AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Hashim Thaqi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hashim Thaqi   Mar 13 Juin - 9:19

http://www.epokaere.com/logo/epoka.jpg
Irfan07-05-2005, 14:38
“SIGURIMI I ATDHEUT”: NEXHAT DACI ISHTE DHUNUES I STUDENTEVE DHE PĖRDORUES DROGE(sigurimi i atedheut eshte pjelle e LDK,PDK,Edia Tahirit,Mark Krasniqit,ORES,futjani falles k...e budalles(se tane shqiptaret jane budalla,dhe hiq mos ja nxirreni)

“Epoka e re” boton dosjen e plotė tė hartuar nga “Sigurimi i Atdheut” pėr veprimtarinė e Nexhat Dacit, Ramush Tahirit dhe Ahmet Aliashanit

Ky sigurim,si pas te dhenat e kujte ka paraqitur dosjet kunder personave ne fjale.....mos kan ardhur nga Serbija...???o njerez qe e dini te verteten,mos shuani,se nje dite keni mu pendue,mos e shitni nderin e vatanit per intezrese te partive,por tregoni te verteten neper mbledhje,se vetem jeni ka i pritni ditet e fundit!!!Dhe mos folni met ndegjume,por vetem kush keni perjetue,e ata qe flasin met ndegjuar lypin qie nanen!!

www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-49555.html+rtk+sikurse+rts&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=3&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://64.233.183.104/search?q=cache:lHu-NHSXYJYJ:www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-49555.html+rtk+sikurse+rts&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=3&lr=lang_hr|lang_sr
Arb05-05-2005, 11:27
I nderuar Pride,

Atyre pyetjeve tua do t'i pergjigjeshin disa nga citimet e Sylejman Selimit, Ish-Komandanti i Shtabit te Pergjithshem te UCK-se, i njohur me nofken e luftes, "Sulltani," dhe Ymer Ymerit, deshmitari i gjalle i pejetimeve neper burgjet famekeqe te disa grupeve te UCK-se, te cilat jane thirrur ne emer te kinse Luftes Clirimtare.

Ja disa nga citatet e tyre:
Sylejman Selimi:

"Hashim Thaci, Xhavit Haliti dhe Jakup Krasniqi, gjate kohes se luftes ne Kosove, me shume kane qendruar ne Zvicer, Shqiperi dhe ne ato pjese te Kosoves ku nuk ka pasur lufte, se sa kane qene ne zonat e rrezikshme, apo aty ku nuk kishte lufte."

"Me 5 Mars te vitit 1998 eshte sulmuar familja e Komandantit legjendar te UCK-se, Adem Jasharit dhe se si Hashim Thaci, Xhavit Haliti e te tjere gjate kesaj kohe nuk kane qene fare ne Kosove."

Hashim Thaci dhe Xhavit Haliti mbajne barren me te madhe, pse ne si Shqiptare nuk jemi bashkuar.

"Cfare qellimesh kane pasur nuk e kemi ditur, por po shieht qarte se ata na kane demtuar."
Ushtaret dhe popullata kane qene per bashkim te faktorit ushtarak, por jo edhe Shtabi i Pergjithshem i UCK-se, me ne krye Hashim Thacin, Xhavit Halitin, Jakup Krasniqin...
"Shtabi i Pergjithshem i UCK-se nuk ishte Shtab, por nje grup prej 7-8 shokesh"

Ymer Ymeri:

"Hashim Thaci me 1999, ia kishte zene priten popullit te vet me suiten e tij ne Shqiperi dhe ashtu si vriste dhe arrestonte Milloshevici ne Serbi, ne te njejtin rast vetem nje numer me te vogel, suita e tij vriste Shqiptare, vetem pse ishin anetare te LDK-se. Kete e tregoi pas luftes, kur suita e tij serish vrau Shqiptare…"

"Ne kete dhome ishim 17 te burgosur nga pjestare te PU te UCK-se. Te gjitha keto burgosje jane bere me urdher te Hashim Thacit e Sabit Gecit, andaj edhe keto ishin rregullat ushtarake te Hashim Thacit e Sabit Gecit. Ne dhome tone gjenin vetem ithtaret e LDK-se."

"Pse ti, o Hashim Thaci, nuk dle me nje scarim per te gjitha te kqijat qe kane ndodhur para, gjate dhe pas luftes?! Cka po pret?"
"Ne e dime si ti dhe suita jote perpiqet te vrase serish, por binduni se do te pergjigjeni per te gjitha keto. Te jeni te sigurte se do te pergjigjeni shume shpejt per te gjitha ato qe keni bere gjate luftes ne Kosove!"
-------------------------------------------------------
http://www.freeblognetwork.com/kosovo/641/

2/8/2006 - Spiros
Posted by Balozi i Jonit
Spiro, mos u habit se ky far "demokrati" Kena po shkruan me emra tė vjedhur prej tjerėve. Deri sot ka shkruar nė emėr timin, tė Kosovarit, Afrimiit, Bjeshkės, njėfar Erollit etj. Ky Kena me siguri ėshtė i paguar prej shkaut

http://www.beepworld.de/members48/shllapashtica/index.htm

Forumi Shqiptar - Padi pėr shpifje ndaj Hashim Thaēit Forumi ...Me vota ishte Saliu ne tirane president por e rrezuan si si te ishte gjethe vjeshte . eshte Unmiku e kfori ... Ėshtė mirė tė pyetet pėr kėtė profesor Cana . ...
www.forumishqiptar.com/ printthread.php?t=49555&pp=50 - 192k - Résultat complémentaire - En cache - Pages similaires
[ Autres résultats, domaine www.forumishqiptar.com ]

http://www.assembly-kosova.org/?krye=grup&grupid=8&lang=en

Ēėshtja e Mitrovicės do tė zgjidhet sė bashku me statusin e Kosovės, thotė Thaēi Aktuale

“Pavarėsia e Kosovės nuk rrezikohet nga komuniteti serb” tha sot lideri i Partisė Demokratike Hashim Thaēi. Ai gjithashtu tha se ēėshtja e Mitrovicės do tė zgjidhet sė bashku me statusin e Kosovės dhe nuk do tė ketė kurrfarė ndarjeje. Nė njė tryezė tė rrumbullakėt me pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare, Thaēi pėrsėriti se ndėrmjet pushtetit dhe opozitės nuk ka dallime pėr ēėshtjen e statusit.

RTK 22/03/2006 14:30:50

Diskutime.com - Politike - Denoncimi i atyre qe kane keqperdorur ...Gani Geci,shkruant diku Lufta pa maska,ku perpiqej tė mbronte luftėn e Rugoviqėve( tė pabėrė asnjėherė)pas luftės(se lufta e pabėrė pas luftės mbrohet me ...
Eshte nje detyre morale e kesaj qeverie te re qe te vere ne vend drejtesine dhe te nxjerre para gjyqit autoret dhe dorasit e vrasjeve politike-anti shqiptare te sa e sa nacionalisteve shqiptare,nje nder to eshte edhe Ahmet Krasniqi,Kryeministri i pare i Mbrojtjes se Kosoves,i vrare pabesisht nga dora e zgjatur anti-shqiptare!!
Per te "zhvendosur Tahir Zemajn dhe Ramush Harajdinajn nga detyrat e tyre ushtarake,Hashim"gjarpri"Thaqi zhvillon nje debat dy oresh me Ministrin Krasniqi ne telefon,por Krasniqi nuk pranon uljen dhe poshterimin e ketyre dy komandanteve te UCK/FARK,si rrjedhoje "gjarpri" i thote ne telefon Krasniqit:"me ty shum shpejt kam me e kry misionin"!!Ishte ky kercenimi i cili i parapriu edhe eliminimit te Krasniqit ne Tirane!Sabit Geci ne pranine e 50 ushtareve te UCK dhe te Hashim Thaqit,Rexhep Selimit....thote qe:A.Krasniqin do ta vrasim...kjo deklarate e Sabit Gecit behet pak para eliminimit te Ministrit Krasniqi!#
Sabit Geci(nje epror i rendesishem i UCK-se) deklaron gjithashtu qe :do vrasinm edhe Ibrahim Rugoven,Fehmi Aganin etj..!

Faktet jane ne prokurorine e Shqiperise se bashku me emrat e autoreve dhe pjesemarresve ne kete krim anti-kombetar!
Drejtesia te thote fjalen e saj!!
--------------------
Sikur t'kisha gja ne dore
e t'u basha akullore,
buzt e tuja me shiju,
e n'gjoks tandin me piku
www.diskutime.com/disk/thread. php?id=395&faqe=1&shiko=1698 - 106k - En cache - Pages similaires
Kosova Info Server Forume - Tė shiqoj TemaHashim Thaqi me Komandantin tone legjendar Adem Jasharin, ... qe edhe Legjenda te kete menduar ashtu por u pa me vone se kush ishte dhe eshte ky Legen. ...
forum.kosova.de/forum/viewtopic. php?topic=10487&forum=17&start=20&39 - 64k - En cache - Pages similaires

Albforumi - Lidhja qė na bashkon: Kush e vrau Ahmet Krasniqin??Albforumi eshte forumi me i vjeter Shqiptar ne Internet, komuniteti i ... dhe Ramush Harajdinajn nga detyrat e tyre ushtarake,Hashim"gjarpri"Thaqi zhvillon ...
www.albforumi.com/pf/showflat.php/ Cat/0/Number/412718983/an/0/page/0 - 52k - En cache - Pages similaires

Kosova Info Server Forume - Tė shiqoj TemaShkojne Rugova e Thaqi te Skenderbeu dhe ai thote : " O Hashim , nuk t ' lypa ... Rugova eshte dakord , dhe del prej zyre dhe kthehet ne hotelin e tij . ...
forum.kosova.de/forum/viewtopic.php?mode=viewtopic& topic=1471&forum=18&start=320 - 53k - Résultat complémentaire - En cache - Pages similaires
--------------------------------------------------------------------------------
Shkon Rugova te statuja e Skenderbeut ne Prishtine, edhe ja nis Skenderbeu me fol O Ibrahim Rugova, shko bjerma nje shale per kali se qikjo mu ka vjetru Rugova i habitun shume shume qe po fol Skenderbeu shkon drejt e te Hashim Thaqi dhe i thote: Hajde HAshim dej te statuja e Skenderbeut se po m'doket po fol!!! Shkojne Rugova e thaqi te Skerbeu dhe ai thote: O IBrahim Rugova, nuk t'lypa kali, por shale per kali!!!


Derničre édition par le Mar 8 Aoū - 8:11, édité 14 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   Mar 13 Juin - 9:37

UsaViti 2005 - Vit i Denoncimeve te atyre qe kane keqperdorur Luften e UCK-se ne Kosove

Shkruan: Bardhyl Ajeti

Ish-Komandanti i Shtabit te Pergjithshem te UCK-se, Sylejman Selimi, i njohur me nofken e luftes, "Sulltani," gati gjashte vjet pas perfundimit te Luftes ne Kosove, me ne fund shpalos "luften intime," dhe tregon te verteten e luftes se UCK-se. Ai me ne fund nuk mundet me te fsheh luften e drejte heroike te UCK-se.

Ky Komandant ka filluar te tregoj te verteten dhe te distancohet nga aktet e liga te Kosoves se para dhe pas luftes ne Kosove.

Ai nje interviste dhene nje gazete ditore ne Kosove, ka treguar qarte se Hashim Thaci, Xhavit Haliti dhe Jakup Krasniqi, gjate kohes se luftes ne Kosove, me shume kane qendruar ne Zvicer, Shqiperi dhe ne ato pjese te Kosoves ku nuk ka pasur lufte, se sa kane qene ne zonat e rrezikshme, apo aty ku nuk kishte lufte. Ne po paraqesim vetem disa nga thekset e Sylejman Selimit gjate nje interviste ne nje gazete ditore ne Kosove.

"Hashim Thaci dhe Kadri Veseli e dime mjaft mire se pse ata nuk jane takuar me Adem Jasharin"

Sylejman Selimi ne kete interviste dhene nje gazete ditore ka treguar qarte se si Hashim Thaci ne vitin 1997 ishte futur ne Kosove nje here, por me Adem Jasharin nuk ishte takuar.

Ne kete kontekst Sylejman Selimi thekson: "Hashim Thaci dhe Kadri Veseli e dime mjaft mire se pse ata nuk jane takuar me Adem Jasharin. Shkuarja ne Perendim e Hashim Thacit dhe e disa shokeve te tij, ka shkaktuar ftohje te raporteve ne mes Adem Jasharit dhe Hashim Thacit e disa shokeve te tij.

Pse keta te fundit nuk kane mundur te qendojne ne Kosove, kurse Ademi e Hamza, Sahit Jashari, Fadil Kodra - po." ka thene Sylejman Selimi.

Po ashtu Sylejman Selimi tregon se si me 5 Mars te vitit 1998 eshte sulmuar familja e Komandantit legjendar te UCK-se, Adem Jasharit dhe se si Hashim Thaci, Xhavit Haliti e te tjere gjate kesaj kohe nuk kane qene fare ne Kosove.

Sylejman Selimi tregon se si Jakup Krasniqi e Xhavit Haliti kane percare Popullin Shqiptar te Kosoves dhe berthamen e UCK-se, duke i injoruar ne teresi Forcat e Armatosura te Republikes se Kosoves, te dala atehere nga Qeveria Bukoshi.

Sipas Sylejman Selimit, Qeveria e Bukoshit ka ndihmuar disa here me shuma te medha te hollash UCK-ne, por kane qene pikerisht Jakup Krasniqi, Hashim Thaci dhe Xhavit Haliti ata qe kane urdheruar Radion "Kosova e Lire," qe te thuhet se Bukoshi po e manipulon luften.

200 mije markat e Qeverise se Bukoshit, te cilat ai ia ka dhuruar UCK-se kane bere qe Jakup Krasniqi te inatoset thelle dhe urdheroj drejtuesit e Radios "Kosova e Lire," te injorojne Qeverine Bukoshi.

Sipas Sylejman Selimit, Hashim Thaci dhe Xhavit Haliti mbajne barren me te madhe, pse ne si Shqiptare nuk jemi bashkuar.

"Cfare qellimesh kane pasur nuk e kemi ditur, por po shieht qarte se ata na kane demtuar," ka thene Sylejman Selimi.

"Ne fund te fundit, luften e kemi nisur pa Hashim Thacin, dhe pa ata pjesen tjeter te Rambujese (Xhavit Halitin, Jakup Krasniqin e Rame Bujen)"

Po ashtu, ish-numri nje i UCK-se ne Kosove, thekson se gjate kohes sa Delegacioni i Kosoves ishte ne Rambuje, e bashke me ta edhe disa drejtues te UCK-se, ai gjate nje bisede telefonike me Hashim Thacin, atij i ka thene prerazi: "Ju mund te nenshkruani dokumentin, por ne rast se e beni nje gje te tille, atehere me mire mos u ktheni fare ne Kosove.

"Ne fund te fundit, luften e kemi nisur pa Hashim Thacin, dhe pa ata pjesen tjeter te Rambujese (Xhavit Halitin, Jakup Krasniqin e Rame Bujen)," ka thene Sylejman Selimi.

Sylejman Selimi po ashtu those ai gjate kohes sa ka qene Komandant i UCK-se ka pasur kontakte me njerezit e Bukoshit, por me Bukoshin jo, sepse sipas tij ai nuk ka mundur te kontaktoj me te.

Por, kur ai kishte pasur kontakte me njerezit e Bukoshit, ata i kane thene Sylejman Selimit, se Bukoshi eshte i gatshem qe te ndihmoj, por per fat te keq, sic thote edhe vete Sylejman Selimi, Shtabi i Pergjithshem i UCK-se, nuk ka qene i gatshem ne kete drejtim.

Ushtaret dhe popullata kane qene per bashkim te faktorit ushtarak, por jo edhe Shtabi i Pergjithshem i UCK-se, me ne krye Hashim Thacin, Xhavit Halitin, Jakup Krasniqin...

"Shtabi i Pergjithshem i UCK-se nuk ishte Shtab, por nje grup prej 7-8 shokesh"

Sylejman Selimi, i cili tash eshte zevendes-Komandant i TMK-se, eshte bere Komandant i Shtabit te Pergjithshem te UCK-se ne kohen kur Hashim Thaci, Xhavit Haliti, Jakup Krasniqi dhe Rame Buja ishin ne Rambuje.

Me pas kater te fundit e kishin akuzuar Sylejman Selimin, se ky ka bere puc ne zgjedhjen e tij si Komandant, dhe si kunderpergjigje ndaj kesaj ata me vone kishin sjelle Komandant te Pergjithshem te UCK-se, Agim Cekun.

Ne lidhje me keto akuza te lartepermendura, ne intervisten ne fjale dhene nje gazete ditore ne Kosove, Sylejman Selimi thekson se ai nuk ka bere puc.

"Emerimin e Komandantit te Pergjithshem te UCK-se kemi mundur ta bejme edhe para kesaj kohe, pra kur keta (Hashim Thaci, Xhavit Haliti, Jakup Krasniqi v.j.) nuk kane qene fare ne Kosove, por kane qene here ne Zvicer, here ne Shqiperi, por edhe ne Kosove ne zonat ku nuk ka pasur rrezik, pra ku nuk eshte luftuar," ka thene Sylejman Selimi.

Sylejman Selimi po ashtu tregon se Shtabi i Pergjithshem i UCK-se nuk ishte Shtab, por nje grup prej 7-8 shokesh qe kane qene te izoluar edhe perkunder faktit se zhvillohej lufta.

Cka thote Sylejman Selimi per Xhavit Halitin?

Sylejman Selimi po ne kete interviste tregon se Xhavit Haliti pas perfundimit te luftes ne Kosove eshte thirrur si anetar i Shtabit te Pergjithshem te UCK-se, dhe per me shume kete njeri nuk e kam pare kurre ne Kosove.

Ai ka qene ne Zvicer, Shqiperi apo ku e di une... Tash po del se ai pas luftes ka qene njeri shume i rendesishem dhe ideator i UCK-se...

Po te mos ishte Adem Jashari, ketu nuk do te behej lufte. Le te harrojne keta njerezit e Shtabit te Pergjithshem te UCK-se se do te mund te zhvillonin lufte, po te mos ishte flijimi i Adem Jasharit," ka thene Sylejman Selimi.

Sylejman Selimi duke folur ne ate interviste, po ashtu ka bere disa pyetje:
Pse nuk kane qene ne gjendje pas vitit 1993, Jakup Nura, Sami Lushtaku, Hashim Thaci, qe te takohen me Adem Jasharin?

Ne kete kontekst Sylejman Selimi ka potencuar se te lartepermendurit eshte mire qe te pergjigjen per kete.

Me tej ai ka shtuar se Hashim Thaci dhe Kadri Veseli e dine mjaft mire se pse ata nuk jane takuar me Adem Jasharin.

Sylejman Selimi po ashtu thekson per keqperdorimet e shumta qe ka bere fondi "Vendlindja Therret," dhe per ate se si as sot e kesaj dite askush nuk ka dhene llogari per kete fond. Pra, keto kane qene disa nga thekset e Sylejman Selimit.

Ne besojme se Sylejman Selimi ka edhe shume gjera te tjera per t'i thene, por jo vetem ai, por edhe te gjithe Komandantet e tjere te cilet gjate kohes se luftes ne Kosove ishin te dalluar. Andaj, eshte koha dhe momenti i fundit qe t'i denoncojme te gjithe perdhunuesit dhe perfituesit e luftes ne Kosove.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   Mar 13 Juin - 9:41

Rrefime Ekskluzive

Ymer Ymeri, deshmitari i gjalle i pejetimeve neper burgjet famekeqe te disa grupeve te UCK-se, te cilat jane thirrur ne emer te kinse Luftes Clirimtare

17 te Burgosur ne nje dhome te vogel - te gjithe perkrahes te Presidentit Rugova!

Ymer Ymeri, nje aktivist i devotshem i ceshtjes sone kombetare, eshte deshmitari i gjalle i nje odiseje te pa-harruar qe i ka ndodhur atij gjate luftes ne Kosove. Ymer Ymeri fale Zotit, ka shpetuar nga me e keqja, por nuk ka mundur t'i iken i vellai - Haki Ymeri, i cili me 2 Nentor 1999, u vra ne Drenice, pasi u arrestua nga disa pjesetare te Policise Ushtarake te UCK-se. Ymeri flet me deshmi te gjalla per burgjet e UCK-se, ku mbaheshin aktivistet me te devotshem te ceshtjes sone kombetare. Ai flet se si Sabit Geci i ka thene atij se e ka vrare Ahmet Krasniqin dhe e ka plagosur Sabri Hamitin.

Hashim Thacit, une tash ne Kosoven e lire, ne Kosoven demokratike, po ia them disa fjale: "Hashim Thaci me 1999, ia kishte zene priten popullit te vet me suiten e tij ne Shqiperi dhe ashtu si vriste dhe arrestonte Milloshevici ne Serbi, ne te njejtin rast vetem nje numer me te vogel, suita e tij vriste Shqiptare, vetem pse ishin anetare te LDK-se. Kete e tregoi pas luftes, kur suita e tij serish vrau Shqiptare… (Keto jane fjalet e Ymer Ymerit, v.j.)

Tash po I kthehehmiditeve te burgut famekeq qe perjetoi Ymer Ymeri. Pese dite pas arrestimit tim (eshte fjala per Ymer Ymerin, v.j.) ne Burgun e Cahamit te Krumes, ne dhomen time erdhi Fahredin Gashi nga Billusha e Prizrenit, aktivist I LDK-se, i cili po ashtu u burgos nga ky grup.

Pas disa diteve ne dhomen tone keta persona te veshur nen petkun e UCK-se e sollen edhe Muje Bajramin nga Istogu, te cilin 4-5 pjestare te PU te UCK-se donin ta mbytnin te gjalle duke e rrahur brutalisht vetem pse thoshte: "Pyetne Shaban Manajn (i vrare nga nje dore e zeze gjakatare ne vitin 2000, v.j.) per mua, ai me njeh mua, une jam shok i tij."

Pra, te gjithe ata Shqiptare te cilet ishin perkrahes te denje te politikes se Dr. Ibrahim Rugoves, me tu pare rrugeve te Shqiperise, pa meshirshem arrestoheshin nga pjestare te PU se UCK-se, pasi qe, sic thote edhe ai vete Z. Ymeri, keta urdher ata e kishin nga Sabit Geci.

Z.Ymeri po ashtu thekson se emri i Shaban Manajt, eshte nxjerr shume here nga gojet e disa te "uniformuarve te lirise," te cilet kane qene shume te interesuar ne ate kohe se ku ne te vertete ndodhet ai njeri. Ymer Ymeri tash serish i drejtohet Sabit Gecit me kerkesen e tij te vecante: "Ku eshte Shaban Manaj, kush e vrau ate?"

Ymer Ymeri: Te gjitha burgosje jane bere me urdher te Hashim Thacit e Sabit Gecit

Ne kete dhome ishim 17 te burgosur nga pjestare te PU te UCK-se. Te gjitha keto burgosje jane bere me urdher te Hashim Thacit e Sabit Gecit, andaj edhe keto ishin rregullat ushtarake te Hashim Thacit e Sabit Gecit. Ne dhome tone gjenin vetem ithtaret e LDK-se.

Disa vajza ne uniforme te UCK-se thoshin: "Ju nuk na paskeni thirreur te luftojme, por te luani me ne!"

Gjate qendrimit te tij ne burg Ymer Ymeri eshte ndeshur edhe me shume deshmie dhe fakte kontradiktore te luftes sone per liri. Keshtu, Ymer Ymeri nuk mund ta heq nga mendja nje skene, qe sic thote ai, do te mbetet e pa-pershkruar dhe e pa-harruar, deri ne ditet e fundit te jetes se tij. Lexoni dhe besoni! Shume vajza te reja, te cilat ishin nisur per te luftuar ne Pashtrik, ktheheshin ne Kazermen e UCK-se ne Cahan te krumes, ne Shqiperi, te deshperuara pa mase nga ato skena qe kishin pare dhe perjetuar nga pjestaret e UCK-se. Ato duke qare fyenin dhe shanin pjestaret e UCK-se, duke iu thene: "Ju nuk na paskeni thirreur te luftojme, por te luani me ne!"

Ne gjendeshim ne dhomen tone famekeqe te burgut, ndodheshim ne dritare, ndersa disa pjesetaret e PU te UCK-se na thoshin, "hyni brenda, se ne u vrasim," kurse atyre vajzave ua mbyllen gojen, dhe i futen ne nje dhome te ketij burgu.

Ymer Ymeri ne vazhdim thote se atij iu plaqkiten dokumentet e identifikimit nga sabit Geci dhe suita e tij, qe sot e asaj dite nuk i jane kthyer. Pas hyrjes se Forcave te NATO-s ne Kosove, une iu kam derguar nje njeri vellait te Sabit Gecit, Beqirit, me c'rast kam kerkuar nga ai qe te me kthehen dokumentet, nderkaq kam marr pergjigje me pastaj nga Sabit Geci se, "keto jane pune te ushtrise."

Tash une, Ymer Ymeri, po e pyes Hashim Thacin, "Cka behet me dokumentet e mia qe m'i moret ju mua dhe shume te tjereve? Cfare biznesi beni me to?"

"Pse ti, o Hashim Thaci, nuk dle me nje scarim per te gjitha te kqijat qe kane ndodhur para, gjate dhe pas luftes?! Cka po pret?"

"Ne e dime si ti dhe suita jote perpiqet te vrase serish, por binduni se do te pergjigjeni per te gjitha keto. Te jeni te sigurte se do te pergjigjeni shume shpejt per te gjitha ato qe keni bere gjate luftes ne Kosove!"

Ne rrefimin e rradhes, Ymeri Ymeri flet se si, Kur i tha Sabit Geci, Ymer Ymerit, se ai e ka vrare Ahmet Krasniqin dhe e ka plagosur Sabri Hamitin? Sa ishte e gjate nje dite ne burgun e atyre qe kendonin kenge per Enver Hoxhen? Pse nuk arrestohen ata qe me 1998, ne Shqiperi, burgosnin aktivistet dhe perkrahesit e LDK-se? Pse iu konfiskohen dokumentet perkrahesve te LDK-se, te cilet mbaheshin neper burgjet famekqija enveriste?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   Mar 13 Juin - 9:42

NGA PROCESI GJYQESOR "LIMAJ DHE TE TJERET"

DESHMITARI ROBERT CERCER ISHTE ANGAZHUAR PER PAVARESINE E KOSOVES PA KUSHT

Hage, 26 Maj

Shkruan: Vehbi Kajtazi

Ne seancen e sotme, deshmine e ka vazhduar eksperti ushtarak I krizave, njohesi I mire I rrethanave ne Ballkan dhe ne bote, njekohesisht analisti politik I cili per 25 vjet kishte sherbyer oficer ne Ushtrine Britanike, Robert Cercer.

Cercer I eshte pergjigjur shume pyetjeve te Prokurorit Tomas. Seanca ka filluar me pyetje per prejardhjen e materialeve te mbledhura ne nje raport per luften ne Kosove.

Cercer mohoi t'i kete rekomanduar pala mbrojtese per materialet e raportit te tij, I pranuar si deshmi. Cercer tha se asnjehere s'I ka takuar te akuzuarit, por me kerkese te pales mbrojtese ka ardhur per te deshmuar ne favor te Limajt.

Cercer eshte pyetur nga Prokurori per marredhenjet e tij qe ka me Sherli Diogardin dhe Xhozef Diogardin. Ai tha se ka marredhenje te mira, dhe kane qene te interesuar per Kosoven.

Ne Gjykate eshte paraqitur edhe nje raport I Cercerit, qe kerkon Pavaresine e Kosoves, ne kohen kur ai ishte Drejtor I Grupit Nderkombetar te Krizave, ne Prishtine.

Cercer, tha se ai bashke me Sherlikane kerkuar te njihet Pavaresia e Kosoves. "Une kam pasur qendrimin se nese Kosoves I jipet nje autonomi, ata mund te kthehen ne Kosove." Cercer, Serbine e kishte cilesuar si diktator dhe shtypes mbi Kosoven. Te gjithe meshkujt Serbe te Kosoves, kane qene te mobilizuar si shtypes.

Ne letren e tij derguar Kongresit Amerikan, Cercer kishte thene se Serbia eshte shtypese. Ai kishte kerkuar pavaresi te plote per Kosoven, me masa te rrepta mbrojtese per pakicat qe jetojne ne Kosove.

Cercer tha se ne kemi pare ne Kosove, qe nga viti 1913, dhe asnjehere nuk eshte gjetur zgjidhje e qendrueshme dhe e drejte. Ai kishte kerkuar qe Kosova dhe Serbia te jene dy shtete te pavarura.

Ai tha se kete nuk e deshironin Serbet, dhe ata I kishin shitur shtepite ne Kosove, keshtu qe Serbet nuk deshironin te jetonin ne Kosove. Ai tha se ka kontaktuar edhe me Serbet refugjate, pervec te moshuarve, te tjeret nuk deshironin te ktheheshin ne Kosove. Cercer tha se nje pjese e Serbeve deshironte te kthehej, te perfitoj grante e pastaj e shesin pasurine. Te vetmit qe deshirojne te rrine, jane rastet sociale.


Sherli Diogardi: Haga po I Barazon Kriminelet me Clirimtaret

Cercer kishte marre nje dokument nga Sherli Diogardi me titull, "Kosova nje kthese e madhe." Ne baze te editorialeve te Sherlit eshte pyetur, se a pajtohet me qendrimet e saj.

Ai thoshte se arrestimi I luftetetareve te lirise, Fatmir Limajt, Haradin Balajat, dhe Isak Musliut, eshte perpjekje per te barazpeshuar clirimtaret qe luftonin per lirine e popullit Shqiptar. A pajtoheni pajtoheni me kete Z. Cercir? Ai tha se ky eshte nje stil Amerikan per te ekzagjeruar ngjarjet. Sipas prokurorit Cercer ishte ne krye te kuazes Shqiptare, per te arritur qellimin e tyre, dhe per te bindur Kongresin Amerikan me ane te raporteve qe ia kishte dhene Sherlit.

Cercer eshte pyetur edhe per disa raporte te Misionit Vezhgues ne Kosove, ku edhe ai ishte hartues I tyre. Prokurori kerkoi qe seanca rreth ketyre raporteve te mbyllet.

Ne raportin per strukturen komanduese te UCK-se, Cercer tha se UCK-ja nuk kishte ndonje komande koherente. Ata vepronin ne baze te bindjeve te tyre, me besnikeri te ndryshme, etj. Ai tha se SHP ne 98' nuk ishte fare I qarte. Aty kishte disa qarqe. SHP ishte Drejtori Politike qe nuk kishte te bente fare me kuptimin e struktures komanduese. Njerezit nuk dinin se kush ishte ne SHP, dhe askush nuk e dinte se kush jane ata te SHP-se. Kishte tendenca per te filluar nje kryengritje guerile, pa kurrfare strukture ushtarake.


UCK-ja ishte Komplet e Pa-organizuar

Cercer eshte pyetur se, "Cfare zhvillimesh kane ndodhur ne Qershor, 1998." Ai tha se SHP-ja nuk bente asgje pervec perpjekjeve qe te siguronin arme pa kurrfare komande. SHP-ja per te qene nje Shtab, duhet te kete me shume funksione, e jo vetem perpjekje per te siguruar arme.

Cercer tha se pas masakres se Prekazit UCK-ja vepronte ne konspiracion te thelle. Per kete ata mbanin maska dhe perdornin pseudonime. Anetaret e UCK-se nuk e njihnin njeri-tjetrin. Kjo behej per te mos ditur se kush eshte ne UCK. Ne ate kohe kishte shume grupe qe thoshin se une jam ne UCK.

Anetaret e UCK-se shkonin ne Shqiperi per te marre arme secili me vete per te blere arme. Ne veri te Shqiperise vinin fshataret dhe benin pazare, per te shitur kallashnikove.

Gjate gjithe luftes nuk ka pasur asnje strukture komanduese. NATO dhe SHBA sollen Agim Cekun per te bere njefare komande.

Cercer eshte pyetur edhe per Fatmir Limajn, se a ka degjuar se ne cilen zone ka komanduar ai. Cercer tha se, "nuk besoj qe ka komanduar ne ndonje zone, por mund te kete qene udheheqes I ndonje njesiti.

Nderkaq, prokurori citoj deshmine e Limajt, kur ai kishte thene ne deshmi se kishte qene Komandant I Brigades dhe I kishte dhene komande Luanit. Cercer tha se nuk eshte kjo komande, kur urdheron per te sjell nje kafe apo dicka. Komanda kap nje sistem me te gjere. Per te dhene urdhera ka me shume njerez, se sa nje apo dy persona.

Cercer tha se emerimi I Sylejman Selimit, Komandant I Drenices, nuk kishte te bente me kurrefare komande. Ai ishte nje djalosh I ri qe te kishte zene nje pozicion te atille.

Nderkaq, Adem Jashari, nuk ishte fare Komandant. Ai ishte ngritur ne nje kryengritje dhe kishte rene ne kete kryengritje.

Prokurori tha se, "Sulltani eshte cilesuar nje luftetar I mire." Cercer ia ktheu se, "nuk do te thote se nese je luftetar I mire, je edhe Komandant I mire."

Ne Gjykate eshte paraqitur edhe deshmia e Sylejman Selimit, kur ai thote se, "Kur une mungoja, zevendesit e mi mund te benin urdhera." Cercer tha se, "perkunder vullnetit te UCK-se per te pasur nje organizim, nuk ia ka dal te bente kete.

Kur raportet beheshin, ato nuk mund te shperndaheshin. Njerezit ishin te vete-emeruar dhe nuk kishte emerime. Sylejman Selimi nuk mund te ushtronte nje sistem ushtarak, sepse mungonte cdo gje, sic eshte transporti, komunikimi, etj.

Une nuk kam pare askund ne Kosove, te kete pasur strukture komanduese. Kete e kam bere nga vezhgimet e mia.

Ne Kosove kishte fshatare qe luftonin dhe nuk kishte strukture komanduese, dhe disipline perkunder vullnetit. UCK-ja nuk ia doli te bente kurre te organizohej. Njesitet vepronin te pavarura nga njeri-tjetri, sepse nuk kishte transport dhe komunikim. Grupet degjonin se po zhvilloheshin luftime, dhe shkonin per te ndihmuar, dhe kjo nuk do te thote se kishte komande. Ata dilnin ne ndonje koder, shihnin se cfare po ndodh, dhe shkonin per te ndihmuar. Ky eshte nje shembull shume fisnik.

Prokurori citoi deshmitarin L98, kur ai kishte degjuar per nje zone ne rrezik, dhe se ishte nen komanden e Celikut. Cfare mund te thoni per kete, kishte pyetur Prokurori. Cercer thase kjo mund te kete qene nje embrion, por nuk do thote se ai ishte urdheruar. Atje kishte disa burra te pa-pervoje, dhe te pa-dijshem ne aspektin ushtarak, dhe kjo nuk ka te bej me ndonje strukture komanduese.

Cercer tha se shembulli I Rahovecit, eshte shembulli I deshtimit te UCK-se, dhe kjo deshmon shkallen e struktures komanduese. Pra, eshte nje shembull klasik I deshtimit, qe tregon se nuk kishte strukture komanduese.


Rrembimet e bera nga UCK-ja, si Rrembimet ne Afganistan

Pastaj ne Gjykate eshte paraqit nje raport I Misionit Vezhgues ne Kosove, raport qe edhe deshmitari Robert Cercer e kishte perdorur per deshmine e tij. Rreth ketij raporti Cercer tha se, "me 22 Qershor nuk kishte ndonje kontroll territorial. Vezhguesit kishin pare njerez te armatosur, pa ndonje komande dhe kontroll territorial."

Ne raportin vezhgues thuhet se nje zone e madhe kontrollohej nga UCK-ja. Per kete Cercer tha se ata ishin fshatare te pa-komanduar dhe kjo u deshmua ne ofensiven kur gjithe ky sistem ra. Fshataret kishin arme te gjuetise, qe I perdornin per t'I mbrojtur fshatrat e veta. Te gjitha raportet e vezhguesve Europiane, qe thuhet se kishte komande ushtarake, Cercer I ka kundershtuar.

Cercer eshte pyetur rreth rrembimit te dy Serbeve, qe pastaj ishin liruar. Kete e kishte thene edhe Jakup Krasniqi, ku ai kishte folur edhe per Konventen e Gjeneves. Nderkaq, deshmitari tha se nuk I mer serioze deklaratat e Krasniqit, sepse ato kane qene propaganda. Une e kam kete bindje perkunder rrembimit dhe lirimit te dy Serbeve, ajo kishte karakter propagantistik.

Cercer mori shembull edhe rrembimet ne Afganistan, qe nuk mund te dish se kush I ka rrembyer. Edhe lirimi I dy Serbeve ka qene shume I veshtire qe te kontaktohej nje qender e sistemit te koordinuar ushtarak, per te negociuar per lirimin e tyre. Kjo eshte e njejte me rrembimet ne Afganistan.

Qendrimi im eshte qe nuk ka pasur strukture komanduese te UCK-se. Ai ka permendur edhe zonen e Dukagjinit, qe nuk kishte asnje kontakt me SHP-ne dhe raportet e tyre ishin te ngrira. Ai mori shembull strukturen e organizuar komanduese te Ushtrise Clirimtare Kombetare ne Maqedoni, kur urdherat e Ali Ahmetit respektoheshin.

Kemi rastin e urdherit te terheqjes ne dy raste qe ishte bere me urdher te Ali Ahmetit. Ne pjesen tjeter te seances eshte kthyer Fatmir Limaj. Limaj eshte pergjigjur ne disa pyetje te prokurorit Uajting, lidhur me disa rrembime ne zonen e Pashtrikut.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Haxhiu pergjigjet   Mar 13 Juin - 9:46

Si maskat e Rugoviqeve eshtu edhe te Thaqiviqeve,popullit nanen ua kan kajtur,juve po ua them Kurkushi!
Se pari a e njeh mire Thaqin,a e dine qe ne fillim ka qen me Rugoviqet,bile me dhune ka dashure te behet kryetar i Skenderajs!
Tjeter a e njeh Xhavit H.ēfare funkcioni ka patur ne kohen e komunizmit,ne ēfare menyre e ngresh aq larte?
Te gjithe keta qe i permendish kane qen ne anen e Rugoviqit,kane dashur te rrin si bukla e si te fitohet liria te behen kryekara!Kush ka guzue mu bere diēka ne funkcion,pa u kane i lidhur me tradhtar,ske mundur as mi fshi gjaden!
Hidajet Hyseni ,Ali Lajqi,Bajrush Xhemajli,a thonin se keta i kane organizue demostratat e1981,keta jane pisa rrenca muta,pse:Sepse vete une i kam nis e haram u kjofte,keta me kane lajmrue,ku ma leshuan udben per t'me likvidue,dhe nje shok i imi i shkolles fillore(Qemajli)qe punonte polic,ne Prishtine erdhi nje dite ne konvikt i veshur polic,me tha qe ma mire te largohem,ndryshe do jem i likviduar,jo nga serbet por nga shqiptaret udbashe !po dua me thene:Se mut Rugova shkul Halitanajt!Te gjithe diten kacafyten e naten vrajn kundershtaret,(LIRIDASHESIT)e ua lene fajin serbeve,kinse ata kane bere keto vrasje,pastaj formo keshillat e pajtimit vete shpiunat,per mi pajtue familjet tradhetare me ato heroike,kete e ka bere Anton Qeta,jo qe e ka nisur per te miren e popullit,por mos mi vra,po dua me thene mos me marrur hakun ne spiuna,e voorrin ja dhefshin qent, Antonit se djalin e vete LLAZARIN e ka komandir policie ne Beograd,por ju o shqiptar jeni te verbuar,me vjen keq,por ani!Edhe ne kohen e suspendimit te kushtetutes se kosoves,kur minatoret u mbyllen ne zgafelle,kemi organizue ndihma,si :Une Sali Hoxha,Dem Ndrecaj,Shaip Gashi,kur ua derguam ndihmat,kam kerkue te behem kurbani i tere kosoves,nese u kujtohet,ai minatori kur thonte se nese nuk plotesohen kerkesat tona ,ne kemi mu mbytur me explozive!Iu pata lutur duke qajtur,dilni te gjithe une dua ta flioi veten per hire te kosoves,sepse ata kane me dhen dorheqje,dhe juve po sa te dilni jo vetem qe keni mu rrahur,por ka me la i tere populli!
Qeshnin me mua,me thonin me pas dite qe flet keshtu nuk kishim ardhur me ty!O vllazer ju nuk jeni te pervuar,une i njoh mire,edhe serbet edhe tradhetaret!Dhe po sa mberritem ne sallen e filmit ku mbanim perkrahjen e minatoreve ka mbasditja degjuam se udheheqesit e kosoves dhane dorheqje,isha ka mesi i salles,dhe Asllan SHala ,me mikrofon hej ne emer timin a po e sheh fituam,me ftoi qe ta flasi nje fjale ? po i thash do t'ju flasi,zbrita e mora mikrofonin dhe iu drejtova mases qe tani ta leshoim sallen,se tani kane me ardhe forcat jugosllave,bile duke qajtur!
Harrova ta ceku dy dite me pare erdhi Remzi Kolgeci ,ku mbajti nje fjalim kushtuar iredentizmit dhe nacionalizmit shqiptare se si nuk po lene qe me shkue perpara!Une u ngrita dhe i thash o mut mbylle gojen dhe iu luta tere atyre qe te mobilizohemi,sepse kemi pas mundesi,bile rrenjet e tere europes me ua lujtur!Dhe i vetmi qe me ka perkrah,eshte Mertez Kuēi,tjeret me thonin se nuk eshte me koha e Rankoviqit!
Pasi hyren forcat jugosllave,dihet se ēfare pesoi populli sidomos nga udheheqesat shqiptar,qe luanin rolin e dyfishte,ne njeren ane te serbis e ne anen tjeter i patriota,e bene zi e terr ne popull,prej vrasjeve e deri tek burgosjet!Dhe erdhi nje dite Dem Ndrecaj dhe me tha,qe kinse e kishte dergue Komandiri i policise Ramadani qe te largohem se kyfare komandiri nga serbia i kishte rrahur ata qe kemi qene ne vizite tek minatoret!
Une nuk pranova te iku dhe nje dite ne rruge me nxuren dhe me derguan ne stacionin policor!Me shtinen brenda dhe nje zeshkan i zi e i trsh me pare ma sharroi duke me thene :se te kam lypur per qielli e te zura per toke !Ulu me thote ,u ula dhe me pyet se ēka kam kerkue mi vizitue minatoret?Po i thash edhe une po te p^yesi ēka ke lypur ne kosove,me tutje ishte edhe komandiri shqiptar Ramadani?Me thote:Kemi ardhur mi mbrojt vllezerit serb nga ju shqiptar!sepse ju nuk po i leni rahat,dhe juve nuk u nevoitet kushtetuta,sepse ashtu keshtu nuk po humbeni asgje!
Une iu drejtova zoteri,nese keni ardhur per ti mrojtur serbet nga shqiptaret kjo eshte propagande e serbeve dhe e shqiptareve qe punoin me ta,si qellim mi mbrojtur pozitat e tyre!E nese ti ma gjene nje serb te gjalle apo te vdekur e nese me thote se une jovan jovanociqi kam pretisak nga filan fistek shqiptari,une ka me bere vetevrasje para teje!Qu te lutem e ma gje nje?Me besoni u pi iu mshel goja!
E qe me pyetet se ēka kam lyp mi vizitue minatoret,i kam vizitue qe tua shikoje se ne ēfare kushtesh po jetoin?Dhe i thash po te vjen ti me mua e po ti viziton ato familje te mjeruara shqiptare,ti i thash ke mi vra ata qe bejne shpifje ndaje te pafajshmeve,dhe jo qe ke me thene Republike por le te ndahet ky popull e le te jetoi sikur se tere bota e civilizuar!Dhe pak para fundit i thash se te gjitha keto nuk eshte pune as e imja e as e jotja e as e serbise ,por e OKB-es!SE fundi i thash qe me pyet se me heqjen e kushtetutes ne nuk humbim asgje!
Ju lutem i thash po ta nxjerri zemren tende dhe te them se nuk po humbish asgje a mundesh me jetue?
Mu ka lutur qe te dali paerjashta,duke me thene se as me plumb nuk e kisha vra ma teper!
Per Mehmet Maliqin;a ka qen sekretar i puneve te mbrendshme te Kosoves?Per te njejta vepra penale SERBET i denonte me disa muaj e shqiptaret me disa vite!Dhe kur e dha nje interviste,thonte se ne shqiptaret po i denoim ma teper veq serbet ne serbi e ketu mu kane te knaqur!
Armani thote se Agim Qekun e pruri Nato dhe SHBA per ta bere njefare komande,a nuk eshte pjelle e serbeve,jo pjelle e serbeve por e kajteve,Sheremet Ahmeti nga lindi nga bytha e jote,Bakallin a e shtinen te Ramushit nene sqetull,tani Bajram Kogjumi,Azem Vllasin!Agim Zatriqin,Kush hamamin e bani drejtor te TV po edhe ky ka qen kryetar rinie ne kohen e shpiunave te jugosllavise,.Ne kohen e Sllobodanit u shuan mutat po shifet ku e paskan pasur qellimin,ja sot si jane zgjuar vampirat e popullit te tyre,pra Slloba paska ēen doktori i tyre,qe si paska len mu zgjue nga varret!o Kurkushi,me ke thene se po mashtrohem ne ylbera!,qe paraqiten pas shiut,mos u mashtro,se edheLPk jane te burgosur nga deshirat e tyre per te arritur pozicione,vetem per veteveten ,e jo per popull!
Fatmir Limaj
Sa e sa here jam lajmrue qe ti bashkangjitem,ata qe vinin me mua i pranonte a mua me thonte njehere nuk kemi arme ,pas jo se ju te gjithe taksistat jeni shpiuna,pastaje jo jam shoqerue me nje poet spiun Avdi Ibrahimin,ky tani drejtor gjeneral ne elektro prizren,tjetrei poet i,se shok imi Bajram Bekteshi Komandant i TMK ne prizren,e une jo qe nuk me pranoi ky Fatmir Limaj,por para fundit me tha duke e nxjerr revolen e thene mos ma shtjer mendjen me ndryshue ne mua!Por ky ne fillim te gjithe i ka pasur RUGOVASA ne UēKen e vete ne DEBERDELAN,por kur ne pranin time duke i thene edhe njerit nga lagja ime se edhe ai ka ardhur me spionue,kur i thash se per tye tane keta ushtar ēenkan shpiuna,sepse zotri ky para teje ka agje nipa vellazeri,atehere jane perlahur veq sa nuk u vrane!Une mbeta i pamoralshem qysh ne kohen e titos,sllobodanit,Rugoviqit,e Fatmiorviqit,!Tani me thote se nuk me ka pranue kinse u ka mungu armatimi,thote banvaki ka qen i paster,por me thote se mi njehe deri ne katrasgjysh!Kete po dukna me shpallur profet,se u pa puna e tije se ēfare deklaroi ne hage!Une po u them se baben e njohi,per babgjysh,poashtu qe eshte i varrosur ne fshatin JANCISTE,komune e Malisheves,e per stergjysh e katrasgjysh,Fatmiri jo qe ganjen,por po done t'me mashtroi para mases,per kinse menqurin qe e posedon''.E Fatmir Limaj ty po te them:SE stergjyshin e kam te vorrosur ne BAJRAMCURR, ndash me dite une nuk jam kuē,por Krasniqe,dhe gjak i Bajramcurrave,e qe thuash ma njeh katrasgjyshin,ti fare nuk ma njeh,por po te them se eshte i vorrosur ne FIER ,lagja e palushajve!
E ti o Fatmir Limaj ma dhave rrugen e mergimit,me debove nga shpirti,u ndafsh edhe ti ashtu siq me pervlove,jo vetem mua ,por tere femit e mi,qe po asimilohen!E ty o Fatmir te simolofshin gabelt,o i pa fetyr,qe me ke shtire ne dhe ,ne burge pa tradhetuar kend,as nje shqiptare qyravec!
Kurkushi
qe thuash:SE Thaqin e kane zgjedhur ne Zvicer ,nderkombtarisht nga shqiptaret!Mu keta nga diaspora,na kane futur mire!Pse ?Sepse gjeveria Zvicerrane,dhe ajo GJERMANE iu kane thene se ne ēfare forme keta me luftue,ndaqe me dite armiq ma te perbetuar jane keto dyja bashk me Francen qe me kallen keta franqez,e i kallt zoti qe po i lutna dite e nate!
Tjeter:
ēka i bera bre burra Fatmirit,kur shkova ne Marali mu strehue sepse mbeta as me shkie as me shqiptare!
Kur mbas masakres se RAHOVECIT me 21ne mengjez erdhen ferfugjatet nga kjo komune me traktora kamiona,dhe kur dola te shikoja ,ēka me pare lotet nuk kishin te ndalur,per te vrarurit ma te dashur!Dhe pasi i afrohem njerit,me thote se kane masakrue sa kane mundur shqiptar me njefar komandat piktorin!Dhe po ne keto momente vjene komandant Kleqka dhe hyne me ne ne bisede:Dhe me thote se nanen ua kemi kajt serbeve,i kemi mbytur nja njeqind!Ai nga rahoveci ja priti po ju njeqind e ata ne bashpunim me piktorin pesemi!U ndam duke i thene une se marre u qofte nese pasket veprue keshtu?
Te nesermen ne mengjez ka ora kater,shikoni taktike e serbise,vjen djali i Hazir Ollurit,DALIPI ushtar i UēKes i cili dezertonte kur iu qonte,sternip i babes tem e ja dhefsha faren,me zgjoi nga gjumi me tha:Daje po te thrrasin do perjashta!Ashtu pergjumur kur dola perjashta ,ēka me pare ,nje gjip policia e UēKes,kamioni ma tutje,traktori kishte bllokue portat,kinse mos po iku se ua kam q* nanen,apo tradhetue ndoi kend gjate jetes sime!Dhe pa nje me thane se une duhet me dorzue armen,qe e kam blere nga UēKja,nga njeri qe ka patur nje mercedes te bardhe me tabela DJ,me nje qmim prej 1600mgj.,pluse nje krye te motorrit mercedes,ne prezencen e Hazir Ollurit Shpiun me Shyqeri Osterzubin,qe ja prisha planet mos mu vra shqiptaret mes vedi!
Tranue mi kane tane familjen,sikur t'kisha qene serb apo ndoni tradhetar,!
Me thane se duhet ta derzon vete armen se po na vyn mi meshue edhe nje here Rahovecit!E morra vesh se ku ishte fjala, dje qe e kisha ofendue Kleqken ,duke me ofendue se une i kisha mesue disa se si te benim rezistence nese hynin forcat serbe,dhe me thane se kush jam une te organizoi,per mu mbrojtur nga serbet,dhe me thane se une po bashkpunojkna me serb dhe po e dikna qe kane me hyre!Dhe nese beje rezistence kane me pasur pune me mua?!Oh;oh a po degjoni o milet?
Kurr kete se kisha pritur,as qe kisha menduar qe populli im eshte aq i poshtem!Kam britur me sa kam mundur:O priza te zotit lemeni rahat,a jeni shqiptar a shkije,ju lutem mos ma merni fytyren , se qe 30 vjet kam punue per juve e ju kundra meje,nenerisja neper dhembe :O zot mor t'kisha bere ndoje t'keqe sa t'zit e thonit,ska problem,por keta te poshter jo qe dojn t'me vrajne por kane me me shpallur edhe tradhtar!SHikoni une me dorzue armen u thashe kurr jo m'em mbytur po po e shoh veq edhe prej juve ka me pas te vdekur!Automati ishte veq i gaqem,dhe bomba qe e mbajsh ishte poashtu e gaqme ne ēdo qast nese me vrasin te aktivizohej!Qilni dyrt dua te shkoi tek YKE BYTYQI, u thash dhe ai nuk ka qare pa me marrun ne komanden e vete!E nese ti shkon atje ne nuk ta marrim armen!I qelen portat ,pastaj edhe traktorat,e kamionat i larguan,dhe sssssssternipit te babes Hazirit i thash se nese vishem ti dhe djali yt keni me mu bere ushtar te mi dhe kam m'et shperblye mire,ata te policise ushtarake te Fatmir Limas me thane :Nese ti i ngicish keta ti ke me pasur pune ma teper me neve,dhe me thane se ma mire ta qet me leshue fshatin bile edhe KOSOVEN! vazhdova per ne Reshtane,por ata edhe pse me thene se kemi m'et percjellur ,nuk me percjellen!
Kur shkova ne shtabin e Ukes;e dija qe edhe keta nuk me pranoin;JU luta ushtareve qe ti bejne ze por here thonin eshte i nxenun ,here nuk eshte ketu,po me thane qe te lajmrona te njefar Krasniqi,nuk po ja permendi emrin,ku mu ka parqitur vertete njeri,dhe me tha se nuk guxon t'me pranoi!E kur i thash se policia e Fatmir Limes pse me mi tranue famijen e mem rrethue e m'em ēarmatosur a ka te drejte kete me ma ba,a keni nje fakte qe dikujt,apo dike ne jeten time i kam ba keq o me shkie o me tradhetar?
Te lutem tri here i kam thene :Merrem ,merrem,merrem!
JO?JO JO ,me tha nuk guxoi se keshtu e kemi urdherin,qe te gjithe tjeret munden te kyqen e tye jo,!Pse ?
Sepse ti je i qarten,i shtin me dhune me luftue e mos me te ngue ti i vret!
Keshtu me ka thene edhe Ylfeti Fondaj ,kur jam lajmrue,me nje kusheri timin ne Peqan;e kur i thash per kusheririn tim a ma merr ?A ti veq a thuash me marr,menjeher na te ngojm ,a ty jo!
Kusheriri ja nisi me qajtur,jo pse per mua po i thuash!Jo jo ne me dhune nuk te marrim!A per h. nuk ka vend!
E tani ky fare Ylmeti si polic i larte ne suhareke here pranon here e kundershton,kur i thash pse nuk me ke pranue,ne telefon,thote:Te lutem mos te flasim me telefon se munden me na pergjuar,por eja te une ne Peqan e te tregoi krejte!
Kur i them se tani nuk gjendem ne kosove thote:JO une kerkujt nuk i kam thene nuk te pranoi ,per mos mi luftue armiqet,se kush ka shprehur deshiren me luftue une nuk i kam thene kujt jo!
Ne Reshtane,pasi u ndava nga ky krasniqi,shkova tek Haziz Morina,por ai ishte tek Afrim Morina qe e zevendesoi UKSHIN HOTIN hyra brenda ne shtepin e Afrimit dhe aty ishte perplote me UēK,dhe pasi u pershendetem njei nga Kuēi me tha ne provokim zoti t'marrofte,na u dogjem tue ladrue posht e lart neper lufte e ti qe ke hanger mut gjithnje me luftue kundra serbise ,ti po ikish?,Pastaj njefare Fadil Sukaj ma priti mi meshue vetes me guri nuk ka ma keq!
Atehere ua prita,ti o lesh nese ta merr mendja se jeni ma trima se une ja ku i kemi kurecat shkijet 500m,une me kete automatik,veq veqa veq ju 1850 veta e une vetem kukallo,nese iku kur ja nisim me sulmue,vritnemi,vetem nese ju nisni me ik pa ju vra tybe ne lafsha!
A na per kete nuk po te marrim ,se ti je ai budalla i maqem!
E Fadil Quranit ja bana ti meshile qakallen;ma mire ta qet,ky tani punon si polic,dhe nje dite i thash se vertete pasket luftue po shifet mi nxen vendet e punes!He zoti te marrofte
Ne parise i pata thene njefare Haxhiut nga Dushanova e Prizrenit:
Pa ua qi nanen shpiunave kosova nuk duhet mu pavaresue?
Ai ma priti:knaqu pra veq ti se vallahi nuk ka shqiptar qe nuk ka hanger mutmutmut te shkaut e shkines,dhe ma beri ēka po te vyne veq tye me jetue vete si qyqe ne kosove!Po nese vertete jam i vetmi qe nuk e kam tradhetue popullin,e kosoven,por ishalla ore zot e trashigofsha vetem KOSOVEN,pse jo?!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kurkushi i pergjigjet Haxhiut   Mar 13 Juin - 9:47

Gjini,
Meqenese edhe une vet jam nje nga ata qe ne shume forma jam marrur me organizimin dhe edukimin e Ushtareve te Lirise...nuk kam shume se ē`te te them tye.Ti, une dhe shume te tjere jane te pakenaqur me ate ēka ka ndodhur.Kjo pakenaqesi eshte edhe rezultati i dobet ,jo vetem gjate Luftes por edhe pas saj tani ne politikė.Nese Flasim per politikanet e meparshėm,Kolgecin,Bakallin dhe garden e perparshme...humbim kohen kot.Per Anton Qeten,eshte e njejta gje sikur ajo e Pjeter Rugoves.Beogradi u mundua t bashkoje shqiptaret qe i kishte shtire te vetvriteshin vet me shekuj ne menyre qe keta ti bashkoheshin LKJ-se se Pjetrit e te rrijne urte kunder Serbise.Pra te bashkoheshin ne nje fjale peer te mos kundershtuar pushtuesin.Ne teren por kjo nuk shkoi ashtu.Ne Pajtimin e Gjaqeve u inkuadruan edhe Aktivistet tjere qe nuk ishin LKJ.-iste te Rugoves.Shtypi dhe mediat gjithshqiptare,famen dhe nderin ia lane Plakut Anton Qeta...edhe pse ai vet gjithnje ka qene nje njeri i Beogradit dhe i martuar me shkine!Por...ashtu sikurse puna e skenderbeut qe secili sot ngule kembe se eshte i tyre...shqiptaret,turqit,serbet,romaket,greket,evropianet...ashtu eshte edhe kjo puna e Antonit.E dij qe keto tubime per pajtime gjaqesh kane qene turp i madh per ne ne opinionin e jashtem,ku bota shihte se tere shqiptaret qenkan te vrare mesvedi dhe keta...nuk e meritojne te kene me mire se serbin ne qafe... por kane patur edhe anen e brendeshme te domosdoshme...nje kompaktesim(minimal) i nacionalitetit shqiptar...Pra s`po zgjase me tutje.
Sa per Xhavit Halitin ,bajrush Xhemajlin,Hydajet Hysenin,etj qe ti i permende...une nuk gjykoj askend,por nuk mundem ti nenvleresoj.Jo sepse keta as te tjeret nuk ishin magjistare te cilet duheshin te sjellin lirine menjehere.Ne kushtet ne te cilat eshte edukuar kjo mase e aktivisteve,nuk ka mundesi te kerkohet me shumė nga asnjeri prej tyre dhe rrallehere edhe neve tjereve qe nuk njihemi ne opinion.
Ashtu siq kam shkruar me pare,po perseris edhe tani,asnje komandant apo udheheqes i ndonje sektori ne UēK nuk eshte pranuar nese nuk ka qene i degjueshėm.Kjo ka qene edhe njera nga shkaqet qe me se shumti e ka demtuar UēK.ne ne organizimin e brendshėm.Tipat si ti... qe kane qene te pakomandueshėm...kane mbetur jashte organizimit ushtarak.Kjo ,jo per shkak te mosbesimit apo trathtise sate e te tjereve por per shkak te imponimit te huaj qe ne kosove nuk guxon te behet lufte por nje Gjysem-lufte!Gjysem-lufte eshte lufta sipas rregullave te luftes te cilat i cakton Referi.Kosovareve iu imponua te luftoje kunder Serbise brenda rregullave ,sikur te ishin shqiptaret nje shtet me nje ushtri te rregullt qinderavjeqare,siq e kishte shkjau...dhe keta nuk guxonin te benin asnje vrasje... te palejuar me ligj.Une e kam cekur qe gjithkund kane ardhur ne udheheqesi njerez komunikues dhe nuk ka qene medomos trimeria apo aftesite e tija luftarake...A eshte mire kjo apo jo,une s`mund te pergjigjem...Kur kesaj i shtohet edhe ajo qe ne lufte nuk futet askush per qejf por duhet detyruar me zor,atehere problemi dhe gabimet behen me te medha...duam luftetare,por s`duam luftetare qe nuk ndalen kur t`u themi ndal...etj.Nje lufte e poshter,me e veshtire nga nervat dhe deformimet se sa nga vet fronti me shkjaun.Por,nje gje duhet ta dijsh mire: Luftat ēlirimtare askund ne bote nuk pregaditen,ato vetem shperthejne...sikur demostratat e menzes se studenteve...dikush then nje tanir e tjeret i fryejne...e ia shperndajne copat per me tutje...Ashtu sikur ne 1990 kur u vra Hajredin Hajredini ne Haraqine afer shkupit nga Policia Maqedone...dhe kjo pastaj nxori prap shqiptaret e kosoves ne Rruge per te protestuar...qe shkoi me tutje... Une do te te thoja ty keshtu:
Ne lufte nuk ka rregulla fare.Rregullat i dikton forca.Ne lufte nuk ka dhimbje as meshire...ka vetem humbje apo fitore.Kjo jo vetem kunder armikut por edhe ndaj bashkeluftetarit.Per kete duhet qe njeriu te shkoje ne lufte i pregaditur jo vetem per te perdorur armen.E keqja eshte se ne tera luftat e botes,kryetaret -komandantet nuk guxojne te vriten...sepse keta duhet te nenshkruajne paqen apo dorezimin me vonesepse keta e kane mandatin per nje gje te tille...e askush tjeter.Agim Qeku erdhi nga jashte sepse ishte i njohur ne luftat kunder shkijeve ne Kroaci dhe se per kete nuk kishte kush asnje dosje te trathtise as familjare as personale...sepse ne kete vend kerkohej nga te huajt te vendosej Tahir Zema si njeri i Beogradit edhe i shqiptareve njesoj.Pra kjo nuk ishte aspak detyre e lehte per politiken e Uēk-se qe duhej ta bente shtabi politik i saj Hashimi me te tjeret.Lufta eshte shume komplekse dhe nuk eshte vetem bardh e zi siq e thua ti dhe une.Po te dijne njerezit se si eshte vertete,asnjehere nuk do ta fillojne.Ajo ka vetem nje te mire nese e mbijeton qe quhet dhe eshte Liria.Njeriu ne lufte nuk eshte i roberuar asnjehere,roberohet kur e ndale luften pa e fituar ate!Shoket qe ti permende ketu,se te pergjigjen apo jo...nuk kane se ē`te te thone...puna e UēK-se nuk eshte kryer as pergjysem.Sa Per Fatmir Limen,nuk dij ...te them shume pak.E ēmoj kontributin e tij si luftetar e jo si gjyqtar i drejte dhe i suksesshem.Por nuk mund te them assesi qe une vet do e beja punen e tij me mire...se te gjitha ti kisha patur,se kam patur autoritetin e tij kundrejt rrethit te tij.Naim Maloku ka qene nje Oficer shume i suksesshem ne lufte por s`ka patur gadi fare respekt nga bashkeluftetaret e tij...sepse nuk i takonte rrethit te vet.Pra ka qene dhe si gjithnje eshte edhe nje lufte pak a shume fisesh,klanesh...gje qe ne luftat ēlirimtare nuk eshte e mundur te perjashtohet asnjehere.Nuk eshte ketu fjala per post dhe karrige...por ne lufte ,ne duart e mia jam me i sigurti!Kur dihet qe ne Kosove kane luftuar ushtrite dhe sherbimet e se paku 50 shteteve te huaja...nuk kemi se ē`te themi me shumė!Ne drenice te gjithe luftetaret e Adem Jasharit kane qene te lidhur me gjak,miqesi apo dashamiresi me njeri tjetrin...kur kane filluar te organizohen...sepse eshte besimi ne pyetje...
Me duket se s`tu kam pergjigjur tamam ashtu si e ke dashur ti,por kaq dij une!
Edhe une vet jam radikal keshtu si ti,ketu mos ke asnje dyshim,por radikal mund te jete njeriu vetem kur eshte vetem apo vepron vetem.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kurkushit i pergjigjet haxhiu   Mar 13 Juin - 9:48

Kurkushi

Shume gjera i ke thene sa nuk ka si ma mire!
Veq nje ta dine :po t'kishe ēen ne lekuren time,e po te kishin tradhetue sikur mua,
e te kishin quajtur spiune,ata qe vete kane bere marrina,ju lutem?

Dhe a e lexive forumin e Fatmirit?
Ku e pyeta une poeti,dhe a e pave se ēfare pergjigje,lexoje ngadale e analizo?
E per Bajrushin,kam flejtur ne nje dhome nje vit,me njeh e njohe,kush eshte e kush jam!
Ku mbeta une qe e dhashe gjithe ate kontribut ndaje kosoves,tjeret nxuren pozita,qe i kishin pergaditur,
qysh para luftes ,me fale i nderuar Kurkushi,nuk kam ditur dredhira ndaje kombit e ndaje Kosoves,qe e
kam dashur ma shime se femit e mi!Dhe tani a eshte mire per mua ,qe nga keta jam obliguar ta leshoi Kosoven e te jetoi neper rruget e evropes,duke vujtur,duke mi malltretuar femit e mi per sherr timin qe kam punue per Kosove!E keta ,per keta te organizoin koncerte,kinse per lirimin e tyre,a ne esence ,per ti pasurue!
Nuk kane luftue dhe pike!Pse ua them,se mu keta me kane thene se nese ti organizon ndoni kundraofanzive kundra serbeve kena me't shpall tradhetar,!E te lutem per ēka atehere konkan que me luftue per liri apo me roberue ne ēfare forme popullin e vuajtur!Nuk po di se ēka me shkrue,veq vertete ment paskan rreje!!!
O i nderuar kerkushi as avokatet ketu ne France nuk po guxoin me me mbrojtur,qe po mi malltretojne mua e femit,o burr une jam nxor,do't me vrasin per mua nuk po merzitem,por femit o njeri femiun tim 12 veqar ne spital psikiatrik,po mi majne mbylur pa te drejte vizite,vetem mos te iku ne tjeter vend qe mos ua qesi racizmin Franqez,!Ah,i mjeri une,nuk paskna ditur te punoi per familjen time,!
Ketu pergjigjmunu o shqiptar si tja beje,ka te shkoi,ku ti vendosi femit e mi!Apo ti shkruaje KS te OKB,nese nuk me ndihmoni te gjithe,rruge tjeter nuk me ka mbetur,vet duhet ta kerkoi rrugen per shpetimin e femive te mi!Veq ju lutem mos te pendohet populli shqiptar,sepse nuk eshte faji i im!Dhe per te gjitha keto qe i kam shkruar ne kete forum si Jova ,si Terminatori,si Skendergjoni,si Stralla,si Haxha,ēdo shkrim eshte i vertete,ku posedoi edhe inqizime,me te gjithe ,per te gjithe se ēka kam fole!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   Mar 13 Juin - 9:51

Hashim Thaēi, lideri i PDK-sė [Arkiva] - Forumi ShqiptarHashim Thaqin edhe si femije nuk ke mundur kurre ta takoje me femijet tjere ... Pse ndodh kėshtu? Kosova e cila u pyet pėr fatin e vet, nuk po pyetet tutje ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-58685.html - 396k - En cache - Pages similaires


Llapi19-12-2005, 21:53
HASHIM THAĒI /Ish Drejtor i Drejtorise Politike te UĒK-se/ Tani Kryetar i PDK-se


http://www.beepworld.de/memberdateien/members33/ajetsahiti/hashimthaqi.jpg
Hashim Thaqi

Lindi ne Buroje te Skenderajit ne nje Familje Bujare e Patriotike me 16/04/1968 Ishte nje ndere nxenesit me te dalluar ne shkollen fillore "Liria" ne Turiqevc. Hashim Thaqin edhe si femije nuk ke mundur kurre ta takoje me femijet tjere duke luajtur, kohe te lire per Hashim Thaqin nuk kishte, kohe e lire per te ishin vetem ato momente qe vente Librin nen sqetull, me fjale te tjera Libri ishte shoku me i ngushte i Hashim Thaqit edhe ne Femijeri, edhe si femije Hashim Thaqi i vogel kishte ndjenja Patriotike.-Shkollimin (Gjimnazin) e ka vazhduar pastaj ne Turiqevc e Skenderaj me sakte ne QAMO "Ramiz Sadiku" filimi i viteve nentedhjeta Hashimi ishte Student i dalluar ne Univerzitetin e Prishtines dhe ne afat rekord ka diplomuar /Histori/ si Prorektor Hashim Thaqi kishte organizuar rinine Studentore te Univerzitetit te Prishtines per te ngritur zerin e arsyes per Liri e Demokraci, ne kohen sa ishte student veprimi i tij shtrihej ne tere Kosoven, e edhe Drenicen nuk e harronte, pushtuesi e kishte te veshtire te ndalte "Vrullin" e Hashim Thaqit dhe te asaj Rinie qe ishin te perbetuar ta benin qlirimin e Kosoves, Hashim Thaqi ka jetuar edhe Ilegal ne truallin e tij Kosovar, dhe nuk ndalte dote veprimtarine Patriotike, dy vite Ilegal dhe Hashim Thaqit pasi ju dhane nga nje gjyq i Pushtuesit serb dhjet vite burg emigron ne Zvicerr, dhe ne atje nuk ndejti duarkryq, ne Univerzitetin e Zürich-it te Zvicrres po vazhdonte Studimet Posdiplomate per Histori.-Dhe prape e thirri zeri i Atedheut qe Hashim Thaqi me shume te rinje tjere ishte nder te paret qe u rreshtuan ne radhet e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, dhe me vizionin e tij qe kishte per luften u zgjodh drejtor i drejtorise se pergjithshme te Ushtrise Clirimtare te Kosoves, ne lufte dhe pas luftes ishte Hashim Thaqi ai udheheqesi i Ushtrise Clirimtare te Kosoves qe bisedoi me te gjithe dipolmatet nderkombetar per qeshtjen e situates se pazgjedhur ne Kosove, pas luftes u organizua me shoket e luftes ne formimin e nje partie te re politike PDK-se dhe zgjidhet kryetar i Partise Demokratike te Kosoves, dhe ne zgjedhjet e pergjithshme qe jane mbajtur ne Kosove ka fituar 30% te votave ne Kosove. Hashim Thaqi per shume diplomat nderkombetar eshte Ardhmeria me e ndritur e Kosoves, Thaqi ka folur edhe ne Institutin Amerikan per Paqe, pastaj ne Londer ne Institutin Mbreteror etj. per veprimtarine e Thaqit nuk ka nevoje te shkruhet me shume se kjo thenje e nje diplomati kosovar, "Hashim Thaqi ka lindur se bashku me shume Shqiponja tjera ne Trojet e Drenices Legjendare"BUROJA Pra mu ne kilometrin e dymbdhjetė te rruges Skenderaj-Kline, nė tė djathte fillon nje rruge e shtruar me rėrė, rrugė e rendit te katert pra, dhe mu aty ne atė udhkryq fillon te shtrihet fshati Burojė qe eshtė nje fshat i rrafsht i regjionit te Drenices, apo me sakt fshati i fundit ne perendim te ketij regjioni, banoret e Burojes merrėn me bujqesi, ku kultivohet sidomos gruri dhe misri, por pa harruar ketu edhe pemet e shumta qe kane fshataret, pastaj te permendim edhe burimet qe ka buroja, mu ne mes te fshatit eshtė nje burim uji /Qeshmja/ aq i ftohte dhe aq i lehtė per ta pirė, qe vjenė dikund nga bjeshket e moknes, pastaj edhe nej burim tjeter qe shumė shpejt pritet qe nga ai burim te punohet ne rrjetin e furnizimit te fshatit me ujė te pijėshem /Topliku/ buroja ėshtė e njohur edhe per vetėkontribut, para dhe pas lufte, pastaj per mirqenje dhe qetesi, ne burojė nuk ka ndodhur kurr, as me e vogla zenkė me burojasve, e per mosmarrveshje te medha nuk mbanė mend kush te kenė ndodhur ne kėtė anė te Drenices, dhe me e rendesishmja e fshatit burojė, banoret e burojės qe moti kanė filluar te shkollohen, se aty moti eshtė thėnė se pasuria e njeriut ėshtė dija, dhe ka shumė te rinje te reja qe studioinė ne Univerzitetin e Prishtines dhe ate te Tiranes, ne buroje ka mjek tė pergjithshėm, stomatolog, profesor, njerėz te politikes, pastaj edhe artist, shkrimtar, yje muzike, rapsode burimor, buroja ka edhe xhaminė 300 vjeqare, qe u shkatrrua gjatė luftes,fshati burojė ka mbi 250 familje, dhe ne pėsembdhjet vitet e fundit u ndertuan pothuaj ne qdo familje nje shtepi e re, por lufta e demtojė shumė burojen, si qdo vend tjeter te Kosoves,por pas lufte perseri me vrull te ri, buroja prapė filloj te lulezojė si me parė, te rėnėt janė themeltarė te lirisė qe kemi, kjo eshtė motoja e burojasve, edhe nga buroja te rinjė e tė reja rroken pushken dhe ju bashkuan UCK-se qe ne oret e para te themelimit,pakez a shumė bėnė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   Sam 2 Sep - 4:16

Cilet jane ata qe ne Rambuje e nenshkruan roberin e Kosoves?1):Blerim Shalaedhe para luftes ishte ne negociata,2)Veton Surroi,slogan dhe komunist i rryer3),Fehmi Agani,e formoi uēken dhe u largua nga ajo4)Hashim Thaqii cili deshironte me dhune te behet ne Skenderaje kryetar i LDK es,5)Ibrahim Rugova,ish bire i nje partizanit dhe demagog e pijanec6),Idriz Ajeti,akademik nga biligradi7),Rexhep Qosja,demagog dhe karierist dhe frigacak,8)Jakup Krasniqi, tani i sheh gabimet,por nuk eshte e vertete9)Xhavit Haliti,kantrabandiste i armeve qe u pasurue me to nga populli,ku keni pare ore shqipe qe me luftue per liri e me ble arme?11)Bujar Bukoshi,ish drejtor ne kliniken interne ne prizren dhe bane bisnes me paret e emigranteve,12)Mark Krasniqi,delegat ne mbledhjen e prizrenit dhe e nenshkroi qe kosova te mbesi pjese e serbise dhe tani po ku klysh shkon ne rambuje dhe u qet pluhur me nenshkrue qe prape kosova te mbesi nere serbi,13)Hidajet Hyseni,ky qe mi vodhi meritat e mija me shoket e vete dhe ky mundi mu inkuadrue ne pune gjate regjimit te jugosllavise e une jo dhe nuk me burgosen,pa ua dhene besen qe nuk kam me punue kundra roberise se shqiptareve dhe per kete nuk me burgosen,sepse po te me burgosin,do te rritem ndere popull si i burgosur politike,15Bajram Kosumi qe na premtoi me rrenat e tija se kosova ka mu pavaresue ne qerdhor te vitit2006 dhe u largue si bukla me la mut me shurre16Mehmet Hajrizi ,Ram Buja hero i rrencave,17Azem Syla,Edita Tahiraqka gruaja e Rugoves dhe qe te tane bre nanen zoti ketyre krijuan parti politike,dhe tani pa prezencen e serbise po e shtypin popullin.

Last edited by Perparimi on Sat 2 Sep 2006 - 9:14; edited 1 time in total
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   Mer 6 Sep - 15:36

www.nspm.org.yu/komentari%25202005/2005_vreme_rugova.htm+otac+ibrahim+rugove+je+bio+partizan&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=2&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://66.249.93.104/search?q=cache:qtrereJO0ScJ:www.nspm.org.yu/komentari%25202005/2005_vreme_rugova.htm+otac+ibrahim+rugove+je+bio+partizan&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=2&lr=lang_hr|lang_sr

Ibrahim Rugova rođen je 2. decembra 1944. u selu Crnce, opština Istok, kao jedinac oca Uka (po kome je dao ime sinu prvencu od ukupno troje dece, danas najčešće poređenom sa Markom Miloševićem) i majke Sofe. Postoje dve verzije životopisa njegovog oca Uka i dede Rusta: prema tvrdnjama nekadašnjeg Okružnog komiteta Soc-saveza Istoka, obojica su posle rata pogubljeni kao albanski separatisti. Sam Rugova je tvrdio da potiče iz partizanske porodice ("Otac je bio partizan. Od SUBNOR-a imam potvrdu da je on nestali borac, koji je odmah posle oslobođenja bio prvi predsednik NO odbora sela."). Za potrebe imidža borca za nacionalne interese, kasnije je dodao objašnjenje da su mu se otac i deda borili da nađu globalno rešenje za Kosovo. Srpska režimska štampa obilato je koristila podatak o pogubljenju Uka i Ruste godinu dana nakon rođenja Ibrahima Rugove, pokušavajući da objasni javnosti bivše Jugoslavije odakle potiču Rugovini "koreni mržnje" prema Srbima i Srbiji.

POETA : Osnovnu školu (na sprskom jeziku) završio je u Istoku, a srednju u Peći (mediji tvrde da je u to vreme pisao kratke ljubavne pesme i intenzivno čitao albanske klasike). Studirao je albanski jezik na Prištinskom univerzitetu, i tad ga je "zakačio virus": učestvovao je na studentskim demonstracijama 1968, tokom kojih su prvi put formulisani albanski zahtevi, a isticana je i albanska zastava i grb. Diplomirao je 1971, magistrirao 1984. Godine 1976. stažirao je u Parizu, na Školi za visoke studije društvenih nauka, kod jednog od najvećih teoretičara književnosti Rolana Barta. Doktorirao je književnost na Prištinskom univerzitetu 1984. na temu "Pravci i premise albanske književne kritike 1504–1983". Bio je urednik studentskog časopisa ???Bota e re" ("Novi svet") i ???Dituria" ("Znanje"), književni kritičar, asistent na Albanološkom institutu u Prištini, profesor književnosti, predsednik Udruženja književnika Kosova, oko koga se okupljao albanski pokret na Kosovu (na toj funkciji zatekao se prelomne 1989. godine).

Političku karijeru započeo je u Savezu komunista, iz koga je isključen zbog potpisivanja peticije "Apel 215" kosovskih intelektualaca protiv usvajanja amandmana na Ustav Srbije, kojim je ukinuta autonomija Kosova. Međunarodna javnost ga je brzo prihvatila kao disidenta i borca za ljudska i politička prava
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: vehbi kajtazi   Jeu 15 Déc - 13:11

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Hashim Thaqi   

Revenir en haut Aller en bas
 
Hashim Thaqi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: