6/2006 - I munduari
Posted by Anonymous
O Albin Kurti
Nese ke mundesi mos u ndalo se e ke marr nje rruge shume te rende,
pse te rende se ne shqiptaret nuk deshiroim me fitue pamvaresin me mundime bre o lumak e te lumt, o z ot i madhe ndihmoi ketij trimit qe kosoven ta shtin edhe nje here ne lufte por jo si Fatmiri e si Uka e tjeret qe bishtarojshin ne emer te popullit,dhe ja ku na lane nene 0 xerro,edhe ma keq qe ska ku me shkue?Albin e vlla me tere qenjen njerezore te bashkangjitem,ia kam kerkue;Ramadanit nr e tel. tend ne Belgjike por nuk ma dha pse nuk e di,mos u prek per nje pune qe e pata thirre e nuk erdhi ,thirre e jepja nr.e tel. te lutna nese ke mundesi?
Te pershendet i munduari Ha../6/2006 - Pershendetje
Posted by Festimi ymeri
Ju pershendes nga komuna e vitis jeni ne hapa shum te mir ju lumt une jom perkrahs i juaji dhe te vazhdojm keshtu qe te kemi nje kosov te lire dhe te kem nje vetvendosje jo imponim nga unmiku(armiku)i kosoves te pershendes Z. Albin Kurti tung tung2/7/2006 - Haxhiu
Posted by Anonymous
Nderimet ma te siqerta nga shpirti im,per ty e familjentende,nese nuk jane kundra teje?
E ke shtruar nje detyre aq te rend por te lavdushme per te miren e popullit tend,e di mire qe populli eshte mashtruar me propaganden e pacifizmit,dhe pacifizmi tana kombet i ka rroposur,e mbuluar nere dhe e harruar ndere historina,e ju ore vella do te jeni nje profet i yni ,i imi qe do te perkrahu gjere ne vdekje duke te mbrojtur ne format e mija,sepse une deshtova nga Ishe komunistat shqiptar ku me paten shpallur tradhetar jugosllave qysh ne kohen e titos,Rugoves dhe per me luftue me thane se jam i papershtatshem moralo politike?Sa qudi,edhe me luftue i papershtatshem?Po mire ku jane ,kush kene keta komandanta qe u fluken si trima dhe kane deshten e banen komandanta,dhe me hygjym ne HAGE,e ne Rambuje e nenshkruan qe prape popullin e KOSOVES ta shtine nere sundimin e serbise,?
Per kete o profet e dietar te deshiroi rrugetim te mbare dhe mos ma le punen time ,qe ma nderpren disa komandosa te luftes dhe perkrahen mu nga keta komunista sepse i shpetoi nga shpata ime ?
Se fundi vlen per te gjithe shqiptaret qe jane te roberuar dhe qe e ndiejn veten te roberuar,te ngriten qe te gjithe dhe hapni syt mos tu kyqen keta tradhetar sepse ua komofloin punen dhe u thirrin tradhetar,sikur qe me thirren mua?E dijne ata komandanta qe sot krenohen si heroje(shpiuna)Veq te thash,edhe po te them te fala nga Haxhiu,dhe qoja nje selam Ramadanit,e dine ai se ku gjendem e nese dikush mendon qe keshtu eshte ma mire kena me ua shprishur keto te mira qe shperblehen nga tradhetaret qe keto pare i moren gjate kohes se luftes qe e plaqkiten popullin e vete shqiptare e jo me pare te serbise?


Haxhiu


2/9/2006 - Nga atedheut dh nga Kaqanikut
Posted by Anonymous
Ti qe shkruan nga atedheu,,ke shkrue sa nuk ka si ma mire dhe ashtu eshte pa kurefare gabimi,ju deshiroi pune te mbare.

Ti nga Kaqaniku qe thuash se me pas kane i rrezikshem te kishte mbajtur serbia ne burg!Serbia ti dashamire nuk i mshel njerezit e vendosur,e ata qe nuk e tradhetoin popullin,por i mshel ne burge vetem ata qe bashkpunojne me shkije kundra popullit te vete shqiptar,dhe pasi te dalin nga burgu kinse nga burgu,tane shpiunat organizohen dhe e vizitoin kinse ka dal nga burgu politikisht?Dhe e ngrisin aq larte sa qe e bajne edhe kryekar,asine kryetar te shpiunave te shqiptareve,dhe tani Jo Fatmir Sejdiun,por Fatmir karin,asine Limen kane me ba kryetar,sepse keta kara te hages me kane thene qysh para se te del ky nga burgu hotel i hages,e juve o popull po u mashtrojn kinse ky fare Fatmir muti ju ka mbrojtur nga masakrat ,nga debimet,nga plaqkitjet?
Po ku hamamin ju ka mbrojtur ku necente sikur plesht kur degjonte se u mbyten njerezit,po ku ju shpetoi kur cili nga ju mundet me nxene vend te qete?Po cilin nga ju e mbrojti qe mos tu debojne nga kosova?A nuk eshte e vertete qe tane kosova u debue dhe vetem sorrat kukuriteshin bashk me presidentin Rugova,ku shkoi ne Bg. dhe pinte raki me slloben,e pastaj me la karin me shurre kerkoi azil ne itali dhe u kethye si refugjate?!Heje o popull ju ka pie sorra ment,keni mu tranue po vdisni e vritni tradhetaret,pamarreparasysh se ēka e keni nga gjaku e farefisi,se me besoni vetem ditet jeni ka i numroni?poa vdisni trima e jo qyqe frikacakesh nga shpiunat se keta e kane friken ne palce te kurrizit,nje bame te gjithe kane me ua leshue Kosoven dhe vija per serbi keta qena e kane vendin e tani serbi le tua drejton rrugen,se ku duhet me ba voen keta muta te derrave!2/15/2006 - ANONIMI QĖ SHKRUAN GJATĖ DHE LLOMOTITĖ NĖ FAKT ĖSHTĖ HAXHI KUQI, SHĖRBĖTOR I SHKAUT
Posted by Balozi i Jonit
PSE SHKRUAN SI ANONIM TASH O I BIRI SHKAUT? TI PARAQITESH NĖ SHUMĖ FORUME SI P.SH. NĖ WWW.DISKUTIME.COM ME GĖNJESHTRAT E TUA. PĖR KĖTĖ PUNĖ TĖ KA POROSITUR UDB-A E BEOGRADIT.

MOS MENDO SE E MASHTRON DIKEND! NJĖHERĖ THUA SE TĖ ĖSHTĖ ANKUAR KAPITENI YT I SIGURIMIT USHTARAK PERISHIQI, E PASTAJ SE KĖTĖ ANKESĖ NDAJ SHQIPTARĖVE TA KANĖ BĖRĖ PESĖ AKADEMIK SERB, DHE TĖ KANĖ THĖNĖ SE MEMZI PRESIN SHKĖPUTJEN E KOSOVĖS NGA SERBIA!!! TI ME FJALĖ TĖ TJERA, TI I BĖN MIQ, ARMIQTĖ E PĖRBETUAR TĖ SHQIPTARĖVE .

TI JE I PAGUAR PĖR TĖ BĖRĖ KĖTĖ PUNĖ TĖ FĖLLIQUR, SEPSE I FĖLLIQUR JE SI NJERI. SHPEJT DO TĖ QEROHEN HESAPET ME SOJIN TĖND, TĖ
JESHĖ I SIGURTĖ


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:27, ÚditÚ 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: haxhiu   Jeu 15 Juin - 4:12


Serbet mua me paten thene me 1996 se nese njehere na shkoqin keta nderkombetaret nga kosova mor veq nje dite,nese munden ma me na shtie e me ju ba gjandar te shiptareve nanen na kajshin kete ma kane thene pese akademik serb te beogradit,dhe per kete te rugoves nuk me linin vend kund qe ti shtie hunte,sepse kishin frike mos zot po ua bije une pavaresin juve e keta ma kishin friken per punen se ēka i kane ba popullit te tyre!Kete ma ka thene edhe serb me 1998 ne mars ku disa shok taxista e kishin shtie qe ta qoje ne nje fshat ne kosove mushtisht a e di mire se cili qen bire qeni ma ka shtie!dhe rruges me pate thene :ēka karin po lypin shqiptaret? nuk e di i thash!ne ,ai;ua kemi ndertue shkollat shqiptareve ēka po lypin? po po lypin te drejta sikur se ēdo popull as ma pake e as ma shume!Ne ēka me tha po bazohen shqiptaret se kosova eshte e shqiptareve?Nuk munda ta duroi i thash a e dine se kur po e thote sllobodani yt nje fjale ako koza llazhe ,roge ne llazhe?ia prita te kujte jane ketao vorre?po ne me tha kemi manastire te bukura e kisha te moqme?po i thash por keto kisha e manastire kane ēene tonat e kur keni ardhe ju i keni okupue!dhe nese mendon se keni keto manastire e kisha ,po ta beje edhe nje pyetje :a ka ma shum e ne kosove kisha apo gjamija ?jebiga me tha ska gajle nese ka ma shume gjamija?jo ia prita atehere as e juaja e as e jonja nuk ēenka kosova por e arabeve apo e turqve,dhe qe te dyte popuje duhet me ua leshue kosoven!Jebo si mi mater ne znam gde mi je gllava,dhe me tha nese e doni kosoven per vete luftoni e mos u bani kukavica se tane shqiptaret jeni ma te keqija se kurvat!Dhe me tha luftoni si burra merrne kosoven dhe shkoni ne pidhe te sames keto fjale ia pata thene Uke Bytyqit e disave qe ende jane gjalle dhe kane mendue se ēeshtja e kosoves eshte ēeshtje vetem e serbise?Por a po e shihni se serbet kinse po dojne mi shtie brirat me tane boten,sikur Sadam Hyseni?Hajte se te menqur jane serbet,se me keto fjale serbet po dojne me thene ndane njehere kosoven per inati tonin e kur te pranohet para kombeve ,hamamin serbet e hajne qe kosoves ti bahen gjandar ,sepse shipunat shqiptar ua kane lodh karucat!e qeta qe po u udheheqin juve o shqiptar kane me ua nxjerr syt ,keta jane ata gjelata qe shekuj te tere u sunduan ne krah te serbeve dhe ende nuk mblodhet mend!

Albin ishalla nuk je si Agim Zatriqi,Azem Vllasi,Bujar Dugolli,Shefki Stublla,Remzi Kolgeci,sepse edhe keta kane ēene ne pozita sikur se ti ne kohen e luftes! Dhe perfaqesues politike i ušk es.Dhe i burgosur i luftes dhe te liruan aq lehte serbet,diška nuk po me rreh mire veshi !

Link Permanent


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:46, ÚditÚ 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Isa nga mitovica,korisha,drenica etj   Jeu 15 Juin - 4:15

2/16/2006 - Bajlozit
Posted by Anonymous
Sikur ai Haxhia edhe ti je i paguar nga dikush ,per ket jam i sigurt!!!
Link Permanent...
...............


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:51, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdija me Balozin   Jeu 15 Juin - 4:16

16/2006 - Nallbanit anonim mė sipėr
Posted by Balozi i Jonit
Nėse Haxhiu paguhet prej shkaut pėr propagndė antishqiptare, e unė e kundėrshtoj kėtė pis dhe e demaskoj propagandėn e shkaut qė ai bėn, atėherė, si ka mundėsi qė edhe unė tė jem i "paguar"?! Ti ore anonim bujkrob, ose je plotėsisht i liruar prej intelegjencės, ose je tradhtarė, njėsoj si Rugova bythėputhės!

Shiqo ore kokėbosh! Unė mbroj UēK-nė e cila pati pėrkrahu popullin liridashės tė Kosovės dhe Shqipėrisė dhe aleatėt e NATO-s bashkė me Bashkimin Evropian, pra gjithė botėn pėrparimtare dhe tė civilizuar dhe pėr kėtė nuk kam nevojė tė paguhem! Paguhen ata puthadorėt e Millosheviqit me nė krye Ibrahim Pjetėr Rugovėn tradhtarė! Dhe
paguhen pėr tė zbatuar propagandėn antishqiptare tė Rusisė dhe Serbisė, propagandė kjo e cila i pėrshtatet LDK-sė me Rugovėn tradhtarė. Kėto pagesa i bėn LDK-ja dhe Bukoshi me ndihmėn e padronėve tė tyre sllavė, duke i keqpėrdorur paratė qė i dha populli pėr ēlirim prej armikut serb.

Poshtė tradhtarėt e popullit shqiptarė!


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:52, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Haxhi L.Kuši(Krasniqi)   Jeu 15 Juin - 4:18

e]2/17/2006 - Haxhiu
Posted by Anonymous
Balozi i Jonit ,tye po te them se une e kam shkrue vetem hestorin time dhe asgje nuk kam shtue,por vetem te verteten e nese e ke mizuqken nere kapuq e bafsh me shendet!Sepse sikur ti kam kalue qindra shqiptar,qe paraqiten si patriota,por me kan dal pelim dhe me kane tradhetue ma zi se shkaužUne tisha i paguar nga shkau apo Rugova apo nga Fatmirat,nuk me kishte dal ti theje filqit me qiftat e tu!Por po ua tregoj vuajtjet e mija qe kam hek prej shqiptareve qysh nga koha e Fadil Qenit e te Rugoves dhe gjate luftes nga Fatmir Lima,Une nuk e mohoi luften e atyre qe luftuan,por e kundershoje ate lufte qe e tradhetuan,dhe ja ku mbetem?Nese truri juaj dhe i disave ua rrok ndryshe hjekit e mija qe hoqa per shqiptar e kosove ju jeni te marr e marroqa,dhe marrinat e juaja mbani per vedi nese jeni te perlyer me gjakun e vellezerve shqiptaržEu sa shpiuna jane mundue qe t'me njollosin,por i kam krehur mire,a merak me jete qe nuk me pranoi Fatmiri per kete ja kam marr inatin sepse iu pata lutur qe t'me pranoi qe vetem tradhetar te vraj,por nuk me pranoi dhe mu zyre qe ma mos ti lajmrona ne shtabin e tij ne Deberdelan!Nese tane shqiptaret kane hanger mut me shkije une Haxhi Latif Kuēi nuk e kam hanger dhe vete ane e mban kosoves nese del nje shqiptar qe thote diqka te lige per mua une vete baje vetevrasje !Por po ta ceku edhe nje here:Se ne vitin1971 kur ua mbrojta shqiptareve flamurin,shqiptaret dojshin m'em rre e me ua plotesue deshirat e serbev,kinse pa deshiren e shqiptareve e mbrojta!
Me 1972 sa isha ne normale ne vitin e dyte e kam shkrue poezin kushtuar Republikes se kosoves,ku Nezir Rrezja me qoi ne udbe,ku policet shqiptar mi kan shtie bolet ne fijoke,!
Me 1981 .11 mars ne menzen e studenteve vete pa ndoni grupe ilegal i kam nisur demostratat!
Me 1989 jam malltretue pse i kam vizitue minatoret,dhe iu luta qe te dalin tan minatoret nga zgafella e tu bahem kurban i shqiptareve!
Me 1991 ne kioskun tim populli ka votue per pavaresin e kosoves ku policia shqiptare ma theu kioskun e duke me shajtur!
me 1996 eshte viti i shume perjetimeve qe as nuk ka kush qe me vajtone!
e dine Regjep Qosja!,kam kerkue ndihme edhe nga LdK,por shushuroheshin me njeri tjetrin!
Per tane kete kohe kam ēen i pamoralshem qe te punsohem ne profesionin tim,por ma e keqja i papershtatshem iu bera edhe uēkes qe ti bashkangjitem,per ta ēlirue kosoven,por per kend paskna punue,per kerkend,per shpiuna!
Kam kerkue ndihma te kryqit te kuq ne Malisheve dhe ua kan prue,kam vrapue dhe barrna u kam prue !
Zotri nese ti je i paguar apo nuk je i paguar e din secili veten,dhe me duket se tye personalisht nuk te kam ofendue,jo tye por askend.
se fundi nese kam hyre ne hak me popullin shqiptar kurr drite mos pafsha ,,jo jo kurr drite mos paft ky popull qe ma njollosi veprimtarin qe veq nuk i thash shpirtit dil he te pshurrsha ne ta !
Veq une edhe ketu ne mergim po e vuaj per juve,per juve po te them sepse edhe ketu kane arritur t'me shpionojn qe paskam qen kundra jugosllavise!
Une edhe nje here po te them dhe kam me thene se nese ti ke ba diēka sikur une per kosove,thuaje sikurse une qe po e lartesoi veten?A mos valle deshtet qe une te vdesi me tane familjen e ju ti shtrini kambet e shkerdhymen gjane e gate!
Flini dhe jetoni ne anderra,dhe ja ku e ke kete forum fole more ,fole qite mos te vjen rende,mos e perbuze ndjersen tende,por mos ta perbuzin edhe te tjeret!
E une ja sot ti e disa shpirt shitur qe po mundohen t'ma njollosin veprimtarin,nuk e keni larg,jo nga une ?Dhe keni m'em kerkue por ka me ju ba shume vone!
Pra mos shani e mos njollosni te tjeret,sepse nese ti e shan ka me te shajt edhe ai,dhe e di se sa here kam fole neper mledhje sikur ti u ngritshin me brohoritje duke mu drejtue mua :Au Au kqyr kush po dojka me na fole me na mesue!
Kushdo let u shtije,une temen e kam tregue dhe kam me tregue se une neper rruget e evropes duke vajtue me femit e mi e ata qe mbi kurrizin tim u benen ne kryevendit,une mall per vendlindje e ju shfryni epshet e juaja neper ato fusha ,ku u tradhetuan ?Ah zot tani m'em rdhe me kurore ne koke nuk te besoi qe egziston ne kete toke!
Dhe tye o Baloz i zi e Dajes Petrit,djalin mbane per vete !qe thuhet nje fjale mama djalin sa nuk me ka thene kurve!
Dhe qe thash se kam shkrue edhe ne forume tjera ,kam me shkrue vetem per inati te prof. Ramadan Mujes kur e pyeta ,kur me quan ne shqiperi te Merihan Braha,per planprogramin e shkollave dhe per flamur ?me tha se per tye shkruamna mbas 50vjeteve sepse me rrezikohet jeta e ime dhe e familjesA me besoni u knaqa duke u shfrye e tregue historin time dhe te shqiptareve,kush me beson le te me besoi,kush jo pyetni keta qe i kam permendur dhe ua tregojn te verteten ,ose u thone te kunderten?Dy jane ketu ja kam tradhetue popullin ,ja kam dhene mundin per pavaresin,e kosoves,dhe rrenat dalin per lendine.
Edhe te findit deshta tua them:se kur u banen masakrat e Raqakut,ate mbremje nga shtepia ime qe une i pata shtie une i pata shtie te OSCES,nga Ankaraja e Turqise qe te vine e te intervenojne?Pyetne Ihsan A ksay,dhe Mehmetin nese nuk eshte e vertete,ateher me shani e thuani po pagukam nga topuzi i im he u vraft i gezuari i madhe ,sikurse qe ka me ju vra!
Spaska gje ma veshtire ne kete bote kur tradhetaret e shpallin mikun tradhetar,dhe dijn per vete te ndertojn lapid.......
...............
Link Permanent


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 12:54, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: O Baloz qind per qind je Avdi Ibrahimi   Jeu 15 Juin - 4:23

2/17/2006 - Ooo prite prite Haxhi Kuqin
Posted by Balozi i Jonit Avdia
Tani mė binde se qenke patriot! Paske luftuar mė 1971, paske nisur demonstrat mė 1981, paske vazhduar me beteja mė 1989 dhe 1991, si dhe 1996 kur ke luftuar me mish e me shpirt!

Desha tė pyes:

- A mos ishe ti ai qė udhėhoqi Ilirėt nė luftė kundėr Romakėve? A mos ishe ti mbreti ilir nė vend tė Agronit!

- A mos ishe ti ai qė bashkoi pricipatat shqiptare nė luftė kundėr perandorisė otomane? A mos ishe ti mbret i Shqipėrisė nė vend tė Gjergj Kastriotit?................
...............


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 13:03, ÚditÚ 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 15 Juin - 4:24

2/17/2006 - Haxhis
Posted by Anonymous
Ky fare Balozi po tallet me ty!!!!!!!!!!!http://72.14.221.104/search?q=cache:pzq9Uxjh5v8J:rfe.europaelire.org/programs/interview/2006/06/20060604144336.asp+erhard+busek+kordinator+i+paktit&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1
...........
...............


DerniŔre Údition par Perparimi le Mar 12 FÚv - 13:04, ÚditÚ 5 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 15 Juin - 4:25

2/17/2006 - Haxhiu
Posted by Anonymous
Te nderuar antar te ketij forumi;a keni mudesi ta analizoni se si mu ka pergjegj Balozi ogureziu,e shpiun qe paraqitet me disa njofka,nga komuna e ma lisheves,her si Afrim,dhe ky shkon ne nje kafene ne Skenderaj ku jepe dhe merr informata dhe mundohet mua t'me njollosi,!
Ju lutem lexone edhe nje hereMOS MENDO SE E MASHTRON DIKEND! NJĖHERĖ THUA SE TĖ ĖSHTĖ ANKUAR KAPITENI YT I SIGURIMIT USHTARAK PERISHIQI, E PASTAJ SE KĖTĖ ANKESĖ NDAJ SHQIPTARĖVE TA KANĖ BĖRĖ PESĖ AKADEMIK SERB, DHE TĖ KANĖ THĖNĖ SE MEMZI PRESIN SHKĖPUTJEN E KOSOVĖS NGA SERBIA!!! TI ME FJALĖ TĖ TJERA, TI I BĖN MIQ, ARMIQTĖ E PĖRBETUAR TĖ SHQIPTARĖVE se ēka me ka shkrue:
UNE:::kapiteni Momqillo me ka provokue ne shqiptar,por ti nuk don t'me kupton mbar sepse truri yt eshte mesue nga shkolla e policise serbe se mos ta pranon te vertete,edhe nese ta marrin shpirtin,sepse mu nga ky i kam te thyera qe dy duaret,dhe si deshmitar,qe mundesh ti pyesishAgim Krasniqi nga drenasi,Shefki Baraliun nga Bukoshi kur e nxorra nga burgu ,sikur Ilaz Qorri,Nuredin Hazizi nga Presheva,kur e lirova nga zingjiret,dhe si i shpetova atentatit,Sherifin nga Samadrazha,dhe qe tane shqiptaret i kam pas ba qe nja te vdes per te gjithe dhe te gjithe per nje ,por si ?njeher i kam grushtue ata shpiunat shqiptar ku dy ua prura punen qe te shkojn te pa afte ne shtepi,sidomos Idriz Idrizin nga Shkupi,njeri me fakultet te shkencave politike,dhe te gjithe jan kan te bashkuar sa qe nuk ka pas force ti mposhti shqipet e mija!

Dhe o vllazni ky Balozi ogureziu me thote se une nuk paskna dashur me dite qe serbet nuk dojne me mbajte kosoven?dhe me thote se me paguan udba e tij!

Burra Afrimi ,Afrim Begolli Balozi jane te Komunes se Malisheves dhe shkojn ne Skenderaj ne nje kafene ku qojn dhe marrin inormata me siguri lucave qe na tradhetauan se nuk besoi qe ma u besojn serbet,sepse ju ka hije frika ne bire te bythes ku ka me ju ba ithatat ne zuze!
ju lutemi analizone edhe ju me ngadale shkrimin e tije!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Ven 16 Juin - 12:43

Ore Rexhep Qosja a te kujtohet ku me nxite per me thye bustin e Vukut para universitetit te Prishteines?
E kur te thash eja edhe ti dhe ja pshurri n'ta ,a me thave jo une nuk guzoi!A ma bane se palla ime eshte lapsi,dhe se je ka e nisesh nje liber(rroman)
A te thash pre i gjore se nuk ka nevoi per shkrime se mjefte kem me lexue,por nevoitet liria me gishte!
A te thash ore i gjore se ndere shqiptar ka shpiuna sa nuk ta merr mendja?
A me the,nuk eshte e vertete se nuk ka ma shpiuna dhe se nuk eshte ma koha e Rankoviqit?
Sa te dolen,sa peqind njerez liridashes,dhe a munden keta me ba gje,e kam fjalen per njerez LIRIDASHES!
Tani kujt po i shesesh prralla?Ismail Kadares!!!!Ky qe po ta thote te verteten para syve,dhe po't vjen zhege
Merr nje slladolet e flladitu pakes ,se te paskan rrok gjelatet perpara!Dhe ti bile nuk ke deshmi ti flasesh dikujt!
Njerez nese dikush ka deshire me ndegjue zerin e Rexhep Qosjes ne biseda me mua keto fjale ška ua shkrova,mundeni me'm kerkue nr. e tel.permes mesazhit privat dhe e ndegjoni !
Deri sot ška kam fole e shkrue ne kete forume e ne forumet e tjera besen ua japi qe asgje nuk kam shtue ,veq sa kam mundur kam hek fjale qe marre po me vjen mi qitur neper forume!!Ju kam thene tanve mos me largoni,mos me etiketoni,edhe Mark Krasniqin e kam disa ore te inqizuara,dhe shume e shume deputet nga kosova e ma gjere!Me besoni kam mbi 100kaseta dhe po ti degjoni ,atehere do te ma dini se a paskna punue per shqiptar,une apo po i shpifna dikujt pa lidhje!
Kisha pasur deshire qe Kadare t'me lajmrohet dhe tek une do ta sheh tane kosven(kosovaret)
Sepse kosovaret me detyruan ta leshoi kosoven,e kam fjalen per tane keta udheheqesa ane e mbane kosoves!


Ju pershendesi njerez qe nuk shejuat driten e lirise
I nemi ata qe na trdhetuan,dhe i mallkoi ata qe shiten si šlrimtar.......
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Dim 18 Juin - 3:57

Nga stafi:
( Paranoic : 18-06-2006 ) Pershendetje, I nderuar anetari Krela ju lutem qendroni brenda temave. Une ju aprovova nje postim tek tema "Kam nevoje per..." thjesht sepse sdesha tju coj dem mundimin ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Dim 18 Juin - 13:21

Sofra
( Sofra : 18-06-2006 ) Krela unŰ kam lexuar shumŰ postime tŰ tuat edhe ma heret,shiko Krela nuk mundŰ tŰ arrishŰ asgjŰ kur ti e thua realitetin,nuk ŰshtŰ koha...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Dim 18 Juin - 14:13

Vetem nje gje dua ta them nese ke studjue drejtesi,histori ,politiken;apo mbrojtjen,kuranin,ose biblen,dhe thuhet ne secilen nga keto:
Por edhe kodi i OKB es:Neqoftese nje popull e ka marr rrugen per mu zhduk ky popull ,ne OKB e KS nuk mundemi me ja ndalue zhdukjen e ketije popullit.
Tjeter nese done nje popull mu šlirue,ka te drejte te pergaditet dhe ne rastin e duhure,duhet nje njeri me nis luften e pas tije duhet mu ngrit i tere populli,dhe lufta duhet ta marri karakterin e luftes se vertete boterore!
Dhe pasi te formohen shtabet duhet qe ušk te shendrrohet sa ma shpejte qe eshte e mundure ne ushtri popullore,dhe te krijohet qeverija e re dhe pasi te krijohet qeveria e re e vjetra shuhet plotesishte,dhe kjo qeveri duhet sa ma pare te ndahet ne dysh dhe kjo gjysme duhet te dali jashte vendit,si qellim qe te krijoi mardhenje me shtetet e botes qe te na pranoin luften šlirimtare,duhet keta qe zgjidhen tju kerkoin tju luten sikur nje femi pa nane,pa pike te marres,dhe kur lufta merr permasa te medhaja,KS I OKB es i pbligon dyja palet qe ta nderpresin luften sepse i takon KS qe mos te bahenmasakrat e tjera,por jo qe i hane palla per masakra,dhe njeren e shpalle terroriste dhe me ba e me ndal luften,prape e humb pavaresin?KS e obligon OKB qe te intervenoi siq intervenuan!Dhe tani thone p.sh. UšK es po ne luftuam,e ju na thate me ndalur luften dhe ne juve u nguam!Ketyre nuk u intereson kjo pollaver,sepse luften duhet me udheheq ata qe i njohin normat nderkombetare!Kur i pata thene Fatmir Limes heje lufta ka edhe do rregulla a i dine sepse nese nuk e dine lojen e shahut,mos u azganis!Por ky jo qe nuk me pranoi,por me quajti shpiun i serbise,dhe me rrethuane ne nje fshat te Malisheves t'me šarmatosin,dhe mu kercnuan se kush jam une me organizue ndoni kundrasulm nese vijn forcat serbe atypari,dhe mu kercnuan qe ta leshoi ate fshat,dhe kosoven!Jam paraqitne shtabin e Reshtanit ,ne Shkoze,ne Peqan,ne Deberdelan,por nuk me pranuan,njeri me shpallte shpiun,tjetri me thonte ti je budalla e na shtin me dhune me luftue,ejt etj;Une Haxhi Kuši ,nga Theranda(Sufreka)sa kam kontribue per kosoven veq nje zot e din e dine edhe shqiptaret por jane gjeloza,dhe nga inati nuk mi pranoin meritat e mija,dhe mu per kete dhe ketu ka qen qellimi i tyre sepse secilin e kam njohur qe thone si paren e kuqe.

Te gjitha keta qe ti pershkruava ška thote kodi i KS te OKB es ,jane te shkruara edhe ne kuran,e bibel,por ketyre qe na shiten,na tradhetuan,keta po shiten patriota,dhe ma e keqja si šlirimtar!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Erhard Buse per Kosoven   Mer 21 Juin - 9:17

Sofra
A i ndgjove lajmet ne RTK te dates 19.qershor 2006

Kordinatori i pektit te stabilitetit Erhard Buse deklarone:
Une mendoi se vetem autonomia nuk ka kuptim,ka qen gabim i beogradit,Une mendoi se nese ata do ta kishin zgjedhure autonomin para disa viteve,atehere nuk kishin me ndodhure te gjitha keto zhvillime ne kete drejtim..
Ma tutuje Buse :
Mendone se autonomia mund te funkcionoi njehere,per nje kohe,por ne funde KOSOVA mund te jete e pavarure!!!A po e kupton Sofra,une po te them a e shehe šfare politike,njehere nje autonomi mos u merzitni e tani pavaresin,dmth veq pakes tjau shtim majen e pastai gugjen)
Buse keto komente i ka bere ne konferencen dy ditore ne Lubjane i cili ju ka kushtuare rrugeve drejte stabilizimit te ballkanit ne veqanti kosoves me theks mbi zhvillimin e tije shoqerore e ekonomike.

Drejtori i institutit investe Muhamet Mustafa ka thene se kosova eshte kapitutlli i fundit i shperberjes se jugosllavise.

Nenad Popoviq:Kosova ka nje treg preje dy milion njerez se bashku me serbin ,bajne dhete milion njerez,dhe thote :A do te investojne investitoret e huaje per ne tregun dy milionesh,apo do tu duket ma atraktive qe te investojne ne tregun preje dhjete milion njerezesh!
A po e kupton politikene e shkaut dhe shqiptareve)

Peterseni
Deklaron ne KS se ka rezultate,por problemi qendron tek seret dhe ruset hajde rrene hajde,dhe thote se gjere ne gjysmen e dyte te vitit 2007 do te merre funde qeshtja e kosoves!A je ka e shehe se šfar pazari eshte duke u ziere nekombin e shqiptareve.
Ne po ua theme se pa nje referendum gjithepoullor nuk ka asgje!Dhe kush thote se e kena mbajtur referendumin ne vitin 1991 ai referendum ka qen me fshie bythen,sepse ka qen pa mbikqyrjen e nderkombetareve,se edhe ne kioskun tim kane votue nate vit me mija njerez,bile policia shqiptare ma kishin thyere kioskun per me mi nxen fletushkat dhe te nesermen ne mengjez sa e hapa deren erdhi nje polic GANI K. polic rrugor dhe pse iu luta mos ta lajmroi se nuk me mungon gje,ai i ftoi policet dhe erdhen disa e nga ta erdhi SKENDER KRASNIQI,dhe Basriu milici gerba dhe me quan ne stacionin policor,duke mu kercnue se kush ma ka thye ,ti ma bajshin e dine kush ta ka thye,Dhe kur kam dale jashte,nje polic emrin nuk po ja permendi sepse mu ka lut qe mos tja permendi rruges me pershendeti dhe me tha qe sa eshte duke fole me mua mos t'me shikon ,dhe ashtu veprova,ka shpetue dhe mos e zgjate ma shume sepse ne ta kemi thye kioskun per me ti nxane fletvotimet,dhe me tha mos me shiko te lutna se me marrish ne qafe por largohu ne anen tjeter te rruges..
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 22 Juin - 15:23

Krela Haxhi l.Kuši(Krasniqi)

Albania


Sofra
pajtohem plotesishte me ju,por edhe ata qe nuk shkoin per qellime te keqia,
nje dite bahen sikur ata!
Thojne pleqet :Dardha nere dardhe pike.
Nese rrine me hoxhe,hoxhe bahesh,nese rrine me dreq dreq bahesh
Te paket jane ata individe qe nuk luhaten lehte e nuk deviojne!
A me besone sa shqiptar me kerkonin para kur kan qen ne halle qe ti ndihmoi,e me thonin a ke zot,o ndihmome bre burr?
Kur i thoja se kam ba be ma kujte nuk dua mi ndihmue se tan shqiptaret me kane tradhetue sidomos kujte i kam ba mire, ma ka kethuer me te keq!
Ai ma priste:O vellau jem ,o pasha zotin bre une nuk kam me't tradhetue,sikur tjeretJ a ipsha paret per me shpetue nga ajo kriza,dhe nga paret e mija fitonte sa nuk ta merrte mendja,dhe jo qe nuk mi binte me kohe paret,por kur shkoisha me ja lype ,me thonte ška ke lype te shpija ime ?A po tutesh qe po ti haje paret!!!!!Hajte shko se takohemi ne qytet dhe ti japi!A po e shehe me parat e mija shef ne mua!
O jo paret nuk hahen por blen me to ška te duash ia pritesha,por mi jepe paret e mija se ti nuk ke faje,dhe ka pas raste qe eshte dashure me hi ne bela(lufte) me mallin tem,me shqiptar kursesi me shkije,se shkive su kam ba mire.
Dhe po ta shikon oborrin tim,a me beson nga te kater anet shqiptaret me kane hye ne megja(kufi),jo shkiet,edhe ne ara,e ne vreshta shqiptaret e jo shkiet!Por nuk kane faje sepse une per shqiptar e shqiptaret kundra mejeNje magjupe me ka pas thene :Ishalla shqiptaret ta q.. nanen ti po i shtin brinat per shqiptar e shqiptaret po u tregoin krejte policise !Nuk i lam besue,gjere sa kur jam kethyer nga shtabi i Fatmir Limes,pasi nuk me pranoi dhe jo qe nuk me pranoi por edhe me etikoi rend kinse jam shpiun serb,kjo ka mbetur ne mua nje plage qe kurr nuk ka me mu sherue,dhe shkova tek rrojtorja e Qytetit ti preje floket,dhe sa jam ulur ne karrike se di as vete kan hyre me te shpejte disa polic serb dhe nuk me kan lene me lujte dhe me lidhen e me derguan ne stacionin e policise!Nuk dua tu filozofoi e as ta shtoi e as ta zvogeloi me kan shajte,njani thiken ne fyt ma ndrydhete dhe me thonin se tye te kemi lype e te nxurem!Pse u thash?Ti e ke fillue luften ne kosove ti nuk ke lene mbledhje pa fole ti po shkon edhe ne ušk,a po te pranone ušk-ja?A i ka thene Limes pranom pash zotin veq me lejo ti preje shpiunat,a ke thene kete e ate fjale?per bese veq qe nuk luajta nga mendet!Jo qe u tutesha qe po me prejne, por kush ua dergoi ato fjale dhe gojqel mbeta,veq u kam thene :Me pas nis une luften,une nuk kisha ardhe te rrojtorja me heke floket,por e kisha pas bricen tem!E pane qe nuk po frigona ,me thane nuk dojna me't mbyte ketu se na thuash qe qyqet,por kena me't zane tue luftue kundra neve,bile te gjalle kemi m'et nxene!Tjetri nese ti na japesh besen qe nuk lufton kundra neve dhe shpiunave na ta japim tye nje leter me vule dhe nese nuk te pranoin ne ušk eja qima themin ne djep qe kam per hasret;ma ka ba vete me gojen e vet Millan Shipka,komandir policie dhe qe vete ka deklarue ne media qe ky e ka udhehequr masakren ,luften e Rahovecit!Ky me ka kerkue edhe duel me revole.ška me't thene lloje lloje provokimesh jo vetem kesaje here por edhe shume ma heret duke e nxitur vetem shqiptaret e sot keta shqiptar jane te veshur polic,e funkcione te ndryshme.
Faik Konica ka thene:Shqiptaret kane shume armiq per rrethe,por armiku ma i keq i shqiptareve jane shqiptaret mes vedi sepse nuk te frikohen,e nga shkau dhihen ne t'lina e (breke)!
Si eshte e mundure do te me thuash:?:Nje here ne qender te qytetit u kacafyten disa grupesh shqiptare ne kohen e luftes,dhe policia serbe i shikonte dhe qefi per ta,dhe disa britshin mosni bre zoti ju marrofte se na morret fetyren a nuk eshte marre per ju kur ne vend qe te luftoni me shkie ,ju po rrokni mese vedi,!Ju piskata edhe une dhe nuk me njiheshin dhe njani me shau,dhe une nga inati ua prita serbisht qekajte mater vam jebem shiptarsku!A beson kur nisen me ik u banen gjak tue kecye njani mbi tjetrin,e disa ma priten:O per bese ua gjete ilaqin e shqiptareve per mos mu rrokur mes vedi!Dhe une prape shqipe tani:Ikni sa ma shpejte se po dojne me ju vra,,Ah zot thash a i shehe trimat ška bajne mes vedi dhe kur nje shqiptar done ti ndane e shajne e kur ta degjoin fjalen serishte dhihen nere tlina!E pastai disa u veshen ne ušk dhe sa ishte qetesi automatikun kriheve(supeve) dhe kur hecte i kqyrte bythet mbrapa se a po i rrin teshat mire,e kur bante bame armet i hudheshin e vete neper therra dhe thonin pasha zotin me kan diktue e ne mue jane ka gjuajne!
Me luftue nuk kam luftue Sofra,jo qe kam pasur frike nga vdekja,sepse kam mendue per lirin e kosoves,por nuk me pranoishin disa komandante qe sot tane populli po shkon ka aie ata,e ky as qe ka luftue sepse une po nja dhjetra here kur e kam vizitue shtabin e tije ate e kam gjetur perhere duke shtrembue kapelen me fytyre mistreci,Dhe shok kam pasur komandanta,por me kishin pas shfrytezue per budalla,sepse shume here mu keta shok i kam zene disa here pa u nis lufta ne stacionet e policise serbe,duke dal nga dera e policise dhe tani nga keta disa tani punpin neper polici,tjeret si koandanta te TMK,e disa drejtora gjenerale!
Pakes te lodha kam shume e shume me shkrue sa qe as rromanin tim nuk ka njeri qe mundet me perfundue!
Jo qe me kane shfrytezue per budalla,por si ata nuk kam ngrere ne sofer me shkie.Por fole e rruje ve,a veja a ka lesh?
Pershendetje


DerniŔre Údition par le Jeu 22 Juin - 16:01, ÚditÚ 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 22 Juin - 16:00

1 2 3 4 5 6 7

Krela

Albania


Dielli
Nese flasim per Albinin,ky njeri e ka zgjedhure nje rruge shume te veshtire,dhe e di qe eshte teper vone,pajtohem me ju plotesishte
E qe thuash qe populli i kosoves me pas qene i zoti me perzan serbin nga kosova vertete ne kishim qene te zotit e kosoves dhe nuk ka pasur nevoje te na ndihmoi Nato!
Ne shqiptaret e kosoves nuk kemi pasur njerez qe ta udheheqein ušk en ne lufte kundra serbise,por serbet i kane zgjedhur njerezit e tyre shqipfolesa dhe ta kane zhvillue luften ashtu siq u ka konvenue serbeve,dhe kryesishte nderkombetareve,!Pse ta them,sepse po ata njerez qe e kane vrare Isuf Gervallen kane komandue komandantat e tjere se si me zhvillue luften,dhe mu per kete mua nuk me kane marr tee luftoi kundra serbeve!Te gjitha keto fjale qe po ti them tye iu kam thene ne diten kur e kam bere promovimin e vepres time me 08.03.1997po i permendi disa intelektual qe kane marre pjese ne promovimin e vepres time:Qerim Pllana,Begzad Baliu,ka qen i ftuar edhe Regjep Qosja, por ka pasur dite zie sepse i ka vdeku nena,pastaje,ka qen Refki Reshitai,Tefik Geci,Behram Hoti,Mejdi Elezi,Kajtaz Rrecaj,Avdi Ibrahimi etj etj
Dhe Mehdi Elezi mu lute qe te them ne funde se ška do te bahet me KOSOVEN?

U ngrita ne kembe dhe se pari ju kerkova ndjese qe kush mos te preket,dhe me thane se nuk do te prekemi.

Interligjenca shqiptare,hoxhallaret,prifterit,dhe udheheqesat tane po e genjejne popullin e tyre duke u premtue se ne kosove do behet mire e ma mire,dhe se ne kosove nuk do te kete lufte,por me dialog do ta zgjedhim problemin,kurse hoxhallaret e prifterit e shfrytezoin popullin i cili nuk ka buke per vete dhe qeveria jone na obligon te paguajm dyfishin e tatimit,nje per serb e tjetrin per Rugoven,ku te merr ky popull,deri kur keshtuE une poeti juaje i popullit u them keshtu:
Se ne kosove ka me pasur lufte,dhe udheheqesat e luftes kane me na marre ne qafe,kane me dezertue luften dhe kane me nenshkrue siq u caktohet nga nderkombetaret,sepse vete kane me ra ne gracke,pa nevoje,ka me pase masakra,dhunime djegje te shtepive,dhe debime masivee te shqiptareve,dhe ne fund kane me nderhyre nderkombetaret sepse e kane per detyre me bere kete kinse si humanizem sepse edhe ju takone,dhe šdo nenshkrim nga cila do pale ajo qe e nenshkruan e para ka me hanger tungje,sepse keta nderkombetar nuk e kane bere per te paren here, ne trojet tona dhe kane me na shtype,sepse nuk hiqen lehte nga kosova pa u ngritur prape populli qe tu tregoi se ne dojm vete ta udheheqim vendin tone!Kjo eshte rregulle nderkombetare e jo rregulle e imja!E ju lutem mos te flasim pralla me te degjuara ne dem te popullit e ma vone ne demin e femive tane!
Dhe Mahdi Elezi mu drejtue me keto fjale:
Ty te ka rroke friga,dhe me tha mos u tute fare se lufte nuk ka me pase ne kosove,dhe problemi ka mu zgjidhe ne menyre paqesore!Me keto fjale perfundoi edhe promovimi i vepres sime me titulle''Leter Popullit Tim''

profili
mesazh
2006-06-22
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Jeu 22 Juin - 16:35

Krela

Albania


Sofra
A i ndgjove lajmet ne RTK te dates 19.qershor 2006

Kordinatori i pektit te stabilitetit Erhard Buse deklarone:
Une mendoi se vetem autonomia nuk ka kuptim,ka qen gabim i beogradit,Une mendoi se nese ata do ta kishin zgjedhure autonomin para disa viteve,atehere nuk kishin me ndodhure te gjitha keto zhvillime ne kete drejtim..
Ma tutuje Buse :
Mendone se autonomia mund te funkcionoi njehere,per nje kohe,por ne funde KOSOVA mund te jete e pavarure!!!A po e kupton Sofra,une po te them a e shehe šfare politike,njehere nje autonomi mos u merzitni e tani pavaresin,dmth veq pakes tjau shtim majen e pastai gugjen)
Buse keto komente i ka bere ne konferencen dy ditore ne Lubjane i cili ju ka kushtuare rrugeve drejte stabilizimit te ballkanit ne veqanti kosoves me theks mbi zhvillimin e tije shoqerore e ekonomike.

http://rfe.europaelire.org/programs/interview/2006/06/20060604144336.asp


Nje citate


RADIO EVROPA E LIR╦
A keni pasur ndonjŰ reagim pse Kosova ka marrŰ njŰ status si tŰ vendeve tŰ tjera?

ERHARD BUSEK
Mendoj u bŰ e qartŰ nga fillimi se nuk kemi tŰ bŰjmŰ me pŰrcaktimin e statusit tŰ KosovŰs, pasi kjo ŰshtŰ detyrŰ e tjetŰrkujt. Ajo šfarŰ ne duam tŰ garantojmŰ ŰshtŰ se cilido tŰ jetŰ statusi i KosovŰs ajo duhet tŰ marrŰ pjesŰ nŰ strukturŰn nŰ fjalŰ. PŰr kŰtŰ ramŰ dakord tŰ gjithŰ, edhe serbŰt.
Drejtori i institutit investe Muhamet Mustafa ka thene se kosova eshte kapitutlli i fundit i shperberjes se jugosllavise.

Nenad Popoviq:Kosova ka nje treg preje dy milion njerez se bashku me serbin ,bajne dhete milion njerez,dhe thote :A do te investojne investitoret e huaje per ne tregun dy milionesh,apo do tu duket ma atraktive qe te investojne ne tregun preje dhjete milion njerezesh!
A po e kupton politikene e shkaut dhe shqiptareve)

Peterseni
Deklaron ne KS se ka rezultate,por problemi qendron tek seret dhe ruset hajde rrene hajde,dhe thote se gjere ne gjysmen e dyte te vitit 2007 do te merre funde qeshtja e kosoves!A je ka e shehe se šfar pazari eshte duke u ziere nekombin e shqiptareve.
Ne po ua theme se pa nje referendum gjithepoullor nuk ka asgje!Dhe kush thote se e kena mbajtur referendumin ne vitin 1991 ai referendum ka qen me fshie bythen,sepse ka qen pa mbikqyrjen e nderkombetareve,se edhe ne kioskun tim kane votue nate vit me mija njerez,bile policia shqiptare ma kishin thyere kioskun per me mi nxen fletushkat dhe te nesermen ne mengjez sa e hapa deren erdhi nje polic GANI K. polic rrugor dhe pse iu luta mos ta lajmroi se nuk me mungon gje,ai i ftoi policet dhe erdhen disa e nga ta erdhi SKENDER KRASNIQI,dhe Basriu milici gerba dhe me quan ne stacionin policor,duke mu kercnue se kush ma ka thye ,ti ma bajshin e dine kush ta ka thye,Dhe kur kam dale jashte,nje polic emrin nuk po ja permendi sepse mu ka lut qe mos tja permendi rruges me pershendeti dhe me tha qe sa eshte duke fole me mua mos t'me shikon ,dhe ashtu veprova,ka shpetue dhe mos e zgjate ma shume sepse ne ta kemi thye kioskun per me ti nxane fletvotimet,dhe me tha mos me shiko te lutna se me marrish ne qafe por largohu ne anen tjeter te rruges..

profili
mesazh
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   Ven 23 Juin - 11:58

Ulpiana

E di qe nuk zgjidhet šdo gje me pushke,por skaje saje edhe dituria!Edhe lufta duhet menquri dhe populli duhet ti njehe bijte e vete se cilet e meritojne tu prijne e jo ti perkrahin servilet!
Shume mire e ceke thenjen e Qemajlit''uji qe fle nuk pihet'' ''nje popull qe fle vdes''Nuk jemi lodhe me lufta,sepse po te luftohet vetem nje here si burrat moti ishim bashkue,por lufta nga shqiptaret eshte udhehequr nga shpiunat,dhe populli ka qen viktima kryesore e kesaje lufte,dhe ata qe kinse e kane udhehequr luften, mbeten ne krye te vendit dhe populli ska ška me ju ba sikurse shkaun sepse tani qeveria e ka administraten ne dore(dhunen)!Qe thuash qe vetem gjysma e popullit te vetedisohet e te bashkohet,ky numer kerku ne bote nuk mundet mu arritur,por une po te them se vetem 15 perqinde e popullit le te bashkohet,d.m.th. vetem 10000 banor te kosoves,jo vetem mu šlirue nga keta shpiuna(servila shqiptar)qe jane ma te rrezikshem qindra here se serbet,por bashkohen te gjitha trojet shqiptare,por me nje kushte qe kur shpiunat te na kyqen mos me ba gabime sikurse ne ušk por me ua pre koken jo vetem ketyre por edhe femive te tyre,e pastaje let na denon gjygji i hamamit!E per serbi deshen i kisha luftue e perzan nga kosova.Jo vetem nga kosova por edhe nga serbija e le ti vjen pastaje nana e tyre RUSI e tu ndihmoje?o vella shqiptaret qe shiten patriota dhe kinse e ruajne nderin e emrit shqiptar jane qindra here ma shkije ,se keta edhe ne kohen e TITOS na burgosen kur ne lypem republike, e bashkim .E tani ška hamami po na dalin perhere perpara,sikur peles??
E qe thuash per Albinin qe se ke takue,as une nuk e kam takue por njeriu dihet ne te folur a eshte per popull,apo per me shtype popullin.,Por Albini nuk ka shok qe e ruajne dhe qe ja mbrojne fjalen,dhe per kete nuk po dalim nga skllaveria!Une ja njohi disa shok qe atije iu kane mbeshtjellur rrethe qafes kinse e perkrahin,por keta qena iu jane inkuadrue me ja qarte planet e Albinit!

Pse bahet lufta dhe kur nje popull duhet te zhduket?

Per me vershue nje te tere qytet te prisht njerezisht,perpara njerezit e menqur ne krye te qyteteve kane ndertue DIGA te medhaja(liqene artificiale) dhe kane nxene lumin,kinse per me bere liqeje,po kur e kane pare qe ai popull eshte prish moralisht,naten ata te mequrit kur popullata ka qene ne gjumin ma te embel e kane rrenue dhe llava e ujit i ka permbuture!(zhdukur me ka tere)
Edhe une po them si ti :zoti ua qelte syt,e ua kethjellet mendjen ketije popullit sa nuk eshte bere vone!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisÚ
MessageSujet: Re: Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe   

Revenir en haut Aller en bas
 
Historia e Haxhi Latif Kušit(Krasniqit) pyet per plagos.e Fe
Revenir en haut 
Page 1 sur 2Aller Ó la page : 1, 2  Suivant

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: