AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Selman Kadrin e vret baba i Fanes Rame Alia

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Selman Kadrin e vret baba i Fanes Rame Alia   Ven 26 Sep - 1:16

[color=white]Kjo ngjarje e cila shtellohet ne kete kenge ka ndodhur rreth viteve 1930 -1943. Selman Kadria rreth viteve 1930-37 ne kohen e Mbreterise Jugosllave, vrau kryeqetnikun e urryer Vojvoden Miliq Kerstiqin, i cili kishte vrare dhe masakruar me qindra shqiptare dhe musliman ne Kosove dhe Sanxhak. Kurse vrasja e tradhtarit Rame Alia eshte bere rreth viteve 1939 1942. Ngjarjet te cilat shtjellohen ne kenge jane zhvilluar kryesishte ne Cerce dhe ne Muzhevine te Istogut ( Burimit).
Kjo ngjarje e cila shtellohet ne kete kenge ka ndodhur rreth viteve 1930 -1943. Selman Kadria rreth viteve 1930-37 ne kohen e Mbreterise Jugosllave, vrau kryeqetnikun e urryer Vojvoden Miliq Kerstiqin, i cili kishte vrare dhe masakruar me qindra shqiptare dhe musliman ne Kosove dhe Sanxhak. Kurse vrasja e tradhtarit Rame Alia eshte bere rreth viteve 1939 1942. Ngjarjet te cilat shtjellohen ne kenge jane zhvilluar kryesishte ne Cerce dhe ne Muzhevine te Istogut ( Burimit).

Kenga e Selman Kadrise
I shkoj haberi kesaj Shqipnise,
Mej knue hatmet Selman Kadrise,
Pushke te madhe i dha Serbise.
Pushke te madhe na Ďi ka dhane,
Preu vojvoden qat kapetan.
Se Semani nau qokja níkam.
Te Miliqi hi o kane ,
Au qove zotni ja ban?
A u qove more zotni?
Po u qova o Selmani i ri.
Po u qova or Selman,
Kam qu gjinen me thirre mbrame,
Ku je kane djalo qe síje ardhe.
Qe Selmani tha símujta me dale,
Kur ti thirrjet míI ke qu
une ne ship síjam qillu.
Te treten thirrje e kam marre
Dhe qe zotni tek jam ardhe.
Qíka po thote Miliqi i pite,
Du me dale une me u shetite.
Jo ma anej se tej níMuzhevine.
NíMuzhevine níkatundin Cerce,
Du me dale me nxane naj peshk.
E Selmani qka i ka thane ,
A te vije me ty zotni ja bane.
A te vije me ty more zotni ,
O cka tíbane lazem ty.
E Miliqi shka po bane
Nítesha e ngrada ish kane veshe,
E murr pushken me gjithe rreth.
Edhe niskan me tífillu,
Dhe gurajat i kane trupu.
Ne Muzhevin kur jane dale,
Qe Miliqi po e flete ni fjale.
Jam paqef tha o Selman.
O paqef tha jam qillu.
O sípo muj armet meíi qu.
Thote Selmani ami mu.
Mi jep mu more zotni,
O se vije rroktare me ty.
O qka te bane lazem ty.
O ja dha armet me gjithe rreth ,
Murre Selmani e po i vesh,
Pergjithmone i bajte me shnet.
Kane nise rrugen kane tífillu.
Thote Selmani lume per mu
Shka Selmani ish tuj menu.
Kurre mía ne shtek síme ka ardhe mu,
Kete tradhtare une me hjeksu.
Une me hjek kete tradhetare ,
Se shume dam ka ba níshqiptare,
Ka lane nanat pa djem te ri,
Nuset te reja ka kthy níxhini,
Ka vra gjin tuj shku nímulli
E qobane ka pre me dhi.
Neper djepa ka pre sabije,
Ah me singi ahi,
Si ne Kosove edhe ne Boshjaki.
O Selmani qka po bane ,
Pese fysheke ne pushke po i leshon.
Pese fyshek nípushke o i ka leshu.
Dhe perpjete niher ka gju.
Forte shkau iu ka ngrmu.
Pse me pushke Selman po lune,
Kqyre djale se po me vret mu.
E Selmani ma ka mashtru,
Rruge e shtire ka qellu,
Me dale kush me ba me na gju,
Une per ty du me luftu ,
Kogja mire mía ka mashtru.
Tridhjete hapa nuk jane shku,
Dhe Selmani iu ka ngermu.
ju ngermu dhe i paska thane,
kthehu knejna or tradhtare.(Miliq Kersta nuk eshte tradhetar por Armik) he kuku!

A e din ti sa ke vra shqiptare,
Shume e nana ke lane pa djale,
Shume e gra ke lane pa femije, Shume e nuse i ke kthy nígjini,
ke vra gjin tuj shku ne mulli,
E qobane ke pre me dhi.
Ke pre edhe shume sabije ,
Ne singi ahi, si ne Kosove dhe ne Boshjaki ahi.
Ai Selmani qka po bane , pushken ne faqe po ma vnon.
O me te paren ne balle ia ngjiti, tru e floke te tana ní zalle ia qiti.
E ka prite deri i ka dale shpirti.
Per dy kambeve me duer ia ngjiti ,zhage ma ngrehi verrishtave ma qiti.
Oh ne verrishta po ma qet, ia dathe cizmet sa o kane i nxete.
Ia murr pushken me gjithe rreth, lamtumire Miliq Kerste i thete,
Dil e vraje ti shqiptare apet.

O Selmani cĎka po bane níkatun te vete o hi o kane,
Sadri plakut o za poíi bane.Miliq Kerstene e lash te vrane .
Te Sadri plaku koka hi;
O kum ni do djem ne mal oi ki ,
Me me ba me ta te shkojme per Shqipni.
Sadri plaku qka ka thane , hala nana síka ba djale
Miliq Kersten qi del e vran.
Mos besofsh o mixhe i tha ti, kqyre vete pushken e tij
Krejt ne serm tía paqa fale ty.
Sadri plaku qka i ka thane , hiqmu dere more ti djale .
Njezet robe ne ship i kam, me ba hyqmi vesh me marre.
Le qe mue me pushkaojne por robije robte mi qojne.
Atehere Selmani qka po bane , trup e trupe ne kufije po shkon.
Ngat kufinit kur o shku , o atje i kane kallezu.
Me pase krahe me fluturu, gjalle níate ane nuk mun me pshtu.
O Selmani merzite o kane dhe menu djali koka kane.
Nje daje ne Cerce une e kam, o nje daje tha míka qillu.
Pra te daja du me shku, qaren daja ma bane mu.
Ne male te Cerces paska shku, do qobane asht taku.
Ne do qobane zatet ish kane , a u kullosin o djem ua bane.
Hane kapak more drumtare. Tíkujna jeni u ka thane?
Njani tha jam i babes Rame. E Selmani gzue ish kane!
Lumi une bre te pasna daje. Daja jem koke qellu,
Ti te shpia níven me shku, une dhente kam me ti ru.
Te daja Rame ti me shku, thuj selam Selmani tíka qu.
Shume selam Selmani pot e bane, o do buke ka thane me ma dhane.
E ai djali qka po bane , se te shpia fill po shkon,
Baba Rame aty ish kane , ai ish kane tuje e mblue ji talle.
Djalit te vete qka i ka thane, Ku i ki dhite biro ku i ke lane.
Edhe djali qka i ka thane shume selam Selmani pot e bane,
Shume selam ai ty tka qu, o do buke ka thane me ma pru,
o ish lodhe kambet e kishin lshu.
Atehere Rama iu ka ngermu , shuj kopil mos u me rrej mu,
Ka tri dite qe níShqipni ka shku.
Jo vallahi i tha o baba Rame, tuj rujt dhite ne male e kam lane,
Une e ngjohe more nipin tone.
Atehere Rama qka po bane, ni boshqe ne dore me buke e ka marre,
dhe do djathe dhe po tífillon.Ne male te Cerces fill po shkon.
Eh ne Selmanin zatete ashte kane edhe ngryke ata jane marre,
Bash qyshe merret nipi me daje.Se Selmani qa i ka thane ,
Tej ne kufije une jam kane , ngate kufinit mue míkane kallezu.
Me i pase krahte me fluturu , gjalle níate ane nuk muje me pshtu.
Atehere Rama qka i ka thane , mos ki gajle nipash ia bane.
Mosi ki gajle or nipi i ri , se ka daja miqet ne Tutin,
I kane lidhje me Shqipni , pa i therre ne kambe daja ne ate ane te shtine.
Tej ne shpi daja do te shkon me marre kalin me samara,
Nje temlik me shami te bardhe e tevdil daja te bane,
Pa nji there níkambe daja te qone, e Selmani qka i ka thane ,
Mos te vonohesh daje ia bane se po vjene e kush po me gjane.
Me pa Rama qka po bane, se ne shpi qeni nuk po shkone ,
Ne Vode níIstoge shkue tek a kane. Ranguliqit rajes n i ka thane.
Sa don myzhde Rale me mídhane, per Selmanin qi tía kam nxane.
Atehere Rala qka i ka thane , e vertete kjo mos me kane,
Kryet e tane ne vend te tije te shkone.
E vertete tha kjo ka me kane se nímale te Cerces e kam lane.
Me pa Rala atehere qka po bane iía dha myzhde njimidinare.
Shpejte ne sup kokan shku, komaniri bane kuku per mu.
Nje xhanare ketu síme ka qellu , krejt patrulla i kem qite me ru,
Sherr qai Rala ish kane qillu, magazinat tha qelmi mu.
Kokan veshe dhe armatu e ne male te Cerces kokan shku.
Me pa Rama tash qka po bane, se ne shpi qeni po shkon.
E murr kalin me samar, nji temlik me shami te bardhe ,
Te Selmani fill po shkon.
Dhe Selmani i paska thane , je vonu pak daja Rame.
Mos níIstoge tutna je kane, mos ne Istoge tutna je shku ?
Dhe per mu ti ke kallezu. Shuj bre nip Rama i ka thane ,
jo atahen daja síta bane.
E Selmani i paska thane pse sakicen daje e ke marre,
Apo ngon or nipi ri , une kur te kthehna prej Tutini,
du me i pre do thupra lejthi. Eh Selmani qka po bane
Vesh temlikun dhe shamine e bardhe
E shkurte havalja ish kane , i ra havalja deri ne kame.
Daja pushken ia ka marre me nji lluge ia paska lane.
Hype ne kali dhe po tífillojen.
Dhe Selmani po menon, me ba deka mu me mí ardhe
Me ba deka me míardhe mu, le qe vete une kam me shku.
Po me deke i veshun si gru, tane Shqipnise marre kam mei leshu.
Atehere Selmani qka ka thane, nalma kalin daja Rame,
Du mu kthye pushken me marre, daja kalin síia ndalon.
Njanen kambe ne toke ma qiti, kuku tjera níprraqe iu koqite,
Daja i zi i suell sakice, cille daje tha zoti tífikte per Miliqin nipin pe mbyte.
Edhe nihere i ra sakice , krahe e kofshe ia llomite edhe pushken ia grabite ,
Dhe me te perjete paska qite. Aty shkijet jane avite.
Edhe shkijet qka kane thane, qyshe Selmanin ti keshtu me bame,
Kem pas qef te gjalle me nxane, e me pa ata qka po bajne
Hype ne kali po ma qojne tu Serezi po ma leshojne
Me nji qebe po ma mblojne , gjithe njerezia po bane seri
Qyshe vojvoden e preu ky njeri, kem pas thane se zen asqeri.

Naqallniku me pa qka po bane , te Selmani fill po shkon,
Qizme níkrye medet po i mshon, kallzoje vendet ka je kane ,
Edhe buke Selman kush o tíka dhane, rene me na kallezu,
Ne spital na kemi me te qu, kane mjeket me te sheru.
Ne paq ymrin ke me pshtu e ne ship kem me te leshu me shku.
Fort Selmani po bane gajret, rrehke djali shahadet,
or qyfare mos te qofsha fale, shahadetin símun ma ndal
Símundesh me míshti njerezit ne qafe me i marre,
Se kam mendjen me tíkallzu, i ka thane ,une shpirtin du me dhane.
Te mbramen fjale ai po e flet , me prejti daja kuku medet ,
Me u ba mire me hyqymet, ne kater anet e dhan radine.
O e preu daja more o Selman Kadrine.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Selman Kadrin e vret baba i Fanes Rame Alia   Ven 26 Sep - 1:17

Se ne ate kohe more a kane Serbia, sívonoje shume more ka ardhe Shqiperia.
Si Shqiperi e e dina edhe vete u lirue populli krejte.
Nana e Selmanit po kane o medet. Neper sakaqe vaj po bane.
Ma kajne nana, motra e bija , po ma kajne more shoqnia,
Gjame po bajshin miqaia.
Nana e Selmanit fort vaj po bane , a ka ba nana naj djale,
Qi del e vret qat vllaun Rame.
A ka ba nana naj djale si zana, oh pajton zemra nana.
Ia jap dhete o me gjithe dhi, ia jap hanin me mulli
Edhe token me tapi.
Keshtu halla vaj po bane, Liman Beka qojka ne kambe.
Hajt halle e te paqa nane, as ni pare uk du me ma dhane.
As ni pare nuk tía du , Liman Beka ne ship o shku.
Te vllait Bajramit iu ka ngermu.
Qou Bajra he tungjate jeta, mos tía lame soten per nesra
PerSelmanin mos tína dhimbset jeta.
Te dy djemte kokan que ne kambe, dite e ejte ish kane Pazar.
Shume e hallku ne Pazar po shkojne, ne fund te Istogut prite paskan nxane.
Dikur Rama vjen me pajton, po vjen Rama ne pajton hi,
Shume do hallk jane kane mbas tij.
Tane qasi po tane hafije , qi kane pre shqiptare per shkije.
E aty te vojte jane kane, Liman Beka perpara i ka dale.
Haje hajde i tha o Rama i zi, ku ma kije staren Serbije.
Ku ma kije biro Kral Petrin, te fali zoti e te hanger dreqi.
O kane gjithe Shqipnia per veti.
Liman Beka me pa qípo bane , nxuerr manxerren e níkrye po I mshon,
Pa pike shpirti ma ka lane. Iu dok pak Bajramit e pret ne tjetren ane.
Po e bajne per nishan.
Ngoni Hoxhe edhe ju haxhi, keta ne dhe kushe mos me shti,
Le ta shtine popi I zi, se popi I zi eshte oi tij.
Oh ne vend te xhematit o tha hajt more kryqali shki.
Kenga e Selman Kadrise
I shkoj haberi kesaj Shqipnise,
Mej knue hatmet Selman Kadrise,
Pushke te madhe i dha Serbise.
Pushke te madhe na Ďi ka dhane,
Preu vojvoden qat kapetan.
Se Semani nau qokja níkam.
Te Miliqi hi o kane ,
Au qove zotni ja ban?
A u qove more zotni?
Po u qova o Selmani i ri.
Po u qova or Selman,
Kam qu gjinen me thirre mbrame,
Ku je kane djalo qe síje ardhe.
Qe Selmani tha símujta me dale,
Kur ti thirrjet míI ke qu
une ne ship síjam qillu.
Te treten thirrje e kam marre
Dhe qe zotni tek jam ardhe.
Qíka po thote Miliqi i pite,
Du me dale une me u shetite.
Jo ma anej se tej níMuzhevine.
NíMuzhevine níkatundin Cerce,
Du me dale me nxane naj peshk.
E Selmani qka i ka thane ,
A te vije me ty zotni ja bane.
A te vije me ty more zotni ,
O cka tíbane lazem ty.
E Miliqi shka po bane
Nítesha e ngrada ish kane veshe,
E murr pushken me gjithe rreth.
Edhe niskan me tífillu,
Dhe gurajat i kane trupu.
Ne Muzhevin kur jane dale,
Qe Miliqi po e flete ni fjale.
Jam paqef tha o Selman.
O paqef tha jam qillu.
O sípo muj armet meíi qu.
Thote Selmani ami mu.
Mi jep mu more zotni,
O se vije rroktare me ty.
O qka te bane lazem ty.
O ja dha armet me gjithe rreth ,
Murre Selmani e po i vesh,
Pergjithmone i bajte me shnet.
Kane nise rrugen kane tífillu.
Thote Selmani lume per mu
Shka Selmani ish tuj menu.
Kurre mía ne shtek síme ka ardhe mu,
Kete tradhtare une me hjeksu.
Une me hjek kete tradhetare ,
Se shume dam ka ba níshqiptare,
Ka lane nanat pa djem te ri,
Nuset te reja ka kthy níxhini,
Ka vra gjin tuj shku nímulli
E qobane ka pre me dhi.
Neper djepa ka pre sabije,
Ah me singi ahi,
Si ne Kosove edhe ne Boshjaki.
O Selmani qka po bane ,
Pese fysheke ne pushke po i leshon.
Pese fyshek nípushke o i ka leshu.
Dhe perpjete niher ka gju.
Forte shkau iu ka ngrmu.
Pse me pushke Selman po lune,
Kqyre djale se po me vret mu.
E Selmani ma ka mashtru,
Rruge e shtire ka qellu,
Me dale kush me ba me na gju,
Une per ty du me luftu ,
Kogja mire mía ka mashtru.
Tridhjete hapa nuk jane shku,
Dhe Selmani iu ka ngermu.
ju ngermu dhe i paska thane,
kthehu knejna or tradhtare.
A e din ti sa ke vra shqiptare,
Shume e nana ke lane pa djale,
Shume e gra ke lane pa femije,
Shume e nuse i ke kthy nígjini,
ke vra gjin tuj shku ne mulli,
E qobane ke pre me dhi.
Ke pre edhe shume sabije ,
Ne singi ahi, si ne Kosove dhe ne Boshjaki ahi.
Ai Selmani qka po bane , pushken ne faqe po ma vnon.
O me te paren ne balle ia ngjiti, tru e floke te tana ní zalle ia qiti.
E ka prite deri i ka dale shpirti.
Per dy kambeve me duer ia ngjiti ,zhage ma ngrehi verrishtave ma qiti.
Oh ne verrishta po ma qet, ia dathe cizmet sa o kane i nxete.
Ia murr pushken me gjithe rreth, lamtumire Miliq Kerste i thete,
Dil e vraje ti shqiptare apet.

O Selmani cĎka po bane níkatun te vete o hi o kane,
Sadri plakut o za poíi bane.Miliq Kerstene e lash te vrane .
Te Sadri plaku koka hi;
O kum ni do djem ne mal oi ki ,
Me me ba me ta te shkojme per Shqipni.
Sadri plaku qka ka thane , hala nana síka ba djale
Miliq Kersten qi del e vran.
Mos besofsh o mixhe i tha ti, kqyre vete pushken e tij
Krejt ne serm tía paqa fale ty.
Sadri plaku qka i ka thane , hiqmu dere more ti djale .
Njezet robe ne ship i kam, me ba hyqmi vesh me marre.
Le qe mue me pushkaojne por robije robte mi qojne.
Atehere Selmani qka po bane , trup e trupe ne kufije po shkon.
Ngat kufinit kur o shku , o atje i kane kallezu.
Me pase krahe me fluturu, gjalle níate ane nuk mun me pshtu.
O Selmani merzite o kane dhe menu djali koka kane.
Nje daje ne Cerce une e kam, o nje daje tha míka qillu.
Pra te daja du me shku, qaren daja ma bane mu.
Ne male te Cerces paska shku, do qobane asht taku.
Ne do qobane zatet ish kane , a u kullosin o djem ua bane.
Hane kapak more drumtare. Tíkujna jeni u ka thane?
Njani tha jam i babes Rame. E Selmani gzue ish kane!
Lumi une bre te pasna daje. Daja jem koke qellu,
Ti te shpia níven me shku, une dhente kam me ti ru.
Te daja Rame ti me shku, thuj selam Selmani tíka qu.
Shume selam Selmani pot e bane, o do buke ka thane me ma dhane.
E ai djali qka po bane , se te shpia fill po shkon,
Baba Rame aty ish kane , ai ish kane tuje e mblue ji talle.
Djalit te vete qka i ka thane, Ku i ki dhite biro ku i ke lane.
Edhe djali qka i ka thane shume selam Selmani pot e bane,
Shume selam ai ty tka qu, o do buke ka thane me ma pru,
o ish lodhe kambet e kishin lshu.
Atehere Rama iu ka ngermu , shuj kopil mos u me rrej mu,
Ka tri dite qe níShqipni ka shku.
Jo vallahi i tha o baba Rame, tuj rujt dhite ne male e kam lane,
Une e ngjohe more nipin tone.
Atehere Rama qka po bane, ni boshqe ne dore me buke e ka marre,
dhe do djathe dhe po tífillon.Ne male te Cerces fill po shkon.
Eh ne Selmanin zatete ashte kane edhe ngryke ata jane marre,
Bash qyshe merret nipi me daje.Se Selmani qa i ka thane ,
Tej ne kufije une jam kane , ngate kufinit mue míkane kallezu.
Me i pase krahte me fluturu , gjalle níate ane nuk muje me pshtu.
Atehere Rama qka i ka thane , mos ki gajle nipash ia bane.
Mosi ki gajle or nipi i ri , se ka daja miqet ne Tutin,
I kane lidhje me Shqipni , pa i therre ne kambe daja ne ate ane te shtine.
Tej ne shpi daja do te shkon me marre kalin me samara,
Nje temlik me shami te bardhe e tevdil daja te bane,
Pa nji there níkambe daja te qone, e Selmani qka i ka thane ,
Mos te vonohesh daje ia bane se po vjene e kush po me gjane.
Me pa Rama qka po bane, se ne shpi qeni nuk po shkone ,
Ne Vode níIstoge shkue tek a kane. Ranguliqit rajes n i ka thane.
Sa don myzhde Rale me mídhane, per Selmanin qi tía kam nxane.
Atehere Rala qka i ka thane , e vertete kjo mos me kane,
Kryet e tane ne vend te tije te shkone.
E vertete tha kjo ka me kane se nímale te Cerces e kam lane.
Me pa Rala atehere qka po bane iía dha myzhde njimidinare.
Shpejte ne sup kokan shku, komaniri bane kuku per mu.
Nje xhanare ketu síme ka qellu , krejt patrulla i kem qite me ru,
Sherr qai Rala ish kane qillu, magazinat tha qelmi mu.
Kokan veshe dhe armatu e ne male te Cerces kokan shku.
Me pa Rama tash qka po bane, se ne shpi qeni po shkon.
E murr kalin me samar, nji temlik me shami te bardhe ,
Te Selmani fill po shkon.
Dhe Selmani i paska thane , je vonu pak daja Rame.
Mos níIstoge tutna je kane, mos ne Istoge tutna je shku ?
Dhe per mu ti ke kallezu. Shuj bre nip Rama i ka thane ,
jo atahen daja síta bane.
E Selmani i paska thane pse sakicen daje e ke marre,
Apo ngon or nipi ri , une kur te kthehna prej Tutini,
du me i pre do thupra lejthi. Eh Selmani qka po bane
Vesh temlikun dhe shamine e bardhe
E shkurte havalja ish kane , i ra havalja deri ne kame.
Daja pushken ia ka marre me nji lluge ia paska lane.
Hype ne kali dhe po tífillojen.
Dhe Selmani po menon, me ba deka mu me mí ardhe
Me ba deka me míardhe mu, le qe vete une kam me shku.
Po me deke i veshun si gru, tane Shqipnise marre kam mei leshu.
Atehere Selmani qka ka thane, nalma kalin daja Rame,
Du mu kthye pushken me marre, daja kalin síia ndalon.
Njanen kambe ne toke ma qiti, kuku tjera níprraqe iu koqite,
Daja i zi i suell sakice, cille daje tha zoti tífikte per Miliqin nipin pe mbyte.
Edhe nihere i ra sakice , krahe e kofshe ia llomite edhe pushken ia grabite ,
Dhe me te perjete paska qite. Aty shkijet jane avite.
Edhe shkijet qka kane thane, qyshe Selmanin ti keshtu me bame,
Kem pas qef te gjalle me nxane, e me pa ata qka po bajne
Hype ne kali po ma qojne tu Serezi po ma leshojne
Me nji qebe po ma mblojne , gjithe njerezia po bane seri
Qyshe vojvoden e preu ky njeri, kem pas thane se zen asqeri.

Naqallniku me pa qka po bane , te Selmani fill po shkon,
Qizme níkrye medet po i mshon, kallzoje vendet ka je kane ,
Edhe buke Selman kush o tíka dhane, rene me na kallezu,
Ne spital na kemi me te qu, kane mjeket me te sheru.
Ne paq ymrin ke me pshtu e ne ship kem me te leshu me shku.
Fort Selmani po bane gajret, rrehke djali shahadet,
or qyfare mos te qofsha fale, shahadetin símun ma ndal
Símundesh me míshti njerezit ne qafe me i marre,
Se kam mendjen me tíkallzu, i ka thane ,une shpirtin du me dhane.
Te mbramen fjale ai po e flet , me prejti daja kuku medet ,
Me u ba mire me hyqymet, ne kater anet e dhan radine.
O e preu daja more o Selman Kadrine.

Se ne ate kohe more a kane Serbia, sívonoje shume more ka ardhe Shqiperia.
Si Shqiperi e e dina edhe vete u lirue populli krejte.
Nana e Selmanit po kane o medet. Neper sakaqe vaj po bane.
Ma kajne nana, motra e bija , po ma kajne more shoqnia,
Gjame po bajshin miqaia.
Nana e Selmanit fort vaj po bane , a ka ba nana naj djale,
Qi del e vret qat vllaun Rame.
A ka ba nana naj djale si zana, oh pajton zemra nana.
Ia jap dhete o me gjithe dhi, ia jap hanin me mulli
Edhe token me tapi.
Keshtu halla vaj po bane, Liman Beka qojka ne kambe.
Hajt halle e te paqa nane, as ni pare uk du me ma dhane.
As ni pare nuk tía du , Liman Beka ne ship o shku.
Te vllait Bajramit iu ka ngermu.
Qou Bajra he tungjate jeta, mos tía lame soten per nesra
PerSelmanin mos tína dhimbset jeta.
Te dy djemte kokan que ne kambe, dite e ejte ish kane Pazar.
Shume e hallku ne Pazar po shkojne, ne fund te Istogut prite paskan nxane.
Dikur Rama vjen me pajton, po vjen Rama ne pajton hi,
Shume do hallk jane kane mbas tij.
Tane qasi po tane hafije , qi kane pre shqiptare per shkije.
E aty te vojte jane kane, Liman Beka perpara i ka dale.
Haje hajde i tha o Rama i zi, ku ma kije staren Serbije.
Ku ma kije biro Kral Petrin, te fali zoti e te hanger dreqi.
O kane gjithe Shqipnia per veti.
Liman Beka me pa qípo bane , nxuerr manxerren e níkrye po I mshon,
Pa pike shpirti ma ka lane. Iu dok pak Bajramit e pret ne tjetren ane.
Po e bajne per nishan.
Ngoni Hoxhe edhe ju haxhi, keta ne dhe kushe mos me shti,
Le ta shtine popi I zi, se popi I zi eshte oi tij.
Oh ne vend te xhematit o tha hajt more kryqali shki.[/
color]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Selman Kadrin e vret baba i Fanes Rame Alia
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rťpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: