AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kadri Mani;Shaban Polluzha,qiken e Ukshin Hotit ja marrin pu

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kadri Mani;Shaban Polluzha,qiken e Ukshin Hotit ja marrin pu   Ven 5 Sep - 19:31

Kadri Mani: Shaban Polluzha dhe bashkėluftėtarėt e tij
E diel, 01-06-2008, 02:22pm (GMT+1)

Mr. sc. Kadri Mani[1]

Shaban Polluzha dhe bashkėluftėtarėt e tij

/Nė 63-vjetorin e luftės heroike tė sė Djathtės Kombėtare/

„Nėse vazhdojmė rrugėn pėr nė frontin e Sremit, do tė likuidohemi pa arritur atje, kurse, nė anėn tjetėr, nė Kosovė tė tjerėt pa kurrfarė mėshire as pengesash do tė bėjnė terror mbi gratė dhe fėmijėt tanė“
(Brigada e Shaban Polluzhės, Podujevė, 20 janar 1945)[2]
Lufta Antifashiste (proēetnike), Nacionalēlirimtare (robėruese)

(Nga autori i kėtyre radhėve)

Pėrse Kuvendi i Madh i Mukjes, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore u shfaq edhe si mbarėsi, por edhe si tragjedi kombėtare? Cili ishte roli i forcave politike tė kohės pėr mos arritjen e kėsaj Marrėveshje tė Madhe  dhe si u varros e ardhmja pluraliste e Shqipėrisė.[3]

ZANAFILLA E PĖRPJEKJEVE TĖ LĖVIZJES SĖ SHABAN PALLUZHĖS

“Drenica, e udhėhequr nga Shaban Palluzha, i dha grushtin vendimtar perspektivės sė terrorit ēetnik deri nė shfarosje tė plotė tė popullsisė shqiptare e myslimane, nė Kosovė, Bihor, Tutin, Rozhajė, Sanxhak e gjetkė”...[4]

Dr. Muamet Pirraku

Tribuni popullor shqiptar, Shaban Polluzha (1873-21/22 shkurt 1945), ishte i biri i Mustafė Rexhep Kastratit qė kishte vetėm njė vėlla, Dervishin, i cili vdes ne moshė tė re dhe nuk la trashėgimtar.

Malėsor misemadh, qė nė moshėn 12-vjeēare nė Fushat e Morinės, ēobanėt e zgjedhin- Ēaush (Pleqnar), pėr t’iu nda drejtėsi. Tė tillė e kishte edhe babain: i cili nė moshėn 12-vjeēare shkoi ushtar i Mbretit, 2 metra i gjatė!

Nė moshėn 17-vjeēare Shabani ėshtė kacafytur me tė rritur e me shkije!

Shabani qė nė lindje ishte dukuri: me rastin e lindjes lėshon njė klithmė tė jashtėzakonshme, saqė mamitė trembėn dhe ikin duke e lėnė lehonėn vetėm! Foshnja ishte jashtėzakonisht e gjatė!

Shenja kėto se po lindte njė prijės-profet, i cili ka mundėsi ta shpėtojė popullin e vet.

Mė 1912 e pushton Postėn e Policisė, duke jua rrėmbyer turqve dhe serbėve!! Tha: “Unė komandoj kėtu!”.[5]

Shaban Polluzha rrjedh nga njė familje me gjendje ekonomike mesatare. Shabani nuk ishte i arsimuar, por si i ri u inkuadrua nė jetėn politike, tė cilėn ia imponuan rrethanat dhe padrejtėsitė e regjimeve pushtuese. U konfrontua me bullgarė e me austriakė gjatė Luftės sė Parė Botėrore, dhe me regjimin e Jugosllavisė borgjeze. Gjatė mbretėrisė jugosllave ishte i inkuadruar nė jetėn politike, kryetar e deputet. Shpesh konfrontohej me qarqet e regjimit antipopullor dhe pėr njė kohė u detyrua tė kalojė nė ilegalitet nė Shqipėri. Gjatė luftės se Dyte Botėrore ishte komandant i njė pjesė tė frontit nė Mal tė Zi, Kollashin dhe Sanxhaku i Tregut tė Ri, ku u dallua pėr organizim e strategji. Ishte anėtar i Kėshillit te Islihatit (gjyqit paqetues) dhe me propozimin e Miftar Bajraktarit e emėrojnė kryetar te Islihatit nė Drenicė. Shaban Polluzha kishte edhe taktikė politike. Ai me strategji politike kishte bėrė njėfarė lidhje formale dhe mashtruese me qarqet komuniste, por nė realitet ai asnjėherė kėtė ideologji nuk e pranoi si ideologji qė do tė zgjidhte ēėshtjen shqiptare. Shpeshherė nė mesin e shokėve dhe bashkėkohėsve tė tij u thoshte, „Unė kam pėrvojė nė bashkėpunim me serbėt, siē jam munduar te bashkėpunoj me ta sinqerisht, por mė kot, sepse besė dhe marrėveshje tė sinqertė kurrė nuk kam mund tė bėj me ta". Prandaj, shton ai, "Duhet mbajtur njėfarė afrimi politik derisa tė arrijmė qėllimin tonė" Pėr kėtė paria dhe kėshilli organizativ i Kuvendit tė Skenderajt e propozuan pėr komandant tė Brigadės sė Drenicės. Dihet mirėfilli se pas kapitullimit tė Italisė fashiste (shtator 1943) Shtabi Suprem i UNĒJ-sė shtoi aktivitetin e vet ushtarak, nė Kosovė dhe nė viset tjera shqiptare dhe deri nė nėntor 1944 (por edhe mė herėt) nė kėto hapėsira, u formuan njėsite tė shumta tė “UNĒJ-sė”, duke filluar nga ēetat, aradhet, batalionet e deri nė brigada. Kėto formacione partizane edhe pse u formuan nė truallin shqiptar nuk u formuan pėr tė mirėn e shqiptarėve.

Nė gjysmėn e dytė tė vitit 1944, derisa forcat aleate (amerikane-angleze-ruse...) pėrparonin nė tė gjitha frontet e luftės kundėr ushtrisė hitleriane, Titoja do t“i shfrytėzojė kėto rrethana, pėr luftimin e forcave tė mbrojtjes kombėtare shqiptare, dhe ripushtimin e Kosovės... Pėr t“i realizuar mė lehtė synimet e saj, udhėheqja jugosllave, nė fillim tė janarit 1945 urdhėron mobilizimin e “brigadave tė Kosmetit” pėr t“i dėrguar nė Frontin e ashtuquajtur tė Sremit-nė Serbi. Ndonėse qendra e rezistencės shqiptare nė gjysmėn e dytė tė dhjetorit 1944-janar 1945 ishte pėrqendruar nė Drenicė, ”Shtabi Operativ i Kosmetit”, urdhėroi Shaban Polluzhėn qė ta lėshonte Drenicėn dhe tė nisej nė drejtim tė Podujevės, pėr t“u bashkuar me Brigadėn VII, e cila po marshonte pėr Serbi.

Shtabi i Brigadės sė Drenicės largimin nga Kosova do ta kushtėzojė me ndėrprerjen e vrasjeve dhe tė plaēkitjeve mbi popullsinė civile nga ana e ushtrisė jugosllave...mirėpo pas dėshtimit tė nėnshtrimit tė Shaban Polluzhės mė 25 janar nisin operacionet ushtarake nė shkallė tė gjerė pėr asgjėsimin e Brigadės sė tij.

Nė kėto operacione antishqiptare morėn pjesė i vizionet 24, 26, 44, 46, 52... tė Serbisė, Divizionet 41 dhe 50 tė Maqedonisė, grupi i brigadave tė Malit tė Zi (brigada e I e Bokės dhe brigada e VI) 2 dhe repartet speciale tė OZN-s tė drejtuara nga Spasoje Gjakoviq. Nė kohėn kur forcat jugosllave zhvillonin operacionet mė tė pėrgjakshme nė Drenicė..., mė 8 shkurt 1945, komandanti suprem i UNĒJ-sė J. B. Tito me urdhėr tė veēantė nr. 31 vendosi administrimin ushtarak nė Kosovė. Kėtė vendim Titoja e mori mė 7 shkurt 1945 nė Beograd, nė njė takim me ushtarakėt serė:Savo Dėrleviqin, Gjuro Medenicėn dhe Kėrsto Filipoviqin. Me kėtė urdhėr, i tėrė pushteti nė Kosovė do t“i kalojė njė grupi tė caktuar ushtarakėsh serbo-malazez, tė cilėt do tė ushtronin pushtetin politik, ekzekutiv dhe atė gjyqėsor.

Gjatė ndryshimeve nė strukturėn komanduese nė krye tė pushtetit ushtarak pėrkatėsisht tė “Shtabit tė Ri Operativ” u emėrua ish-shefi i Armatės I-rė:kolonel Savo Dėrleviq, duke e zėvendėsuar Fadil Hoxhėn, i cili mbeti zėvendės i tij. Shef i Shtabit u emėrua nėnkolonel Dushan Vukotiq (deri nė atė kohė ishte zėvendėskomandant i Divizionit 46 jugosllav), shef i prapavijės u caktua Stevo Dobėrkoviq (i dėrguar nga shtabi qendror i Sėrbisė), ndėrsa komisar politik u emėrua nėnkoloneli Gjuro Medenica. Mė 10 shkurt 1944 kjo komandė bėri riorganizimin e tėrėsishėm tė ushtrisė duke formuar Divizionin e artilerisė, tė kalorėsisė, tė ndėrlidhjes, grupin operativ tė brigadave, Divizionin 46, 52...etj.

Kjo makineri ushtarake nė Kosovė duke i marrė tė gjitha masat gjoja pėr "spastrimin" e terrenit nga "mbeturinat e fashizmit" dhe "kundėrrevolucionarėt" vrau e masakroi pamėshirė mijėra shqiptarė gjithandej Kosovės... Nė kėtė fushatė tė egėr ushtarake mė 21/22 shkurt 1945 u shua me gjak edhe kryengritja e Drenicės, pas vrasjes sė tribunėve popullorė Shaban Polluzha e Mehmet Gradica nė kullat e Dvoranėve nė Tėrstenik.[6]

5:”BESA” E FADIL HOXHĖS

Pra mbajtjes sė protestės nė Skėnderaj, pikėrisht nė shtėpinė e Dushan Drashkoviqit, zhvillohen bisedime midis Fadil Hoxjės e Milladin Popoviqit nė njėrėn anė, dhe Shaban Polluthės nė anėn tjetėr. Me Shaban Polluzhėn ishte edhe bashkėluftėtari i tij Hamzė Istogu, u mbajtėn nė njė atmosferė tejet tė tendosur dhe me mjaft nervozizėm.[7]

14. LETRA E ASIM LUZHĖS

Duke parė se po pėrgatitej diēka e keqe, Asim Luzha i shkruan njė letėr Fadil Hoxhės dhe nis njė njeri qė ta dėrgonte kėtė letėr sa mė shpejt nė Gllogofc, mirėpo kėtė njeri gjatė rrugės e ndalojnė partizanėt dhe letra mbetet nė xhepin e tij. Nė letėr Asim Vokshi shkruante: “Kėrkohet intervenim urgjent pėr tė shpėtuar jetėn e popullatės sė pafajshme (tė ngujuar nė kullėn e Halit Mulajt) nė Tėrstenik nga batalionet e brigadės sė mbrojtjes popullore, pėrkatėsisht nga komandanti Tabakoviq.”[8]
Asim Luzha

Pra, kundėrshtarėt e dy barrikadave ndėrluftuese nuk mund tė banohen pas tekave tendencioze-gėnjeshtare!! Madje edhe me tituj “akademikė”!! Pėr ne nė thonjėza, pra, tė padrejtė, tė padenjė dhe tė pamoralshėm.
KUVENDI I POLLUZHĖS[9]

Asim Luzha
Kuvendi u mbajt me iniciativėn e parisė dhe disa intelektualėve tė shquar nga Drenica dhe viseve tjera shqiptare si: Shaban Palluzha nga Palluzha, Miftar Bajraktari nga Llausha, Halil Haxhia nga Tėrnovci, Azem Aruēi nga Makėrmali, Zukė Xani nga Palaci, Sadik Lutani nga Turiēevci, Jetullah Rezalla nga Rezalla, Bajram Dėrgti nga Drenasi, Bajram Zuka nga Likoshani, Ahmet Selaci nga Selaci, Hysen Bajraktari nga Plluzhina, Ajet Bajraktari nga Shtutica, Mulla Ibrahimi nga Palaci, Mulla Ilati nga Buroja, Fejzullah Saraēi nga Bivalaku, Hazir Xhaka nga Ashlani, Ajet Ēirezi nga Ēirezi etj.

Kuvendi u mbaj nė kullėn e Shaba Palluzhės nė Palluzhė, mė 9 prill 1941, dhe fillon punimet nė orėn 10:00, tri ditė pasi Gjermania dhe Italia sulmuan Jugosllavinė Monarkiste.

Kuvendin e hapi delegati mė i vjetėr, Shaban Palluzha. Me propozimin e tij, Kuvendi zgjodhi kryesinė e punės tė pėrbėrė prej: Shaban Palluzha, Miftar Bajraktari, Halil Haxhia, Azem Aruēi, Hazir Xhaka dhe Zukė Xani.

Punėt e Kuvendit, me pėlqimin unanim tė delegatėve, i udhėhoqi Shaban Polluzha.

Nė Kuvendin e Palluzhės, i cili u mbajt nė Palluzhė,  mrėn pjesė 112 delegatė nga shumė vise tė Kosovės...
V E N D I M E
1.Formohet Shtabi Luftarak, si forcė politike dhe ushtarake, pjesė pėrbėrėse e strukturave tjera ushtarake tė shtetit shqiptar, pėr mbrojtjen e Kosovės, popullsisė shqiptare nga terrori ushtarako-ēetnik jugosllav dhe pavarėsisė sė plotė, lirisė dhe integritetit territorial tė shtetit shqiptar.[/color]

2[/color]


Derničre édition par Perparimi le Sam 14 Fév - 9:56, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadri Mani;Shaban Polluzha,qiken e Ukshin Hotit ja marrin pu   Ven 5 Sep - 19:33

.Komandant i Shatabit tė Pėrgjithshėm luftarak u emėrua Shaban Polluzha.[10]

Dhe pas mė se 6 (gjashtė) dekadash pėsimi, pėrse nuk nxorėm mėsim!?

Ėshtė e pakuptueshme dhe fare anomali qė as sot e kėsaj dite ne shqiptarėt tė mos e dimė historinė e vėrtetė, personalitetet tona politike-shkencore, shembull, sikur te kroatėt e menēur:

Ustashėt u frymėzuan me shkencėn e Babait tė Atdheut-

1. Dr. Ante Starēeviqit, por shembull dhe model i tij prej atdhetari dhe shkencėtari qe-
2. Dr. Milan Shufflay. Tezat e Shufflay-t se Kroacisė nuk i takon vendi nė Ballkan, etj., se Kroacia i takon rrethit tė qytetėruar tė Evropės, i pranoi edhe-
3. Dr. Ante Paveliqi.

Kjo renditje e lakmueshme te shqiptarėt jo vetėm qė nuk ekziston sot, por nuk shihet qė mund tė ekzistojė as pėr njėqind vjetėt e ardhshme!?!

Ėshtė menduar se i pari ynė ėshtė Skėnderbeu, se i dyti ėshtė Lekė Dukagjini... ama ēka mendon deveja e ēka mendon devejari!? Dr. Hysamedin ferri (shpirti i vaftė nė ferr!), ka magjistruar nė temėn: “Skicė e mendimi politik shqiptar”, ku tenton ta nxjerrė Skėnderbeun tradhtar e Hamzanė atdhetar!!

Dhe kėtij turkoshaku as ia prish kush nga masat e gjera shqiptare dhe as nga studentėt e tij!?!

E kėtillė, e kėtij niveli provincial, ėshtė kllapa gjakovare ( e ndonjė tjetėr), tė cilėt duan ta nxjerrin Shaban Polluzhėn tradhtar e Fadil Hoxhėn (e Mahmut Bakallin!) atdhetarė!!

Tutje: baba tė atdheut jo Lekė Dukagjinin, por Rexhep Qosjen!!

Ēfarė peshe ka njė ent, institucion, akademi... nė jetėn shkencore dhe planifikimeve strategjike pėr zhvillimin e vendit?- nuk themi se s’kanė bėrė asgjė, ama ata s’kanė zė, s’kanė zėdhėnės, dhe nuk janė mjaft tė pranishėm nė jetėn tonė politike-shkencore. Andaj edhe kjo tollovitje e kjo mjegullnajė.
Ndodhi sepse me urdherin e fadil qenit nje fshatar i gjakoves e pranon me krenari qe gishti tij e ka vrare Shaban Polluzhen,si Ukshin Hotin qe e shtinen udben e serbise Agim Zatriqi qe me la mit me shurre qenken e tije e kane shtie ne RTK me loz me gjakun e babes se saje ne kete komplote eshte Rugova e Vllasi Azem
Dhe pėrse ndodh kjo?

Pėr shkak tė shtyrje-tėrheqjes nė zhegra si qetė e si kuajt e mbrapshtė tė grupuar nė klane-klika-tarafe, tė mendėsisė provinciale!!

Gjurmėve tė historisė tonė

SKĖNDER /SHABAN / PALLUZHA
Pėr dėshmorin Skėnder, flet me modesti e me dhembje krenarie, shoku i tij i ngushtė, zoti Rrahim Istrefi (bir nga familje xehetarėsh), Riedgasse 37; 4912-Arwangen nė Zvicėr.

„Me dėshmorin Skėnder jemi njoftuar mė 1973...“- e ndėrprenė gulēet e vajit tek e shikojmė fotografinė...

Skėnderin e vranė kushėrinjtė, kinse pėr gjakmarrje, por me tė vėrtetė me yshtjen e UDB-sė. Pėr Skėnderin mund tė flasė edhe Zenel Bunjaku, me tė fort shoqėrohej...

Skėnder Palluzha e Rrahim Istrefi
I ndjeri Skėnder shpesh thoshte: “Po mė vranė shkiet, kurrė mos mė qani; e nė qoftė se mė vrasin shqiptarėt,- vajtomėni pėrjetshėm“. Dhe atė ditė tė zisė tonė, Ndėrmarrja „Rakovica“ po festonte: “Sot u vra Shabani i II!!“

Skėnderi ishte biri i IV-tė i Shaban Polluzhės: mė i vjetri, Tafa, ka rėnė nė luftė tok ma Babain; i II-ti, Meti, ka qenė i burgosur politik dhe i ka vuajtur afėr 10-vjet,- 3 herė e kanė detyruar ta mihė varrin e vet me duart e veta!!! - kėrkonin dokumentacionin e komandant Shabanit, dhe, kush mund ta zėvendėsojė? - a ka komanda vijimėsi...? I III-ti, Ramadani, ėshtė nė vendlindje...

Njėherė po shėtisnim, njė drenicas, imcak si fėmijė, Rexhepi,- e lėshoi letrėn nė postė dhe tha: Udhė e mbarė o letėr!- e falė me shėndet Kosovės...U ngashėryem tė gjithė,- Skėnderi e qortoi: pėrse ke dalė nė kurbet, kur mėrzitėsh sikur fėmija...e na krijon kėtu atmosferė sentimentalizmi e melankolie?

Pos bashkėpunėtorėve tjerė tė komandantit Shaban Palluzha, dėshmori Skėnder pėrmendte me respekt tė veēantė edhe bacėn Hysen Tėrpeza... po krejt kjo, o zoti gazetar, le tė shkojė nė nder e nė pėrgjegjėsi tėnde qė m`i nxore fjalėt e ma rrėmbeve fotografinė me zor!- nuk desha tė dal nė libėr: se mbase nuk e meritoj?- dhe ti e di se si janė kėta njerėzit tanė?- ne vetėm mund tė imagjinojmė se ēfarė do tė mė pėrflasin...

Kur kemi parasysh fjalėn e urtė: Nuk bie rrufeja nė hithra, Skėnderi ishte njė lis i madh, mbi tė cilin u shkarkuan mllefet e armiqve tanė shekullor, gjithnjė me anė tė veglave tė tyre tė skllopit shqiptar...

(Boti revista “Shqipėria etnike” nr. 4/2005)

Vėrejtje: Derisa ky libėr po pėrgatitej pėr botim, Fadil Hoxha, televizionit “klan” tė Shqipėrisė, mes tjerash, i deklaroi: “Rreth organizimit tė Rezolutės sė Bujanit kemi qenė unikė, mirėpo, pas pak kohe arriti letra e KQ, e nėnshkruar nga Gjillasi, me vlerėsimin se vendimet e Bujanit ishin tė ngutshme. Nė letėr nuk na quante tradhtarė. Kėshtu letrėn e shumėzuan dhe ua dėrguan tė gjitha organizatave partiake. Ishte kjo njė kėnaqėsi madhe.”

Pra, ruana Zot nga “tradhtia” partiake e sa pėr tradhtinė kombėtare ishte mė pak e dhimbshme, tingėllonte disi nė vete arsyeja e tė gjorit Fadil.[11]

KRIMINELĖT E LUFTĖS. Tė gjithė ata shtetas shqiptarė ose tė huaj, tė cilėt gjatė Luftės II Botėrore kanė qenė nxitėsit, organizatorėt, urdhėrdhėnėsit e ndihmėsit e tyre ose ekzekutuesit e drejtpėrdrejt e vrasjeve nė masė, tė torturave, tė shpėrnguljeve tė detyrueshme, tė dėrgimit tė popullsisė nė kampe pėrqendrimi dhe nė punė tė detyruar, tė djegieve, tė shkatėrrimit e plaēkitjes sė pasurisė shtetėrore ose private. Tė tillė konsiderohen edhe tė gjithė pronarėt dhe sipėrmarrėsit qė kanė shfrytėzuar nė mėnyrė ēnjerėzore si krah puna njerėzit e dėnuar me punė tė detyrueshme, tė gjithė funksionarėt e shoqėrive grabitėse dhe tė enteve shfrytėzuese fashiste nė Shqipėri, funksionarėt e aparatit e aparatit terrorist tė pushtuesit dhe kuisling, ata qė kanė bėrė mobilizimin e e popullit tonė pėr ushtrinė armike.

Gjyqi special (shih) qė u hap nė Tiranė nė mars 1945, gjykoi dhe dėnoi kriminelėt kryesorė tė luftės. Njė pjesė e tyre, qė i shpėtuan drejtėsisė sė popullit dhe u arratisėn jashtė shtetit, u morėn nė mbrojtje dhe u strehuan nga ushtritė anglo-amerikane nė zonat ku ato vepronin ose gjetkė. K. e L. Sipas legjislacionit tė RPS tė Shqipėrisė, janė pėrjashtuar nga ēdo amnisti dhe duhet t’i dorėzohen drejtėsisė sonė. Pėr dorėzimin e K. tė L. ka dhe marrėveshje ndėrkombėtare, tė cilat nuk janė respektuar nga vendet imperialiste. (H.R)[12]

Nė ribotimin e FJALOROT ENCIKLOPEDIK SHQIPTAR, kriminelė tė Lutės tė shpallėn kolaboracionistėt bashkėpunėtorė tė serbėve-rusėve-kinezėve- si rrymė antikombėtare; tė ndalohet me ligj Partia Socialiste dhe tė ndiqet penalisht ēdo kush qė bėn pėrēarje-akuza ndaj tė Djathtės Kombėtare Shqiptare- si rrymė kombėtare.

[1] Autori aderon te Besėlidhja Kombėtare Demokratike Shqiptare.

[3] KLEMENT SHALLARI: “(Mos)Marrėveshja e Mukjes kullon ende gjak”, Tiranė, 1996,
[5] Nga bisedat e burrave tė kohės: Ramadan Shabani, Tahir Berisha...
[7] Muhamet Mjeku:LUFTA E DRENICĖS DHE SHABAN POLLUZHĖS, botoi Dielli,
[10] Azem Hajdini- Xani: LUFTA E ARTAKOLLIT, PREPOLLCIT, SKĖNDERAJT...Prishtinė, 1906, f. 28-36.
[11] Azem Hajdini- Xani: SHABAN PALLUZHA (Dėshmi dhe kujtime tė kronistit tė luftės, 1)Prishtinė,2001, f. 37.
[12] (H.R.) te FJALORI ENCIKLOPEDIK SHQIPTAR; AKADEMIA E SHKENCAVE E RPSSH, Titanė, 1985, f. 549-550.
.................................................
Drenicaket vete pi hajne shqiptaret e drenices,sepse po ja japi npordhes hapte kur nji i tyre po trimnohet a vete nuk munden macen pi persheshit me heke,po po shesin beleg ne veprat e tjereve dhe po thone hajeeee une jam drenicak a morre vesh ne lesh ?dhe sherrin tan shqiptareija po ua shen!!!!!!!!!!!
[/color]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadri Mani;Shaban Polluzha,qiken e Ukshin Hotit ja marrin pu   Ven 6 Mar - 0:44

Nė pyetjen e gazetarit tė njohur B.Elshani: ”Hysen, a tė kujtohet se kur je arrestuar me t“u kthyer prej Gjermanisė dhe kush tė ka marrė nė pyetje pas arrestimit?” Hysen Gega pėrgjigjet: “Posi. Po ato janė gjėra qė nuk harrohen. Mė kanė arrestuar mė 31 dhjetor 1980 nė orėt e hershme tė mėngjesit, diku kah ora 5 - 6 sapo kishte filluar pakėz tė zdritej. Hetimet e mija kanė zgjatur rreth 6 muaj. Pothuajse gjatė gjithė kohės sė hetimeve mė kanė marrė nė pyetje Mehmet Lumi dhe Lorenc Selmani. Kah fundi i hetimeve mė ka marrė nė pyetje edhe Adem Ibrahimi.

Mr.UKSHIN HOTI:” Mė ka arrestuar policia e Republikės sė Serbisė, ndoshta me kėrkesėn e njė pjese tė alternativės shqiptare tė Republikės sė Kosovės (lexo-LDK-sė). Shkaku i drejtpėrdrejtė i kėtij arrestimi sigurisht ka qenė frika iracionale e kėsaj pjese tė alternativės shqiptare se me shkuarjen time nė Prishtinė nė krye tė UNIKOMB-it pas 9 vitesh tė ostracizmit dhe tė izolimit, do tė ērregullohej baraspesha e forcave politike dhe do tė krijohej njė gjendje e paparashikueshme dhe e pakontrollueshme. Ky edhe ėshtė shkaku i vėrtetė i mbajtjes sė kėtij gjykimi pėr tė cilin personalisht kam besuar se nuk do tė ndodhte. Besoj gjithashtu se gjykimi po mbahet me pajtimin e ndėrsjellė tė dy republikave ose tė organeve tė tyre pėrgjegjėse kompetente, gjersa shkaqet juridike qė i pėrmban aktakuza s'mund tė qėndrojnė absolutisht ..."

Azem Vllasi njėri nga ish-funksionarėt mė tė lartė komunist tė kohės,
- Agim Zatriqi njėri nga bashkėpunėtorėt e UDB-sė gjatė punės sė tij nė RTP, dhe anėtar i Komitetit Krahinor tė LKJ-sė ( Lexo kėtu tekstin ku: Agim Zatriqi me sojin e tij Buxhovi, Hamiti, Kraja, Gunga, Aliu etj., ishin vėnė falas nė shėrbim tė UDB-sė ). Agim Zatriqi aktualisht ėshtė drejtor i pėrgjithshėm i Radio Televizionit tė Kosovės (RTK-sė), qysh nga themelimi i kėtij mediumi “100% i varur” nga UNMIK-u dhe institucionet vendore (!!!) dhe
- Hajredin Hoxha, i cili ka ikur nga kjo botė me faqe tė zezė.
Pas daljes nga burgu, Mr.Ukshin Hoti kthehet nė fshatin e tij tė lindjes nė Krushė tė Madhe dhe rrethanat e kohės, atė e detyrojnė tė izolohet nė atė mėnyrė qė tė mos mund tė ndikojė nė rrjedhat politike nė Kosovė… Pėr nėntė vjet rresht (1985 – 1994) ndaj Mr.Ukshin Hotit, siē e thotė vet Ukshini, - ėshtė pėrdorur njė ostracizėm … nga “elita intelektuale” shqiptare pro-titiste, e cila decenie me radhė ishte nė shėrbim tė regjimit komunist dhe kundėr intelektualėve atdhetarė qė pėrpiqeshin tė ēliroheshin nga thundra e egėr jugo(serbo)sllave
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kadri Mani;Shaban Polluzha,qiken e Ukshin Hotit ja marrin pu   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kadri Mani;Shaban Polluzha,qiken e Ukshin Hotit ja marrin pu
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: