AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen   Dim 24 Aoū - 16:23


A V D I I B R A H I M I

VRASJE NĖ TRI KOHĖ

( Kopertina )

Redaktor

Dr.Emin Kabashi

Editor

Shb “Era”,Prishtinė

e-mail: bbaliu@yahoo.com

++377 (o)44 173-596

ERA

Prishtinė

2005

ROMAN
----------------------------

SHĖNIME PĖR AUTORIN

( Autori )

Avdi BEQIR Ibrahimi u lind mė 12. 10.1958 nė Mushtisht tė Suharekės.Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje,Shkollėn e mesme ekonomike nė Prizren,Shkollėn e Lartė Ekonomike – komerciale nė Pejė dhe Fakultetin Ekonomik nė Tiranė.Qė nga viti 1978 ėshtė pjesėmarrės dhe simpatizant i Levizjes Ilegale nė Kosovė.Nė vitin 1987 ėshtė organizuar nė Organizatėn Ilegale “Komiteti Kombėtar Shqiptar I Bashkimit tė Trojeve.”Ky Komitet i fshehtė mė vonė themelon,Levizjen Guerile “Shqipet e Lirisė”ku Autori ėshtė njėri nga drejtuesit e kėsaj Levizjeje.Ka qenė pjesėmarrės i orėve tė para nė Ushtrin Ēlirimtare.Nė Brigadėn 128 “Lidhja Shqiptare”ka kryer detyrėn ushtarake tė Zėvėndės Komandantit tė Brigadės pranė Zonės Operative tė Pashtrikut.Qė nga viti 2003 ėshtė anėtar i Lidhjes Shkrimtarėve nė Kosovė.Pas pėrfundimit tė luftės ēlirimtare punon nė KEK – Distrikti nė Prizren me punė Drejtor Financiar i kėtij Distrikti.Me bashkėshortėn dhe katėr fėmijė jeton nė Prizren.

Botoi vazhdimisht poezi qė nga viti 1989.Mė 1994 botoi librin e pare “Sfidė pėr Mėmėdhenė”,nė vitin 1997 botoi librin e dytė me poezi “Gjėmimi i Dardanisė”,nė vitin 2000 botoi librin e tretė novela “Kush e vrau Lajmėtarin”,Romani “Vrasje nė tri kohė”,ėshtė vėllimi i katėrt.


Derničre édition par Perparimi le Dim 24 Aoū - 16:58, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen   Dim 24 Aoū - 16:42

Leter
Begzat Baliut:
Ti o njeri vete me ke thene se je i dyshimt ne Avdiun ?Edhe Bajram profi si ti ka pasur mendime edhe Riza Vata ne oden e tij si ti me pate thene !
Dhe Fatmir Lima bashk me shoket nga Deberdelani me paten thene se ty Haxhi nuk te pranoim me luftue ne uēke kundra serbit se ti ke ba shoqeri me njefare poeti spiun Avdiun sepse ky sa kishte punue ne MPP kishte pasur nje tel.special dhe askush nuk kishte pasur guxim me ja prekur §!!Dhe kur e ftova Avdin bashk me vellaun e Afrim Morines ne shtepin time ia shtrova Avdis ne prani te Morones dhe e kam te inqizuar mos harro zotri edhe ty.Dhe kur i thash se shkaku yt Avdi nuk me pranoin ne uēke!Ia priti Haziz Morines; Ti ma ke bere sherrin se une ty te kam thene se e kam nje depo te meshefte ne biraq qe e kishte pase meshefur Besim Ndrecaj sa kishte pase punue ne MPP bashk me Avdin une kete gje se kisha ne dieni,dhe Avdiu i tha se une me tye vetem kam pasur deshire te beje shaka a ti u ke tregue dhe vertete me thane se pa e lajmrue se ku gjendet ne as ty as ate skemi me lene kerkund.Ja nisi me shajte dhe me tha se ,uēk nuk i frigohet !Dhe ia prita nese je i sigurte qe nuk je i perlyer eja bashk te trete dhe shkojm ne Deberdelan tek Lima.Por Haziz Morina ma priti se une vije me tye nese nuk priton m'em que dhe ua tregoi punen.Pasi dolem nga shtepija ime Avdin e qova ne shtepin e tije qe banonte ka rruga e Reqanit ;por u duke qe ta qoi neper ara sepse ka policia ishte veshtire dhe rrezik qe te me likuidoin thjesht.Dhe ka nje rruge e ngusht ka berisht nje rruge qe e kishin meremetue hallegjinjet.Ku e qova dhe u kethyem prape disi dhe ja nisem per ne Deberdelan dhe kur arrijtem ne fshatin Reshtane ne fshatin e Hazizit mu lute qe tja nali tek shtepija e tije!Dhe i thash a me premtove qe po shkojm ne Deberdelan dhe ju tregoni si qendron puna e Avdis ?Hiqju atyre vagabandeve,sepse me asi lloi nuk bisedoi dhe vendosa qe te shkoi vete dhe ua tregova te terat por koteesisht,sepse ishte pergaditje e qudirave titistash!Dhe tani ka qe nja shtate vjete e marri ne telefonat Hazizin dhe kur i beja pyetje per keto ndodhi me thote se ka harrue dhe eshte nje kohe e gjate per ti mbajtur ne mend!Edhe me ty per kete pine te kam pas fole i nderuari Begzat por ti tani behesh se nuk je ne rrjedha pse me habite fakti se edhe ti je ne fytyre tri dimensional per vete dhe te shoqen tende Myrveten qe e perdoron per intersa vtiake !!
Nga
Haxhi Latif Kuēi


Derničre édition par Perparimi le Lun 25 Aoū - 13:16, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen   Dim 24 Aoū - 16:57

.Ka qenė pjesėmarrės i orėve tė para nė Ushtrin Ēlirimtare.Nė Brigadėn 128 “Lidhja Shqiptare”ka kryer detyrėn ushtarake tė Zėvėndės Komandantit tė Brigadės pranė Zonės Operative tė Pashtrikut

O Begzat Baliu
Kam pasur besim shume te madh sikurse ne Rexhep Qosjen por ti me del me dimenzione shume te perziera fytyrash,sepse Avdiun e di qe gjere me janar te vitit 1999 e kam vizitue e kam pare duke shetit shtepi me shtepi dhe sa here e kam ftue ti bashkohemi uēkes me thonte me ton trishtues me le rahat,nese ti don te kyqesh ne uēke shko rruga e mbare te qofte e une e di une a i ngjitem uēks!!Dhe tani bene paska qene pjesemarres i pare i oreve ne brigaden e qerqezave 128 dhe zevendes komandanttit te zones operative te pashtrikut!O genjeshtar o komunista o titsta me shume dimenzonash o insurus o kamelena o kemish nderrusash m engjya.
O Zot runa nga shqiptaret moralin shqiptar
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen   Dim 24 Aoū - 17:03

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen   Mar 29 Juil - 0:22

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen   

Revenir en haut Aller en bas
 
A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: