AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Problemet e trojeve shqiptare nuk jan pune te qeverise shq

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Problemet e trojeve shqiptare nuk jan pune te qeverise shq   Dim 31 Aoû - 13:47

Problemet e trojeve shqiptare nuk jan pune te qeverise shqiptare


Problemet e trojeve shqiptare nuk jane dhe kurr nuk kan qene probleme te qeverive tona shqiptare,por probleme te armiqeve te jashtem sepse armik ma i rrezikshem qe punoin si servila te armiqeve te jashtem jane kan dhe jane tani qeveritaret shqiptar kudo qe na qeverisnin !


Problemi i shqiperise per ti mbrojtur trojete veta qe mos ti coptohen kurr nuk ka ngritur zerin neper kongrese nderkombetare,por vetem ka shkrue neper shtypin kombetar genjeshtra se kinse filan fisteku ne kongrese ka marr fjalen dhe ka kundershtue nje coptim te trojeve shqiptare,a ne esence kjo eshte vetem sllogan i vjeter me melodi tjera !

Nese nisemi qe nga Kongresi i Berlinit qe u mnajte ne vitin 1878 ku ketu vetem u ratifikue marveshja e" Shene Stefanit "qe u arrite ndermjet Rusise dhe Turqise qe per humbjen e luftes se Turqise nga Rusija qe te behet pazar ne shperblim me trojet shqiptare dhe ashtu vendosen shtetet qe nuk na deshten te miren ,sepse kesaje te keqes i paraprinen tradhetaret dhe ne vend te tradhetise kete tradheti e lulezuan si heroizem .

Nese e marrim per shembull "Lidhjen e Prozrenit ku kreret u mblodhen dhe vendosen qe ta kundershtoin nje gje te tille,ata vetem u mblodhen e popullin e shtinen ne lufte dhe u masakrue shumica e kombit dhe qeveritaret prape mbeten ne qeverisen e roberuar.
Si shembull e marrim heroin Haxhi Zeken qe thuhet se paska organizue kryengritje per bashkimin e trojeve shqiptare ai kishte organizue qe trojet shqiptare te mbesin nen mbikqyrjen e Britanise se Madhe dhe ky nuk u vrare duke luftue per troje shqiptare por u vrare per megjen e tokes qe ja ky i kishte hyre ne megje,ja Adem Zajmi ?Por si u shperblye ky vrases ne Maqedoni ?Vdiq me tere ataret e familjes urie nga mbreti serb,duke thene se tradhtaret duhet te vdesin nga urija !!!Dhe Zeka kishte formue fondin qe populli ti pâguante 10perqindeshin nga te ardhurat qe te bleje arme sikurse" Vendlinja ju Therret " ne keto vitet e 1998..
Ja se si shkruan Tafil Boletini:
"Flitet se Haxhi Zeka e paska pase per zakon qe kushdo qe i ankohesh, per ndonje gje i thueka: " Vraje
Po keto periudha neper trojet tona ishin po keto shtete qe i kemi sot dhe nuk ndaleshin pazarleqet duke na roberue si nje popull jetima !
Shpallejen e pavaresise se shqiperise e pergaditi Ismail Qemaili dhe e shpalli me 1912 dhe kete pavaresi gjysmake dhe labile qe menxi mbijetonte si nje qen i lidhur ne zingjire!Dhe per tu habitur ky trum u detyrua qe te emigroi ne itali ,ne erugja,dhe shqiptaret qeveritar e helmuan permjet qeverise italiane dhe ma e keqja ja hoqen te gjrit ehe organete mbrendshme qe tja humbin çdo gjurme per ditet e sotme!!!Pos sidoqofte kerkujt si shkoi ndermend qe ti kyqet rastit te madhit Ismail!Dhe ky i mbolli te mirat e tjeret i ngreren!!!
Ne pushtet erdhi Zogu,pastai e moro Noli,por edhe ky ishte siq me thene nje demokrat qe nuk ishte ne gjendje ta qeverisi vendin sepse po kete vit kur bota donte ta shkulizi Rusin ky ne mbledhjen e kombeve u ngrite dhe nuk votoi qe ta sulmoin Rusin dhe mbeti sulm i pa egzekutuar ndaje rusise!!!!Pas Nolit erdhi ne pushtet Ahmet Zogu me ndihmen e ushtrise Bellogradiste qe e financoi Rusia bashk me serbin dhe Noli u detyrua te emigroi ne ShBA bashk me Fishten e Konicen ku ky i fundit iu be amasador fuqiplote i Zogut!Dhe pastai kinse e kishin pas pyetur disa media qe pse e beri ambasador fuqiplote Konicen qe ky ishte kundershtari i tij?Ai kinse iu kishte thene se kundershtar i tij po por eshte i dashur i shqiptareve !!!Kjo eshte nje sllogan qe ti shesin te vobegteve prralla ,apo ti qesin popullit pluhure ne sy !
Masi Italia e kishte okupue shqiperin ky iku neper bote duke e permbledhur tere pasurin e popullit dhe popullin e la si qyqja folen dhe u krijuan forcat e ushtrise çlirimtare ne krye me Enver Hoxhen i cili erdhi ne pushtet me ndihmen e Milladin Popoviqit,Svetozar Markoviqit '(Tempos) dhe Mugoshes dhe sa ti besojm historise se mallkuar ne keta individ servilash ?
Ne vitet e 1997 me revolucionin e studenteve qe ne krye qendronte Sali Berisha i percaktuar nga regjimi i komunistave sidomos nga Ramiz Alise dhe triumfoi duke masakrue popullaten e mjerume!Kjo proverbe u be edhe ne Kosove pa dallim nga kjo e shqiperise,ku ne pushtet erdhi Ibrahim Rugova i percaktuar nga vete Fadil Hoxha nje luftetar i denjet per çlirimin e jugosllavise por ky me metoda pacifiste duke e roberuar popullin e tije ne forma ma te shemtuara !Dhe ngritja e tagave qe na beri Milloshi populli shqiptar i Kosoves detyrohej ti paguante dyshishin e dy qevrive "serbo Rugovase"!Se fundi individet qe kishin aspirata qe ti kyqen luftes çlirimtare kjo qeveri ishte e pergaditure mire qe ndaje ketyre individeve mos ti lene te kyqen ne çdo kushte qe mos tu behen egjer,sepse e dinin veten qe jane te perlyere ne gjak shqiptari pa kurfare turpi njerzor.Dhe po te kishte luftue populli tjeter kenge ishte sot,por komoflazhin e pergaditen mire dhe populli tani nga friga nuk ka guxim qe tju kundershtohet,sepse ne pyetje eshte forca e populli prape mbetet ai i roberuar por tani pa pushtuesin serb!!!
E pergaditi
Haxhi Latif Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Problemet e trojeve shqiptare nuk jan pune te qeverise shq
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: